Mamici de Noiembrie -Decembrie 2005(39)

Mamici de Noiembrie -Decembrie 2005(39) | Autor: mamica noiembrie-decembri

Link direct la acest mesaj



SUBIECTE :
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56099" target="_blank">(38) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55902" target="_blank">(37) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55684" target="_blank">(36) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55481" target="_blank">(35) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55198" target="_blank">(34) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55033" target="_blank">(33) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54809" target="_blank">(32) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54496" target="_blank">(31) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54184" target="_blank">(30) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53965" target="_blank">(29) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53754" target="_blank">(28) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53512" target="_blank"> (27) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53292" target="_blank">(26) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53088" target="_blank">(25) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52792" target="_blank">(24) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52562" target="_blank">(23) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52249" target="_blank">(22) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52100" target="_blank">(21) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51829" target="_blank">(20) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51735" target="_blank">(19) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51626" target="_blank">(18) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51483" target="_blank">(17) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51277" target="_blank">(16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51100" target="_blank">(15) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50822" target="_blank">(14) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50628" target="_blank">(13) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50290&whichpage=1" target="_blank">(12) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50093&whichpage=1" target="_blank">(11) www.desprecopii.com/forum/topic.asp TOPIC_ID=49838&whichpage=1" target="_blank">(10) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49615&whichpage=1" target="_blank">(9) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49269&whichpage=1" target="_blank">(8) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48928&whichpage=1" target="_blank"> (7) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48507&whichpage=1" target="_blank"> (6) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47742&whichpage=1" target="_blank"> (5) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47264&whichpage=1" target="_blank"> (4) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46568&whichpage=1" target="_blank"> (3) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45762&whichpage=1" target="_blank">(2) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44566&whichpage=1" target="_blank">(1)

www.mamicinoiembrie.home.ro" target="_blank">Site-ul mamicilor Noiembrie - Decembrie -Legislatie

Sarcina-evolutie pe luni, www.medicalinfo.ro/menu.php?s=gineco" target="_blank">Calculator sarcina ,
Exercitii pentru gravide

Bine ati venit la un nou capitol de Noiembrie- Decembrie 2005,
burtici!

Noiembrie -Decembrie 2005



31 oct.(26.01) - Bic(30 ani), , USA, Bay Area
1 nov.(00.01) - pumukli, +
1 nov.(25.01) - Mirela Anca(36 ani), Cristian Andrei, Bucuresti, dr.Branescu- Sp.Municipal , cezariana
Cosmin(18 sep. 2002)

2 nov.(26.01) - Monet(37 ani), Maya, USA, Pittsburgh,PA
Lia, (24.04.2004)

2 nov.(27.01) - Andutzy (Atena)(26 ani), , Bucuresti, dr.Carmen Enache- Sp.Cantacuzino
5 nov.(29.01) - RaluD, , Bucuresti, dr.Vladareanu; Sp.Elias
5 nov.(29.01) - mandyksch(32 ani), , Cluj, dr.Mironiuc; Sp.Gine1, cezariana
6 nov.(30.01) - Noki Lara(26 ani), Sarah, Bucuresti, dr.Zorela Sgarbura; Sp. Filantropia
9 nov.(??.02) - Adriana 2005(34 ani), , Oradea
10 nov.(03.02) - ANEMARY24 dr. Maior Elisabeta ; Sp. Polizu
10 nov.(09.02) - dordia2000(29 ani), , Bucuresti, dr. Corina Radulescu; Sp. Caritas
11 nov.(04.02) - Ripley (30 ani) Ana , ,Cluj, dr. A. Zsigmond-Clinica D.Stanca
11 nov.(04.02) - crissta
12 nov.(05.02) - lavi02(27 ani), , Bucuresti, Sp. Giulesti
12 nov.(05.02) - Lavi(28 ani), Teodor, Bucuresti, dr. Maniu
Eva, (febr.2003)

13 nov.(06.02) - bb_alinus(30 ani), Amalia Maria, Franta, Antibes
14 nov.(09.02) - mimi dumy(28 ani), Daria Maria, Bucuresti
15 nov.(08.02) - Irinuca(23 ani), Andrei Ciprian, Bucuresti, dr. Luiliana Popescu; Sp. Filantropia
15 nov.(17.02) - roxica
15 nov.(08.02) - detlo
16 nov.(09.02) - dordia2000(29 ani), , Bucuresti, dr. Corina Radulescu; Sp. Caritas
16 nov.(2?.01) - blue80
16 nov.(09.02) - adi71
17 nov.(10.02) - corap, Andrei, Bucuresti, Sp. Giulesti
17 nov.(??.01) - zapacila
19 nov.(12.02) - mirabilis(27 ani), Iulia Maria, Bucuresti, dr.Nayel; Sp. CFR2
22 nov.(15.02) - pico(raluca)(24 ani), , Bucuresti, dr. Gliga
23 nov.(18.02) - siminaf(37 ani), , USA, California(Ontario)
25 nov.(14.02) - pineapple(30 ani), Japan, Miyazaki, Sp. Universitar
25 nov.(xx.02) - canuta-om-sucit, Dimitrie Alexandru, Cluj
25 nov.(18.02) - proadelina(29 ani), Petrosani
28 nov.(19.02) - Amparo, Bianca Maria+David, Bucuresti
29 nov.(22.02) - xandra28,Vladut Andrei, Constanta, dr. Rusa
29 nov.(22.02) - coralia76, Andra Elena, Sibiu
30 nov.(22.02) - gabitaco


1 dec. (24.02) - ribana
1 dec. (25.02) - cristinamh(26 ani), Iris Sabina, Bucuresti, dr.D. Tutunaru; Sp. Elias
Andrei Razvan, (2.08.2003)

1 dec. (27.02) - Mihaelutat(26 ani), [Alex-Mihai, Bucuresti, dr.Al. Filipescu; Sp. Elias
1 dec. (25.02) - Anduta78, Bucuresti, dr.Mihailescu; Sp. Polizu, cezariana
3 dec. (26.02) - bubamara(31 ani), Bucuresti
3 dec. (26.02) - Ina869(35 ani), ,Rachel Georgia, Canada, Ontario
4 dec..(27.02) - lordra(28 ani), , Bucuresti, dr.D. Tutunaru; Sp. Elias
4 dec. (27.02) - dienutagraviduta(22 ani), Luca, Bucuresti, dr.Corina Echim; Sp. CFR2, cezariana
4 dec. (27.02) - Ralcat
4 dec. (27.02) - joy04(29 ani), , Bucuresti, dr.V. Horhoianu; Sp. Universitar
5 dec. (28.02) - Gaby Plesu
5 dec. (28.02) - tweety77, Alexia, Bucuresti, dr.D. Tutunaru; Sp. Elias
6 dec. (25.02) - pischi2003(mihaela)(29 ani), , Iasi
X dec. (??.02) - cristinatimariu
X dec. (??.02) - bosticuta(33 ani), Iasi, dr. Schass - Spit. Cuza-Voda
6 dec. (01.03) - Anca7699(29 ani)
7 dec. (02.03) - negaracristina(28 ani), Gura Humorului, dr.Andrei - Maternitate
7 dec. (02.03) - anamari, , USA-Pittsburgh, Sp. Milei
Alex, (24.08.1993)

Lia, (21.10.2004)

8 dec. (01.03) - Ams (Ana)(30 ani), , Roma, Italia, dr. Fanfani - Sp. Cristo Re
9 dec. (04.03) - Lidiutza
9 dec. (04.03) - Otilia, Ploiesti
10 dec. (05.03) - anda77, , Bucuresti, dr. Al.Badiu - Sp. Municipal
10 dec. (04.03) - Felicia Ilinca Teodora, Bucuresti, Sp. Giulesti
3 dec. (07.03) - Doinna(31 ani), Zoe
12 dec. (08.03) - Laura72819
13 dec. (09.03) - Alexandrina(28 ani), Mures
14 dec. (09.03) - FEE
14 dec. (10.03) - tania-z(30 ani), Sibiu, Sp.Jud. Sibiu
15 dec. (10.03) - Salisa(29 ani), Copenhaga, Danemarca, Sp. Rigshospital
17 dec. (1?.03) - ilenutza
17 dec. (__.__) - Adriana15(24ani), Bucuresti
17 dec. (??.03) - madau, Miruna, Bucuresti, dr.D. Tutunaru - Sp.Elias
26 dec. (14.03) - Buluci(27 ani), , Azerbaijan ,Baku
20 dec. (15.03) - meems(26 ani), Anais, USA, Bay Area
24 dec. (19.03) - LeeaCV(31 ani)
25 dec. (19.03) - T-Ioana(25 ani), Razvan Gabriel, Bistrita, dr. Geanta Gheorghe- Clinica D.Stanca-Cluj
25 dec. (1?.03) - Roxanal
25 dec. (15.03) - ank si bb, Bucuresti, dr. Puiu Deliana - Spitalul "Sf. imparati Constantin si Elena"
25 dec. (20.03) - Irinadum, Bucuresti
26 dec. (19.03) - maria_alexia (Maria)(29 ani), , Sibiu
28 dec. (23.03) - Camelia Daniela, Buzau
?? dec. (??.03) - paula2003, Bucuresti, dr.Esanu; Sp. Polizu
?? dec. (??.03) - MIC KEYD
?? dec. (??.03) - O Pasiune
02.ian. (1?.03) - bumbita
-----------------
80

SCORUL BEBELUSILOR :23 - 18 si 41
* printre bebelusi sunt 2 perechi gemeni *
........................................................
Telefoane utile :
Policlinica Diagnosis- tel 0212316741
Institutul Cantacuzino[/b] Laborator recoltari- tel 4113800,int 237

Link-uri utile despre :www.acegraphics.com.au/articles/dietsch01.html" target="_blank">analize si riscuri, www.ispt.ro/infectioase/" target="_blank">cum este bb-ul afectat de bolile mamei, www.nzfsa.govt.nz/consumers/food-safety-topics/foodborne-illnesses/pregnancy/" target="_blank">cum mincam , www.ivfer.com/pg_calc.htm" target="_blank">marimea embrionului in trim. 1.(Sursa - Ioana75 - Mamici de septembrie - octombrie 2005 )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Multumesc Mamica-noiembrie(Mirela anca?) ca m-ai trecut in tabelas cu fetitza.
Vorbesc in fiecare zi cu sistera de cateva ori la telefon si ma apuca groaza cand imi spune cat e de greu,ca fetitza a slabit,ca nu are lapte..off..zicea ca a fost super cat a fost gravida acum i se pare foarte greu.Mai rau e ca o tine si pe maica-mea acolo cateva sapt,poate chiar luni si mie imi este greu aici fara ea..dar sa speram ca trec toate astea si ca se vor calma lucrurile.Eu sunt (inca) optimista,atata timp cat toate lumea e sanatoasa restul se vor rezolva intr-un fel sau altul.


Varsta bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Coralia, multa bucurie sa-ti aduca fetita. Lasa ca la impartit mama, tu o sa fii de departe castigatoare. Mai mult o sa ai nevoie de ea dupa ce nasti decat acum. Incurajeaz-o pe sora ta, sigur e greu la inceput si orice chestie minora sa devina ditamai balaurul (de fapt vom vedea noi, mai ales cele la prima sarcina), insa acum are nevoie de tot suportul si mai ales de mama ta acolo, de tine telefonic, si de sot evident.

Lavi 2, l-am pierdut si eu pe tata la 19 ani, si acum ma simt mai apropiata de el decat cand traia. Mi-e dor de el, si-i vorbesc uneori si de cate ori mi-e greu mi se face dor de el, ma gandesc la el ca la protectorul meu. Atatea lucruri ar fi fost diferite daca nu pleca...
Cat despre a avea o persoana apropiata care se chinuie nu stiu cum e, nu stiu cum as putea face fata unei asemenea situatii.
Sunt momente cumplite care ne forteaza sa ne gandim la cele esentiale, la tot ce trece, sa nu uitam de suflet in cele mai marunte lucruri.

Mandy, te rog sa ne spui cand ai depus cererea aceea (cu cat timp inainte de prenatal) si cam cum ai formulat-o?


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Coralia felicitari pentru fetitza!!! - nici ca se putea mai bine! Trebuie ca sunteti tare fericiti si abia astept sa ne intalnim si sa povestim. Ca mai avem putin si incepem "scoala", nu (cea pt parinti).

Lavi02, dincolo de faptul ca esti o "enciclopedie ambulanta" in privinta informatiilor despre sarcina si bb, chiar ma gandeam ieri ce usor ne-ar fi sa ne dam examenul asta de doctorat din astfel de teme (cred ca am avea mai multe sansee cu concentrarea pe invatat).
Am mai vrut sa-ti spun ca o consider pe mama ta o femeia tare inteleapta. Citatul pe care l-a preluat reflecta unul dintre cele mai simple si, totodata cele mai grele exercitii de psihoterapie a stresului (un exercitiu prin care trebuie sa exersezi sa-ti "lasi" gandurile si preocuparile la pragul usii odata ce te intorci acasa sau, cand te culci, dincolo de usa dormitorului). Numai anumite persoane reusesc sa faca acest lucru, cele care il fac din instinct sau din convingere. Mama ta se pare ca reusea si ti-a transmis si tie aceasta judecata sanatoasa!

Mirela Anca sper ca esti bine, nu ai mai intrat de ceva vreme.

fetelor ma bucur ca incepeti sa intrati in prenatal - cred ca forumul nostru va fi tot mai animat!

Am o rugaminte pentru cele care pot modifica listuta: pentru Irinadum (este acum la mamici de ian-feb) sa adaugati un carucior albastru si numele Mario. Va avea un baietel prin decembrie si vrea sa apara pe lista noastra.

Va pup!

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">Punctuletz 24+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

Buna fetelor!

Coralia, felicitari pentru fetita!!!Rabdarea ti-a fost rasplatita...

Lavi02, ai o atitudine de admirat, chiar daca ti-e greu...Ar fi bine sa poti sa le-a transmiti si fetitelor tale

Eu nu mai am net acum acasa, pentru un timp..Ne-am mutat iarasi si pana vin cei de la RDS...

Am fost plecata in w-e la parinti, la Fagaras, si acolo au venit in vizita niste cunostinte cu baietelul lor de 2 luni. M-a topit si abia astept sa o tin in brate pe bebelina mea! Nu mai pot de nerabdare...

In privinta kilogramelor, imi vine sa ma urc pe pereti... Lavi02, parca si tu te plangeai...si nu numai...Dupa ce nastem o sa facem un forum de suport pentru slabit...

Numai bine si seninatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

mirabilis... nu mai pomeni de kilogramele in plus...

pozici cu mine
ticker bebe
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Sunt tare intoarsa pe dos astazi!Am sa va impartasesc si voua de ce!
Am o buna prietena in tara , care saracuta de cind o stiu s-au cam tinut scai problemele de ea.
Anul trecut a fost insarcinata si a nascut in aprilie!Pe tot parcursul sarcinii medicul i-a spus ca totul e normal, sarcina merge bine....!In saptamina 39 s-a hotarit sa nasca cu un alt medic de la Giulesti,s-a dus doar sa-l intrebe si acel medic i-a facut un control!A constatat ca avea insuficienta placentara, bebe nu se dezvoltase suficient si i-a propus cezariana in acel moment, caci bebe nu ar fi avut suficienta putere sa iasa!
Binenteles ca a acceptat si asa a fost, bebe a avut doar 1, 960g!
Minune Dumnezeiasca ca a reusit sa traiasca!
Apoi, la o luna dupa nastere a facut o diaree urita rau de tot!La inceput nu s-a dus la medic, a tot incercat ea cu dieta dar nimic, zilnic diaree, slabise intr-o luna 10 kg.S-a hotarit sa mearga la medic , si alt timpit, i-a spus ca are depresie postnatala, sa mearga frumos acasa, i-a dat niste antibiotice, l-a intarcat pe bebe, dar situatia aceeasi!
A mai trecut o luna in care a slabit inca 10 kg, arata ca un cadavru,nici nu mai avea putere sa-l tina pe bebe in brate!A ajuns de urgenta la spital ca se racise complet, singele abia mai circula, si in final a gasit un medic bun! Acel medic i-a spus ca daca mai statea 2 zile , dadea coltzul! Diagnosticul: MALABSORBTIE!
Acum este bine, slava lui Dzeu, bebeica a luat in greutate si ea este in convalescenta!

Eram eu satula de incompetentii mei de aici, acum sa aud si de Rominia! Nu stiu cum pot profesa astfel de medici, daca nu le dai bani suficienti nu-si dau niciun interes!

Cristina Baku

pictures:
http://uk.photos.yahoo.com/gbuluci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Mie de medici in general mi-e groaza, Cristina.
Ca nu-s toti competenti, unii au facut o scoala si au cam uitat ce-au invatat pe-acolo si nu mai sunt la curent. Cand mergi cu o problema la ei te trec in una din putinele categorii pe care stiu ei sa le diferentieze, si asta doar daca mai au avut cazuri.
Mi-era tare teama sa ma duc intr-un spital plin de cadre potential "ostile", mai ales daca nu te prezinti cu "atentii". De aceea eu sunt tare bucuroasa ca am cunoscut o asistenta din maternitatea unde voi naste, o persoana foarte amabila, si m-am lasat pe mana ei si cu recomandarea catre un nou medic ginecolog. Sper ca voi fi mai putin stresata de aspectele internarii in conditiile astea. Mai ramane stresul cu medicul pediatru, ca am avut un episod urat anul asta, cand am fost cu nepotica mea.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

referitor la medicii din romania, cred ca nu a citit nimeni postarea mea (ultima de la subiectul anterior), ca altfel nu imi explic cum de nu v-a impresionat absolut deloc.

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Coralia, felicitari pentru fetita , sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea!
Eu nu stiu inca ce este RECLAMA ILEGALA al meu, insa am rabdare, ca n-am incotro!

Dienuta, ai dreptate! Si eu am vazut reporajul ala aseara si, sincer, m-am ingrozit. Nu stii ce sa mai crezi despre medicii din ziua de astazi! Eu nu pot decat sa sper ca noi nu vom avea parte de surprize neplacute din partea celor cu care avem de-a face!


Pupicei,
Camelia 22+

Varsta bebelacului:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051231/dt/7/k/07fe/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Dienutza, am vazut mesajul tau, citisem si pe subiectul de pe forum, din fericire n-am vazut reportajul. Eu in cazuri dintr-astea raman muta si-mi explic doar ca unii nu pot mai mult de-atat. Ramai fara cuvinte.
Eu aveam vreo 20 de ani cand am dus un betiv acasa, l-am ridicat de pe strada si l-am intrebat unde locuieste si cand a vazut faza un domn a venit cu noi, altfel n-ar fi facut nici ala nimic. Nu stiu ce-o fost in capul meu atunci, nu-mi explic nici azi, nu cred ca as mai repeta asa ceva a doua oara chit ca nu s-a intamplat nimic, doar familia respectivului a ramas blocata de situatie.
Pe un bebe nu poti sa-l lasi fara ajutor. Asa gandim toate, dar unii nu sunt in stare sa reactioneze normal. Stii ca se zice ca "de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere".


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput