Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

mifloricico, te invidiez ca poti sta acasa cu fata. Noi nu ne descurcam fenomenal doar cu un salariu. Nu ne-am gindit sa facem economii pentru perioada asta, nici macar nu ne-am gindit sa ne achitam toate creditele inainte.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christina-m spune:

Buna dimineata

Ne-am cantarit si noi ieri, si avem 8,400 kg si cam 70 cm (la lungime a fost mai greu de masurat, deci s-ar putea sa fie cu 1-2 cm mai mult). Daca sunteti dragute sa ne treceti si noua datele de la 3 luni in listuta.
De acum nu va mai lua atat de mult in greutate, nu? Ca in ritmul acesta n-o sa mai incapem in patut
Am vrea si noi sa punem poze in albumul comun, dar nu avem parola. Ne-o trimite si noua cineva?

Cristina si Matei (29.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Neata!
La multi ani sarbatoritilor zilei.

Codruta nici nu stii cat te invidiez pt baby gym deluxe, eu in galati nici cu comanda nu am gasit si vreau si eu , pe net am gasit pe un singur site romanesc si acolo scria "vandut".

Alina si bb Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christina-m spune:

Marinela79 mersi de parola

Astazi implinim 2 ani de cand ne-am casatorit. Barbatelul meu face brainstorming de aseara unde sa mergem si ce cadou sa-mi ia, ca nu prea se pricepe la organizat chestii, dar oricum e randul lui . Pe Matei il lasam acasa, desi tare-i p[lace la restaurant.


Cristina si Matei (29.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Neata gagici cu bebici!

Multumesc ptr informatiile despre bone.
M-am mai linistit si eu in legatura cu pretentiile 'wonder bona'.

Eu oricum bat recordul la salariul ei: 7 mil + abonament ptr. program de 9 ore si un pic, dar mai sta cateodata si cu Victor.
Si a promis ca face si ore suplimentare in banii astia.
Initial, vorbisem ptr banii astia program de 11 ore, dupa care a cerut renegociere.

Duminica am mai vazut o tanti care ar veni la 5 mil, dar care nu prea mi-a inspirat incredere.
Oricum, in weekend o aduc de proba.

Ioana, tu esti organizata ca intotdeauna. Eu nu m-am gandit la chestiile astea de care zici tu, oricum nici bonele nu cred ca s-au gandit.
Irina, ai grija, s-ar putea ca bona pe care ai gasit-o tu sa alerge dupa bani, daca ii da cineva mai mult k tine, te lasa balta ?

Ioana, si pe mine ma streseaza bona cu mancarea.
Oricum ai da-o, mai e un om in plus la masa.
Eu nu gatesc decat ptr Victor, si ptr noi in weekend si sapt. trecuta m-a intrebat daca poate sa isi faca ciorba, si i-am zis ca e invitata mea. Oricum, ea mananca ce are chef de la noi din frigider
De chestia cu concediul de odihna mai bine nu pomenesti, daca vrea concediul cand tu lucrezi, ce faci ii dai ?
eu nu am platit la niciuna din ele decat zilele lucrate: adik am impartit tariful pe o luna la zilele lucratoare si am inmultit cu nr zilelor efectiv cand a venit.
Poti sa incui camerele respective, eu le-am cerut si copie dupa buletin.

Irina, stai linistita, te va recunoaste Vladut din o mie de bone. Tu esti singura lui mama
Anca, cand ajung acasa, zambeste toata si imi zicea 'Ama, ama'.
De ieri imi zice clar 'mama,mama' si ii place cum suna si ca eu sunt in culmea fericirii, si canta tot timpul 'mama, mama'.

Si Victor m-a iubit si cand am fost plecata in Franta, desi statuse si cu soacra-mea o perioada de timp si probabil ca nu ma laudase prea mult.

O zi super si bafta la bone,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Neatza'!

La multi ani sarbatoritilor zilei!

Ioana, eu nu i-am facut fisa postului in scris ca mi-a fost teama sa nu-mi dau cu stangul in dreptu' . Adica sa nu mi-o fluture pe la nas daca ma razgandesc cu atributiunile, adica imi dau seama ca ar putea sa faca mai mult ca are multi timpi morti. Eu i-am zis asa: va ocupati de cupil, adica mancat, scos afara, spalat si calcat hainutze, curat in camera o data pe sapt ( eu am si femeie la curatzenie o data pe sapt), gatit o data max 2 ori pe sapt si calcat cat ii permite timpul, minim la 2 zile. In rest am lasat-o pe ea sa se organizeze si se descurca, adica intinde rufe si calca cu Serban in carucior, langa ea, face mancare cand il scot eu afara si curatenie la fel.
Concediu are 2 saptamani in vara sigure, in rest in functie de cum il mai dau la bunici. De asemenea, prima zi de Pasti si de Anul Nou si cam atat.
Nu am discutat de boala sau alte zile libere, dar daca o sa-mi ceara o zi-doua i le platesc, daca vrea o saptamana doar 50% in caz de boala, atat. Daca il trimiti la bunici, te sfatuiesc sa-i consideri atunci concediu ca o luna e mult si risti sa o pierzi.
Bona mea isi aducea initial pachet de acasa, apoi i-am spus ca are acces liber la frigider: mananca ce gateste sau gaseste .
In legatura cu incuiatul, presupun ca stai ceva timp cu ea acasa si o sa vezi cum e. Mai bine testeaz-o ( de exemplu lasa in buzunarul unei haine pe care i-o dai la calcat 5ron, apoi 50ron mototoliti si vezi daca-ti spune de ei ). Daca ai vreun dubiu mai bine schimbi bona, parerea mea!

Scuze ca m-am intins atat, mai bine iti scriam PM...


Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristell spune:

Buna dimineata fetelor !
La multi ani!sarbatoritilor de azi:Ioana Alexandra,Florin Alexandru si Razvan

cristell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

'neatza fetelor,
eu am avut cea mai groaznica noapte...nici in prima luna nua fost asa..nu stiu ce a avut..nua dormit continuu mai mult de o ora si toata noaptea a trebuit sa ii bag ba suzeta, ba bibe cu ceai, ba lapte in gura, ba sa il legan in patut.
Sunt chioara de somn si aveam niste nervi dimineata...
Aseara s-a culcat Alexandru cica la 22.30 dar nu a durat decat 15 min si s-a trezit...i-am dat putin ceai sia adormit iarasi. M-am bagat si eu in pat si cand sa adorm incepe sa urle din patut..iar m-am dus la el si am leganta patutul ..a adormit..ma duc pana in bucatarie si iarasi ma culc..nu reusesc sa stau 15 min ca iar urla..am crezut ca il arunc de nervi ..era 12 noaptea. I-am dat iarasi ceai..a baut o gura si a atipit...ma culc si eu si adorm cand la 2 se trezeste iar si ii dau lapte .adoarme dar dupa 30 min iar urla..m-am dus iar am leganat patutul..a adormit.
Ma culc...adorm si in 45 min iar urla..am crezut ca visez..nu mai puteam de nervi ...imi venea sa ma apuc de fumat...i-am dat iar o gura de ceai ..s-a culcat.
Dupa alte 40-45 min urla iar...iar eu prin somn incepusem sa misc picioarele ca si l-as legana pe perna..nici nu stiam ce fac...iar ma duc la el ..iar legan iar adoarme.
La 4.20 se scoala iar ..ma uit la ceas si ii dau laptic..se culca..ma duc prin bucatarie sa prepar latic pt. urmatoarea trezire..cand revin in dormitor iarasi urla si se agita . Imi pierise si somn si tot..ma bag in cele din urma in plapuma is imi asctup urechile ca sa nu ma mai trezesc data viitoare..a resuit sa doarma pana la 6 cand iar s-a trezit..i-am dat suzeta..a adormit..la 6.30 iar s-a sculat si se agita si urla fiindca nu mai putea sa doarma..si la 8 s-a trezit definitiv ..nua mai vrut sa doarma deloc pana nu m-am trezit si eu..iar acum sta singur si se cearta cu jucariile.
Sunt terminata .

Marlena & mysweetest Alexandru *3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristell spune:

Jadisa-ti traiasca baiatul si sa te bucuri de el.
Simo74bine v-am gasit!
miflorein privinta ochilor eu m-am hotarit.Incerc in continuare cu masaj,vreo saptamana sau doua,dupa care ne programam la oftamologie.
Fetelor ne trimiteti si noua parola pe pm ca vrem sa incercam sa punem si noi poze?Va rugam

cristell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Neata!

La multi ani sarbatoritilor zilei! Sa cresteti mari si frumosi si destepti!

Christina-m, la multi ani si aniversare frumoasa!

Mai, copilul meu nu vrea sa stea singurel deloc. Doar cand se trezeste din somn mai sta singur in patut, altfel tipa dupa noi, sa stam cu el. Nu trebuie neaparat sa-l bagam in seama, dar trebuie sa ne stie prin preajma.

O intrebare: ce stie sa faca salteluta aia gym deluxe? Ca noi am improvizat in camera lui, i-am atarnat diverse chestii, jucarele, cuburi de care poate trage sau pe care le poate smotoci. La salteluta mai e vreun schepsis?
Matei are de mult timp atarnate jucariile si vad ca acum si-a cam pierdut interesul pentru activitatea asta, mai nou vrea doar sa stea pe burta si sa adune tot felul de jucarii pe langa el. Si si-a facut un tel in viata din a reusi sa se tarasca.
Si alta intrebare: fetele cu scaunel Polly de la ce varsta ati inceput sa puneti copiii in el?

ruxandra, mama de www.hps.ro/matei" target="_blank"> matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput