Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (68)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

daca stateati prin arad era super. dadeam.

am vrut sa scriu km



Veronica si bebe Stefan Peter ( 7 nov. 2005)
http://community.webshots.com/user/hildegard122



Eu chiar ma gandeam ca te referi la kg sau chiar kk (traductibil in pampers)

Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Da, Cristina, asa e. Si Catalina e mai "vorbareata" decat Victor. Dar cand ai crescut unul, la al doilea cam stii "etapele" de dezvoltare. El la varsta asta il lasam intr-o pozitie si il gaseam cu totul altfel. "Cotrobaia" in tot patutul. Pe cand pe ea, cum o las, tot asa o gasesc. Inseamna ca o sa stea in funnd la 1 an si o sa mearga la 2?! Nu stiu ce sa mai zic. O trebui sa-i dau ceva vitamine? Pana acum amandoi doctorii care au vazut-o au zis ca a recuperat foarte bine greutatea, ca arata bine, creste frumos. Nici unul nu a zis ca ar avea vreo problema. Nici unul nu mi-a zis nimik de vitamine, calciu, fier, nimic. Poate un "viciu ascuns de fabricatie"? Acum recent nu am mai fost cu ea la nici un dr. Ultimul (cel de familie, pediatru) a vazut-o acum o luna la vaccin.


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Karmenutza, si Alexandra mea a implinit 5 luni pe 6 martie si nu s-a intors inca singura pe burtica. Eu suspectez ca nu vrea, ea e f f energica si face o multime de giumbuslucuri, asa cum zici si tu, parca face podul de sus, isi baga picioarele in gura, incearca sa se tarasca daca sta pe burta si chiar inainteaza, mie mi-a zis dr ca treaba asta cu intorsu' nu demonstreaza nimic. Adica nu e ca atunci cand bb tre sa stea in fund sau sa se ridice de mobila in picioare, nu e o etapa evolutiva dupa care medicul afla cate ceva despre dezvoltarea bebelusului. Unii o fac, altii nu. Unii merg de-a busilea, altii nu merg deloc asa si incep direct sa mearga in picioare. Deci m-am linistit. Cand sta pe spate ea se intoarce asa pe o parte si daca ii fac un pic de vant se intoarce, dar suspectez ca de fapt nu vrea sa se intoarca...
Nu-ti face probleme, o sa se intoarca ele cand vor avea chef (daca).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Tocmai ce a aterizat fata mea din bouncer, ca o catapulta, si si-a julit nasul. Chiar linga mine, nu pot da vina pe nimeni. Sper sa-i treaca pina se marita.

Cine intreba de oferta din Carrefour: e valabila pina pe 21 martie.

mifloricio, esti doxa de botosaneni.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Asta cu statul in fund nici nu ma astept sa se intample prea devreme. Si Victor a stat relativ tarziu in fund, aproape de 7 luni. Si credeam ca o sa evolueze greu. Dar la 10 luni, exact in ziua cand a implinit, a mers in picioare singur. Tinut a mers de pe la 9 luni jumate, cand s-a ridicat singur in picioare. Cred ca ea va evolua mult mai greut decat el, el era de fel foarte agitat. Oare paote fii mosteninre genetica? Ta-su a mers in picioare la 1 an si 3 luni. Probabil si rostogolirile le-a facut mai tarziu, dar soacra-mea nu stie nimik, ca nu l-a crescut ea


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Fetelor, multumesc pentru incurajarile pentru verisoara mea. Am sa-i transmit.

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Ruxandra, eu as iesi pe la 1 jumate-2! Ne vedem?
B_Irina_c, !
Karmenutza, eu zic sa stai linistita, a mea e cu aproape 2 saptamani mai mare decat Catalina si de-abia s-a intors ieri; e-adevarat ca incearca de vreo saptamana si-si tot face vant, reusea sa stea cu fundul in sus dar nu-si scotea manuta de sub ea, doar ieri a reusit; nu compara cu alti copilasi, eu stiu destui care-au facut rasucirea la 6 luni si sunt bine mersi! si are dreptate Kid, si eu zic la fel;
ce-i drept, si eu ma cam gandeam, de ce nu se-ntoarce Ana inca?
Multumesc Ioana! Eu intrebam de oferta!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Kid, bine ca ne-ai linistit ca nu inseamna nimic intorsul de pe spate pe burta.
Numai ca mie mi s-a spus de atatea ori ca fetele evolueaza inaintea baietilor (mamici de baieti nu va suparati pe mine), ca eu ma astept ca Anca sa faca toate achizitiile mai devreme decat Victor.
Adica daca Victor a mers in picioare la 11 luni, Anca sa mearga de pe la 6.
Mama crizata, deh

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Carmen am biberonul cu lingurita care e gradat ..are 150 ml si il umplu de 2 ori, si o canita gradata din care ii dau cu lingurita.

Marlena & mysweetest Alexandru *3 septembrie 2005*
uite atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Ioana sa inteleg ca nu degeaba ai zis ca toate mamele trec prin asta? (cazut bb pe jos) Un pt Mirunica sa nu o doara nasucul ei mic.

Vladut se taraste pe jos de numa. Si e super rapid (daca am timp va trimit un filmulet in WE). Singurul loc unde poate sta nesupravegheat e in tarc. Asa ca am renuntat la jucatul in pat si i-am facut loc de joaca pe jos. Inca nu am cumparat patratele de izopren ca nu stiu de unde (sa fie in drumul meu sau aproape de casa), dar am improvizat .



Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput