masina de paine

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Eu am Moulinex. Sunt f multumita de ea.

Am facut asta vara gem de prune. Vreau sa va zic ca a iesit o super marmelada de fapt. Am dat la toata familia si a fost foarte incantata.

La anul fac iar marmelada din orice gasesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giovana spune:

Buna fetelor,
Eu azi tocmai mi-am cumparat masina de paine Black & Decker.Are 10 programe. Deja isi face treaba acum prin bucatarie. Am programat-o sa-mi faca paine integrala la programul de 3.40 ore. Sa vedem ce o iesi. Sunt tare curioasa. Va anunt daca mi-a placut cum a iesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am "testat" o paine frantuzeasca cu lapte si unt si nu prea a iesit cine stie ce...
adica nu a fost mai buna decat cea cu usturoi
giovana sa o stapanesti sanatoasa

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor as avea si eu o intrebare
oare de ce "se lasa" paine cand incepe operatiunea de coacere?
cozonacul iese super bun, dar de la paine cu usturoi pe care am experimentat-o prima data(si a iesit buna) de cate ori am incercat sa fac paine se intampla ceva ciudat...totul decurge normal,creste f frumos dar imediat cum incepe coacerea chiar in primele minute din(ultima ora din cele 3 cat dureaza programul) poc... parca incepe sa se dezumfle si se formeaza asa ca o gaura destul de maricica in mijlocul painii...oare de ce?
voi ati patit asa ceva?
care este cea mai testata reteta de paine sa o incerc si eu va rog...si sa iasa...ca asa am gasit acum si am experimentat la retete...de m-am plictisit dar nimeni nu mi-a zis daca au iesit 100/100.
mie imi place sa fac cozonac fiindca am vazut ca iese, dar sotul meu vrea painica calda
multumesc

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Monica, si noi facem paine numai la masina; o avem de 3 sapt si de atunci numai cumparam; preferata noastra e cea cu seminte de floarea soarelui.

si ni s-a lasat si nou de cateva ori. Odata cind am folosit drojdie umeda in loc de uscata si de doua ori cind am facut retete cu 600gr de faina si a crescut painica atat de mult ca s-a lipit de geamul de sus. Atunci, cind a inceput coacerea s-a desprins de pe geam si s-a lasat.

In carticica ei mai sunt citeva motive pt care ti se lasa, de ex: calitatea drojdiei, a fainii, proportia ingredientelor, daca nu esti cuminte si deschizi geamul in timpul ultimei perioade de dospire...
Cam atat imi aduc aminte

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

am folosit numai drojdie uscata dar retete cu 600 gr de faina, insa nu a crescut chiar cat sa se lipeasca de geam...a crescut normal dar chiar in primele minute de coacere incepe sa dea inapoio sa mai testam...ca altceva nu avem de facut
multumesc mult pentru raspuns

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Monica, incearca sa pui mai putin lichid. Si mie mi s-a intamplat de cateva ori si nu stiam unde-i buba. Am redus cantitatea de apa (nu cu mult, testezi, intai cu 10 ml) si a iesit f bine, nu s-a mai coscovit asa spre sfarsitul coacerii...

PS: Eu am Moulinex si 230 de ml de lichid la o paine e maximum testat de mine, peste...incepe sa se lase (si daca pui mai mult ulei sau mai mult unt decat scrie- 2 masuri- se intampla la fel)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Am uitat sa zic ca 230 e maximum pentru o paine cu faina integrala, la cea alba chiar mai putin- 220)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

aseara am facut o paine jumatate faina integrala-jumatate faina normala si citisem pe net ca se adauga putina sare in plus si se scade f putin cantitatea de drojdie ca sa nu mai creasca f mult si apoi sa dea inapoi...si asa am facut si a iesit umflatitca si frumoasa.
dar data viitoare incerc si "pontul" dat de tine kid, multumesc frumos

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Ok, Monica, ma bucur ca ti-a iesit. Incearca si asa: 200 g faina alba si 150 de g faina integrala (secara sau secara combinat cu grau integral). 220 ml apa, 2 masuri (linguri) de ulei de masline, 1 masura mica si jumatate sare, un pachetel drojdie uscata (eu folosesc dr Oetker), seminte ce vrei tu (noua ne plac mult semintele de in si chiar miezul de nuca). Iese super...si umflatica, cum bine ai descris.

Mergi la inceput