Mamici de Noiembrie-Decembrie 2005 (36)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monet spune:

tania, saracuta de tine. dar ce coincidenta: eu ieri am zacut toata ziua cu o indigestie si niste crampe la stomac de toata frumusetea! ma zvircoleam si nici la buda nu puteam.... ca sa nu zic de bebica, saraca, se zbatea ea acolo inauntru, doamne-doamne. am reusit sa nu maninc nimic toata ziua (numa' ceai de musetel) si, cu o stare febrila, m-am trintit de pe un pat pe altul.... am tot dormitat, parca era mai bine. azi dimineata, m-am trezit si ma simt ca noua! (bine, de atunci, am fost si la buda :)) of, da' greu a fost si noroc am avut ca lia a fost la ai mei, n-am avut grija ei - asta-mi mai lipsea...
sanatate tuturor; ma duc sa-mi fac o piinica prajita si un ceiuc. va pup.

ps lavi02 are dreptate cu prgatitul pentru alaptat!!!! serios.

mona, lia (24.04.2004) si simburica mica (29+)

www.seansimon.com/august2005.htm" target="_blank">AUGUST
www.seansimon.com/atlanticcity2005.htm" target="_blank">ATLANTIC CITY 2005
www.seansimon.com/july2005.htm" target="_blank">JULY 2005

www.seansimon.com/ultrasound.htm" target="_blank">BABY MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">asa s-a nascut lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ce-ati patitara dragile mosului? Ca si prietena mea care a fost ieri la mine, a trebuit s-o tratez cu ceai+paine prajita? As zice ca ati mancat aceleasi chestii busite dar sunteti 4 fete din 3 colturi ale lumii, da-o incolo!

Lasand burtile zghiortaitoare la o parte, luati-ma in serios cu cititul de pe acuma despre alaptat!!! Thanks monet, pt sustinere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Mey da' chiar ce-i cu coincidentele astea? Are dreptate Lavi...
Noroc ca avem forumul!
Lavi02, eu am fost cuminte si te-am ascultat, asa ca m-am pus pe citit cu alaptatul. Mai ales ca prietena mea proaspat nascuta - si medic pe deasupra - a avut probleme, iar pe aici prin spital, in afara de vizita de dimineata, ai libertatea nebunului, adica esti cam singur, cees ce m-a cam surprins. La trei zile dupa ce nascuse - cu cezariana - nu o vazuse inca nici un neonatolog.

Tania & Punctuletz 23+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

Joy - eu ma mai abtin si eu cu mersul la toaleta ca e dezastru, zici ca fac antrenament pentru cand se naste bebele, adica sa ma trezesc la fiecare 2 ore ssa ii dau mancare. O vecina de a mea a nascut acum 2 saptamani si a spus ca ea se trezeste ca a devenit paranoica dar bebele ii doarme de la 10 seara pana la 5 dimineata non stop. Ce fericita ar trebui sa fie
Tania- am patit-o si eu cu fasole, mai bine zis am bagat un burritto in mine cu niste salsa si fasole, am zis ca si mor. Nu mai mananc asa ceva pana nu voi naste. Am avut niste crampe de am crezut ca lesin, dupa ce s-au terminat am avut 2 contractii de am zis ca gata, pana aici mi-a fost. Am inceput sa respir si sa incerc sa fiu calma si m-am linistit pana la urma. Ce faian eram cu lacrimi in ochii si incercand sa respir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

dordia2000, si eu o simt pe bebelina de multe ori foarte jos; pe 15 august (la 23 de saptamani) am fost de am facut echo morfo iar dr. mi-a spus ca totul e in regula (probabil ca sta cu piciorusele in jos si cand loveste... am impresia ca vrea sa iasa)

Cristina Negara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

NEGARACRISTINA DECI U AI FACUT LA 23 SAPTAMANI ECO.
Mai am o prietena care a facut-o la 24s, deci nu cred ca este prea tarziu...Vedem noi ce ne zice dr.
O alta prietena s-a dus pe la 32 saptamanisi i-a spus ca degeaba ii face morfo ca nu se mai vad organele asa cum s-ar fi vazut mai devreme.
Eu subt in al 9-lea cer, s-a certat al meu sot cu cel care ne facea in casa, pe motiv ca vine martea si vinerea ( si al meu s-a apucat el sa faca retusuri si 'meseriasului" nu i-a convenit) si atunci sta ori 1-2 ore, ori il apuca 1 noaptea si este si normal ca vecinii sunt deranjati la ora aia. Asa ca a zis ca daca suntem noi meseriasi al numai are ce cauta la noi....
Dar in 2 zile, deja am inceput sa-mi pun mobila in bucatarie, sa dau chituiala in baie si la gresie si la faianta....parca se misca lucrurile altfel. NU o iesi ca la o mana specializata, dar am 2 luni jumate pt o baie si o bucatarie si chiar simt ca a trecut vara asta fara sa iesim pe afara...fara sa ne bucuram de bb-u cum trebuie

NOAPTE BUNA SI PUPICI



joy + 25fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Mai TANIA, dar ce ai patit tu...imi pare are rau ca trebuie sa suferi dn cauza asta acuma. Doar abia incepusei sa te simti ma bine.
LAVI02, bine ai revenit printre noi si mai ales cu sfaturi bune. O sa-mi caut si eu niste carticele despre alaptat si despre primele saptamai de viata ale puisorului...
PUPICI


joy + 25fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Neatza fetele!
Mai parca ne-au apucat pe toate problemele cu mancatul in exces si combinatiile nepotrivite..Tania..exact ca tine am patiut si eu,toata sambata am mancat nici eu nu mai stiu cate,stiu doar ca a inclus pepene,lapte rece,corcoduse..si seara pe la 10 cine se plangea de crampe..eu bineinteles.Sotul s-a speriat,m-am speriat si eu ca nu am stiut de la ce este..credeam ca sunt contractii dureroase,m-am chinuit vreo 2 ore pana am reusit sa merg la baie si mi-am dat seama de la ce era.....Si am tinut-o tot asa pana dimineazta,n-am reusit sa dorm deloc...dar m-am bucurat ca mi-am revenit duminica dupa ce am mancat niste supa cu morcov fiert in ea si ceai de sunatoare.
Ina multumesc de sfaturi,o sa incerc.
Maria bafta azi la eco,sa ne anunti cum a fost,ce ti-a mai zis dr.
Intr-adevar problema alaptatului este una ff importanta,o amica de-a mea a nascut si dupa 6 zile a pierdut tot laptele ca nu sugea copilul cum trebuie si nici ea n-a stiut ca n-a invatat-o nimeni in spital cum trebuie sa-l tina si cat trebuie sa-l alapteze.Eu ieri ma-ma pucat de citit o carticica despre alaptat,descria acolo si beneficiile alaptarii atat pt mama cat si pt copil,interesanta zic eu.O sa ma uit mai atent sa vad cine sunt autorii ca n-am retinut..Nu este doar despre alaptat dar capitolul asta era destul de bine dezvoltat.
gata..ca m-am cam intins..si ma asteapta treaba!
Va pup.


Varsta bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

neata fetelor !!!
to intreba cineva vineri "ce faceti in weekend?"... cred ca raspunsul e evident :
sper sa nu ve supere glumita mea, cele care v-ati chinuit, ca stim si noi cat de rau este ...

bebe luca este foarte agitat si se misca foarte mult; asta e ok, pentru ca sunt destul de putine momentele in care imi provoaca durere, mai mult pot sa zic ca imi place si ma amuza; mai putin in 2 episoade in care descoperise vezica si se amuza teribil cu ea; eram pe un fotoliu si papam o canita de supa, si cand am simtit mirifica senzatie, mi-am aplicat-o urgent pe bluza (supita, ca senzatia era pe dinauntru) si am fugit la toaleta, ca simteam ca ma scap pe mine daca mai stau; binenteles era doar o impresie ...

vineri seara am fost in vizita la o prietena care are 8 luni, de sarcina, si baietel, dar era cam suparata, fiindca bebele ei avea numai 1.500 kg in loc de 1.850 kg cat ar fi trebuit sa aibe ... insa fuma ca un turc ...

la 11 mergem la control, si abea astept sa vedem cat de mare e luca; azi avem si noi 25 de saptamani si 2 zile ...


dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Neata,
ma bucur sa ma intorc printre voi, un pic mai bine decit acum 2 saptamini, sunt inca sub anumite semne de intrebare dar ma rog sa fie bine.
Cit despre concediu, nu m-am odihnit deloc, acum cred ca mai am o saptamina si intru in prenatal, asa ca am sa ma concentrez o vreme la anumite aspecte de serviciu, poate ca o sa ma distraga de la zacut.
Cit despre alaptat , e normal sa ne interesam, e un pic mai greu la inceput si pt bb si pt mame, dar pe urma se transforma in normalitate.Am citit undeva ca daca mincam prea multe lactate din lapte de vaca, sau multe legume care dau gaze(varza, fasole, mazare), bb poate suferii mai mult de colici, asa ca am sa incerc sa ma pazesc, cit despre Eva, ea a avut doar o singura data colici, si in rest...nimic/
Multumesc frumos pt incurajari si sfaturi, au contat mult pt mine

28+

Lavi
http://community.webshots.com/user/lavinia295

Mergi la inceput