hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns janedoe spune:

si eu am probleme cu prolactina
probleme cu CM nu am , dar am dureri violente de cap si niste ameteli groaznice care nu-mi cedeaza la antialgicele obisnuite.le-am pus pe seama tetaniei cronice pt care iau calciu+d3. dupa ce am facut hormonii s-a descoperit problema. am facut tratament 6 luni cu bromocriptin si mi-a fost bine. dar brusc in concediu dupa ce-l luam incepeau durerile de cap , ametelile si am fost nevoita sa intrerup tratamentul de la mine putere. mi-a fost bine 3 sapt. si intr-o seara au inceput starile de rau care m-au tinut o sapt. intre timp am facut prolactina si .....surpriza : valoarea era mai mare decat prima data
nu stiu daca problema mea este din cauza stressului dar eu asta banuiesc. cat am fost linistita nu am avut nimik, dupa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ErikaM spune:

De 3 ore citesc tot ce se poate despre acest subiect.Am citit tot si aici, pe forumul nostru, in care sunt membra de cativa ani buni. Ma bucur ca am dat de voi pt. ca de 2 zile cred ca mai am putin si mor ( la propriu) cand mi-a zis medicul ca pot avea nu stiu ce tumori...Voi m-ati mai linistit. Cand am vazut cate dintre noi fac tratament pentru scaderea prolactinei....of..voi mi-ati redat increderea ca si maine voi fi aici..si-mi voi putea creste copilasul..
Pe scurt a fost asa: de aproape 5 ani de cand am alaptat am ramas cu putin lapte. De abia acum am reusit sa ajung la un endocrinolog, care mi-a spus ce v-am scris mai sus..precum ca as avea niste tumori pe glanda. Azi dimineata mi-am facur analiza singelui pentru a afla nivelul prolactinei. Peste o saptamana primesc rezultatul si voi vedea daca merg la RMN. Am f. mari emotii..dar nu se compara cu ce am trait astea doua zile, pana sa dau de voi. Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

uitati ce postam eu acum aproape 2 ani referitor la prolactina:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=68653
si uitati AICI REZULTATUL(INGERASUL LUI MAMI SI TATI) CU TRATAMENT NEINTRERUPT CU BROCRIPTIN.

NOU_POZE BOTEZ

BAIETEL GRASUNEL
CEL MAI IUBIT BARBATEL

POZE ALEX-GABRIEL(05.05.2007)


MINUNILE EXISTA, TOTUL E SA AI INCREDERE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ErikaM spune:

Sa-ti traiasca minunea asta mica! Stiam povestea ta, pt. ca am citit tot de pe forum in legatura cu acest subiect.
Si noi ne-am dori al doilea copil..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dumi_508 spune:

Citesc de cateva ore despre hiperprolactinemie si incerc sa imi dau seama cam ce tratament o sa imi dea medicul... de aproape jumatate de an incer sa ma lamuresc cu ce se intampla cu organismul meu si nu reusesc. a inceput cu oligomenoree - am doar 21 de ani, nu pot fi in faza premenopauza!!!!- (diagnostic pus de medic ginecolog) si am sfarsit la endocrinolog. toate analizele mi-au iesit bine, inclusiv radiografia la saua turcica, doar prolactina este mare. maine am programare, trebuie sa duc analizele la endocrinolog dar nu prea m-as duce (nu ma simt deloc bine cand merg la medic caci este foarte flegnatica dna. dr)Pana acum am facut tratament cu Dyphaston si picaturi de Mastodynon timp de 3 luni de zile si prolactina este in continuare mare... sincer, mi-e cam frica sa fac tratamente cu hormoni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara80 spune:

dumi eu am hiperprolactinemie si fac tratament cu bromocriptina.este cam neplacut la simptome dar eu as lua orice ca sa pot obtine o sarcina cat mai repede.vorbeste cu medicul endocrinolog si el te va sfatui ce sa iei.mult succes

mara80

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dumi_508 spune:

multumesc pentru raspuns.
eu nu incerc sa raman insarcinata, dar acum ca am aflat ca hiperprolactinemia este o cauza a infertilitatii... in cursul zilei de azi voi vedea ce variante imi da medicul endocrinolog... sper sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Fetelor si eu am avut amenoree si proalctian mare, de doi ani am luat dostinex si imi era oscilant avaloarea proalctinei, dar de cind am decis sa nu mai iau droguri si sa trec ep naturale si am luat mastodynon doar o saptmaian jumate si mia- reglat proalctian de am putu si face fiv, ii drept ca nu am reusit si mia-m refacut analziele dupa dar proalctian ii e tot in limite normale. Hiperprolactinemia poate fi o cauza a infertilitatii dar nu si a amenoreei, pt ca eu deja sunt in z46 si inca nu mi-a venit cm , cei drept ca pote fi o dereglare de dupa fiv, dar proalctian imi e in limit enormale.
Va pup si mult succes.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo87 spune:

buna fetelor!
\am intrat intamplator pe forumul asta si am citit despre problemele ,legate de prolactina.daca ma puteti ajuta cu un sfat.....am descoperit acum 2 ani prolactina tripla fata de limitele normale si am inceput tratament cu bromocriptina timp de 2 ani cate 12 pastile pe zi la recomdarea medicului.am intrerupt tratamentul pt ca nu mai puteamm suporta atatea pastile si am decis sa consult alt medic.zilele trecute am fost la spitalul parhon la dna doctor marinescu si mi8-a spus ca nu e posibil sa-mi fi dat doctora 12 pastile. am facut analizele si mi-a iesit prolactina dubla si mi-a prescris timp de 6 sa[ptamani tratament cu dostinex cate o jumatate de pastila pe saptamana.
cat timp am luat brocriptin prolactina mi-a scazut considerabil.....acum nu stiu ce sa fac...sa iau dostinex
chiar nu stiu ce sa mai fac. de remarcat faptul ca eu mereu am avut ciclul regulat...si chiar nu inteleg de ce prolactina e mare ...plus de asta la rmn mi-a descoperit posibil microadenom.....
va rog sa-mi dati si mie un sfat...nu stiu ce sa mai fac...m-am saturat sa tot umblu la diferiti doctori din cauza aastra.
si mai vreau sa va intreb ce treaba are sarcina cu prolactina sau dostinexul....pt ca doctora mi-a atras atentia ca pot ramane gravida mult mai repede din cauza dostinexului...asaa este???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara80 spune:

draga geo,eu am hiperprolactinemie si microadenom descoperit in urma unui rmn hipofizar.prolactina are treaba cu infertilitatea pentru ca inhiba ovulatia.daca nu ai de gand sa ramai insarcinata sfatul meu este sa te protejezi.

mara80

Mergi la inceput