Mamici de Noiembrie -Decembrie 2005(39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Salutare burticutze,

Eu am fost astazi la doftoru ginecolog si ... nu prea am vesti bune ! Trebeuie sa fac un cerclaj cat se poate de repede deoarece am colul deschis si avand invedere ca bebe ceste pe zi ce trece - riscul e destul de mare! Cred ca maine ma va interna (daca nu, vineri) si urmeaza sa-mi faca "operatia" cat se poate de repede. M-a cam speriat pentru ca pare destul de grabit, insa cred ca are dreptate intr-un fel, pentru ca am inteles ca aceasta "capsare" a colului se face mai devreme ... acum cu Dumnezeu inainte ! Sper sa fie totul ok, desi am ceva emotii.
Oricum o sa va tin la curent ... acum ma duc sa stau cu picioarele sus (ca sa nu spun altfel, mai urat).
Daca mai are cineva info. despre cerclaj, va rog spuneti-mi si mie!

Pupici si va doresc o seara buna...

Camelia 22+

Varsta bebelacului:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051231/dt/7/k/07fe/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Bic habar nu am daca sint bune sau nu, o sa vad atunci cind le va folosi…chiar ii spuneam unei prietene ( cea care mi-a adus olitza muzicala) ca sint atit de nostime si haioase ca-mi vine mie sa le folosesc…dar ma abtin ( inclusiv de la olitza…hihihi).
Coralia sa-ti traiasca printesa care se alatura celorlalte printese de forum, sa fie sanatoasa si mincacioasa si sa va aduca bucurii si spune-i lui tati ca va veni si baiatul cind se va marita fata, asa ca sperante sint!
Paula mult succes cu sarcina!
Xandra eu niciodata nu stiu unde este pozitionata fetitza mea…si intr-adevar, am auzit ca ei isi schimba pozitia pina aproape de nastere.
Cristina Baku multa sanatate prietenei tale, sa-si revina repede ca sa poata avea grija de bebe.
Mirela Anca pai, poate am fost surori intr-o alta viata…ca eu intotdeaua am tanjit sa am o sora mai mare, dar am fost rasplatita cu prietene bune care au tinut locul surorilor. Cu frate-meu nu pot spune ca nu m-am inteles, dar aveam preocupari diferite, eu fiind cu 5 ani mai mare, asa ca prea multe de impartit nu am avut…
Iubito, ramin la 5 poze, multumesc; eu pot vedea pozele bine, fara probleme.
Hei, sper sa nu ma ia Mihai la suturi ca ti-ai pierdut seara cu ochii in poze – si a doua zi ai fost obosita- si pe deaspura ma mai si visezi in loc sa-l visezi pe el!
Iti tin pumnii maine la control,placenta sa fie bine, sa ne dai numai vesti bune.Lasa,ca numai burtica de tine, in rest, tot slabuta esti, asa ca-ti poti permite kg. alea in plus…
La multi ani Alexandrina, Alexia, Paula, Anamari, etc…eu m-am uitat astazi in calendarul bisericesc si nu era “cu rosu” asa ca de aceea am trecut cu vederea…scuze! Sanatate, sarcini usoare si bebelusi grasi, frumosi, sanatosi si mincaciosi!
Monet multumesc. Am vazut si eu pozele cu Lia, ce frumos se joaca cu jucarioarele, si mi-a placut cum se zbenghuia in covorul acela de frunze( la voi a venit toamna, deja?) vai, ce scumpica este, trebuie sa fii tare, tare mindra cu o asa comoara, sa-ti traiasca!
Corappoate cei din bloc sint grijulii si tu nu-ti dai seama; ei s-or fi gindit sa nu mai repare liftul ca sa–ti dea posibilitatea sa faci zilnic exercitii fizice,in vederea unei nasteri usoare…ce crezi? Fiindca alta explicatie, zau ca nu gasesc ptr. aceasta aminare prelungita…
Ehe..in ceea ce priveste “metoda” mea eu am de luni de zile una mult mai utila si practica, ca de, m-am mai desteptat si eu intre timp ( nu de alta, dar am citit ca’ coeficientul de inteligenta scade cu cel putin 4% in perioada gravidiei, la mine cred ca a scazut cu 40% fiindca am realizat ca nu mai sint atit de coerenta si am unele gapuri de memorie, plus altele…) deci; imi deschid subiectul sus, sa pot citi, si jos imi deschid o mica fereastra in Word si pe masura ce citesc, si scriu, apoi trec la mesajul urmator, s.a.m.d . E simplu, mai ales ptr. mine care,atunci cind ajung la servici am de recuperat citeva pagini bune…si trebuie sa va prind din urma (ba pardon, nu trebuie, ci imi face placere sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu voi!).
Camelia Daniela, iti tin pumnii ,draga de tine, sa fii si tu si bebelasul tau bine, imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta…trimite-i un pm Mirelei Anca si era sa treaca prin asa ceva si poate iti da detalii. Stai cumintica in pat, nu mai face eforturi, iti doresc sa treci cu bine de acest episod.
Pupicei la toate
Ina si bebelina 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ina-ramasesem datoare cu rezultatul de la ecografie morfologica, din toate pronosticurile doar`almeu s-a adeverit, se pare ca in Canada la inceput se fac numai FETITZE-deci si noi tot asta o sa avem, suntem ok si important e sa fie sanatoase, asa-i?
Va pupam si numai bine si sarcini usoare in continuare!

Denisa
19
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Denisa FELICITARI!!
Sa fie sanatoasa iar tie sarcina si nastere usoare!

Ina & bebelina 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

denisa, felicitari pentru fetita!! sa va fie sanatoasa!

ina, nuuuuu, nu e toamna deloc la noi - m-am si mirat chiar cum de copacul acela isi scuturase frunzele - cu o noapte inainte fusese furtuna. acuma nu mai este nici o frunzita pe jos:).
multumesc de aprecierile la adresa liutei. esti tare draguta.

camelia, tinem pumnii pentru cerclaj - intr-adevar, asta se face cam la 10-14 saptamini, avind in vedere ca mama in devenire are o 'istorie' de avort spontan pe baza colului necorespunzator. ca doctorul tau a detectat asta acum, e bine si asa. cit mai repede, cu atit mai safe. mult noroc si doamne-ajuta. sa vii cu vesti bune!

saraca de tine, corap, bata-l ploaia de lift. nu-mi vine sa cred ca trebuie sa urci atita amar de scari. o sa ai o conditie fizica de invidiat:).

va pupez pe toate!

mona, lia (24.04.2004) si simburica mica (30+)

www.seansimon.com/august2005.htm" target="_blank">AUGUST - Extra Poze cu Haioasa Mica

www.seansimon.com/ultrasound.htm" target="_blank">BABY MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">asa s-a nascut lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Camelia mult succes miine .Sa nu faci efort si sa stai cit mai mult la pat .Este greu dar merita .E foarte bine ca-ti face cerclaj,o sa fie bb-ul mai in siguranta si tu mult mai linistita .
Ina nu m-am plins ca am atitea kg in plus ,din contra ,le duc cu mindrie .Sa ma vezi peste 4,5 luni cind o sa le dau jos ,ce necaz pe mine .
31sap

Mirela si Cosmin 2 ani si 11 luni
www.cosminalexandru.home.ro" target="_blank">Poze Cosmin
poze burtica + poze intilnire burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Fetelor, va multumesc din suflet pentru incurajari!
Si eu cred ca o sa fie mai sigur pentru bebe ... ca nu vrem sa ne trezim cu suprize!
Cred ca pe la pranz o sa merg la spital si mai vedem acolo.
Nu stiu cand o sa reusesc sa intru pe forum, insa promit ca o sa fac acest lucru cu prima ocazie si o sa va aduc vesti bune!

Va multumesc si va doresc o zi buna !

Camelia 22+

Varsta bebelacului:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051231/dt/7/k/07fe/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Neatza!

Denisa felicitari pentru fetitza!!
Monet nu ma pot satura sa ma uit la pozele cu micutza Lia,Doamne ce scumpa poate sa fie,cu jucarioarele ei.Sa fie sanatoasa si sa aveti numai bucurii din partea ei!
Azi sper sa pot pleca mai repede de la servici ca am la treaba...
Raceala tot nu mi-a trecut,dar important este ca nu ma doare gatul in schimb nasul mi se infunda asa de rau ca mi-e foarte greu sa respir..mai ales seara.
Va pup.

Varsta bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

neata fetelor,

hai ca azi m-am mai linistit... bebele ala de la tv e bine, ok, si femeia aia care l-a gasit prima a zis ca il adopta ea daca mama lui nu-l mai vrea intre timp... desi ramane intrebarea cum de l-a lasat la punga atata, daca totusi are suflet sa-l adopte ???
ma rog...
eu sambata am fost la cumparaturi si am luat o pereche de andrele si lanita in degrade, de la alb la albastru, foarte frumoasa; si m-am pus pe treaba;
tricotatul e una dintre pasiunele copilariei mele, si ma pricep de minune; deocamdata are o caciulita, asa ca un fesulet, despre care tati a zis ca seamana cu o cupola de biserica ruseasca, si care, fiind prima incercare, a iesit cam micuta - adica are diametrul de vreo 12 cm; bine si asa...
dupa care au aparut si 2 botosei, de astia sunt foarte mandra si au iesit chiar superbi; iar aseara am inceput sa tricotez si un pulovaras asortat... merge mai repede decat imi puteam imagina, si ma relaxeaza nespus, chiar prefer sa fac asta decat sa ma uit la tv sau sa citesc...
urmatorul ghemulet o sa-l cumpar din bumbac, ala cred ca se tricoteaza mai marunt, dar e si mai subtirel si mai placut, lanita asta e mai dura un pic, dar oricum bebe luca se naste iarna, deci ne va fi utila...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Fetelor, v-am scris aseara un mesaj luuuung, v-am mai povestit si despre mine si am facut ce-am facut si l-am pierdut (de fapt am dat Back intr-un moment nepotrivit .

Nu am puterea sa-l reiau acum.

Va multumesc pt toate incurajarile. Iar laudele voastre m-au facut sa rosesc. Nu e cazul.

Diseara ma duc la . Sa vedem in ce hal sunt! Sper ca intr-unul cu hal, si nu intr-unul fara de hal.

Daca imi regasesc nervii si puterea, va mai scriu mai tarzior.

Lavi02

Mergi la inceput