hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara80 spune:

magda poate imi spui si mie daca ai gasit in farmacie mastodynonul si cat te-a costat.mersi

mara80

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Geo si Mara si eu am suferit cu hiperprolactinemie si faceam tratament cu dostinex lunid e zile era cind era ok era cind le intrerupeam si imi era triplu. Inainte sa fac fivul mi-am ai facut analiza de prl si imi era un pic marita am zis sa ma duc la dr endocr s aimi dea reteta gratuita pt ca dostienxul e destul de scump si nu a vrut spunind ca mi-e un pic mai mare din cauz astresului sinu imi da nimic, dar eu pt fiv trebuia sa scad prolactina si asa ininte de fiv cu vreo doau saptamini am inceput sa iau mastodynon si mi-a scazut prl in decurs de o saptamian si jumatate am continuat si in timpul fivului al recomandarea dr-ei si o iau si acuma si sa nu zic in ceas rau e ok si cm o am la 30 de zile si pina acuam le aveam al 40 si .(exceptie luna asta in care m-i s-a dereglat din zauza fivului).Mara caut ain farmacii ca s-a reluat importul eu i ncluj am gasit mai mereu, sticluta de 50 ml. Dar acu am auzit ca se gaseste si sticluta cu 100ml.
Mult succes fetelor.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rraa spune:

buan fetelor!ce faceti?cum va mai simtiti?multa sanatate si s aaveti grija de voi!va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefi289 spune:

Aoleu!Cate probleme!
Mara,din pacate si eu am microadenom,iau Dostinex de 8 luni dar asta scade doar PRLsi nu are treaba cu microadenomul;eu am fost sfatuita sa ma operez.Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monysorescu spune:

Buna fetelor!
Intru si eu sa va povestesc experienta mea cu hiperprolactinemia poate va ajuta cu ceva.
Eu am depistat intamplator aceste probleme acum vreo 5 ani (credeam ca sunt insarcinata insa doctora mea ginecolog mi-a spus ca nu e asa si mi-a recomandat sa imi fac analizele hormonale, in urma carora am descoperit ca aveam prolactina putin peste limita). M-a trimis la o doctora endocrinolog care m-a pus sa imi fac radiografie de sa turceasca, tomografie, RMN si in plus am mai repetat si analiza prolactinei. Desi nu am adenom hipofizar prolactina mea crestea mereu (ea creste foarte mult cand suntem stresate insa la mine nu era cazul). Endocrinologul mi-a dat tratament cu bromocriptina insa nu mi-a spus cat timp sa iau si ca va fi un tratament de durata, poate chiar toata viata. Mi-a zis doar sa iau asta si cand o sa vreau sa raman gravida sa mai trec pe la ea.
Insa dupa un an si ceva, intr-o vara a inceput sa imi fie rau - aveam ameteli si ma cam sufocam. Asa am ajuns la alt doctor endocrinolog care m-a pus iar sa fac RMN (in total cred ca am facut vreo 5-6) si sa repet analiza. LA RMN nu a iesit absolut nimik insa am avut cea mai mare valoare a prolactinei de pana atunci - 1266. Mi-a dat si ea bromocriptin (am inceput cu 1/2 pastila pe zi si am crescut treptat pana la 2 pastile pe zi). In schimb mi-a explicat ca tratamentul e de durata ptr ca daca il intrerup imi va creste iar prolactina si ca luand acset medicament pot sa raman insarcinata si ca il voi lua si pe sarcina fara sa afecteze fatul.
Am vazut ca unele dintre voi spuneau ca este toxic. Nu este asa, spre deosebire de el, Dostinexul se intrerupe cand ramaneti insarcinate. Insa sunt persoane care nu il suporta ptr ca da stari de ameteala, greturi si uneori si constipatie. Eu din fericire nu am avut aceste simptome. Si tot din fericire va pot spune ca dupa aproximativ 6 luni de tratament am avut valori normale ale prolactinei. Insa am luat in continuare acest tratament. ACum vreo 6 luni aveam valoarea sub limita (35 in conditiile in carea valoarea minima admisa este 127) insa mi-au spus mai multi doctori endocrinologi ca nu este o problema. Si chiar asa a fost. La o luna si ceva dupa ce mi-am repetat analiza (an-spea mia oara)am reusit sa raman insarcinata. Acum am 18 saptamani de sarcina si conform ecografiei morfologice totul este in regula cu bebe.
Sper ca nu v-am plictisit prea tare cu povestirea mea. Eu va doresc multa sanatate si sa aveti parte de bebei cat mai curand posibil.O zi buna tuturor!

bb strumf

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Monica&year=2008&month=7&day=18&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pamy spune:

momysorescu ma bucur pentru tine.Si eu am hiperprolactinemie descoperita in nov 2007.Dupa 7 ani de umblat pe la bega,cand am ajuns la capatul rabdarilor si am hotarat sa facem fiv,la analizele premergatoare mi s-a descoperit prolactina marita(dublu peste valorile normale).Am fost trimisa la endocrinologie,am facut rmn si am microadenom hipofizar.D-na doctor endocrinolog ramane indignata ca de la timisoara nu si-au dat seama in atata timp ca ar putea fii o infertilitate pe baza hormonala.Mi-a prescris bromocriptin si acum dupa 4 luni prolactina imi scazuse de 4 ori aflandu-se in valori normale.Nu stiu ce sa zic,d-na doctor zicea sa nu ne grabim cu fiv-ul dar eu am ramas hotarata:merg la fiv in Szeged.Sper sa ma ajute D-zeu.Daca nu optam ptr. fiv poate nu stiam niciodata cauza infertilitatii mele.Mult noroc la toate fetele!!!
Mult succes tuturor fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara80 spune:

pamy,mult succes.eu trec intr-a cincea luna de tratament cu bromocriptina(de 3 luni 3 pe zi).cred ca mai astept,nu ma grabesc sa fac inseminare ptr ca dr este ferm convinsa ca o sa se intample pe cale naturala.eu am incredere in ea.dar totusi de ce faci fiv?sotul tau are probleme?ai putea macar sa incerci cu inseminare
eu am vrut sa fac anul trecut inseminare si tocmai ptr ca m-au pus sa fac toate analizele hormonale mi-au descoperit problema!
oricum,mult succes inca o data!

mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pamy spune:

mara,eu am facut o IA la timisoara cu vreo 5 ani in urma.Despre sotul meu nu pot spune ca nu ar avea o probelma,dar nici ca e super ok.Medicul de la tim a spus ca ar avea o oligospermie dar nu grava,si ca as putea sa raman insarcinata si pe cale naturala.Oricum eu merg la fiv in Ungaria in luna mai.Mi-as dorii ca pana atunci sa se intample minunea,iar daca nu, merg la fiv ca la IA nu prea sunt sanse de reusita.Mie mi-a spus endocrinologul sa imi fac teste de ovulatie lunar sa vad cum stau cu ovulatia.Se pare ca acum am ovulatie.Am uitat sa iti spun:pe mine la inseminare nu m-au pus sa imi fac analize hormonale.Iti doresc sa ajungi cat mai repede
si apoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Buna, am si eu o intrebare. Ma pregatesc de FIV2 , la noi sotul e cel depistat cu probleme. Din pacate si raspunsul meu la stimularea de la primul FIV a fost fff prost : 6 foliculi si doar un ovul. Acum ma investighez pentru a demara FIV2. Azi mi-am ridicat analizele de Z21: Prolactina este 22.42 (1.39-24.20) deci spre limita superioara si progesteronul e fff mic 0.37.
Credeti ca aceasta valoare a prolactinei imi poate influenta negativ rezultatul la stimularea de la FIV? Pentru progesteronul mic am gasit solutia : projesteron injectabil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Ella, daca eu mi-am facut prolactina in ziua 3 si a iesit ok mai trebuie sa mi-o fac in ziua 21 ?

Mergi la inceput