Embrio-Reductie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elka spune:

Draga Dana, eu te felicit pentru curaj si iti multumesc pentru sfaturi. Si mai ales pentru incercarea de a ma face sa ma razgandesc.
Iti doresc numai sanatate tie si copilasilor tai, pentru care ai avut curaj sa lupti.
Le multumesc tuturor pentru gandurile bune si pentru ajutorul pe care mi-l dati in aceasta perioada.
Hotararea de a elimina unul nu am luat-o din motive financiare sau de teama ca nu ma voi descurca cu 3 copii odata. Problema mea este ca nu cred ca voi putea duce sarcina pana la capat. Mai multi doctori mi-au spus ca uterul meu nu prea pare pregatit pentru tripleti. Si in general, tot fizicul meu(45 kg la 1.67 m).
Mai am temeri si datorita sistemului medical din Romania. Poate ca daca locuiam si eu in State as fi fost mai optimista. Cand am fost la Dr Albu - cel care face embrioreductia - am stat 4 ore la coada. Desi am avut programare! Exemple din acestea pot sa dau cu sutele. Si toata lumea care citeste ce scriu eu acum poate sa mai dea inca alte mii de exemple. Ce fac eu daca in luna a 6-a am o problema grava? Pana ajung la un doctor bun pot sa treaca si 5 zile. Maternitatile nu sunt dotate , nu sunt curate, de cate ori am fost am dat peste cete intregi de tzigani. Mi-au trebuit 2 saptamani sa ajung la un doctor care sa faca embrioreductia. Poate o sa am nevoie - Doamne fereste - de o interventie de urgenta. Am 2 prietene pe care doctorii lor care se ocupau de sarcina le-au lasat balta inainte de nastere, desi le asigurasera ca vor fi in Bucuresti in saptamana respectiva!
Daca copiii vor fi prea mici si vor avea probleme de sanatate toata viata? Ca tot vorbeam de maternitati, la spitalele de copii e si mai si. La Grigore Alexandrescu colcaie gandacii.
De astfel de lucruri ma tem eu.
Si credeti-ma ca ma gandesc foarte serios la problema religioasa. Suntem crestini si suntem constienti ca eliminarea unui embrion este o crima. Dar oare un chiuretaj nu ar fi o crima si mai mare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Danaaa!!! Nu se deskide link-ul!!! Vreau si eu sa vad pozeee!

Azi noapte am visat ca aveam tripleti (aseara am citit subiectul asta) si ca erau absolut geniali si ca cineva vroia sa mi-i ia si sa-i omoare... Si asta tot sub influenta celor citite!

Elka, mai gindeste-te, o sa-ti para rau mai tirziu! Si noi am avut mari greutati materiale la primul copilas, dar Dumnezeu ne-a ajutat nesperat, iar acum, la a doua minune a noastra (aparuta pe neasteptate, dar avortul nu era o optiune pt. mine) iarasi lucrurile, care mergeau cam greu, par sa se indrepte!

Nu stii ca orice copil vine pe lume cu piinea lui in minute? Adica parintii vor avea suficient macar cit sa-i asigure strictul necesar bebelului/bebelilor.

Multa sanatate, sarcina usoara si... intelepciune in vederea celei mai bune decizii!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu mai am inca un aspect sa-ti spun. Uneori, in sarcinile cu tripleti sau gemeni se intampla ca unul din embrioni/feti sa moara (sa nu se mai dezvolte) si sarcina sa mearga in continuare. E, in cazul asta, ce te faci daca il alegi sa traiasca tocmai pe cel care poate are vreun defect si va muri mai incolo?

Si inca ceva: la 11 saptamani deja au manute, picioruse, coloana vertebrala, deja arata ca niste mini-omuleti.

Si mai stiu inca ceva: in sarcinile multiple, chiar daca se nasc mai repede si cu greutate mai mica, bebelusii "stiu" din burtica faptul ca se vor naste mai repede si isi pregatesc plamanii astfel incat sa nu aiba probleme atat de mari ca un bb singur, nascut prematur cu aceeasi greutate ca si ei.

danadarla toata admiratia pentru tine, mamica de 3!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

elka, ma bag si eu ca musca-n lapte, nu te supara! Dar daca dr. Cezara Bucur e atat de sufletista (nu o cunosc, dar asta am inteles din ce zic fetele), nu cred sa te lase balta daca vei avea vreo urgenta (Doamne fereste!). Stii, unii medici sunt chiar oameni... medicul meu a venit la 4 dimineata - si eu am avut o sarcina absolut normala.
danadarla, felicitari! M-a emotionat postarea ta!

Multa sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadarla spune:

Elka, sa stii ca si eu am fost (cuvant cheie: Am fost!) subtire si firava si nu m-am gandit niciodata ca voi putea duce o simpla sarcina, darmite una cu tripleti. Totusi, corpul nostru se adapteaza si uite ca inainte purtam la haine numarul 0 si 2 si inainte de a naste cu o luna nu incapeam in nr. 18. (imi pare rau ca nu cunosc nr. coresp. din RO). Nici nu puteam sa deschid o usa numai din profil, pentru ca burtica mi-era prea mare sa ajung cu mana la clanta !
Corpul tau stie ce ai nevoie si e de mirare cum reuseste sa te hraneasca si pe tine si pe cei trei. Tot asa, dupa ce am nascut, am avut destul lapte pentru toti trei.
Cit despre doctorii din Ro, te inteleg. Sora mea locuieste in Ro inca si a avut doua nasteri acolo, fiecare cu aventurile ei. Dar am auzit si de doctori inimosi. Cazuri ca ale noastre necesita atentie deosebita fiind cu risc ridicat, dar (cel putin pe aici) un doctor care se ocupa de gemeni, aproape intotdeauna stie sa faca si o cezariana pentru tripleti. Dupa 18-20 de saptamani o sa stai mai mult in pat, miscarea si umblatul pe jos nu e bun, e periculos pentru sarcina. Dar cu multa grija pentru o scurta perioada de timp, o sa fii rasplatita intreit!

PS - Imi pare rau ca nu se deschide link-ul de la poze. Cind am incercat eu mergea. Am incercat si sa le pun la albumul de la desprecopii.com, dar ignoranta mai trebuie sa fiu ca nu ma descurc. Please help!


http://www.kodakgallery.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=88080876405.126313040305.1138289720736&page=1&sort_order=0&albumsperpage=12&navfolderid=2005&ownerid=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Dana, tu ai pus link-ul cand tu erai logata pentru ca pe altii dinafara ii trimite sa bage parola si username.
Ar trebui scris ceva de genul www.kodakgallery/photos/username???? nu stiu exact cum il scriu astia de la kodak.

Elka multa intelepciune in decizie iti doresc

Oana_B

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Dana am ramas uimita.Ai niste copii superbi absolut superbi.Sunteti asa frumosi cu toti.
Sa iti traisca ingerasi scumpi si sa fie sanatosi si voinici




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)www.babiesonline.com/babies/i/inisa/" target="_blank">
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Dana, phuai de mine, am ramas cu gura cascata si mi-au dat si lacrimile la vederea copiilor, na! Niste comori! Sa va traiasca! Eu mi-am dorit gemeni, dar n-a fost sa fie. Acu' vreau si io 3

27+4


Alexandra

www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Calgary&mid=4771&cid=13012" target="_blank">album , alte poze , eco 18 sapt si eco 2D&3D 24 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Dana sa-ti traiasca copilasii, a fost de-a dreptul emotionant sa-ti vad pozele, sunteti o familie deosebita ! Felicitari inca o data pentru puterea pe care ai avut-o, arati super implinita !

Mergi la inceput