Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (25)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AMALIA.U spune:

Acum suntem la ora de gimnastica.Are o energie debordanta bbele,da ritmic din maini si din picioare si gangureste singur.Ma mira ca nu regurgiteaza mai ales ca face gimnastica de jumatate de ora deja,imediat dupa masacare a fost de 180 ml lapte de la mami.
Cu greutatea suntem in grafic 6460g azi la 2 luni si 2 sapt si 63 cm fata de 3300g si 51 cm avuti la nastere.Peste 2 sapt avem botezul si tare as vrea sa ajunga la 7000g sa aiba ce imbraca nanuta.E un mare mancacios, ziua mananca la 3 ore 170 ml in general,iar noaptea la 4 ore.Acum deja a cazut lat de somn dupa atata zbenguiala.
Gata va pup ca ma duc si eu la tv langa tati cat doarme bb.
Amalia si David

http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/cata2amalia/album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMALIA.U spune:

Referitor la dieta,deorece inca mai alaptez,chiar daca suplimentez cu milumil,am renuntat la paine si la dulciuri si iau in continuare materna cu seleniu.Am ajuns deja la 57 kg fata de 54kg avute inainte de sarcina.Operatia nu ma supara deloc si parca nu mai simt amortita zona din jurul taieturii.Oricum vreau sa ajung la un control ecografic sa vad daca totul e ok.Si eu spal hainele copilului la masina cu dermalin pe care il pun direct in cuva si pana acum nu am avut probleme.Pt pielea uscata de pe fata utilizez bephantene,iar la mine da rezultate f bune,pielea bb e catifelata si nu are alergii.

http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/cata2amalia/album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Carmi, ma bag si eu la dieta din 2 ianuarie.
Uitati care e planul meu: zilnic, ceva pentru mine, de 2 ori pe saptamana la sala si de 3 ori pe saptamana la electrostimulare (sau impachetari cu parafango, mai vedem, s-ar putea sa nu faca electro pe mine ca am cezariana). Iar regim: DA, DA, DA. Si sigur Montignac, cu asta slabesc bine, destul de repede si pot sa si alaptez, pentru ca nu o sa ma privez de mancare, o sa o combin diferit (fetele care cunosc regimul stiu despre ce vorbesc). Asa ca lapte va curge si daca nu bag eu prajiturele, cozonacei si cartofiori sau paste...siguur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Sarbatori fericite mamicilor!

N-am mai scris de ceva vreme, insa v-am citit ori de cate ori timpul mi-a permis.
Am avut tare mult de lucru,iar pe deasupra am fost involvati in cateva programe speciale de Craciun si asa s-a facut ca n-am mai putut semna condica noastra ca de obicei.
Ma tot uit la pozele bebelasilor vostri si parca nu ma mai satur de ele.
Ca ieri parca ne plangeam ca nu mai nastem odata,iar acum sunt deja mari si plini de expresii deosebite...Huuih,ce mai trece timpul!
Am pus si noi poze in albumul bebelasilor de 3 luni si in a celor
zambareti si ne puteti vedea.Daca voi avea timp voi adauga ceva poze noi in albume sa "ne" puteti vedea in ipostaze diferite cum am crescut.
In urma cu o saptamana si cateva zile,am crezut ca nu voi mai avea lapte pentru BB si aproape imi pierdusei orice speranta ca va mai reveni inapoi.Timp de trei zile,era minune daca mulgeam 30 ml.Mi-am amintit de ceaiurile de care voi vorbeati...am incercat insa fara nici un rezultat
Asa s-a facut ca am inceput sa scotocesc impreuna cu sotul ceva in aceasta privinta pe internet.
In cele din urma am gasit www.traditionalmedicinals.com/?id=30&pid=14" target="_blank"> acest ceai,mi-am cumparat,mi-am preparat si a facut minuni in cazul meu.
Laptele mi-a revenit in mare abundenta iar acum sunt tare fericita
Daca aveti posibilitate va indemn sa-l inercati
In ceea ce priveste diversificarea alimentatiei,la doua luni am vrut sa-i introduc sucul de morcov,insa a prins ceva raceala de la surioara ei mai mare si nu am mai inceput.
Doctorul nostru ne recomanda s-o incepem intre 4 si 5 luni pentru a evita alergiile.
Cele care alaptati spuneti-mi va rog voi cum faceti ?
In rest bebelusa este sanatoasa,cuminte, si zambareata mai tot timpul. Am fost cu Rebecca la vaccinul de doi ani si am cantarit-o si pe Jessica.
Are 13.5 lbs.Nu stiu cat vine aceasta in kg.Spuneti-mi va rog voi daca stiti cat este si ziceti-mi daca este bine la 3 luni.
(La 3 luni fara doua zile am cantarit-o).
Va multumesc anicipat si va





Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Gina, frumoase fete aveti si se vede ca se iubesc.
Sa va aduca numai bucurii.

Irina, super tricoul si mai ales mamica care il poarta.
V-am mai admirat inca o data pozele.
e scump foc Vladut. Ce mananca el acolo ?
Supica de radacinoase cu cartofior ca si Ancuta noastra ?
Ei ii place, desi lui Victor nu.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Gina, am gasit ca 0.02 lbs= 10 g deci fata ta are 6750 g, ceea ce e f.bine!
Te rog daca poti sa ne zici care-s ingredientele la ceaiul miraculos, eu am dat de reteta, dar nu-s convinsa c-o traduc bine:
Organic bitter fennel fruit 560 mg = banuiesc fenicul; oganic aniseed fruit 350 mg = probabil samanta de anason, organic coriander fruit 210 mg = coriandru boabe, organic fenugreek seed 35 mg = am gasit ca e schinduf (nici nu auzisem de asa ceva, dar cica e la naturiste), organic blessed thistle herb 35 mg - pe asta nu l-am gasit deca intr-un site de oenologie, cica spin?!. Proprietary blend: organic spearmint leaf= menta, organic West Indian lemongrass leaf, organic lemon verbena leaf, organic marshmallow root - astea nici atat nu le pricep.....


Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Cristina multumesc de aprecieri. Vladut manca suc de morcov cu lingurita, dar a fost singura data cand i-am dat. Am lapte mult asa ca mai astept, momentan ii dau doar 2 lingurite de cereale in biberonul de seara. Ancuta a avansat mult la diversificare. Eu inca nu am o schema precisa, poate si din cauza asta aman.... Si eu am admirat pozele tale cu sefii de la Craciun. Super !!! Si tare faina idea cu Mos angajat! O sa incercam si noi poate la anul.

Acum doarme "piscotul" cum ii zice tati, asa ca ma duc si eu.
Noapte buna va doresc!

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana30 spune:

Multumesc de raspunsuri fetelor!
Romana nu e din Grigorescu,e o tipa tanara care cred ca sufera de exces de zel.Stiu de dr. Vasilescu,la ea vrea sa ne trimita,dar nu cred ca voi merge pt ca nu cred ca-i cazul.Tu ti-ai facut programare sau cum ai procedat?I-a facut si ecografie lui Luca sau doar l-a consultat?
Cat despre hidrocefalie stiu ca-i o aberatie mare,am mai invatat si eu ceva prin scoala despre asta ,plus ca am si vazut copii care aveau.Clar nu-i cazul lui Mihnea,din fericire.Nu m-am stresat din punctu asta de vedere,ma miram doar cum a putut sa emita asemenea parere cand a vazut cum e copilul si cam cum se manifesta psihomatric.
Sa aveti somn usor si cat mai putine treziri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Fetelor,multumesc pentru felicitari in legatura cu logodna!

Jadi,asa e Dumnezeu ne da cand crede el de cuviinta! Eu nu vroiam sa fac copil pana nu termin facultatea si uite-ma acum in ultimul an de facultate cu copil cu tot.Dar,ii multumesc lui Dumnezeu ca ma descurc bine si am copil f f f cuminte.Rezultatele insa le voi vedea la sf anului ,totul depinde de mine .

Ioana,si eu alaptez,dar cred ca Montignac merge si cu alaptatul!Totul e sa nu le combini pe alea care nu trebuie!





Irina si Matei-Cristian (1.sept.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Mai fetelor,Jadi si Irina,voi cum reusiti sa va mulgeti?Inainte mulgeam si eu,dar acum cand icerc iese cam 100 ml cel mult,dar cu toate astea el pare sa se sature si i-a mult in greutate; cand suge el,curge mai mult.
Sau e putin lapte,dar e gras?




Irina si Matei-Cristian (1.sept.2005)
Poze

Mergi la inceput