Embrio-Reductie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Elka, iubita, stiu ca am cam sarit toate acum cu gurita pe tine, dar m-am bagat si eu in seama sa iti spun parerea mea...si eu zic ca daca as fi in pielea ta,nu m-ar lasa inima sa risc cu reductia, mai ales ca sunt bebei doriti..eu una cred ca as trai tot restul vietii cu gandul ca am decis sa iau viata unuia dintre bebei...si pe care sa il aleg? si de ce aleg daca sunt toti ai mei?
Dzeu ni le da pe toate cu un scop si cred ca acesti bebei iti vor face viata tare frumoasa...
Eu iti doresc multa liniste, putere si intelepciune sa iei decizia cea mai buna...

Cristina 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadarla spune:

Draga Elka, indraznesc si eu sa fiu alaturi de tine la aceasta rascruce de drumuri. Simpatizez cu tine, pentru ca inteleg prin ce treci;
In anul 2002 am fost si eu in aceiasi situatie, doream sa fiu mamica si nu se intimpla nimic, asa ca am apelat la doctori. Dupa o saptamana de tratament, am ramas insarcinata si de la primul ecograf mi s-a spus ca am trei inimoare care bat. Noroc ca statem intinsa ca altfel as fi cazut din picioare. Asta a fost prima mea sarcina si m-a speriat la gandul ca dintr-o data o sa am trei. Sotul meu care era linga mine isi cauta un scaun pe care sa stea, ca sa nu se prabuseasca.
La urmatoarea programare ptr. consultatie doctorul ne-a prezentat alternativa de a reduce embrionii, dar fara sa ne gandim, sau nici macar sa ne uitam unul la celalalt (eu cu sotul meu) pentru confirmare, am exclamat amandoi: Nici vorba, nici nu se pune problema!
Bineinteles ca doctorul nu a insistat pentru ca ne-a vazut foarte hotariti.
Draga Elka, decizia aceea de a duce sarcina cu trei pina la capat, oricit de greu ar fi, nu o regret nici astazi - dupa 3 ani si jumatate.
Am fost o mama neexperimentata, o fire foarte libera si comoda. Dar am stiut ca daca am cerut lui D-zeu un copilas si El mi-a dat trei deodata (ironic, planuiam ca in decursul anilor sa avem trei copii, doi baieti si o fetita...nu toti deodata....dar nu a fost decizia noastra cind si cum), tot D-zeu imi va da si intelepciunea, si rabdarea, si energia, si toate celelalte lucruri materiale de care aveam nevoie pentru a ingriji trei bebelusi.
Am nascut la 7,5 luni, cu cezariana, fara complicatii, copiii - desi prematuri si mai mici la nastere - au fost perfect sanatosi!
S-au dezvoltat minunat, in rand cu ceilalti copii de virsta lor.
Nu pot sa zic ca primele luni au fost usoare, a fost foarte greu, dar impreuna cu sotul meu (care de atunci e acasa zilnic cu copiii si are grija de ei) am trecut si prin timpurile acelea, stiind ca va veni o zi cind va fi mai usor.
Cred ca secretul a fost consistenta in ce priveste programul lor.
Sint foarte draguti, foarte cuminti si destepti (da, stiu, fiecare cioara......). Parca de multe ori nici nu imi vine sa cred ca au fost nascuti toti deodata. Nu exista nici o diferenta intre ei si alti copii de virsta lor, nascuti normal si la termen,nici mintal nici fizic.
Faptul ca sint trei i-a invatat si pe ei multe lucruri: sa fie mai rabdatori, sa isi astepte randul, sa imparta intre ei lucruri, i-a facut mai putin egoisti, stiu sa se joace frumos cu alti copii, au tot timpul pe cineva de virsta lor cu care sa se joace, ceea ce e mai usor si pentru noi.
Acum ma gandesc ca daca as fi ales sa reduc pe vreunul dintre ei, ar fi fost cel mai mare pacat care eu nu mi l-as fi iertat niciodata si as fi ramas toata viata cu remuscarile. Am doi baieti si o fetita, si ma gandesc ca daca ar fi ales sa ucid si sa le opresc inimoarele pe care le vedeam la ecograf batand a vreunuia dintre ei, pe care oare l-as fi ales? Pe fetita, Ashley, care e cel mai scump ingeras din lumea asta, care se ingrijeste ca o mamica de fratiorii ei, care ma imbratiseaza si imi spune cit de mult ma iubeste in fiecare zi?
Sau pe Jonathan, primul nascut, care e de o istetime rara, care nu se lasa de mine nici o secunda si se cuibareste in bratele mele de cite ori sint imprejur? Sau pe Matthew, care e frumos de numa', si ne face pe toti sa radem si intotdeauna aduce cu el o dispozitie buna?
Stii, fiecare dintre ei sint diferiti, fiecare cu o comoara a lui, familia noastra n-ar fi intreaga daca ar lipsi unul din ei. Nu imi pot inchipui viata fara ei, sau fara vreunul din ei.
Si in tot timpul acesta, D-zeu nu ne-a lasat in voia sortii, s-a ingrijit de noi peste asteptarile noastre, si daca ar fi sa fiu pusa in situatia de a alege in a duce sarcina cu trei sau a o reduce, as face la fel fara nici o ezitare.
Viata nu e deloc monotona, nu e nici foarte usoara cu trei, dar e completa!
Ma rog pentru tine, pentru intelepciunea de a face o decizie buna, care sa te satisfaca nu numai acum si in tot restul vietii tale, ca sa nu privesti in urma si sa o regreti.
Daca ai nevoie de mai multe detalii, informatii, un sfat sau o parere, te rog scrie-mi pe yahoo IM la danadarla.
D-zeu sa te aiba in grija Lui si prin orice vei trece, nu vei fi singura si fara ajutor!
Cu mult drag, Dana

PS - Pot sa iti trimit poze recente cu ingerasii mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by danadarla
Am doi baieti si o fetita, si ma gandesc ca daca ar fi ales sa ucid si sa le opresc inimoarele pe care le vedeam la ecograf batand a vreunuia dintre ei, pe care oare l-as fi ales? Pe fetita, Ashley, care e cel mai scump ingeras din lumea asta, care se ingrijeste ca o mamica de fratiorii ei, care ma imbratiseaza si imi spune cit de mult ma iubeste in fiecare zi?
Sau pe Jonathan, primul nascut, care e de o istetime rara, care nu se lasa de mine nici o secunda si se cuibareste in bratele mele de cite ori sint imprejur? Sau pe Matthew, care e frumos de numa', si ne face pe toti sa radem si intotdeauna aduce cu el o dispozitie buna?



Dana sa-ti traiasca copilasii! Elka, poate ca in felul asta ar trebui sa te gandesti... Felicitari pt sarcina!

Am avut o pacienta, ca rezidenta in clinica, pe carea am cunoscut-o pe cand era internata pt sterilitate, iar dupa vreun an si ceva am dat peste ea in sectia de lauze, nu mi-a venit sa cred cand am vazut-o, credeam ca imi joaca feste memoria! Facuse FIV si avea tripleti. La 42 de ani. Era foarte fericita, constienta ca urma sa le fie greu, dar radia. Si am mai avut o gravida cu tripleti, sarcina obtinuta natural de data asta, care mai avea acasa 5 copii din patru nasteri, adica inca doi gemeni. A reusit sa duca bine si sarcina cu tripletii si a fost ok.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Wow Danadarla ce impresionant !
Felicitari pentru puiuti si sa creasca mari, frumosi si sanatosi !!
elka sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Danadarla, minunata poveste .

Elka, mai gandeste-te... stiu ca nu e treaba noastra sa ne dam cu parerea intr-o problema atat de delicata, dar sa nu ajungi sa iti regreti decizia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Danadarla, m-a impresionat tare povestea ta...sunt convinsa ca as fi facut la fel ca tine, fara sa regret vreo secunda decizia luata...
poate ne postezi si noua poze cu bebeii tai..
pup si numai bine



Cristina 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Dana,m-ai emotionat pana la lacrimi!
Sa-ti traiasca puisorii,tare frumos ai povestit despre ei,sa creasca mari(ca frumosi sunt)si sanatosi iar voua multa putere in continuare .Poate ne pui si noua poze mai recente sa-i vedem si mai marisori.

Elka,sarcina usoara si sper ca vei avea curajul sa-i pastrezi pe toti.Gandeste-te ce mare va fi bucuria ta stiind ca nu ai renuntat la nici unul,vei avea constiinta impacata.
Sa ai tripleti e onoare,e un dar de sus de care putine au parte.
Eu mi-as fi dorit tare mult gemeni(nu ma suparam sa fie nici tripleti),a fost visul meu desi nu avem pe nimeni in familie,i-am povestit surorii mele despre Dana si despre tine si vrea si ea tripletiTe rog sa te mai gandesti!Sunt multe care Si-ar dori sa fie in situatia ta,desi o sa-ti fie greu ai sa vezi ce rasplatita vei fi cu fiecare zambet al copiilor tai.

www.snugglepie.com/ezb/317964.png" target="_blank">Lya 18+&www.snugglepie.com/ezb/317544.png" target="_blank"> Ruty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doublemom spune:

elka ieri cand am postat aici aveam emotii ca nu cumva sa ajungi la alt medic si sa fii tentata sa iei o decizie pripita. Stiam ca odata ajunsa la dr.Bucur ai sa beneficiezi de tabloul complet al alternativelor, pe care de la ea le capeti cu siguranta. Nu este omul care sa-ti impuna opinia ei dar nici nu te lasa pana nu stie ca ai inteles exact ce inseamna fiecare varianta si te ajuta sa te decizi in cunostinta de cauza. Nu cred ca trebuie sa ai incredere intr-un medic doar pentru ca el iti spune ca a facut operatia respectiva de f multe ori. Daca asta nu e varianta cea mai buna pt tine???? N-am vrut nici macar sa-mi dau cu parerea ieri despre ce vrei tu sa faci, e decizia ta si a sotului tau! Dar, va rog, nu va pripiti si mai cereti si alte pareri.
Stiu ca e socant sa afli ca nu ai un bebe ci..mai multi! In cazul meu doi. Mai ales ca prima eco am facut-o devreme si se vedea doar un saculet. Imagineaza-ti surpriza mea de peste 2 sapt cand am constatat ca in acel saculet erau 2 bebei!
Stiu ca trei inseamna mai mult decat "inca unul" dar intrebarea ar fi : e vreunul din ei in plus?? si daca da, care????

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si ganduri bune!
Sper din tot sufletul sa nu te superi pe noi ca avem alte pareri si, indiferent de decizia luata, sa ne tii la curent.

Miha 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si mie mi-ar fi tare greu sa iau o hotarare. Dar m-as gandi si la faptul ca, fiind trei, probabilitatea de a naste prematur este foarte mare, ei vor fi oricum foarte mici. Oare nu le pun la toti trei dezvoltarea in pericol? Oare, eliminand unul , nu voi creste foarte mult sansele celorlalti doi de a trai si a fi sanatosi?


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadarla spune:

Multumesc tuturor ptr complimente.
Vroiam sa mentionez ceva in legatura cu greutatea copiilor cind s-au nascut. Intr-adevar erau micuti cind s-au nascut, au avut intre 1,365 si 1,406kg la nastere; dar plamanii le-au fost dezvoltati normal, cel mai mic, Jonathan a fost chiar mai mare decit il masurase doctorul pe cind era in burtica inca.
Cu vitamine (care, apropo Elka, ma angajez sa ti le trimit daca ai nevoie) si o dieta buna s-au dezvoltat in mod miraculos. La numai putin timp au fost la greutate normala si nici macar o singura data nu mi-a spus doctorul lor la vreo vizita ca ar fi ceva anormal cu ei sau ca au ceva efecte ptr ca au fost nascuti prematur.
De ex. acum Matthew la 3,5 ani are aproape 18kg.
De dinainte de 2 ani toti stiau sa cinte alfabetul, stiau toate culorile si cunoasteau aproape toate cifrele si literele.
De la 6 luni am inceput sa le dau alte mancaruri pe linga lapte: cereale, orez etc si dupa putin timp au inceput cu supe si ciorbe, ca acum toata lumea se mira ca puisorii mei mananca orice fel de legume, carne, si orice altceva le pun in fata fara sa faca mofturi.
Ma gindeam la comentariul acela legat de sansa a doi de a se dezvolta mai bine daca al treilea nu mai e. In stadiul acesta de "embrioni" de unde stii care e cel mai bun de a indeparta?
Elka, D-zeu ti-a dat trei si El e singurul care stie soarta lor; pentru tine si pentru doctor e un joc de noroc in a alege unul sau doi ca al treilea sa supravietuiasca.
Uite ce minunat s-au dezvoltat toti trei ai mei, si nu a trebuit eu sa aleg care e mai tare si cu mai multe sanse de supravietuit.
D-zeu s-a ingrijit de toti trei si de nevoile fiecaruia dintre ei.
Inca o data te implor sa nu iei nici o decizie pripita si sa te mai gandesti. Nu e chiar asa de greu cu trei daca le faci program, dar rasplata e mult mai mare.Imagineaza-ti ca primesti trei imbratisari in loc de unul si de trei ori mai multe saruturi....

Am atasat niste poze mai recente ale ingerasilor mei, sper sa le puteti vedea.


http://www.kodakgallery.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=88080876405.126313040305.1138289720736&page=1&sort_order=0&albumsperpage=12&navfolderid=2005&ownerid=0

Mergi la inceput