hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!!
Uitasem de acest subiect si ma bucur ca nu a disparut!
Sarahmeghan felicitari iubita!!! Sa ai parte de o sarcina usoara si un bebe sanatos!! Faptul ca ai reusit sa ramai desi ai avut probleme cu prolactina, ne da sperante mari si noua.
Si mie mi s-a intamplat minunea luna trecuta, dar nu a fost sa fie. Si eu am facut tratament cu Dostinex vreo patru luni si cand am intrerupt, am si ramas, numai ca am pierdut-o, inainte sa ma pot bucura. Acum ma gandesc sa-mi refac si eu prolactina si progesteronul, sa vad cum mai stau cu ele, pentru ca incep sa ma doara din nou sanii. Iar daca observ ca mi-a crescut, o sa iau si eu Mastodynon. Voi cum l-ati luat, in ceai?? Pentru ca am inteles ca sunt picaturi.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472" target="_blank">Pentru Barbye - una dintre noi! Trebuie sa ajuti!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalismera47 spune:

cinthia,
RMN-ul nu iradiaza, dar tomograful, din pacate, da.
Si eu am facut RMN in urma caruia am fost diagnodticata cu prolactinom. Problema asta o am de multi ani dar, cum cele mai multe laboratoare fac analizele dupa ureche ca sa nu-si mai consume testele, abia anul asta mi-a aparut prolactina dubla fata de normal. E adevarat ca in perioada aia eram in sesiune si chiar inainte de a face analizele am avut vreo 2 zile f, f proaste si e adevarat ca mai luam si metoclopramid care creste secretia de prolactina, dar atunci nu am tinut cont de asta si am mers la RMN care a evidentiat microadenomul. M sunt normale, poate cu o zi sau 2 intarziate, dar asta asa a fost de cand ma stiu, ovulatie nu am verificat niciodata daca am, durerile de cap sunt foarte persistente, iar eu faceam parte din categoria celor care au o durere de cap o data pe an. Plus durerile la san sunt uneori insuportabile si galactoreea persista de cativa ani buni sau mai bine zis de cativa ani buni am remarcat-o eu.

***
Citeam aici pe forum despre cineva care spune ca lucreaza cu doctori si ca s-a ingrozit cand a citit diagnosticul. Sa nu exageeam, prolactinomul nu inseamna cancer ci e o tumora benigna, nu e un capat de tara sau de viata.
***
Azi ma duc sa imi iau tratamentul. Tineti-mi pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

dragelor eu am luat Dostinex pana in luna 4 .......deci incercati sa nu il intrerupeti !!

pupici si succese !

D 30+

BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriscris spune:

fetelor am si eu o maare rugaminte la voi...daca ma puteti lamuri. eu am mai intrebat la aspirante optimiste si la endometru..dar nu m-a lamurit nimeni pe depin.deci:
in z 18 test de ov pozitiv
in z 23 la eco transvaginala s-a vazut ca am avut ovulatie (si am prestat la greu in zilele respective
in z 24...la dozarile hormonale mi-a iesit progesteronul normal..dar prolact. 34.7 in comparatie cu o valoare normala maxima de 24.44

intrebarea mea este daca as fi putut ramane insarcinata in luna asta cu prolactina maria (pt ca ovulatie am avut). dr mea a vazut la eco si un mic chist pe ov stang...si mi-a dat si 7 zile duphaston (2/zi)- le-am inceput dupa ce am facut analizele.

va rog daca ma poate lumina cineva..sa stiu la ce trebuie sa ma astept luna asta. nu am mai vb cu dr mea dupa analize...i-am trimis rezultatul prn fax si a ramas sa ne vedem dupa cm daca imi mai vine.
voi ce ziceti? am vreo sansa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Floriscris, eu nu cred ca nivelul tau de prolactina este atat de mare incat sa impiedice in vreun fel conceptia, mai ales daca ovulatia a fost confirmata.

Anul trecut, cu o luna inainte de a ramane insarcinata, am avut nivelul de prolactina dublu fata de valoarea maxima normala. Fara nici un tratament, la ciclul urmator am ramas insarcinata. E drept ca am pierdut sarcina dupa o luna si aici este intr-adevar un semn de intrebare: prolactina sa fie cauza? Inteleg ca nivele prea mari de prolactina pot sa inhibe secretia de progesteron, asa ca...

Eu zic sa astepti linistita, cred ca ai sanse sa ramai insarcinata, dar in cazul ca ai ramas, neaparat sa-ti faci dozarile pentru progesteron si prolactina, sa vezi daca nu va fi nevoie de tratament de sustinere...

Te si mult succes!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriscris spune:

iti multumesc mult pt raspuns Gabitzule...dupa o zi super proasta mi-ai inseninat seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarinutza spune:

desi eu am deschis acest subiect, partea I, pt ca am constatat ca am hiperprolactinemie cu valori de 5 ori mai mari, si la recomandarea medicului am facut tratament cu brocriptin 6 luni, dupa ce am intrerupt tratamentul fara aprobarea medicului si prolactina a revenit la valorile anormale, mi/am facut monitorizari / mai multe. in mod normal, prolactina marita inhiba ovulatia dar monitorizarea a demonstrat ca aveam ovulatie si ca in concluzie am luat degeaba brocriptin. asa ca 2 medici, 2 abordari diferite.
din pacate nici un rezultat.
acum sunt plecata din tara pt un timp mai lung si nu am cum sa/mi fac laparoscopie. poate reusesc totusi sa/mi fac aici.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Buan fetelor, as avea si eu o intrebare : de nu stiu cite luni iau Dostinex ca sa imiscada prolactina ceea ce se si intimpla dar cum intrerup tratamentul cum imi urca iar. Ei acu ne-am decis sa facem Fiv in Ungaria ( si sotu are probleme ci gigeii) si mi-au dat Bromcriptina de la care mi-e super rau. Ce sa ma stiu face? Voi cu ce va tratati?

DM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Buna, dragelor

Mi-am facut DH in ziua 19/20 a CM (eu ovulez in ziua 12 a CM, asa ca sper ca echivaleaza cu analizele de ziua 21, cat de cat).

Am urmatoarele valori:
Estradiol: 560,3 pmol/L (VN 161-774)
LH: 6,38 mUI/mL (VN 1-11,4)
Progesteron: 25,29 nmol/L (VN 5,3-86)
Prolactina: 666,4 (VN 127-637).

Toate sunt in limite in afara de prolactina. M-am speriat vazand ca e marita!
Pe de alta parte, nu reusesc sa raman gravida, dar nu pot sa zic ca sunt cine stie ce grasa. Ciclul e in regula, 26 zile, ovulatia cam in ziua 12... Am niste micropolichisturi pe ovare, dar nu ceva iesit din comun... cel mai rau consideram eu a fi ca am trompele asa si-asa... una slab permeabila cealalata partial permeabila (?)... toate la mine sunt "asa si-asa", offf :-( nu mai sunt sigura de nimic...


Inca ceva: Nu stiu daca e vreun "raport" de facut intre LH si progesteron?? Si in cazul meu ce semnificatie ar avea acest raport??

M-am mai linistit un pic constatand ca nu chiar enorma porlactina mea, 667 fatza de lim.maxima de 637...

Va multumesc dinainte, dragelor cu stiinta in domeniu, daca ma luminati putin.

Va pup tare,
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Usoara hiperprolactinemie poate fi primul semn al hipotiroidismului.

Deci pentru cele care sunt in aceast situatie le recomand sa faca un TSH inainte sa se indoape cu Dostinex, Bromcriptina, Vitex sau altele.

Va doresc sa vi se implineasca visele!

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput