Femeile si jocul pe calculator

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

haaa ! ce misto subiect. tot timpul m-am intrebat daca mai sint si alte nebune ca mine. hi! HI ! eu am inceput cu Dune, acum vreo 10 ani. dupa aia...warcraft...si altele asemenea ...Pharaon...simcity
dupa aia am fost (si sint, dar nu am calc bun) de Sims. nopti intregi, nopti intregi, cream familii, aia care ma enervau ii bagam in piscina si vindeam scara (ca sa moara). asta luat-ti-o ca pe un umor negru. acum mi-am luat civilisation IV dar nu prea imi place, ca e gen sah. iar eu asteptam ceva gen...pharaon. sotul e pasionat de need for speed, splinter cell...etc. astea sint simulatoare. eu sint cu jocurile de strategie. mai am republic si jack de ripper, dar...sint cam slabute. un joc f misto iar, a fost monopoly tycoon. grafica super. stronghold, iar..e misto.
am un bb de aproape 6 luni, care doarme 2-3 ore pe zi. alea sint orele pe care le dedic calculatorului. in rest...cu mare drag imi petrec timpul cu el. chiar ma gindeam cind jucam sims.."eu in loc sa imi creez o familie a mea, fac asta pe calculator". dar...toate au timpul lor.

va pup si va urez spor !!!!! ala...cezar nu l-am jucat. as putea sa il incerc. si age of mith.III..nici ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Fetelor, eu tocmai ma gandeam sa deschid un subiect despre PC games la capitolul addiction. Pentru ca eu am trecut prin asa ceva, adica devenisem dependenta de jocurile pe calculator acum cativa ani, locuind in Germania si ajunsesem de nerecunoscut. Eram atat de pasionata de a invinge, de a obtine calificativele maxime incat eram teribil de frustrata cand pierdeam un meci. Ma refer in special la jocurile violente, de tip ego-shooter unde devenisem experta. Ma inscrisesem pe forumuri de specialitate cu membri majoritari masculini, va dati seama; eram mandra cand imi invingeam adversarii masculini in meciurile online, cele mai captivante.
Din fericire m-am lecuit o data cu aparitia jobului, apoi a sarcinii si nasterii baietelului meu, iar parerea mea despre jocul pe calculator este nu ca ar defeminiza persoana respectiva ci mai degraba e o pierdere de timp serioasa si nociva pt.psihic.
Nu inteleg cum reusesc unii, barbati sau femei, sa se ocupe cu asa ceva la serviciu si sa se mentina employable?!
"Dezintoxicarea" mea a fost o perioada lunga si dificila, ca eram obsedata de a ma angaja in noi si noi batalii si misiuni si cand ma gandesc cate puteam face in timpul ala...acu'zic Doamne-ajuta c-am scapat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Relevant la capitolul asta as zice ca favoritele mele erau cele din seria Unreal, in special tournaments de care eram nedezlipita.Pentru "nebunici": ajunsesem la inhuman level pe care nu l-am putut depasi...am realizat ca trebuie sa ma opresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

ma inscriu si eu pe aici, ca vad ca avem jocuri in comun
nu credeam ca a mai jucat cineva CAESAR 3, credeam ca-s singura de pe planeta:)) l-a terminat cineva? ca eu l-am jucat de vreo cateva ori de la inceput, dar ultima misiune nu am reusit sa o fac niciodata
in schimb,la zuma si luxor sunt campioana!! le-am terminat pe amandoua!
aa si va dau o veste: este si continuare la luxor: luxor amun rising. e super, e si mai fain si l-am dat gata si pe asta.
e drept, te cam ia cu dependenta...dar si cand e gata, e gata. eu pot sa joc un joc zilnic - mai ales cand vreau musai sa il termin - sau sa nu joc cu saptamanile sau lunile.
asa ca, atata vreme cat nu am nevoie de doza zilnica de "drog" cred ca-s recuperabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Rosey, vezi ca nu ai citit tot, eu am scris ca am terminat "caesar3". am ales varianta fara razboaie, dar la nivelul 5 tot am fost atacata si, dupa ce mi-au distrus barbarii aia orasul de cateva ori, am cerut ajutorul sotului, el m-a invatat niste strategii de fortificare si nu am mai avut probleme, imi amintesc ca si nivelul 10(ultimul) mi s-a parut lejer.
stand eu aici si rememorand caesarul, parca-mi vine asa un chef sa-l mai joc putin, sa-i vad pe omuleti intrand cu carutele in spate si construind un orasel, pe urma o metropola, ce grafica grozava are jocul! eh, ce vremuri, cand aveam timp de el...


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

Rosey, vezi ca nu ai citit tot, eu am scris ca am terminat "caesar3". am ales varianta fara razboaie, dar la nivelul 5 tot am fost atacata si, dupa ce mi-au distrus barbarii aia orasul de cateva ori, am cerut ajutorul sotului, el m-a invatat niste strategii de fortificare si nu am mai avut probleme, imi amintesc ca si nivelul 10(ultimul) mi s-a parut lejer...




am cetit mey, dar credeam ca nu am inteles bine
eu am jucat ambele variante, si cu razboi si fara, uneori alea cu razboi erau mai usoare, ca aveai ratings mai usor de atins dar.... tot nu pot sa concep cum ai reusit sa termini ultimul nivel. cred ca trebuie sa caut si eu un strateg sa imi dea lectii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

M-am virusat si eu cu Luxor de vreo 3 saptamani, sunt la nivelul 12.6, si tot acolo mor

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Eu am terminat LUXORul, marea mea pasiune este COSSAKS mai joaca cineva? Am o pasiune nebuna pentru jocul asta ...este de strategie...e super! Am ajuns sa bat calculatorul pe toate nivelele! Joc jocul asta de vreo 4 ani dar nu m-am plictisit de el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

mie imi plac jocurile 'mystery' ca de exemplu Longest Journey. In momentul de fata ma joc Fahrenheit, care mi se pare suuuupeeer.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Eu am fost pasionata de Colonize, dar imi placea si Simcity, Transport.. sau cum se numea asta.
Acum ma lupt sa-mi construiesc al treilea restaurant la "Diner dash" si ma enerveaza la culme ca nu pot trece de nivelul 10 al celui de-al doilea restaurant.
Totusi, nu pot sa spun ca sunt dependenta, am perioade cand nu ma pasioneaza si am si perioade cand in orice moment liber ma reped la jocuri, ba mai neglijez si treburile si copiii cate-odata.

www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta" target="_blank">poze cu Ilinca
pozele noastre

Mergi la inceput