masina de paine

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

PAINE ALBA CU MIERE

Ingrediente.
- 300ml apa
- 1lc sare
- 2lc ulei masline
- 1ls miere de albine
- 540g faina alba
- 3/4 pac. drojdie uscata

Mod preparare:
Ingredientele se pun in MP in ordinea mai sus data.
Se lucreaza cu programul-PIINE ALBA/NORMAL


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

E bine?!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

no, e ff bine , nu bine.. multumesc, esti o dulceatza ,,, dar dulceata ai incercat? eu am o reteta in cartea mp si vreau sa incerc? dar paste fainoase? sau nu merita efortul?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu am incercat ca nu ma tenteaza.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cozonac cu masina de paine

monica-elizabet

Trimis la - 03/01/2007 : 23:55:54
--------------------------------------------------------------------------------

fetelor ati incercat vreodata sa faceti o reteta normala de cozonac dar sa le "aruncati" pe toate in masina de paine si sa o lasati tot programul?(mixare, dospire, coacere)
eu abia am primit masina de paine si cum nu sunt prea mare amatoare de paine m-am gandit sa fac un cozonac
problema este ca nu am respectat nici o reteta din cartea masinii ci am facut reteta pe care eu o folosesc de ani de zile la cozonac(din sanda marin) toate le-am redus la jumatate. oare iese ceva? tare-s curioasa
daca ati reusit cu o reteta din asta normala pliiiz sa-mi dati si mie ceva cantitati
multumesc

monica


miria_cristina

Trimise - 04/01/2007 : 01:02:06
--------------------------------------------------------------------------------

Eu am dat o reteta intr-una din rubricutele rezervate masinii de paine.

Cristina si Damiana (5 nov 2004)

khristin
Trimise - 04/01/2007 : 02:06:51
--------------------------------------------------------------------------------

Monica, eu fac cozonac cu masina de paine, dar nu il si coace, ci doar il framanta si dospeste, de restul trebuie sa te ocupi tu. Te scuteste doar de framantatul aluatului, si tot e ceva. Eu respect cantitatile din reteta normala. Trebuie doar sa pastrezi ordinea. Si eu fac doar cozonac cu masina, nu si paine. Bafta!

Cristina

monica-elizabet
Trimise - 04/01/2007 : 05:00:04
--------------------------------------------------------------------------------

mie mi-a iesit binishor reteta asta, in afara faptului ca nu a iesit ff dulce a crescut(chiar imi era frica ca o sa iasa din cuva) insa mi-a fost frica sa pun umplutura(de altfel cred ca nici nu se paote decat daca scoti aluatul din cuva il pui pe masa pui umplutura si-l pui inapoi la copt in cuva) si l-am facut asa simplu si reteta asta a mea era si cu umplutura de nuca, stafide si cacao. data viitoare am sa incerc cu stafide sau fructe confiate.
a durat cam 3 ore toata procedura.
acum am o paine cu usturoi inauntru si abia astept sa iasa...cred ca incep sa devin fan
numai bine si multumesc pentru raspunsuri
miria o sa caut reteta ta

monica

Gabi_K
677 Mesaje
Trimise - 04/01/2007 : 08:47:14
--------------------------------------------------------------------------------

eu fac cozonac in felul urmator:
300 ml lapte
500 g faina 000
50 g zahar
50 g margarina
3 pliculete de vanilie
1 lingurita sare
1-2 lingurite de coaja de lamaie
jumatate de cub de drojdie (cubul fiind de 25 g)
Program de baza (3 ore si ceva) nivel de coacere mediu, marimea cozonacului tot mediu.
Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

AlinaTrimise - 04/01/2007 : 09:53:48
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by khristin

Monica, eu fac cozonac cu masina de paine, dar nu il si coace, ci doar il framanta si dospeste, de restul trebuie sa te ocupi tu. Te scuteste doar de framantatul aluatului, si tot e ceva. Eu respect cantitatile din reteta normala. Trebuie doar sa pastrezi ordinea. Si eu fac doar cozonac cu masina, nu si paine. Bafta!

Cristina

noi si poze mai noi

--------------------------------------------------------------------------------


Si eu la fel!Cind e framintat si crescut,scot aluatul,il "aranjez"cu umplutura de nuca,stafide,il pun in tavi si il mai las la crescut o tura.Apoi la cuptor si iese f bine.
Nici eu nu folosesc masina de piine decit la aluat de cozonac si pizza .

Alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

si eu tot Alaska. Sunt foarte multumita.
Painea o fac din cartea masinii insa in loc de 11 gr drojdie uscata cum scrie acolo eu pun doar un plic. Si asa creste frumos.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor si bine v-am gasit
miriasi multumim de retete...sigur nu or sa ramana neincercate
si cozonacelul si painea cu usturoi au iesit bunicele...dar vreau sa mai experimentez....mai ales cozonac si prajituri.
am citit tot sub masina de paine si cineva zicea ca firma melissa e proasta...offf....si eu tocmai de-asta am...sper totusi sa nu fie asa proasta, este adusa din afara(poate e facuta cu mai mult simt de raspundere)
urmatoarea paine este cea cu ceapa si
cozonac cu stafide si fructe confiate dupa reteta miriei
numai bine

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor si inca o intrebare ve rog...elicea(care amesteca) voi cand o scoateti? ca eu de doua ori am lasat-o pana la sfarsit, adica am lasat-o si la coptsi apoi am "decupat" cozonacul si painea(pe jos) si am scos-o

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Cozonacul eu il framant si il las la dospit in masina, dupa care il umplu si il pun la cuptor in tavi obisnuite.
Asa ca, probleme cu elicea nu sunt.

Cand fac paine, insa, o las pana la sfarsit si o scot dupa ce painea sau checul s-au racit.

Mie imiiese intotdeauna cozonacul. Este varianta cea mai buna pe care si mai comoda de pana acuma.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc miria

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput