Embrio-Reductie

Embrio-Reductie | Autor: elka

Link direct la acest mesaj

Am o mare problema si poate ma puteti ajuta. Sunt insarcinata cu tripleti, obtinuti prin stimulare ovariana. Nu se poate pune problema sa tin aceasta sarcina in forma actuala. Am auzit ca exista aceasta varianta, a embryo-reductiei, prin care se elimina unul din embrioni. Am nevoie de informatii despre acest subiect. Va rog sa ma ajutati. Orice informatie este importanta. A facut cineva, sau a auzit ca se poate face in Romania asa ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Elka, felicitari pentru sarcina! E foarte emotionant! Nu cunosc pe nimeni care sa fi fost in situatia ta, dar imi amintesc ca l-am auzit vorbind pe doctorul Virgiliu Ancar despre embrioreductie. La cine ai facut stimularea? Incerca sa-l vezi pe dr. Ancar la Medsana. Uite aici nr de telefon: 410.86.43, 410.85.43, 410.84.59. El te va indruma in continuare. Am o intrebare. Stiu ca o sarcina multipla s-ar putea solda cu nastere prematura sau chiar avort (Doamne fereste!), probabil ca din aceasta cauza vrei sa recurgi la aceasta procedura. Vrei sa ramana doar un embrion sau doi?

Iti doresc toate cele bune, sa-ti reuseasca procedura si sa fii o mamica fericita!

Ioana
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Mie mi se pare o decizie extrem de greu de luat, trebuie sa ai foarte multa putere(fizica si psihica) sa faci asta si iti trebuie si un medic foarte bun!

O prietena are o cunostinta care naste in martie.....3 bebelusi (2 baieti si o fetita). Poate reusesc sa va pun in legatura. Ea a facut stimularea ovariana la Giulesti si tot acolo urmeaza sa nasca.

Cate saptamani de sarcina ai?





Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elka spune:

Am fost la Medsana la Prof Virgil Ancar si nu mi-a facut o impresie deosebita. Mi-a zis sa vin la el la spital si se rezolva. Nu mi-a explicat ce si cum. A zis ca se face ca un chiuretaj, dar partial. Mi se pare foarte riscant. Am citit pe niste siteuri straine ca exista si o alta metoda mai sigura. Transabdominal, se injecteaza unul dintre embrioni(sau doi), care se va resorbi incet. Cica se face in strainatate cu sanse mari , cam 93% .
Ideea este ca sunt in saptamana 11 si nu prea am timp de gandire. Trebuie sa ma decid rapid daca fac embrioreductie sau chiuretaj. Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elka spune:

Pai stimularea am facut-o cu pastile Clostilbegyt. Dr meu Horia Cioflan mi le-a prescris din cauza ca nu ovulam cum trebuie. Nici macar nu le-am luat pe toate ca nu ma simteam bine. Nu are doctorul nici o vina, mi-a spus ca pot da sarcini multiple,scria si in prospect.
As vrea sa pastrez 1 daca se poate. Oricum, daca se poate reduce numai unul, voi tine sarcina cu 2.

quote:
Originally posted by numeioana

Elka, felicitari pentru sarcina! E foarte emotionant! Nu cunosc pe nimeni care sa fi fost in situatia ta, dar imi amintesc ca l-am auzit vorbind pe doctorul Virgiliu Ancar despre embrioreductie. La cine ai facut stimularea? Incerca sa-l vezi pe dr. Ancar la Medsana. Uite aici nr de telefon: 410.86.43, 410.85.43, 410.84.59. El te va indruma in continuare. Am o intrebare. Stiu ca o sarcina multipla s-ar putea solda cu nastere prematura sau chiar avort (Doamne fereste!), probabil ca din aceasta cauza vrei sa recurgi la aceasta procedura. Vrei sa ramana doar un embrion sau doi?

Iti doresc toate cele bune, sa-ti reuseasca procedura si sa fii o mamica fericita!

Ioana
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Are doctorul vina ca nu se face stimulara ovariana fara monitorizare ecografica, tocmai pentru a se evita situatiile de genul asta, hyperstimulation. Si tot el ar trebui acum sa iti explice in amanunt in ce consta fiecare procedura, ce rata de succes si efectele.
Mie doctorul mi-a pomenit de "hyperstimulation" si "stop a heartbeating", dar n-am intrat in amanunte, se pare ca eu abia ma screm de cate un folicul la ecografie pentru inseminare.
Iti doresc sa iasa cum o fi mai bine pentru tine si sarcina, o sa fac si eu o cautare pe google sa vad ce info gasesc.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doublemom spune:

elka stiu sigur ca dr Cezara Bucur de la Maternitatea Giulesti te poate lamuri si te poate ajuta in problema asta. Ea se ocupa de majoritatea sarcinilor multiple rezultate din tratamente (stimulare ovariana sau FIV) la Giulesti. Pentru consultatie o gasesti cel mai usor si mai rapid la Centrul Medical Unirea. Programarile le face asistenta ei d-na Ani, care e f. draguta. Suna azi la Sediul din Clucerului (Arcul de Triumf) tel 0212229294. Ceri cu d-na Ani si primul lucru pe care il spui e ca ai tripleti si in cate sapt esti.
Sanatate si sa ne tii la curent cu ce faci!

Miha 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elka spune:

Am gasit in sfarsit un doctor care sa faca embrioreductia! Dr. Dinu Albu de la Giulesti. A spus ca a mai facut de multe ori si ca sansele de reusita sunt 97%!!! Asteptam saptamana 12 sa vada embrionii mai bine si o facem. Parea foarte sigur pe el. Am mai vorbit si cu altii care s-ar fi incumetat sa o faca, dar nu mai facusera niciodata.
Multumesc doublemom pt ajutor. Intre timp am aflat ca Dr Cezara Bucur lucreaza impreuna cu Dr Albu . Am incercat sa o vad sapt trecuta, dar nu a fost posibil. Era aglomeratie maxima la Giulesti. Nu stiam de CMU.
Oricum, inca nu am luat hotararea, asa ca orice sugestie este in continuare binevenita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

elka decizia pe care trebuie sa o iei este extrem de dificila.dac vrei parerea mea,punandu-ma in situatia ta,eu nu as putea sa fac asta,pt. simpul motiv ca nu mi s-ar parea corect sa hotarasc soarta unui copil(si culmea,a unui copil dorit).Gandeste-te ca daca s-a intamplat asta,Dumnezeu s-a gandit ca iti doresti prea mult un bebe si ti-a trimis trei.
Am o cunostinta care este insarcinata cu tripleti(in 30 de sapt),sarcina merge perfect si daca la inceput s-a speriat f. tare de situatie,acum nu ar concepe sa nu ii vada pe toti(a facut rost si de carucior pt. tripleti).Intr-adevar,Cezara Bucur te poate lamuri asupra acestui subiect.De altfel,tot ea este ,,raspunzatoare,, si de sarcina cunostintei mele si o supravegeaza super.
Iti doresc tot binele din lume si sa te ajute Dumnezeu sa iei decizia corecta!

ANDREEA GEORGIANA +30 saptamani
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:

elka, stiu ca e greu sa hotarasti ce sa faci, eu iti voi spune doar parerea mea, nu trebuie sa tii cont de ea, dar nu ma pot abtine. Cred ca daca as fi in locul tau, cu orice pret si indeferent de cat de greu mi-ar fi, as tine toti trei ingerasii. Nu as putea renunta la nici unul dintre ei. Gandeste-te, cum ar fi daca ai renunta acum la doi, iar peste cateva luni l-ai pierde si pe al treilea... E decizia ta, clar ca tu stii cel mai bine cum sa faci, dar eu te rog sa te mai gandesti, si sa discuti cu dr. Cezara Bucur si doar dupa aceea sa iei o decizie. Gandeste-te ca nimeni nu simte mai bine durerea ca o mama...nu te pripi, nu lua decizii gresite. Pune totul in balanta si vezi daca merita sa risti. Apoi decide. Eu stiu ca vei lua cea mai buna decizie.
Te sarut cu drag si sper sa iti fie bine.

adar si bebelina MAIA
minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

pe d-na bucur o gasesti si maine si poimaine la giulesti, intre 11 si 12 aproximativ la cabinetul de ecografie de langa scari

cred ca daca te duci si intrebi fetele de la usa cine este ti-o vor arata. e foarte inimoasa, totul e sa ajungi sa-i explici

intelepciune!

dandana 14+

Mergi la inceput