Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Suna prostesc si nu imi sta in fire sa imi pun asemenea intrebari cu voce tare dar.... Ce va doriti pentru 2006?.

Eu imi doresc dupa cum urmeaza :
1. Sa am un bb sanatos, frumos, destept, sa aiba o bona buna si pe dorintele mamei
2. Sa reusim sa ne mutam cit mai repede la noul apartament (si aici includ aprobarea creditului, sa ne hotarim la ce vom face in apartament, sa il amenajam si sa cumparam cele ce mai avem nevoie prin casa)
3. Sa imi cumpere sotul o masina mare pe masura grandomaniei mele.
4. Sa fiu mai libera la servici , atunci cind ma voi intoarce la munca (de altfel cred ca o sa imi fac eu un program frumusel de 5-6 ore ca sa pot petrece mai mult timp cu copilul)
5. Sa plec cel putin in 2 concedii, unul de ziua mea si ziua casatoriei adica in iunie si unul in septembrie cu bb la mare (as prefera in turcia la un 5 stele all inclusiv si minim 10 zile)
6. Sa reusesc sa slabesc si sa ma mobilizez un pic pentru a da si kilogramele in plus de dinainte de gravidenie si sa incerc sa fiu mai ingrijita la fatza , par, etc.
7. Sa ne incepem casutza la Saftica pentru care avem deja toate autorizatiile scoase
8. Si nu in ultimul rind, ca de aici se alimenteaza celelalte dorinte, sa ne mearga bine afacerea.

Si daca mai am ceva de adaugat, nu imi mai trece prin cap... gindurile pentru toate rudele noastre.
Si daca asta e ceea ce imi doresc eu, voua tuturor va doresc de 1000 de ori mai mult decit mie.

Sint simpatica, nu?

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Welcome home Ioana! Bine ca ati ajuns...

Gata ca vine sotul si mi-a specificat ca vrea sa il astept cu masa pregatita ca ii sint sotie si asta mi-e rolul... incearca si el sa reuseasca acolo unde a dat gres in 8 ani de zile, hehe!

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

ufff...salut
dupa 3 zile de munca am reusit sa parcurg cele 5 capitole adunate in timpul in care am lipsit

in primul rand Sarbatori fericite tuturor! copii mari si sanatosi va doresc

noi am fost de Craciun la Miercurea Ciuc unde a fost f frumos pentru ca a nins si am fost rasfatate de toata lumea; din nefericire Maria e bolnavioara dupa 2 sapt de tratamente usoare cu ambroxol, ospamox si aspiratii de muci nu i-a cedat rosul in gat si are niste muci groaznici in gat; asa ca am ajuns la spital pt ca nu mai putea respira si am primit tratament cu 2 antibiotice injectabile plus inca ceva pt respiratie; noroc ca mama le poate face acasa, ca altfel eram acum internate; partea buna e ca nu are nimic la plamani si nu a facut febra deloc; in schimb, de cand primeste tratamentul, doarme fara oprire si mananca cate un kil de lapte pe zi... maine o cantaresc-sper ca a recuperat ca de 2 sapt nu luase decat 80 g

am vazut ca a fost o disputa despre cum se sterge ochiul copilului:explicatia logica a stersului dinspre exterior spre interior este ca at cand se ajunge la interior involuntar se face un mic masaj acolo care ajuta la desfundarea canalului lacrimal-in caz ca exista aceasta pb; eu i-am facut Mariei sapt intregi masaj zilnic pt ca avea pb la un ochisor si n-a mai tb sa i-l desfunde doctorita cu procedura invaziva

si pentru mamele care se plang ca copii lor mananca putin: Maria nu mananca la o masa mai mult de 100-135 ml; de fapt 100 e regula, 135 exceptia; asa ca daca mananca 1 kil de lapte pe zi, inseamna ca are undeva la 8-9 mese; inainte manca milumil de 6-7 ori cate 100 cu o masa doua de 135 si a crescut f bine-cate 900 g pe luna
oricum cu boala asta totul s-a dereglat si sunt curioasa care va fi programul cand revine la normal; mai ales ca eu de pe 10 ian ma duc la servici; pe 3 ianuarie vine bona pt prima data-sa vedem cum merge......

na ca m-am lungit cu noutatile ca n-am mai scris demult..

a, si inca ceva: nu reusesc sa o interesez de nici o jucarie nu vrea decat entertainment live-ma rog poate cand se trezeste din somnul asta de alba ca zapada poate se schimba...nu glumesc, de 2 zile nu s-a trezit decat ca sa manance

Ramona si bebelina Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Simo asa e cum a zis Jadi, eu tot litrul pe care il mulg pe zi il mulg manual. Faza e ca nu prea stiu cum sa explic tehnica mea. Oricum e total diferita de cea descrisa in cartile citite de mine. Adica eu folosesc o singura mana odata, cu cealalta tin biberonul (in felul asta nu am nevoie de inca un bol). Daca iti iei pompa nu ma mai complic cu explicatia... dar daca vrea cineva sa-mi zica. Laptele il tin in frigi in bibe inchis, fara tetina. Si il incalzesc la microunde (de lene ) si baiatul a crescut f. bine (800 g in luna a patra). Legat de microunde eu am citit ca se poate supraincalzi, dar deja stiu cate secunde sa il pun in functie de cantitate.

Tangerine multa sanatate micutei Maria.

Jadi iti doresc sa ti se implineasca toate dorintele din lista si inca multe pe langa.

Ioana bine ai revenit in cartier .


Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

DIANA- e doctorita din Grigorescu? Sa iti spun drept si pe noi ne-a trimis la ortoped si d-na dr. Vasilescu de la Recuperare e cea mai tare din parcare in Cluj, dar HIDROCEFALIE?????? Aia ii nebuna? Ce dracu , schimb-o rapid! Na, ca am reusit sa ma enervez si azi!!! Mai, chiar daca sa zic prin absurd ca-i suspect de treaba asta bb-le tau, nici macar nu trebuia sa iti spuna faza asta...Asta nu e medic, e vraci, Mengele, ce dracu! Ia vezi ca sunt o multime de alti medici in Cluj normali la cap! Si oricum tu esti cel mai fin observator al bebelusului, si trebuia sa observi ceva nereguli la el.

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo74 spune:

Irina - explica-mi te rog tehnica ta daca poti, ca parca e mai bine sa invat de la tine decat sa dau niste meleoane pe pompa. Si mi-ar conveni mult mai mult manual si sa nu ma car cu pompa dupa mine la servici. Saru anticipat

Simona si bebe Luca
http://pg.photos.yahoo.com/ph/shalichias/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Simo o sa incerc. Dar vorba sotului, cred ca o poza ar fi edificatoare . In cuvinte ar fi ceva de genul: tin sanul in mana, cele 4 degete sub el astfel incat degetul aratator sa fie chiar unde incepe areola, iar degetul mare deasupra, tot asa la marginea areolei. Si strangi mana astfel asezata. Degetul aratator si cel mare trebuie sa fie aproape paralele. Pentru o mai buna golire tii degetele, sa zicem prima data, paralele cu solul, apoi perpendiculare (sa iasa lapticul din toate canale). Iti trimit si o poza pe PM ca mi-e jena sa o pun pe net . Sper sa reusesti, ca eu in 10 minute mulg 150 ml .

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Jadi sa ti se implineasca toate dorintele si noua la fel ..mi-e cam lene sa le scriu acum fiindca sunt in criza de timp..poate maine.

Marlena & mysweetest Alexandru *3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Sa va arat unul dintre cele mai faine cadouri primite de mine de la tati tricoul

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Tonnia, iarta-ma ca iti raspund asa cu intarziere, am fost nauca zilele astea. Cica facem party la noi acasa de Rev. si am fost la cumparaturi mai bine lipsa, la ce e in magazine, am crezut ca numai de Craciun e asa

Asaaa, acum sa raspund. Eu folosesc uleiul Stelatopia 2 capacele in apa de baie, fara sa clatesc cupilu' o data, a doua zi folosesc sapunul lichid (in fine, creme Lavante tot Stelatopia). Asa mi-a dat mie in cap, doctorul mi-a zis sa merg pe ulei cat e inflamatia (cand e rosie) si apoi pe sapun. Acum nu mai e chiar rosie, e intre, de aceea folosesc o zi uleiul, o zi sapunul. Si apoi mi se pare ca o data la doua zile o spal si eu ca lumea cu sapun .
Stelatria- eu am doar crema pentru zone iritate, in tubul acela metalic, ii dau pe zonele rosii, dupa baita. Ii fac masaj acum cu crema de galbenele (Melkfett) dar maine ma duc sa ii iau Crema Emolienta de la Stelatopia, p-asta nu am gasit-o pana acum. Pe fata folosesc Cold Cream, inainte sa iesim la plimbare si dupa baie, seara.

Cam atat. Cat despre lapte- nu pot sa il schimb, ca asta curge din tzitzi. Si suntem pe naturel (aproape). Cand scapam la lapte praf, neaparat formula hipo-alergenica de la Nan (NAN H.A.). P-asta o sa o folosim si dupa intarcare.
Va pup fetele si daca nu mai apuc sa va scriu va urez de pe acum sa fiti fericite, norocoase si voioase alaturi de soti si bebelaci!
Sa ne auzim cu bine in 2006!

Mergi la inceput