hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

buna marinik ,nu cred ca trebuie sa iei trat. pana ramai dak ti-a scazut
eu am luat dostinex 1 luna si brocriptin 2 luni pana mi-a scazut ,de la 90 si nu mi-am facut radiografie pt. adenom
Am o prietena kre a ramas dupa 1 luna de dostinex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pamy spune:

iaura21,eu am avut dureri de cap destul de des dar nu stiam din ce cauza.In legatura cu IA:am facut si eu una in urma cu 5 ani nereusita.Eu nu mai vreau sa fac alta ptr. ca sansele la IA sunt mai mici decat la fiv.Dar dr. endocrinolog mi-a spus sa mai astept 6 luni si apoi sa aleg fiv-ul.Ptr ca prolactina marita ar putea fii cauza infertilitatii.Eu mai astept pana in luna mai.Iti doresc ce imi doresc si mie: sa fim cat mai repede.
giulia17,mie nu mi-a spus dr. de nici un fel de regim.Eu chiar am intrebat medicul,ptr. ca ma ingrasasem cateva kg.Mi-a zis sa tin o dieta dar nu ptr. adenom,ptr. ca sa slabesc.Oricum nu tin nici o dieta ca nu am ambitie.
marynik prolactina poate depasii valorile normale datorita stresului sau in urma unor tratamente cu anumite medicamente.Asa mi-a zis mie la endocrinologie.Eu am avut prolactina 60 si m-a pus sa fac RMN.Am luat tratament cu bromocriptin in prima luna doua pastile pe zi.Mi-a scazut prolactina dupa 6 sapt.la 3,atunci medicul mi-a redus doza la o pastila pe zi.Am am 3 luni si jumatate de tratament si am uitat sa spun: e prima luna in care CM mi-a revenit la normal.Dr.endocrlnolog a spus ca in momentul cand mi se regleaza CM am toate sansele sa raman insarcinata.
la toate fetele !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Buna fetelor! Si eu am prolactina marita,cam 850 (max 630).Dr. mi-a dat brocriptina dar mi-a fost foarte rau si am trecut pe Dostinex pe care il suport.Problema este ca iau vreo 2 luni si intrerup pentru ca vreau bebe ,nu raman,iar creste valoarea,iar incep tratamentul si tot asa pana la pensie!!! Dar ce ma sperie este ca dr.a spus ca inainte de a incerca sa raman insarcinata trebuie sa intrerup Dostinexul cu cel putin 1 luna inaine de luna cand incerc.Cica este foarte toxic.A-ti auzit sa ramana cineva luand Dostinex si sa aiba sau nu probleme?
Inca o treaba ,am auzit ca ceaiul de coada soricelului scade prolactina.Stiti ceva? mie Mastodynonul nu-mi ajuta la nimic.Il iau de vreo 3 ani si sanii tot ma dor iar prolactina nu scade.Am facut si RMN dar e Ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

buna tzuca74.eu de 4 luni iau doxtinex si ma simt mai bine.ma dureau si pe mine sanii dar dupa o luna cu doxtinex nu mai am dureri.imi fac din 2 in 2 luni prolactina si este sub limita dar d na dr a zis ca e bine.acum trebuie sa merg in aprilie pt prolactina si cu rezultatul merg la parhon.

pami si eu am intrebat de regim si a zis ca nu.eu am inceput sa ma ingras dar oricum eram foarte slaba.eram atat de speriata la inceput dar acum imi dau seama ca nu sunt singura care are aceasta problema,am inteles ca lumea nu se sfarseste aici.va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

tzuca , si eu am incercat sa iau brocriptina , dar dupa prima jumatate de pastila am zis ca mor , mi a fost ingrozitor de rau si atunci dr mi a schimbat cu dostinex
Iau 1/2 pastila de 2 ori pe saptamana
Dr mi a zis ca pot sa raman insarcinata in timpul tratamentului ca nu este absolut nici o problema .Dar in momentul in care raman va trebui sa l intrerup
Si ginec si endocr mi a spus acelasi lucru
Endocrg mi a spus ca sunt paciente cu probleme mai mari , cu prolactina fff marita , care au ademon hipofizar si care iau o doza mult mult mai mare decat mine si care sunt nevoite sa ia trat si in timpul sarcinii pt ca nu au alta solutie
Mi a spus sa nu mi fac nici o grija din pricina tratamentului ca e ok


O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rraa spune:

buna fetelor!bine v-am gasit...sunt noua pe aici...ce sa va spun?multa sanatate si sa va faceti bine,si eu am microadenom hipofizar...l'am descoperit in 2003 si am luat tratament cu dostinex 2 pastile pw saptamana si apoi mi-a scazut doctorul doza la o pastiluta pe saptama,iar acum de 2 luni a spus sa nu mai iau deloc ca prolactina e mai mica decat valorile normale,dar sa merg la control....peste 3 luni sa vad cum imi va iesi prolactina fara tratament,voi ati inbceracat tratamente naturiste pentru hiperprolactinemie?ati obtinut rezultate?va pup pe toate si multa,multa sanatate tuturor...sa aveti grija de voi...sper sa mai vorbim,sa mai schimbam pareri,daca sunteti si voi de acord.o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rraa spune:

buna fetelor!bine v-am gasit...sunt noua pe aici...ce sa va spun?multa sanatate si sa va faceti bine,si eu am microadenom hipofizar...l'am descoperit in 2003 si am luat tratament cu dostinex 2 pastile pw saptamana si apoi mi-a scazut doctorul doza la o pastiluta pe saptama,iar acum de 2 luni a spus sa nu mai iau deloc ca prolactina e mai mica decat valorile normale,dar sa merg la control....peste 3 luni sa vad cum imi va iesi prolactina fara tratament,voi ati inbceracat tratamente naturiste pentru hiperprolactinemie?ati obtinut rezultate?va pup pe toate si multa,multa sanatate tuturor...sa aveti grija de voi...sper sa mai vorbim,sa mai schimbam pareri,daca sunteti si voi de acord.o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pamy spune:

rraa bine ai venit printre noi.Sa dea d-zeu sanatate la toata lumea.As vrea sa stiu din 2003 pana acum,nu ti-a disparut adenomul?Mi se pare mult de asteptat,eu aveam speranta ca se rezolva mai repede.Cum te simti acum?Eu pana sa descopar adenomul aveam probleme cu ovulatia si dereglari de CM.Pupici la toate fetele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

buna pamy,eu din ce am citit despreadenom am inteles ca tratamentul este de lunga durata.poate chiar 10 ani.am cunoscut la parhon care avea de 30 de ani si se simtea bine dar adenomul era tot acolo.sun t trista ca acum e fetita racita.o doare gatitul si a ragusit.sper sa doarma la noapte si sa nu faca febra.mi e groaza cand au febra.pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara80 spune:

eu iau de 5 luni trat cu bromocriptina.il tolerez;sunt 3 luni si ceva de cand am ajuns la 3 pe zi,dar mi se pare ca trece timpul f greu pana obtin o sarcina.sunt constienta ca adenomul e tot acolo,dar asta e......

mara

Mergi la inceput