fumatul si sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

TOANCA ma bucur ca e cineva acolo care intelege...in ce saptamana esti gravida?....eu azi fac 9 saptamini........

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

raalucutza te inteleg perfect.
Eu sunt in 26+.


Toanca si bebe Matei Alexandru 26+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Admir mamicile care fumeaza pana la 7 tigari pe zi si alea super lights ca au reusit "marea performanta" de a se lasa de fumat. Deasemenea si pe cele care au greturi si automat nu mai pot fuma dar mai ales pe mamicile care la 2 luni de sarcina pot fi atat de constiente de viata care se formeaza in ele si se pot lasa de fumat fara sa aiba greturi, chiar daca pana atunci fumau cate 2 pachete pe zi. Sincer le admir si le si inteleg atunci cand fac morala.
Eu sunt fumatoare, 30-40 tigari pe zi. Am aflat ca sunt insarcinata si din bun simt am redus tigarile la 7-10 pe zi nu pt ca s-ar fi nascut brusc in mine vreun instinct de protectie ci pentru ca stiu ca asa e bine. 3 zile mi-a fost rau, nu am fumat nici o tigara, dar nici nu am putut manca sau bea ceva, poate un ceai in 2 zile. Sincer prefer sa fumez cateva tigari dact sa fac foamea asa cum am facut-o zilele acelea. Si mai mult imi doresc sa nu ma fi apucat de fumat niciodata. Asa ca inainte de a da cu piatra... putina intelegere nu ar strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Carminabulinain primul rand, felicitari pentru sarcina. Si eu sunt o fumatoare.Si crede-ma ca mi-a fost cumplit de greu sa renun. Nici acum nu am renuntat complet. Mai fumez 2 . Dar cat de curand le voi lasa si pe astea.Stii cum am reusit sa ajung de la aproape 2 pachete pe zi la 2 tigari? Cand am aflat ca sunt insarcinata ma mustra constiinta ca intind mana dupa tigara. Dar nu rezistam. In schimb m-am fortat sa nu mai trag fumul in piept. Le pufaiam de zor.In primele doua saptamani am pufait cate 10, apoi 7, apoi 5. E drept ca la 5 am stat mai mult. Si acum, de o saptamana am cate 2 la activ si alea mai ales dimineata.Dezavantajul la aceasta lasare de fumat este ca m-am ingrasat destul de mult! dar nu-mi pasa. O sa fac sport si o sa dau jos. Incearca metoda mea si ai sa vezi ca o sa reusesti. De fapt doar la cafea dimineata mai topa mintea dupa o tigara.
Te pup si bafta multa!

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;116/st/20060509/k/5b13/preg.png[/img]
http://community.webshots.com/user/july_g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Am si eu ceva de spus in privinta fumatului. Sa va spun pentru ce imi fac eu griji. Stiu ca am fumat intr-o noapte, pe cand nu stiam ca sunt gravida, era cam a 14-15-a zi de la conceptie,am baut si whisky cu redbull ( vreo 3, noroc ca astia ti le dau oricum diluate), dupa care nu m-am mai atins de ele. DAR CHIAR SI ASA, ma dau de ceasul mortii ca am facut-o!! Am cautat pe net, si am gasit ceva insensul asta, pana in a 11-a zi de la conceptie nu ar fi consecinte... Iar eu inebunesc doar pentru alea 3-4 zile in plus! Nu am fost fumatoare pana de curand, fumam ocazional, de aceea imi este ciuda ca am facut-o... Dar am fost si eu fumatoare inraita vreo 4 anisori.
Fetelor, gravidutelor care fumati, va inteleg ca nu va puteti lasa, dar nu va este frica, pentru puiul vostru??? Poate sunt eu prea panicoasa, dar imi doresc f. mult un copil sanatos, asa ca, as renunta la orice pentru el.
Aveti grija de voi!
Lyly 8+

[url=http://www.TickerFactory.com/]

[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

toanca sa ma tii la curent aici ce mai faci cu tigarile?ca eu nu pot nici cum sa le las!si vreau sa stiu daca ai simptome diferite in timpul evoluarii in sarcina!te pup!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

carminabulina si july_g(care e la mine acolo la mamici de mai -iunie)hai ca cu putin noroc ne va fii si noua bine si bebelusul nostru va fii sanatos tun.simt eu asta.nu poti sa arunci cu pietre intr-un om pt un viciu!este condamnabil!va pup si sa mai vorbim despre fumuri!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Cunosc cel putin 5-6 cazuri de fumatoare in timpul sarcinii ai caror copii nu au avut nici o problema de sanatate la nastere si nici mai tirziu.

Sigur ca toate stim consecintele negative,insa se pare ca nu este cazul sa ne stresam prea mult cu abstinenta,cel putin cercetatorii de aici asa sustin.Este foarte bine sa diminuam numarul tigarilor fumate daca e posibil,daca nu putem macar sa incercam,fara sa facem un motiv de stres permanent din asta...

Va doresc bebelusi sanatosi tuturor

Mariana-->1976
Monica-->1998
Matei-->2001
bb-->feb.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

E groaznic de fiecare data cand trebuie sa recunosc ca am fumat la prima sarcina si chiar destul de mult .Cam 10 pe zi , macar...Am promis ca asa ceva nu s-ar intampla din nou .Acum sunt din nou nsarcinata si tot fumez .Sper sa fie ca prima data , adica sa ma ajute Dumnezeu

ciprian cogean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Si eu trebuie sa recunosc ca am fumat in primele 4 sapt chiar daca doar 5-6 tigari/sapt.Si acum am remuscari pt asta.Cum am banuit ca sunt insarcinata m-am lasat.Si m-am inscris intr-un program de urmarire a pers care au fumat pe perioada si acum completez formulare si dau probe de urina chiar daca nu mai fumez.Acum alaptez si sper sa nu ma mai apuc de fumat niciodata!

mamica scumpei Bibi-02/07/05
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput