hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Gabi daca a iesit ok nu e nevoie sa o repeti, in mod normal nu variaza in functie de zilele CM, valorile ar trebui sa fie tot pe acolo. Mai mult variaza in functie de stres, starea ta de spirit etc...
Stiu ca eu mi-am facut-o inainte de FIV1 in z3 si mi-a iesit (ca si acum spre limita superioara) si am repetat-o ca sa ne convimgem ca e totusi ok, ca nu sare pragul maxim. Si n-a sarit dar tot spre maxim era.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

ok merci mult.

Am citit pe net ce analize se fac in zilele 3,14,21 si scria ca prolactina se face in zilele 3 si 21.

Mult noroc.
Pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

buna,ma numesc gili si am aflat ca am adenom hipofizar in noiembrie 2007.aveam prolactina 85,val normale erau 1_27.Am 2 copiii si m am speriat foarte tare,nu stiam nimic despre asta.Am luat brocriptin 5 zile si mi a fost rau atunci d na dr endocrinolog mia recomandat doxtinex.Acum prolactina este normala,dar mai urmez si un tratament pt depresie.cand am aflat de adenom am facut depresie si nu ma mai interesa nimic spuneam ca oricum o sa mor si atunci de ce sa mananc.Plangeam tot timpul si asa am ajuns la psihiatru,acum am mai citit despre asta si ma simt mai bine.am inceput sa ma bucur din nou de copii,dar uneori mai imi e frica.sper ca nu v am plictisit cu povestea mea,imi poate spune cineva mai multe .nu vreau sa ma mai simt singura.am 29 de ani si vreau sa traiesc normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pamy spune:

giulia17,nu are rost sa fi speriata.Si eu am aceeasi problema ca si tine.Sunt foarte multe cazuri de adenom hipofizar.Nu esti singura,esti foarte bogata,ai doi copii care sunt darul cel mai de pret.Esti o norocoasa.Fi tare ca nu se moare chiar asa de usor
Dar cum de ai descoperit adenomul?Mie mi l-au gasit la niste analize care le-am facut ptr. ca nu am copii.Nu vad de ce ai face o depresie ca adenomul hipofizar este de cand e lumea,doar ca la noi in Romania nu au avut aparatura necesara sa il descopere.Doar de cativa ani se stie de el.Eu stiam ca adenomul hipofizar secretor de prolactina produce in organism dereglari hormonale care pot duce la sterilitate.Nu e nimic grav.Te
la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

pamy,multumesc pt raspuns.am aflat de adenom in urma unor analiza.ma durea foarte tare in ceafa si medicul d familie m a trim is la analize.toate bune numai prolactina mare.atunci am mers la parhon si acolo mi au facut tom,ograful si asa am aflat ca am microadenom hipofizar.depresie am facut pt ca miam imaginat ca voi muri si imi raman copii singuri.am un baietel de 7 ani si o fetita de 5 ani.sunt minunati,acum baietelul e racit si steriga noaptea la mine.e atat de dulce cand imi spune ce il doare si vrea sa l tin in brate si sa l iubesc.mesajul tau mia dat curaj sa merg mai departe,iti multumesc din suflet pt incurajari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

PAMY buna, cum ti-ai descoperit adenomul? si eu am avut prolactina de 90 si nu mi-a spus dr. ca ar fi ceva mai grav, am facut trat. 3 luni si mi-a scazutla valori normale. ti-a facut radiografie sau ceva? giulia nu fi speriata, am o prietena kre a avut adenom a luat dostinex 1 luna si a ramas deci i-a scazut si totul e ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pamy spune:

giulia17 ma bucur ca esti mai increzatoare.Imi doresc si eu doi copii minunati ca si ai tai.Te invidiez..si sper sa te ajung din urma
iaura21 ,de vreo 7 ani vreau si eu .Medical era ok dar bebe nu aparea.Anul trecut in noiembrie am spus:gata vreau fiv!Cat sa mai astept?La analizele premergatoare mi-au gasit prolactina 60,dublu peste valorile normale.am fost trimisa la endocrinologie unde in urma unui RMN mi-a fost gasit adenomul.De atunci iau tratament cu bromocriptin.Acum prolactina mi-a scazut la 15,fiind in valori normale si sper sa raman si eu cat mai repede.Daca si tu adenom as vrea sa stiu tu ai copii?Te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

quote:
Originally posted by iaura21

quote:
Originally posted by

giulia17 ma bucur ca esti mai increzatoare.Imi doresc si eu doi copii minunati ca si ai tai.Te invidiez..si sper sa te ajung din urma
iaura21 ,de vreo 7 ani vreau si eu .Medical era ok dar bebe nu aparea.Anul trecut in noiembrie am spus:gata vreau fiv!Cat sa mai astept?La analizele premergatoare mi-au gasit prolactina 60,dublu peste valorile normale.am fost trimisa la endocrinologie unde in urma unui RMN mi-a fost gasit adenomul.De atunci iau tratament cu bromocriptin.Acum prolactina mi-a scazut la 15,fiind in valori normale si sper sa raman si eu cat mai repede.Daca si tu adenom as vrea sa stiu tu ai copii?Te


pamy, scuze /ti-am trimis fara raspuns.Nu am copii,si nu stiu dak am adenom pt. ca mie mi-a scazut prolactina si nu am dureri de cap .Tu ai avut dureri?Eu acum am venit de la dr. si mi-a propus IA. ai facut vreuna?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

buna pamy,am si eu o intrebare stii ceva daca trebuie sa tinem un regim special?m ia zis o prietena ca a auzit ca nu trebuie sa mancam orice.eu am intrebat o pe d na dr si mi a zis sa nu mai cred tot ce aud.tu mananci orice?iaura21 pe mine nu ma dure capul doar simteam o amorteala in ceafa si la saua turceasca nu mia iesit nimic doar la tomograf.in noiembrie imi fac iar tomograf la parhon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

Buna ,
Si eu am probleme cu prolactina
Am descoperit asta in urma analizelor hormonale pe care mi le a recomandat dr ginec si endocr , deoarece nu reusesc sa raman insarcinata
Toate analizele au iesit bine , mai putin prolactina care era in jur de 50
Am inceput tratament cu dostinex iar dupa 3 sapt cand am repetat analiza scazuse la 7
Dr mi a spus sa continui cu trat (chiar daca a scazut) pana reusesc sa raman insarcinata
In schimb mie nu mi a fost recomandat sa fac RMN sau tomograf
Mi sa spus ca daca rez era peste 100 atunci era cazul
Nu am nici un fel de durere de cap , nu am ameteli , ma simt f bine
Voi ce credeti ?
Si as mai vrea sa mi spuneti voi ce doza luati

A reusit cineva sa ramana insarcinata in urma tratamentului ?
Dupa cat timp ?





O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput