hiperprolactinemie (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rraa spune:

tzuca74...mie mi a spus un doctor la care am fost ca pot lua dostinex si in timpul sarcinii,dar nu cred ca se poate caci scrie si pe prospect...apoi am vb cu o fata care mi'a spus ca la doctorul la care merge ea si tine sarcina sub control i-a spus ca nu are voie sa ia...nici eu nu mai stiu ce sa cred.....mie mi-a intrerupt tratamentul de tot....cu dostinex o perioada,u cat ai avut prolactina cand ai depistat o?multa sanatate!poopici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

buna fetelor.nu am mai intrat de cateva zile si din ce am citit acum mi am dat seama ca sunt o norocoasa.eu am 2 copii si imi plangeam de mila cand am aflat de adenom,credeam ca e sfarsitul lumii.dar acum inteleg ca nu e chiar asa ca la mine chiar daca am adenom cel putin am copii si nu mai sufar pt asta.eu iau doxtinex de 4 luni o pastila pe saptamana.cu brocriptin nu m am simtit bine.va tin pumnii la toate sa aveti cat mai repede bebelusi .va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Buna rraa! Eu mi-am descoperit prolactina marita acum vreo 3 ani,singura citind pe internet.Incerc de 7-8 ani sa raman insarcinata,am umplat pe la vreo 10 medici -din cei buni din Cluj si nici unul,dar nici din intamplare nu mi-a spus ceva de prolactina...Ce sa mai zic? cand am facut prima analiza am avut val 900 (normal intre 127 si 630 )Am inceput cu brocriptina (vreo 2 saptamani -timp in care m-am dat cu capul de pereti de rau) dua care am aflat de Dostinex.Am luat de 2 ori cate 1/2 past/sapt cate 2 -3 luni dupa care intrerupeam ca incercam din nou sa raman.Problema cu Dostinexul este ca ma constipa groaznic.In rest nu am alte neplaceri-normal ca putin ma ingras si nu mai este cazul...Foarte interesant,eu cand am prolactina mare simt o presiune in cap si pe piept iar noaptea ma trezesc de multe ori si parca am un buldozer in cap care face sapaturi.Imi misc capul ,sunetul se opreste fractiune de secunda dupa care se reia sunetul groaznic...M-am gandit sa mai merg la un RMN sau la un tomograf.Ma gandesc sa cer si parerea unui neurolog.Cert este ca m-am saturat dar din pacate nu avem ce face,trebuie sa mergem inainte.Ce mi-a ciuda este ca pe langa ca nu facem copii,mai avem si probleme de sanatate si nu ne simtim bine.Macar de ne-am simti bine si asta este cu copii!!!Sa-i faca cine poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

tzuca,si mie mi se intampla sa simt ceva in cap.uneori parca imi curge un lichid cald si imi merge ceva prin cap.imi misc capul si parca se aude ceva.cand am simtit prima data asta am crezut ca inebunesc ,apoi am facut tratament si senzatia a disparut.dar cand am intrerupt tratamentul pt analize a crescut prolactina si iar am inceput sa ma simt la fel de rau.acum sunt mai bine.te pup.pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

quote:
Originally posted by tzuca74

Buna rraa! Eu mi-am descoperit prolactina marita acum vreo 3 ani,singura citind pe internet.Incerc de 7-8 ani sa raman insarcinata,am umplat pe la vreo 10 medici -din cei buni din Cluj si nici unul,dar nici din intamplare nu mi-a spus ceva de prolactina...Ce sa mai zic? cand am facut prima analiza am avut val 900 (normal intre 127 si 630 )Am inceput cu brocriptina (vreo 2 saptamani -timp in care m-am dat cu capul de pereti de rau) dua care am aflat de Dostinex.Am luat de 2 ori cate 1/2 past/sapt cate 2 -3 luni dupa care intrerupeam ca incercam din nou sa raman.Problema cu Dostinexul este ca ma constipa groaznic.In rest nu am alte neplaceri-normal ca putin ma ingras si nu mai este cazul...Foarte interesant,eu cand am prolactina mare simt o presiune in cap si pe piept iar noaptea ma trezesc de multe ori si parca am un buldozer in cap care face sapaturi.Imi misc capul ,sunetul se opreste fractiune de secunda dupa care se reia sunetul groaznic...M-am gandit sa mai merg la un RMN sau la un tomograf.Ma gandesc sa cer si parerea unui neurolog.Cert este ca m-am saturat dar din pacate nu avem ce face,trebuie sa mergem inainte.Ce mi-a ciuda este ca pe langa ca nu facem copii,mai avem si probleme de sanatate si nu ne simtim bine.Macar de ne-am simti bine si asta este cu copii!!!Sa-i faca cine poate!

buna tzuca, si eu am avut prolactina 900 am facut trat. cu dostinex 2 luni si brocriptina 3 luni si a scazut sub limita si cand am repetat era normala, nu mi-am facut rmn ,adenomul se poate vedea si la radiografiede sea turceasca
eu vreau de 2 ani sa facdar eu am ovulatie deci nu mai am prol. marita
am facut azi prima IA LA CLUJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefi289 spune:

Asa cum v-am promis va scriu astazi sa va povestesc aventura mea in Bucuresti.Am fost la dr de la Parhon,mi-a facut eco.si mi-a scris o reteta;in timp ce scria am intrebat-o ce sanse am si mi-a zis ca e cam tarziu si trebuie sa ne grabim ,se referea de fapt la varsta,am inceput sa plang ,nu m-am mai putut controla,eu care sunt o persoana mai dura pe care nu o face orice sa planga,am clacat pur si simplu .Aveam o mie de intrebari si nu am putut scoate o vorba,era si dr.impresionata si va dati seama cate a vazut de cand profeseaza .Am facut o analiza a progesteronului plasmatic ,maine imi vine rezultatul,o sun pe doc .si va mai scriu .Apropo,de zapacita ce am fost am greshit si drumul la intoarcere si am bananait vreo ora pana mi-am dat seama .SANATATE tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia17 spune:

Stefi si eu am patit la fel,cand imi scria reteta am inceput sa plang nu ma puteam abtine.stateam pe scaun in cabinet si plangeam.ma simteam singura,am plecat de la Parhon si am mers pe strazi ore in sir ,am inchis telefonul si toti erau disperati.Am ajuns seara acasa si nu indrazneam sa ma uit in ochii sotului meu,era distrus ca nu l am sunat ca nu l am lasat sa fie langa mine.am fost egoista ,m am gandit numai la mine dar de fapt si ei sufereau poate mai mult ca mine.sanatate si mai vorbim .te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:


Stefi , tu nu ai zis ca esti insarcinata ?
In ce sens ti a zis ca trebuie sa va grabiti , ce ti a spus mai exact , poti fi mai explicita ,te rog ?
Ce trat ti a dat acum ?



O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefi289 spune:

Da, sunt insarcinata.Am fost la Parhon pt ca dr.este specializata pe endocrinologie reproductiva si din cauza adenomului pt care am luat Dostinex,mi l-a scos acum o saptamana ,mi-a dat bromocriptina pana ieri;acum din cauza progesteronului mic mi-a dat duphaston 2 pe zi ,acid folic si nos-pa pt dureri;pe 11 apr. m-a chemat la control;am plans pt ca a zis ca e cam tarziu pt mine dar s-a referit la varsta de fapt si nu la sarcina cum am inteles eu ,am 38 de ani si 4 sarcini pierdute la 6 sapt ,de asta imi e teama de urmatoarele 2 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marynik spune:

off..Stefi...hai nu mai plange ca o sa fie bine de data asta , ai sa vezi , nu trebuie sa te gandesti la ce este mai rau , urmeaza trat dat de dr si va fi bine
Cel mai important este sa gandesti pozitiv , te va ajuta f mult lucrul asta
Eu inteleg f bine ce este in sufletul tau ...si eu am pierdut 2 sarcini , tot cam pe la 6 sapt si am 32 de ani , nici eu nu sunt chiar tinerica dar sunt optimista , sunt convinsa ca Dzeu imi va trimite si mie un bb , speranta nu mi o poate lua nimeni
Si eu sunt pacienta dr Neamtu , luni incep monitorizarea , am mare incredere in ea , sper cat mai curand sa va dau si eu marea veste ca sunt insarcinata
Dupa ce am pierdut cele 2 sarcini ,(pe care le am obtinut fara nici un fel de problema ), acum nu mai pot ramane insarcinata , sunt cam 8 luni de cand incerc si nimik...
Dar eu sunt increzatoare ca va fi bine pana la urma...

Apropo , avand in vedere ca ai pierdut mai multe sarcini , tu nu ai facut niste analize speciale pt a vedea daca ai o problema de coagulare a sangelui ??
Nu ti a recomandat nici un dr sa le faci?
De sindrom antifosfolipidic ai auzit ?



O vesnica aspiranta
Lupta pentru bebe

Mergi la inceput