hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarinutza spune:

Am facut sambata masaj reflex si am hotarat sa fie singura sedinta, pt ca terapeutul mi-a spus ca nu am nimic la intestinul gros, totul se datoreaza Brocriptinului. El mi-a propus sa nu-l mai iau si sa fac masaj reflex pt a face hipofiza sa functioneze normal fara medicamente. E logic ce spune dar nu vreau sa ma joc de-a doctorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

iarinutza, Brocriptinul are multe reactii adverse printre care si constipatia. Am trecut si eu prin asta si m-am cam speriat dar dupa cateva zile lucrurile au inceput sa intre in normal. Nu este normal ca un reflexoterapeut sa-ti ceara sa intrerupi un tratament medicamentos, insa poate depista si trata prin reflexo anumite afectiuni pe care ti le descopera. Cred ca ar trebui sa schimbi maseorul si sa continui daca vrei.


"Speranta moare ultima"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarinutza spune:

Interesant articolul recomandat de Marrina. Imi confirma banuiala, si anume: contraceptivele orale pot duce la hiperprolactinemie. Dar bine ca le luam la recomandarea medicului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

quote:
Originally posted by cinthia

iarinutza
Din cate am inteles cel mai puternic detoxifiant este DETOXUL(Ghiara de pisica), se gaseste la plafar, si cred ca la orice farmacioe , am inteles ca si ceaiul de coada calului dar nu e asa de puternic. eu iau detox de 2 saptamani si sedintele de reflexoterapie le-am terminat , ma simt mult mai bine, am pierdul deja 5 kilograme Oricum e foarte inportant sa-ti detoxifici organismul dupa orice fel de tratament mai ales inainte sa ramai insarcinata.
Legat de reflexoterapie eu i-ti recomand REVITAL , sa stii ca primele 3 sedinte sunt destul de neplacute , cateva puncte din talpa o sa te doara , cum ar fi "epifiza" si "Hipofiza" (partile laterale la degetul mare de la picior comunica cu ele)

CINTHIA



Am si eu o nelamurire in privinta detoxifieri organismului si te-as ruga sa ma ajuti cu un sfat in masura in care poti.Am fost la o dr. fitoterapeuta care mi-a dat o combinatie de ceaiuri pt detoxifierea organismului insotite de o alimentatie cat mai sanatoasa (fara dulciuri, patiserii, prajeli etc)timp de 10 zile dupa care sa iau cate o tableta de Periodin timp de 30 de zile.In acest timp eu mai urmam si un alt trat cu produse gemoterapice, vreau sa te intreb :cum au actionat ceaiurile de detoxifiere asupra trat cu care eram in curs?Pot face cure de detoxifiere cu ceaiuri chiar daca urmez un trat in prezent?Adica sa le fac impreuna (si trat naturist si detoxifiere)?sau se anuleaza una pe alta?Cate cure de detoxifiere pot face?
In speranta ca m-ai inteles si ca ma poti ajuta, astept un raspuns.
Multumesc mult,
Miorita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinthia spune:

scuze ca-ti raspund cu intarziere, am avut probleme cu netul.
Eu am facut tratamentul cu detoxifiante concomitent cu tratamentu dat de endocrinolog. , vreau sa spun ca dupa 9 luni de tratament endocrinologic fara rezultate dupa numai oluna de tratament cu detoxifiante si reflexoterapie analizele mele au iesit in valori normale, am si intrerupt tratamentul endocrinologic(pe proprie raspundere) iar acum urmez doar tratamentul cu detoxifiante, intretimp mi-a mai facut o serie de analize, de control, care de asemenea au iesit in valori normale.
Vreau sa mai mentionez ca am avut un chist de 4 cm, m-am tratat ani in sir , iar nici un tratament nu a ajutat, si surpriza, mi-am facut un ecograf si a disparut, nu mi-a venit sa cred si am mers la un alt cabimet la un alt ecograf , si....A DISPARUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salut fetelor
in a cata zi dupa CM trebuie facuta analiza de prolactina ?
mie dupa tratamentul cu brocriptin mi-a mai crescut 20 unitati
pa pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motzunica spune:

Danita , in orice zi.
Eu am facut-o in z.21 si acum sunt in a 2a luna de Dostinex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarahmeghan spune:



Buna fetelor! Am petrecut azi cam 8 ore (e 3 dimineata!!!)citind mai toate discutiile de pe forum si m-am oprit la cele legate de hiperprolactinomie. As dori sa intru si eu in clubul vostru daca ma primiti.

Eu azi mi-am facut testul de prolactina si mi s-a spus sa mi-l fac in ziua 14 a ciclului. Dar citind mesajele voastre am inteles ca nu e chiar asa. Unele fete si l-au facut in ziua 3. Cine stie cand e cel mai bine sa se faca? Eu am CM la 35-40 zile.

Oricum, povestea mea e lunga si am multe intrebari, sper sa aveti rabdare cu mine...

Dr. mi-a zis sa iau un sfert de pastila de Dostinex pe saptamana si am facut asta de aproape 3 ani, fara nici o pauza. Voi ati facut pauze in tratament? Eu am inteles ca e pe viata, cu exceptia sarcinii.

Ultima oara mi-am facut testul in august '05 si mi-a iesit 21.24 ng/ml fata de 18.5 cat era limita maxima. Sunt curioasa maine ce rezultat o sa am.

Am citit la un moment dat pe net ca dostinexul nu ajuta la restabilirea ciclurilor ovulatorii (spre deosebire de bromcriptina), si de 5 luni de cand imi iau temperatura bazala am constatat cu stupoare ca nu ovulez deloc. Temperatura mea nu depaseste sub nici o forma linia de 37 de grade. Am uitat sa va spun ca am 31 de ani si nu am ramas insarcinata niciodata, desi uneori s-au intamplat "accidente" chiar si pe vremea cand aveam 20 de ani si nici nu stiam ca exista prolactina.

Nu vreau sa iau Bromcriptina pentru ca am inteles ca e extrem de toxica pentru organism si eu ma simt bine cu dostinexul (nu am efecte secundare in afara de cele 10 kg in plus pe care am crezut ca le am pentru ca sunt fericita, pentru ca m-am lasat de fumat, sau pentru ca mananc cu placere carbohidrati, varsta, orice dar nu pentru ca iau dostinex, asa cum am aflat ca e posibil!!!).

A avut cineva cicluri anovulatorii care s-au reglat sub dostinex si eventual au ramas insarcinate? Credeti ca dupa ce o sa am prolactina in limita normala o sa imi revina ovulatia automat? Exista si femei care nu ovuleaza desi au prolactina normala? Nu am vazut nici un subiect special pentru anovulatie si spre rusinea mea sunt complet pe dinafara la capitolul medicina si am vazut ca voi va pricepeti foarte bine.

In plus, am senzatia ca PMS-ul meu dureaza 2 saptamani, ciclul imi tine 7 zile, sunt mai tot timpul nervoasa, imi sare tandara din orice, in concluzie am o fire imposibila. Am citit ca are o oaresce legatura cu hiperprolactinomia. Voi ce stiti? Mai am vreo sansa de redresare?

Dupa ce am citit discutiile de aici ma gandeam sa incep sa iau Vitex sau Mastodynon, poate o sa ma reglez cumva hormonal pe cale naturala si o sa ovulez si eu macar de doua ori pe an. :-) Iubitul meu nu locuieste in Romania si ne vedem din cand in cand, cel mai des cand "imi vin rushii" cum ziceti voi, parca suntem blestemati, asa ca e fff important ca eu sa ovulez normal.

Sfaturi pentru restabilirea ovulatiei pe cai cat mai putin invazive?

Va multumesc si va tin pumnii la toate.

Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

CINTHIA,

ti-am trimis un mesaj pe PM.
daca se poate, astept si eu un raspuns!

multumesc,
libelula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Danita, cat timp ai luat brocriptin?
Eu am facut analiza prolactinei in ziua 21, dar se poate face oricand.

Speranta moare ultima!

Cununia noastra

Mergi la inceput