masina de paine

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

am uitat: 2 masuri mari de zahar brun...e important ca sa creasca frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cand vorbeam cu sotul si-i povesteam ce-mi ziceai kid de cantitatea de apa care trebuie scazuta putin la faina alba si crescuta putin la faina integrala... mi-am dat seama ca de fapt nu ceea ce facusem eu(scaderea drojdiei si un pic mai multa sare) a dat rezultate...ci fara sa stiu punand faina integrala(jumatate din cantitate)la aceeasi cantitate de apa pe care o puneam eu de obicei a facut sa creasca si sa nu mai scada paineaadica exact ce-mi scrisesei tu sa fac
urmatoarea reteta promit sa o fac pe-asta care ai scris-o kid si dau raportul
multumesc

ps.edit nici eu nu inteleg ce-am scris...am ametitin atatea cantitati

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Am inteles perfect ce ai vrut sa spui. E adevarat, faina integrala cere un pic mai multa apa deci e perfect!

Daca mai aveti alte retete de paine, va rog sa le impartasiti. Eu am mai incercat si varianta cu cartofi, a iesit f buna, am pus cartofi fierti si zdrobiti, un fel de piure dar numai din cartofi, combinat cu faina alba. A iesit frumos, a crescut mult, e buna la gust. Am sa incerc si cartofi cu faina alba si integrala.
Dar nu am incercat paine cu verdeturi si nici dulciuri (doar gem de capsuni facut asta vara, f f bun, cu fructoza in loc de zahar, dar nu merge la cantitati mari)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am facut cozonac asa si a iesit foarte bun.
500 gr faina
4 galbenusuri
2 albusuri
150 gr zahar
1 plic drojdie uscata
250 ml lapte
125 gr unt
1 lingura ulei
zahar vanilat, esentza rom
poti pune fructe confiate si stafide(cand face bip)
eu a trebuit sa scot vreo 2 linguri din compozitie fiindca am vazut prima data ca a crescut foarte mult si se lipea de geam)
le-am pus pe toate in cuva si am pus pe 3 ore.

bafta


monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Buna seara fetelor.
Am si eu o problema.
Sotul meu a fost dragutz si mi-a facut cadou de sarbatori (sa nu radeti ,dar de sarbatori anul trecut 2005)o masina de paine.
Dar cand am seschis-o am descoperit ca nu are carticica. Lui i-a fost rusine sa mearga sa ceara cartea.
Nu am folosit masina nici o data.
Topicul vostru mi-a starnit curiozitatea.
Ma ajuta cineva cu o carte?
Masina se numeste "OPTIMUM"
Am vazut aici la voi o groaza de retete,dar nu stiu sa folosesc programele.
M-ar ajuta foarte mult o carte sa citesc despre programe.
Multumesc anticipat


Pupici

Ionela siDora
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE CU MOSUL
http://pg.photos.yahoo.com/ph/raduionela/album?.dir=68b8re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

oare nu gasesti sa "descarci" de pe net un manual de utilizare al unei masini de paine?
nu stiu ce sa zic...sa-si dea cu parerea fetele mai experimentate, ca eu nu o am decat de o luna si inca sunt in experimente si testari

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Fetelor, mi-am cumparat si eu sambata o masina de paine Alaska. Sambata seara am facut o paine simpla, cu faina alba, puteai sa+ti spargi capul cu ea si nu puteai sa o inghiti de indesata ce era. Era facuta intocmai dupa prima reteta din cartea masinii si cu respectarea stricta a cantitatilor si a ingredientelor.
Duminica m-am incapatanat si am facut, dupa o reteta luata de pe forum, o paine cu seminte de dovleac si de floarea soarelui. A iesit o minunatie de paine, gustoasa si crescuta, dar recunosc ca ama mai intervenit un pic in reteta, in sensul ca am pus mai multa faina ptr ca la un moment dat mi s-a parut aluatul prea moale.
Abia astept sa mai fac inca una, mai ales ca sambata este ziua puiului meu si vreau sa le dau musafirilor paine facuta e mine. Sper sa imi iasa tot la fel de buna.
Daca mai aveti retete, mai postati ca sunt utile.

Pupici,

Andra, mami de Alexandru (27 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Fetelor, unde ati gasit faina integrala, ca eu la Metro nu am vazut asa ceva, iar la alt hipermarket inca nu am ajuns?

Andra, mami de Alexandru (27 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Andra28

Fetelor, unde ati gasit faina integrala, ca eu la Metro nu am vazut asa ceva, iar la alt hipermarket inca nu am ajuns?

Andra, mami de Alexandru (27 ianuarie 2004)



Am vazut la Cora si la orice plafar.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Eu am un magazin unde gasesc intotdeauna orice fel de faina integrala, seminte de in, de dovleac, floarea soarelui, tarate de grau...ce mai, orice este naturist. Magazinul se numeste Ki-Life si este in P-ta Amzei, intre magazinul Nic (cel de pe colt, acolo unde sunt tarabele cu fructe) si fostul magazin Vox Maris (nu mai stiu ce e acum acolo, parca un restaurant). Mergeti cu incredere la Ki-Life, nu intotdeauna se gaseste faina integrala (de grau, de secara) la orice Plafar (de ex. la cel de langa mine, pe B.dul ion mihalache nu au aproape niciodata faina integrala). In Carrefour am gasit o singura data faina integrala din cereale (amestecate), in rest pauza.

Mergi la inceput