fumatul si sarcina

fumatul si sarcina | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

am o prietena care este si membra a DC ului, care a aflat ca este insarcinata in 14 saptamini.. Mare bucurie, mare, mai ales ca acest copil vine dupa o sarcina oprita in evolutie
Din pacate pt copilas dumenaei nu se poate lasa de fumat
I am explicat si iar explicat, ba azi, emrgind pe la serviciu i am luat pachetul din buzunar si i l am aruncat cit colo pe holul institutiei...

Va rog, prezentati i si voi ce inseamna fumul de tigare pentru pui... ca poate eu nu am fost prea limpede!

Poate asa, ii vine mintea la cap!



http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Tora,

Subiectul asta a dus mereu la discutii contradictorii, chiar recent se discutase despre fumatul in sarcina la "mamici de martie-aprilie" (poate prietena ta chiar scrie acolo). Sunt convinsa ca orice graviduta fumatoare cunoaste riscurile, dar este - probabil - prea slaba pentru a putea renunta la acest viciu doar de dragul copilului. Trist, dar adevarat. Pina la urma, cine suntem noi sa le spunem (a se citi "repetam") riscurile? Ele insele sunt cele care au puterea (sau nu) de a lua o decizie. Si fii sigura ca stiu riscurile fumatului, le stiu inca de cind au devenit fumatoare.

Asa ca banuiesc ca din cauza asta nu-ti raspunde multa lume la subiect. Decit sa ne certam cu fetele cu care schimbam informatii legate de sarcina, mai bine le lasam sa-si asume riscurile si... asta e.


12+


Se mareste clanul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Cea mai comuna speranta pe care o au mamele care fumeaza suna asa:
"Eee, X-uleasca a fumat pe tot parcursul sarcinii si uite ce copilas frumos si sanatos are."
Este adevarat ca exista multe cazuri in care bebe, in primii ani de viata nu arata nici o urma de boala, dar anumite complicatii/afectiuni, pot aparea la orice varsta din viata. Cand copilul are varsta de 25 de ani (exemplu) poti afla ca are ceva la inima, sau sufera de un cancer, sau, sau, sau..
Sunt si cazuri in care copilasul nu pateste nimic si problemele pe care le are in timpul vietii nu sunt asociate cu faptul ca mamica a fumat in timpul sarcinii, acesta este cazul cel mai fericit, desi cred ca este mai rar.

Intrebarea este: "Ca si mame, avem curajul sa ne luam o responsabilitate atat de mare? Avem curajul sa riscam sanatatea/viata puiului nostru?"

Am pierdut un copilas la 5 luni si jumatate (de sarcina), toti doctorii mi-au spus ca eu nu am avut nici o vina, totusi, nu am incetat sa ma gandesc:
"Oare am mancat ceva ce nu trebuia si am luat vreo bacterie ce nu a fost detectata?"
"Oare daca nu spalam jaluzelele cu o zi inainte, se intampla?"
"Oare daca.., oare daca.., oare.., oare.."
Mi se zice mereu ca nu am contribuit la aceasta nenorocire, dar nu incetez sa ma gandesc ca poate puteam face ceva mai bine, etc.

Stiu cum este sa-ti vezi puiul murind, te simti atat de neputincios si tot ceea ce-ti doresti este sa reusesti sa dai putin timpul inapoi sperand ca viitorul va fi altul. Din pacate nu este posibil, dar este posibil sa avem destula grija ca sa putem reduce riscurile la minim.

Cand suntem insarcinate este greu sa relizam ca in noi se afla o asa minune si de multe ori actionam in moduri in care bebele din burtica poate suferi mult, doar dupa ce il nastem realizam ca suntem in stare sa facem orice pentru ca puii nostrii sa fie bine.

Cred ca este groaznic ca mame sa vedem ca puiul nostru prinde toate bolile pentru ca are sistemul imunitar slab si sa ne gandim, doar pentru o clipa, ca noi am putea fi cauza.
Un sistem imunitar slab este cel mai mic exemplu, pentru ca nu-mi pot inchipui durerea si sentimentul de vinovatie ce l-ar avea o mama in momentul in care copilasul ar suferi de o afectiune cauzata (sau care poate fi cauzata) de faptul ca a fumat in timpul sarcinii.

Am fumat si eu (nu cand eram insarcinata), stiu ca pare stupid sa bei un suc/cafea, etc fara o tigara, dar mai stiu si ca nefiind vinovata de nimic, ma invionovatesc de multe ori si este dureros, foarte dureros.

Sunt alaturi de tine, stiu ca nu e usor, ma rog sa reusesti sa gasesti puterea si sprijinul pentru a putea invinge, un bebe sanatos merita tot efortul din lume.

Mult succes si o sarcina usoara.

_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Si eu sunt fumatoare (din pacate), nu sunt inca insarcinata, desi imi doresc din tot sufletul...am inceput insa sa le raresc (desi nu fumez oricum f mult), pt a ma pregati de sarcina mult-dorita. Nici macar nu-mi pun problema ca nu ma voi lasa in momentul in care voi afla ca sunt gravi. Este un lucru elementar si cred ca toate femeile ar trebui sa fie constiente de pericole. Una este sa-ti faci tie rau cu buna stiinta (si asta recunosc ), dar a-i face rau cu buna stiinta unui bb inca nenascut...asta nu se mai numeste "a fi om".
Parerea mea...

Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

in revista "mami" de acum 3-4 luni a aparut un articol in care se spunea ca(,) copiii celor care au fumat in sarcina prezinta o modificare a unei gene care ii determina sa fie mai predispusi la a face leucemie.
nu mai zic de rezultate slabe la scoala, ca atunci cand nu da copilul randament si nu se poate concentra nu se mai gandeste nimeni ca i se trage de la mama fumatoare, "doar si copiii nefumatoarelor pot avea astfel de probleme,nu?"
pana la urma,daca mama respectiva nu e dispusa sa faca acest efort pentru puiul ei, cred ca degeaba ne tocim noi degetele pe tastatura, problema e pur si simplu vointa ei. e trist ca s-a ajuns sa-i spui mamei ca sa se lase de fumat "vezi ca-ti poate face copilul leucemie" si eventual ea ridica din umeri si spune ca e doar o posibilitate...



Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jane04 spune:

Vreau si eu sa-mi spun parerea !
Eu am fost fumatoare pana am ramas insarcinata. Fumam putin , pana in 7 tigari pe zi si acelea lights sau superlights....dar fumam si de aceea ma numeam fumatoare ...si in concluzie dependenta de nicotina. Ma-m lasat de tigari inainte sa-mi fac testul de sarcina pt. ca aveam simptome din primele zile ca as fii graviduta, alcool nu am mai baut din timpul menstruatiei ( am fost la o nunta) si nici sotul meu( pt. ca stia ca vrem sa facem un bebe).
De cand am banuit ca as fii gravida nu m-am mai atins delocde tigari, alcool si cafea desi eu eram o fire ffff petrecareata si duc uneori mult lipsa acestor vicii...
Stiu ca de acum copilasul din mine depinde de mine nu numai acum cand este in burtica ci si cand iese afara.Nu cred ca o sa mai fumez niciodata fiindca copilul meu are dreptul la aer curat in casa si la parinti longevivi si sanatosi care sa-l creasca pana la capat.
Am rude care au fumat si au baut ocazional alcool in timul sarcinii pe principiul expirat ca berea face lapte.E adevarat ca au copii sanatosi dar pe mine nu ma intereseaza acest lucru.Vreau sa-i dau copilului meu sanse egale de viata si sanatate cu ceilalti copii si cred ca asa ar trebui sa gandeasca si graviduta care fumeaza.
Ii doresc prietenei in cauza sanatate si intelepciune !
Am scris sa vedeti ca se poate si sa te "lasi" de ce este rau si ganditi-va ca eu am doar 25 ani...deci sper ca fetele mai inaintate in varsta sa aiba si mai multa vointa decat mine.
Va pup !
20 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Decizia este a fiecaruia, totusi eu as indemna-o pe prietena ta sa se intrebe si sa-si raspunda f.f.f cinstit de ce fumeaza.

S-ar putea sa constate ca nici macar motivul respectiv nu este suficient de bun, ca sa nu mai vorbesc de efectele fumatului pe care le stie toata lumea cu siguranta.

Si eu am fost fumatoare si inainte de prima sarcina fumam cca 1 pachet si jumatate pe zi. Cand am ramas insarcinata am oprit instant tigarile si cafeaua. De ce? Nu stiu, poate ca simteam ca decizia mea nu ma afecteaza numai pe mine, ci si pe un omulet nevinovat si lipsit de puterea de a decide.

Dupa ce am nascut si am terminat si cu alaptarea, ispita a aparut din nou, dar din fericire, a durat numai 3 luni. 3 luni in care ajunsesem sa fumez din nou 1 pachet si jumatate, dar dupa care am stat si m-am gandit foarte sincer care este motivul pentru care fumez si care sunt consecintele. Atunci am decis sa ma las de fumat definitiv.

De atunci au trecut aproape 4 ani, ani in care nu m-am mai atins de nici o tigare, nici macar un fum ocazional la petreceri. Acum nici nu mai suport sa se fumeze in preajma mea si incerc din rasputeri sa il conving pe sotul meu sa se gandeasca serios sa renunte la fumat.

Sunt o graviduta in 33 saptamani si nu stiu cum as fi respirat daca mai si fumam, pentru ca si asa seara este destul de greu.

In final insa, DIZIA II APARTINE !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

buna eu sunt o fumatoare inraita si imi este tare greu sa renunt....am prietene care au fumat tot timpul sarcinii dar nu ma bazez pe asta...vreau sa le las...dar nu pot...nimic nu se compara dimineata cu o tigara si un pahar de lapte cu cacao(apropo cafea nu mai beau)....e foarte usor sa vezi problema ca si nefumatoare dar e trist cand tigarile sunt viciul tau.....imi doresc un bebe sanatos,sunt in a 9 a saptamana de sarcina,si asa face orice sa fie asa dar imi este imposibil sa renunt...nu ne puneti la zid ca nu este vina noastra ca suntem slabe si nu putem renunta!!!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

raalucutza, te inteleg perfect ...
si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine si nu pot renunta la tigari

Toanca si bebe Matei Alexandru 26+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns val77 spune:

in primul vreau sa ii multumesc prietenei mele
chiar daca rezist cu greu tentatie si am ajuns sa visez ca fumez...ma tin tare
astept sprijinul vostru incontinuare

A sti, a putea sã te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:
Originally posted by val77

in primul vreau sa ii multumesc prietenei mele
chiar daca rezist cu greu tentatie si am ajuns sa visez ca fumez...ma tin tare
astept sprijinul vostru incontinuare

A sti, a putea sã te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in viata



Felicitari draga mea, ne bucuram mult ca reusesti sa rezisti tentatiei.
Suntem aici pentru tine si pentru toti cei ce au nevoie de sprijin.

_

La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput