Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

'Neata!

Nu am mai intrat demultisor, dar am citit in diagonala .

La multi ani! sarbatoritilor zilei. Sa cresteti mari, sanatosi si cuminti (ca frumosi sunteti).

La 4 luni Vladut are 7.580kg si 68cm, adica a luat 800g si 4cm luna asta. Eu sunt multumita, mai ales ca a papat doar laptic de la mami . Din fericire eu inca reusesc sa mulg mai bine de 1L pe zi. Acum are mese destul de bine stabilite, ziua din 3 in 3 h si nici una sub 130 ml si maxim 170 ml (deci am avansat si la capitolul asta). Faza e ca am inceput un fel de diversificare de nevoie. Se trezea Vlad al meu si de 5 ori pe noapte, papa ii dadeam doar de 2, in rest ma straduiam sa-l culc inapoi. Eram zombi... Apoi am dat caloriferele mai incet sa fie vreo 22-23 de grade, ca la 25 cate aveam transpira oricum l-as fi imbracat si invelit (Jadi vezi tot sunt bune la ceva repartitoarele ). Si in biberonul de seara ii pun 2 lingurite de cereale (am inceput la 4 luni si 1 zi). Se pare ca le-a acceptat bine, ca nu am observat nici o modificare la kk. Acum se trezeste de 2 ori, prima data ii dau ceai, apoi laptic. Si doarme si el bine si eu m-am mai odihnit.

In rest... toate bune... Craciunul a trecut cu bine, frumos si fericit...

Fug ca se trezeste bavarezul...

Va pup...


Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Buna dimineata ca eu acum m-am trezit! Cei drept m-am mai trezit la 3 la 8 si definitiv la 12 ca vroia copilul papa! Am dormit bine si sint odihnita azi ca mi-a luat mama copilu dupa ora 8 si am dormit neintoarsa inca 2 ore jumate. Era o liniste in casa cind m-am trezit si ma gindeam ca au plecat de acasa dar nu, copilul statea si dormea in brate la bunica cu o mina peste ochi ceea ce imi confirma inca o data ca nu ii place lumina cind e vorba de somn.

Afara e un vint dar am scos copilul sa ia aer si l-am pus in loc ferit dar vijiitul de afara se pare ca nu ii place... sa vedem cit o sa stea astazi!

Marlena ne umpli de invidie cu silueta ta! se vede ca nu te-a scapat Alexandru din ochi.

De atkins o sa aflu mai multe dupa 1 ianuarie cind se intoarce prietena de la munte (i-am sunat ieri si toata gashca erau la nu stiu care Moeciu si se distrau ca de inceput de concediu, ufffffffff, asa m-am intristat ca eu anul asta nu am plecat mai niciunde).

Irina clar sint bune la ceva repartitoarele, eu in camera la baiat (adica si la noi) tineam la maxim 4 ca se incalzeste foarte tare si nici lui bb nu prea ii convine temperatura ridicata... se tine bine la in jur de 23 de grade, peste 24 deja e foarte cald! Acum nu am idee cit ne-a venit la plata ca in sufra tin la maxim si tot nu se simte nimic!

Raluca mi-am comparat copilul cu al tau si cu al altora de pe lista si sint multumita! Nu a luat in greutate prea bine dar sta bine la cm. Si masuratoarea am facut-o eu, ca mie imi ies mereu cm mai putin decit asistentei. Oricum pina ma vor vizita doctorita si asistenta mai dureaza ca doamna doctor are un picior in ghips si nu am idee cit o sa mai stea cu el asa!

Romana cit un pumn zici? Inseamna ca am mincat pina deseara si asta de la micul dejun!

Copilul meu ori are un puseu de crestere ori se stabilizeaza cu mincarea, la 3 a mincat 200 ml, la 8, 150 si la 12, 170... nu imi doresc decit sa il tina perioada asta... si totul numai de la titi!

Ma mai invirt pe aici!

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana30 spune:

Multumesc Raluca pentru informatii.Cam despre asta-i vorba si la noi,sper sa se rezolve schimband pozitia.Sper sa nu aiba urmari grave torticolisul asta,stiti ceva in sensul asta?Caputzul e ok,nu s-a deformat din cauza asta.

Doctorita asta a lui Mihnea ma cam enerveaza in ultimul timp.Mi-a zis ca o sa-mi dea trimitere sa merg cu el la ortoped si la cardiolog,ca ea ii trimite pe toti bebeii,ca de felul ei e cam prapastioasa.Cand am intrebat-o daca crede ca ar avea ceva probleme mi-a zis ca nu ,dar ca sa fim siguri.La maternitate nu mi s-a spus ca ar fi vreo problema ,ci dimpatriva,ca am un copil sanatos.Drept sa va spun mi-e teama ca o sa-mi duc copilul sanatos la doctori si l-oi aduce bolnav,cu toti virusii astia care bantuie.
si inca o faza.I-a masurat caputzul si a zis ca a crescut cam mult in ultima luna(are 41 acum perimetrul,la fel are si perimetrul toracic)si ca ne trimite sa-i faca si ceva ecografie la cap ca nu cumva sa aiba hidrocefalie.Am crezut ca-i dau in cap cand am auzit.Cam stiu cu ce se mananca asta si zau nu-i cazul,din fericire, la copilul meu care,slava Domnului,e foarte bine dezvoltat neuropsihic.Ma tot mir cum un doctor poate sa emita asemenea presupuneri asa usor si ma gandesc cum ar fi sa-i spuna asta unor parinti care nu prea is in tema cu ce inseamna de-adevaratelea asta.Sotul meu saracul care a fost de fata la consultatie si carea apoi a plecat la serviciu iesind pe usa impreuna cu ea ,a stat cateva ore super stresat pana a venit acasa.
Concluzia e ca ea e draguta de felul ei si crede ca face bine,dar profesional nu stiu zau cat poate.Ma gandeam sa-i recomand sa se mai "recicleze" pe forum si citind cartea cartilor ca am impresia ca nici pe aia n-a lecturat-o macar.
Toata polologhia asta am facut-o de fapt pentru a va intreba daca pe voi v-au trimis medicii la contoale de astea?DEsi nu cred ca nu v-am auzit zicand(scriind) asa ceva.Totusi as vrea sa-mi confirmati asta.
No gata ca am scis un mesaj cat o zi de post.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Hello si sa traiasca sarbatoritii zilei!
De Mary Ilie & Andrei stiti ceva, ca parca absenteaza de multisor?!
Jadi, pai tinand seama de cele prin care a trecut Vlad luna trecuta, nu-i deloc rau bilantul . De crescut a crescut bine, chiar daca n-a apucat sa puna grasimite. Papa binisor as zice, asa ca o sa recupereze rapid diferenta.
Acum, nu stiu cat de relevant o fi bilantul de 3 luni, poate cel de 4 era o idee mai buna, caci atunci conform cc cica ar trebui sa isi dubleze greutatea de la nastere. Eu una pot sa uit, ca n-as crede sa mai puna Radu 1.200 luna asta. Vad ca de la 3 luni se inregistreaza scoruri in jur de 7 kg si inaltimi tot in jur de 65!!
Magarii astia cu lactana tocmai au scumpit laptele, cu vreo 70 mii la cutie! Si m-am uitat special sa vad daca e alt lot, aiurea! Acelasi lot. Dar deh, ca la noi, a inceput lumea sa cumpere, hai sa scumpim, si la laptele praf mai mare e nesimtirea, ca doar se stie ca e greu sa treci bbul de la un lapte la altul, asa ca n-ai incotro si dai banii.
Se ghideaza toti dupa modelul celor de la gaze, electrica etc!!

Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo74 spune:

Diana30 - noua ne recomandase dr pe la 2 luni sa-i facem o ecografie generala. Am intrebat-o daca exista motive medicale ptr care ne recomanda sa facem acest lucru si a zis ca nu. Concluzia i-am dat pas. Nu te duce pe la doctori decat daca este absolut necesar, Doamne fereste.

In alta ordine de idei, fetele care va mulgeti, cum suna hihihi, luminati-ma si pe mine. Dupa 3 luni juma', am hotarat ca e momentul sa ma mulg si eu ca in ianuarie incep serviciul. Cum procedati? In ce stocati laptele? si mai ales cum il incalziti, ca banuiesc ca se tine la frigider. Si mai e cineva care se mulge manual? Exista vreo tehnica speciala, ca eu de cate ori am incercat, mi se prelinge laptele pe degete

Aha, si sa nu uit, LA MULTI ANI tuturor sarbatoritilor zilei.

Simona si bebe Luca
http://pg.photos.yahoo.com/ph/shalichias/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Simo, ia-ti o pompa, e ceva mai sigur!
Laptele muls eu l-am tinut in vasul pompei sau in alt bibe, inchis bine, in frigider pe unde e mai racoare. Eu am fost instruita sa-l tin max 6 ore, dar la viata mea am tinut si 8 si o data 12 ore si n-a avut nimic. Pt incalzit eu am incalzitor, f. practic. Altfel se recomanda incalzit la bain-marie, adica intr-alt vas cu apa fierbinte, nu direct pe sursa de caldura si nu la microunde, ca se pierd calitatile.
Diana, zau asa, ce-i veni dr cu hidrocefalia?! 41cm e perfect normal! si mai ce crede ea ca trebuie investigat, analize nu ti-a dat sa faci?!?!? ca doar poate vrei sa si intepi copilul .....

Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Diana ia vezi poate gasesti alta pediatra. Doctorita mea incearca sa ma calmeze nu sa imi gaseasca copilui nod in papura... si eu asa am fost de necajita cu infectia urinara si doctorita mi-a zis ca nu e ok dar ca in rest e bine si va trece si infectia si atunci nu vom mai avea de ce sa ne stressam aiurea... acum sint doctori si doctori, dar daca nu sint motive de ce sa te puna sa faci atitea investigatii?

Raluca taman de aia ziceam ca sint multumita de Vlad, a facut progrese vizibile. Cert e ca nu va fi un copil mincacios asa ca trebuie sa ma obisnuiesc cu idee... dublatul greutatii zici, hehe , ce gluma buna pentru noi... mai repede crestem in lungime decit sa crestem in latime.

Simo stiu ca Irina_b se mulge manual , eu cu pompa ma descurc si fara ea nu am reusit sa scot nici macar 2 picaturi...
Eu surplusul de lapte il pun la congelator si il dezghet fie cu apa fierbinte fie la microunde... de stocat am niste pungulite speciale din canada dar am inteles ca s-ar gasi si la noi de la avent. Tot de la avent poti lua 10 borcanase de stocare dar sint oareshce scumpe si daca ai de gind sa faci un stoc mai mare nu prea iti ajung.

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Raluca pe pungulitzele primite din canada scrie:
8 ore la temperatura camerei
24 de ore in frigider
si al conge inca alte 3 perioade in functie de congelator (conge cu acesi usa cu frige, cu usa separata si cu sertar separat).
Eu asa fac ca de 1 luna si vad ca e OK!


Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo74 spune:

Saru'mana minunatelor! M-am dumirit...ma duc sa imi cumpar pompa ca altfel o sa-i dau lui Luca sa suga laptele de pe degetele lui mami

Simona si bebe Luca
http://pg.photos.yahoo.com/ph/shalichias/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Am ajuns la Bucuresti, dupa multe peripetii, pina la urma avionul l-am luat din Iasi ca era ceata la Suceava. O sa depun si plingere la Tarom, dar acum fug dupa cadouri.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput