fumatul si sarcina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Si eu am fumat pana in momentul in care am aflat ca sunt insarcinata.Mie nu mi-a fost delok greu ca mi-e rau si acum de la fumul de tigara !si am fost si eu fumatoare timp de 3ani.(1paket/zi) Sper sa nu ma mai apuc niciodata de fumat si sunt constienta ca daca as fi continuat sa fumez i-as fi facut rau bebelului meu!
Asa ca bafta fetelor care ink mai fumati:rariti-le si incerkti sa scapati definitiv de ele!
poze bebe eco:
http://community.webshots.com/album/481016601qXGbAhio15+ si din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna seara
Conform proverbului corb la corb nu-si scoate ochii, asa se intampla si cu noi. Multumesc july_g pentru sfat, am sa incerc si sper sa si reusesc. dar deja eu sunt intr-un mic sevraj, de la 14 pachete pe saptamana am ajuns doar la trei pachete... asa ca poate pana nascle las de tot, ceea ce ar fi foarte indicat.
Problema este alta, ca pana la fumat am patit-o altfel,am avut o toxi-infectie alimentara si sper din tot sufletul sa nu fi cauzat nici o problema copilului. Asa ca inchei cu alt proverb: unde dai si unde crapa. (eu ma feresc sa nu fumez si problema vine de la fructe...de la banane mai exact)
VA pup pe toate!
P.S. - july, macar de m-as ingrasa si eu un picutz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

raalucutza recunosc ca inca mai fumez.
Nici eu nu pot sa le las;
Daca nu le-am lasat de la inceput.........acum cand mai e un picut pana la DNP .....nici atat.
Dr. mea stie ca nu am lasat tigarile.....

Toanca si Matei Alexandru 30+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Vin si eu cu o completare la ceea ce s-a discutat pana acum. Sunt in luna a 6-a si pana cu o luna in urma ma lasasem de fumat. Acum m-am apucat din nou, dar voi incerca sa le raresc. Inteleg fetele care nu se pot lasa de fumat, dar nu un pachet pe zi, ci maxim, 5-6 tigari.
Cumnata si sora mea au avut copii si nu s-au lasat de fumat. La sora mea, copilul s-a nascut cu greutate mai mica, de altfel asta i-a spus si doctorul ca se va intampla. Am facut biologia si stiu ca singurul efect al fumatului in sarcina (moderat) este greutatea mai mica a fatului la nastere. E adevarat ca e singurul CUNOSCUT. Ma gandesc ca pot fi si altele, dar nu va luati dupa ce scrie pe alte site-uri ca pot face leucemie sau alte grozavenii.
Studiile facute pana acum ( pe soareci ) au aratat doar problema cu greutatea. Nu spun asta ca sa fumati linistite, ci doar sa nu va alarmati mai mult decat e cazul. Decat sa fiti stresate, mai bine fumati una sau cateva tigari, dar nu in cantitate mai mare.
Va urez sarcina placuta si bebelusi sanatosi la toate!
Ingrid S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Si eu am fumat 12 ani, cam 1 pachet pe zi, fara pauza. Sint in saptamina a 11 de sarcina, dar cind am inceput tratamentul pentru Fiv m-am lasat. Am trecut pe seminte la greu si stafide. N-am mai fumat nici o tigara de atunci.
E adevarat ca stiu si eu fumatoare care au copii frumosi si sanatosi.
Dar mi-am zis ca nu merita riscul sau sa-mi framint mintea cu "oare face rau la mine tigara" cind sint atatea alte subiecte care framinta o femeie insarcinata.
Fetelor care ziceti ca nu va puteti lasa recunosteti ca nu-i asa. Si eu credeam la fel, dar daca te hotarasti ceva poti sa respecti.
Mai mult, acum simt ce urit miros fumatorii!
Ce am mai facut eu?! Am inceput sa evit persoanele din anturajul meu care sint fumatoare.
Succes si vointa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Zuzi daca ar fi sa evit persoanele din anturajul meu care fumeaza, asta inseamna ca ar trebuie sa evit pe toata lumea, inclusiv pe sotul meu.....
La mine in grup, TOTI FUMEAZA!!!!

Toanca si Matei Alexandru 30+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Zuzi, ce ai facut tu este foarte urat . Cum adica ai inceput sa eviti persoanele nefumatoare din anTurajul tau? SAu poate nu erau persoane importante, atunci inteleg.
CAt stau singura in casa nu fumez nici eu dar cum apare ispita gata, ma panichez, ma enervez si vreau sa fumez...(mai mult decat as face-o daca as sta singura). DAr mama, sora, sotul fumeaza, este adevarat nu langa mine, in balcon, dar eu stiu ca ei se duc acolo ca sa fumeze si e de ajuns. Eu nu ma pot inchide in casa si sa nu-mi vad prietenii doar pt ca sunt slaba si nu ma pot lasa de fumat, nu pot obliga pe nimeni sa ma inteleaga si mai mult , decat sa stau o saptamana fara mama si sora mea mai bine fumez, am spus...ca sa nu mai zic de al meu sot.
Si mai e ceva, stiu sigur ca fumatul nu creaza malformatii la fat (copil), am vb si cu doctorul si mi-a spus ca atata timp cate le pot tine la limita inferioara e in regula si poate de aceea nici teama nu este foarte mare.
MAmicilor incercati sa va faceti iubite cat timp sunteti gravide nu va chinuiti sa-i faceti pe cei din jur sa va ocoleasca!
13 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

carminabulina ce intelegi prin a pastra tigarile la limita inferioara?

Toanca si Matei Alexandru 30+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Fetelor, voi, dupa parerea mea, incercati sa va linistiti constiinta cu dierse pretexte.
Si cei apropiati pot face sacrificii pentru voi, adica daca stiu care-i povestea cu fumatul pot evita sa fumeze cind vin sa va vada.
Soti care s-au lasat de fumat in momentul cind sotiile au ramas insarcinate iara am vazut.
Eu n-am spus sa va incuiati in casa si sa inghititi cheia, dar citeva zile pina va iese obiceiul din cap si din instinct puteti sa evitati compania fumatorilor daca sinteti convinse ca vreti sa renuntati la fumat. Mai mult daca nu te intilnesti cu un om poti vorbi la telefon.
Eu recunosc cu mina pe inima ca atata vreme cit n-am avut un motiv intemeiat sa ma las de fumat, n-am facut-o cautand diverse pretexte.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
Originally posted by toanca

carminabulina ce intelegi prin a pastra tigarile la limita inferioara?

Toanca si Matei Alexandru 30+

poze





Ehe asta depine de mai multe
in cazul meu, de exemplu , fumam intre 1 1/2 si 2 pachete de tigari pe zi (mai exact 30-40 tigari pe zi)acum maximum la cat ajung sunt 10 dar am si zile cu 3, si zile cu 6 si zile cu 11.
Un studiu facut pe fumatori a scos la iveala ca cei care fumeaza sub 5 tigari pe zi nu se pot numi fumatori pt. ca: ....cantitatea de nicotina intrata in sange nu poate crea dependenta si nici gesturi reflex nu se pot crea la 5 tigari pe zi (adica: beau cafea-fumez, vb la telefon-fumez, stau la calculator fumez, etc)
Deci , in acest caz, limita inferioara ar fi sub 5 tingari pe zi.
Multumita Toanca?
Iar tu Zuzi ai dreptate, daca as stii ca fumatul creaza malformatii la fat probabil ca as fi mai speriata dar asa....imi creez pretexte ca sa mai fumez o tigara. Nu ma certa ca nu ma gandesc la copil, ma gandesc dar atat cat o pot face la 3 luni, recunosc ca nu sunt foarte constienta bebele din burta, stiu ca e acolo ca mi-l doresc ca il voi iubi dar deocamdata o iubesc mai mult pe mama, pe sora mea, pe sotul meu si cateva prietene. Poate ca va scandalizati acum cateva dintre voi dar asta e adevarul.D din momentul in care va misca (sper) sau il voi tine in brate e logic ca bebele meu va trece pe primul loc. Sper ca ati inteles comparatia, daca ar fi sa aleg intre bebele de 3 luni din burta si oricare alte persoana vie din jurul meu as alege persoana

Mergi la inceput