hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Lachione am vazut acum mesajul tau si i-mi pare rau pentru prietena ta. E foarte greu sa pierzi o sarcina, stiu pe propia piele, spune-i ca-mi pare rau. Parerea mea este asemanatoare cu a lui Mariee, ca prolactina e marita din cauza sarcinii pierdute. Eu mi-am reglat polactina cu 1/2 pastiluta de Dostinex pe saptamana si pastilute de coada soricelului, in numai o luna. La mine s-a dereglat prolactina din cauza utrogestanului pe care l-am luat la cele doua ISA facute. Cred eu ca, prolactina si progesteronul se influenteaza reciproc si deaceea apar dereglari, cand unul e prea mare, celalalt hormon scade. Aceasta poate fi cauza avortului spontan, prolactina marita a afectat progesteronul si fara progesteron, nu se poate sustine sarcina. Daca lua ceva progesteron atunci cand i-au iesit testele pozitive, sigur nu pierdea sarcina. Dar acum degeaba vorbim noi, faptul e consumat si sa vedem ce e de facut de acum incolo. Eu in locul ei mi-as repeta analiza de prolactina in z2-4 si z21, si daca tot iese marita sa mearga la un medic. Pina atunci poate lua pastilute sau tinctura de codita soricelului, pentru ca nu are cum sa-i faca rau.
Mariee multumesc pentru raspunsul de la naturiste si pentru felicitari. Abia astept luna viitoare sa fac o ISA pe ciclu natural, sa-mi tii pumnii. O seara linistita i-ti doresc!!
Eu nu inteleg un lucru, cine are prolactina marita este grasa??? Ca eu am avut probleme cu prolactina, dar nu am fost niciodata grasa. Mai mult de 55 kg nu am avut niciodata, acum am vreo 52 kg si nu inteleg: prolactina marita - ingrasa???

http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

Si eu am avut prolactina marita, am refacut-o si a scazut dar nu sunt grasa, sunt chiar slaba....si vreau sa ma mai ingras , am 48 kg. si nu niciodata nu am avut mai mult de 50 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Miki-Miki, Ioanatugs si Mariee multumesc pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna fetelor!!!!!!!!!!

va pup pe toateeeeeeee!!!!!

Ioana, si eu am avut o ca si tine (prolactina care de fapt era progesteronul!!!!))) si am fost tot timpul ff slaba!!!!

pupicei!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stelutza_36 spune:

Buna fetelor,
nu stiu daca m-am ingrasat din cauza prolactinei marite, dar cert e ca m-am ingrasat vreo 10 kg in perioada cand am descoperit ca am nivelul de prl ridicat, iar de cand am inceput sa iau Dostinex am slabit deja 3 kg(in cam 1 luna si jumatate). chiar nu stiu daca este vreo legatura.
Am o intrebare: stie cineva cat timp trebuie evitata o sarcina dupa terminarea tratamentului cu Dostinex? pe prospect scrie 1 luna, o asistenta mi-a spus 6 luni, iar unei cunostinte medicul a spus ca nu trebuie intrerupt. Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Stelutza eu stiu ca un dr i-a spus unei fete de pe forum sa ia pana ramane insarcinata. Dc ai prolactina mare nu ai cum sa ramai insarcinata. Exista pers cu prolactina oscilata si banuiesc ca acestea tb sa ia mereu pana raman insarcinate. Mai intreaba un alt dr. Poate poti inlocui Dostinex cu tinctura de coada soricelului.

Miki

Lasati barca la apa ! Undeva, in larg, un om se ineaca.EDWARD SMITH UFFORD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stelutza_36 spune:

Mersi, Miki pt raspuns.
Teoretic as putea ramane insarcinata pt ca prolactina a scazut sub limita inferioara.
Spun doar teoretic pt ca medicul nu vrea sa oprim tratamentul cu Dostinex, ii e frica de un rebound, adica de o crestere brusca. In plus, ieri dupa HSG mi-a spus medicul radiolog ca tb sa astept 2 luni, din cauza iradierii. Plus in august voi fi detasata in germania pt o luna si nu stiu daca sotul meu va veni in "vizita conjugala".
Totusi mi-ar fi placut ca in septembrie, cand am planuit o vacanta undeva in tarile calde sa avem deja unda verde la facut bb.
am mai citit pe forum despre fete care au ramas insarcinate in vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinthia spune:

buna fetelor, poate ma puteti ajuta cu o informatie, am si eu hiperprolactinemie oscilanta de aceea fac tratament cu 1/4 tableta dostinex o data la 7 zile de 1 an, doar asa reusesc s-o mentin normala, medicul meu endorinolog mia spus ca din punctul lui de vedere pot ramane insarcinata cand vreau eu, si sa intrerup tratamentul doar in momentul in care sunt insarcinata, Marea mea dilema este , cat e de sanatos ptr fat. iar a2a dilema , la cat timp dupa tomografie si rmn(am facut un rmn la interval de 1 zi dupa o tomografie) , ies radiatiile din organism , mai exact cat e de singur ca copilul nu va fi afectat de radiatii si de dostinex?!?!?!
Doamnele de la centrul mediocal unde am facut rmn ul au spus ca e suficient sa astept o luan , dar ma indoiesc, am inteles ca o tomografie este echivalenta a 25 de radiografii normale , care dupa cum stiu sunt extrem de daunatoare. stie cineva ceva despre radiatiile acestea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarahmeghan spune:

Dragelor,
Tocmai am aflat ca sunt insarcinata in 4 saptamani (tineti-mi pumnii) si as vrea sa va multumesc. Datorita acestui forum am luat hotararea sa ma opresc din tratamentul cu Dostinex si sa trec pe Mastodynon. Asta s-a intamplat in ianuarie si uite ca in august am ramas insarcinata fara nici un alt ajutor!
Pentru fetele care se intrebau mai sus, as vrea sa mentionez ca eram in vacanta si a fost una dintre cele mai frumoase din viata mea!!! Cred ca a contat enorm.
Mi-am asumat un risc intrerupand tratamentul cu Dostinex, si a fost o decizie personala, dar acum ma bucur mult ca am facut-o!
Va pup pe toate si va tin pumnii si voua!
xxxxxx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Felicitari Sarah!!!!!sa ai o sarcina usoara si bb sanatos!

Mergi la inceput