hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danita spune:

servus fetelor ,
am luat 45 zile brocriptin si in loc sa scada a mai crescut 20 unitati aproape . acum beau ceai de coada soricelului - de sarbatori mi-am luat tinctura si as vrea sa vad daca a avut vrun efect.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motzunica spune:

sarahmeghan, un sfert de pastiluta pe saptamana mi se pare foarte putin de aia nu ti-a scazut.
Nu este obligatoriu sa-ti creasca temperatura peste 37 sa ai ovulatie....ca sa fi sigura ca ai ovulat mergi la echo in perioada de mijloc a CM, abia atunci sti sigur 100% daca ai ovulat sau nu.
Eu de cand am luat Dostinex nu ma mai dor sanii deloc si este super ca ma terorizau durerile.
Mergi din nou la dr. sa-ti schimbe doza caci este prea mica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

fetelor dupa 2 luni de tinctura sau ceai de coada soricelului mi-a scazut prolactina de la 48 la 33. ( max e 29) .
nu stiu ce sa fac... sa continui sau ba ?
thx de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motzunica spune:

Intradevar a scazut foarte bine...CONTINUA!
Din pacate la mine n-a dat rezultate ceaiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarahmeghan spune:

quote:
Originally posted by motzunica

sarahmeghan, un sfert de pastiluta pe saptamana mi se pare foarte putin de aia nu ti-a scazut.
Nu este obligatoriu sa-ti creasca temperatura peste 37 sa ai ovulatie....ca sa fi sigura ca ai ovulat mergi la echo in perioada de mijloc a CM, abia atunci sti sigur 100% daca ai ovulat sau nu.
Eu de cand am luat Dostinex nu ma mai dor sanii deloc si este super ca ma terorizau durerile.
Mergi din nou la dr. sa-ti schimbe doza caci este prea mica!



Multumesc de raspuns, Motzunica, dar se pare ca doza nu e prea mica. Am intrebat la un moment dat si alt doctor si mi s-a spus ca doza e ok, sa nu o schimb. Iar ultima prolactina mi-a iesit 400 in conditiile in care 650 era maximum. Asa ca a functionat. Se pare ca la mine creste in conditii de stress. De saptamana asta vreau sa inlocuiesc dostinexul cu Mastodynon, sperand sa imi revina ovulatia... Fac bine? Fac rau?
PS- Imi pare rau ca nu am raspuns mai repede, dar nu am fost langa un computer toata saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salut fetelor
dna dr mi-a recomandat dostinex 1 cp la 3 zile timp de 3 luni. deocamdata tre sa iau o luna si sa imi repet analiza .dr din bv i s-a parut ca e f mult . ... voi ce ziceti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancacri spune:


Dragele mele,
Am citit pana acum toate explicatiile voastre. Situatia mea este urmatoarea:
azi dimineata am ridicat rezultatul analizalor: prolactina este 1133 peste val max de 637. Deci mare.
Saptamana viitoare joi, voi ajunge la Parhon la o dna dr. endocrinoloaga.
Am urmatoarele nelamuriri:

dostinexul ingrasa? si daca da, care este proportia
sufar de constipatie, daca se accentueaza in perioada tratamentului, care sunt remediile
am citit ceva interesant despre reflexoterapie si tratament ptr detoxifiere, suna interesant, as vrea mai multe detalii
Am uitat sa precizez ca in luna septembrie a a nului trecut, am facut o radiografie pe partea dreapta,nu era ptr sa turceasca, si atunci s-a vazut ceva la aceasta zona. Neurochirurgul m-a intrebat de existenta catorva simptome, insa cred ca nu le bagasem in seama: intarzierea menstrelor, dureri de cap ingrozitoare. Sufar de acestea.
A fost o dimineata groaznica, azi, cand am citi "ADENOM".Mi s-a parut sfarsitul vietii. Nu sunt medic, insa lucrez in jurul lor.Lucrez la o firma de medicamente. Sunt ingrozita de ceea ce aud, insa ca acum sunt in situatia aceasta, mi se pare ca ma indrept spre sfarsitul vietii.

va pup,
anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nejla spune:

Buna Ancacri,de apoape doi ani ma confrut cu hiperprolactinemie,am facut tratament 2 luni cu brocriptin dupa care si cu dostinex,dupa ambele tratamente mi-am refacut analiza sa vazut ca a scazut considerabil,dar dupa vreo 3 luni de repaus a crescut mai mult,atunci cind am descoperit ca am prolactina mare aveam valoarea de 741 iar acum la ultima analiza am valoarea de 1046.
Acum nu mai iau nici un tratament,am facut 10 sedinte de reflexoterapie si am inceput sa iau tinctura de coada soricelului,o sa fac analiza dupa 2 luni sa vad ce a sa iasa.
Am inteles ca o sa te duci la parhon,te rog sa-mi spui si mie ce tratament iti da,ma trimis si pe mine doctorita de familie la parhon dar imi este greu sa ma duc pentru ca sunt din eforie- constanta.
La tratamentul cu brocriptin am avut dureri de cap,balonari,constipatie iar la dostinex nu am avut nici o reactie adversa.
Astept sa-mi spui cum a fost la parhon.NEJLA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

si eu sunt tare curioasa la tratament . mie dr mi-a zis ca nu exista alt tratament... si nu imi ramane decat sa ma chinui cu toate reactiile adverse de la dostinex. oricum mai am vreo 2 pastile si termin prima luna si imi voi face analizele .
succese si o duminica placuta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Hmmm - care va sa zica voi faceti si refelexoterapie. Si eu fac parte din cele cu prolactina marita si progesteronul aproape inexistent. Mi-am pus in cap anul asta sa fac toate tratamentele posibile fie ca sunt cele traditionale fie homeopate, bioenergie etc - orice numai sa raman La reflexoterapie nu ma gandisem - ia sa vezi ca acum imi fac programare - caci chiar am o tanti foarte buna de meserie. Multumesc fetelor!

Mergi la inceput