hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Si eu am fost diagnosticata de curand cu hiperprolactinemie 1027 fata de 637 max.
Stie cineva ce insemna Prolactina dupa PEG? Aceasta a iesit 750.
Doctorita mi-a prescris Brocriptin cate o pastiluta pe zi intravaginal. A zis ca astfel se reduc efectele adverse si e mai eficienta. Iar cand foliculul ajunge la maturitate fac o inseminare si continui cu brocriptina pina la confirmarea sarcinii.
Cine a mai luat tratamentul astfel?
Doamne ajuta la toate fetele in lupta cu prolactina si sa ne auzim cu bebelusi!



ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adab spune:

Buna fetelor,
vreau si eu sa va povestesc despre situatzia mea. Desi urmaresc discutziiile in special despre hiperprolactinemie (dar nu numai) inca din toamna trecuta, n-am postat fiindca nu aveam toate examinarile facute. La sf. lui septembrie mi-am dozat si eu hormonii la indicatzia med. ginecolog deoarece aveam ciclul menstr. foarte neregulat. Asta dupa ce am intrerupt de 6 luni anticonceptzionalele (Diane 35). Mi-a iesit prolactina la o val. imensa: 3342 cand maximul este in jur de 630. Am si inceput sa iau Dostinex iar dupa 6 tablete luate mi-a scazut prolactina la 1130. Medicul ginec. mi-a recomandat sa fac radiografie de sa turceasca dar din discutziile cu mai multi medici radiologi mi s-a sugerat ca as face degeaba radiografie caci nu se vede nimic la ea (chiar daca ar fi ). Si m-am dus la clinica de endocrinologie (Cluj) unde m-a programat pt. RMN. Mi-a iesit un microadenom hipofizar de 3mm. Tratamentul de la endo imi este de 2 tb. de Dostinex pe saptamana si Duphaston din ziua 16 pana in ziua 25 a ciclului, plus trebuie sa merg la gine pt. foliculometrie in zilele 10-14.; revenire la control la endo dupa 2 luni. Cu toate astea, am sperantze la un bb si eu si sper sa ma ajute Domnu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:


Am reusit sa ajung la endocrinolog, la Catalina Poiana ( pentru prolactina dubla fata de normal ) si mi-a dat sa fac un RMNiar sotul sa-si faca LH, FSH, prolactina, testosteron si spermograma.
Acum sa ma programez, sa vad pe unde sa fac RMN-ul, propo este dureros, ca la preturi...
Emiisv ce ai facut, vad ca am ajuns la acelasi dr ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Fetelor, ajutati-ma si pe mine va rog cu o informatie..daca stiti!
o prietena de-a mea a facut toate analizele hormonale de ziua 3, 14, 21. Toate au iesit bune, in limite normale, mai putin prolactina de ziua 21 care a iesit aproape dublu fata de maximum admis. Cam ca la Ioanatugs. peste 1000 fata de maxim 600 si ceva.
Va rog mult daca stiti unde s-o trimit sa vada ce-i cu ea sa se trateze, ca saraca nu ramane nici gravi, s-a si ingrasat cat un butoi. Acum am pus-o pe slabit si vad ca da rezultate...problema e ca acum 3 luni a fost gravida... a avut 12 teste pozitive si ea nu a crezut. La un moment dat a pierdut sarcina si in desteptaciunea ei mi-a zis abia acum o luna si ceva cand am trimis-o sa-si faca aceste analize hormonale.

Va multumesc anticipat!

Eu nu stiu ce sa-i zic ca la mine hormonalele sunt beton,... instalatia e incompleta si defecta la mine.
Puuup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

La RMN te baga intr-un tub si nu doare. Trebuie sa stai nemiscat cat timp dureaza. Ai casti pe urechi fiindca este zgomotos si o mingiuca in mana in caz ca esti claustrofobic sa strangi din ea ca sa te scoata. Nu trebuie sa ai NICI UN FEL DE METALE ASUPRA TA. Pt. dantura metalica, dai cu semnatura, pe proprie raspundere. Se face pt. oase dar si pt. tesuturi moi.

Lachioaneoooo, te pup mult de tot!

Cristina, mami de Razvan Nazdravan (31.01.2006)

http://community.webshots.com/user/astery100






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna Lachi!!!

daca a fost insarcinata acum 3 luni e oarecum normal sa mai aiba prolactina inca marita!!! In plus o analiza a acestui hormon nu trebuie facuta in conditii de stres sau oboseala, tb facuta dimineata pana in ora10 si a jeun!!! Corpul trebuie sa stea in repaus min 1/2 ora inaintea luarii de sange ptr acesta analiza!!!! Asa ca sau o reface daca conditiile nu au fost indeplinite cand si a luat ultimela analiza sau trece p ceaiuri de coada soricelului si cretisoara care oricum nu au de ce sa ii faca rau si mai asteapta pana trec si efectele naturale ale sarcii pierdute!!!!

imi pare rau ptr prietena ta!!!! Nu e insa cazul sa se intoxice cu medicamente!!!

pupicei dulci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Astery si eu te puuuuup si mi-e tare dor de tine!!!!

Mariee, multumesc pentru raspuns. Ea acum 3 luni a fost insarcinata in mod sigur pentru ca i-au iesit testele pozitive toate pe care le-a facut iar ciclul "i-a intarziat" vreo luna si ceva. Insa in ignoranta ei saraca a crezut ca e dereglare si nu sarcina pentru ca cica nu era a doua liniuta la fel de intens colorata. Iti dai seama ca daca imi spunea atunci ca are teste pozitive o trimiteam sa-si faca analiza de sange. Oricum e tardiv acum. O s-o pun s-o repete si pana atunci sa bea ceai de coada soricelului si de cretisoara.
Dar, cine are hiperprolactinemie, nu trebuie sa o aiba marita si in ziua a 3-a? Se poate doar in ziua 21? Ca pe mine asta m-a mirat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

uite lachi mai multe aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53558

ba da, e marita tot timpul dar fiind ff sensibila la stres si putand varia ff des si in plus nefiind nociva decat in a 2a parte a ciclului sau in cazul aparitiei unei sarcini, se studiaza doar dupa Z21!!!

sper totusi ca prietena ta nu a pierdut sarcina din cauza prolactinei: caci poate produce si asa ceva!!!! Ar tb sa faca totusi si RMN ul cum spune Astery pentru a fi sigura ca nu e provocata de ceva din hipofiza!!! Daca acolo tot e ok, va tb sa astepte, se va regla cu coada soricelului!!!!

pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

merci mult Mariee!
pupicioaie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Lachi sotul meu a facut analiza prolactinei cand era f f obosit , doar ce se intorsese in tara dupa un drum de mii de km. Eu ca sa ma incadrez cu analize la timp facute, sa nu pierd programarea la dr, l-am trezit pe al meu sot si tzusti cu el la analize. Saracul era asa de obosit si buimac si chiar mi-a spus ca nu se simte bine. Ce crezi? Prolactina a iesit 94,06 iar intervalul era 1,61- 18,77 ng/ml. Asta insemnand de 5 ori mai mare. Am inceput sa caut pe internet si m-am speriat f rau pt ca spuneau ca din cauza stresului nu are cum sa creasca asa de mult si ca e posibil sa aiba cancer la hipofiza. Dupa o luna il duc sa refaca analiza odihnit si ii iese in limite normale 13,4ng/ml interval 3-17 ng/ml (la alt laborator). Spune-i prietenei tale sa refaca analiza at cand e f odihnita .
Te pupic !

Miki

Lasati barca la apa ! Undeva, in larg, un om se ineaca.EDWARD SMITH UFFORD

Mergi la inceput