Mamici de Noiembrie-Decembrie 2005 (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

ZIUA BUNA, FETELE
ZAPACILA, cam asa ma duc si eu la toaleta, ma mai tin cateodata, ca stiuca nu fac cine stie ce, dar Bocanila maida cate una spre vezica...de ma trece instantaneu.
Nici eu nu pot spune ca il simt la fel in fiecare zi. Daca seara sunt mai linistita si nu adorm prea repede, il simt f bine. Dimineata la fel. Ma trezesc, ma duc la baie si mai stauin pat pe urma...si atunci iar il simt cum face el tumbe pe acolo...dar nu stiu unde ii este capusorul sau funduletul
Voi cand ati facut eco aia de malformatii... cand il masoara pe bb-u, cand ii vede inimioara si restul organelor? Este o perioada in jur de 5-6 luni, dar nu stiu exact. Si dr meu nu mi-a dat sa o fac... . Nu o am deact pe aia de la 14s4z si am alte cunostinte care au nascut cu el sau sunt acum sub supravegherea lui si carora le-a zis sa o faca....O fi prea tarziu saptamana viitoare?? As avea 25s2zile si as fi vrut sa stiu voua cand v-a dat sa o faceti.......???

joy + 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

de fapt am 25 fix acuma.
CRISTINAMH, imi pare tare rau ca nu te intelegi cu nasii...Stiu ca este o onoare sa botezi un bb-u, eu asa am considerat cand m-a-ntrebat sora mea daca vreau sa o botez pe aia mica a ei. Chiar trebuie sa te implici cat poti de mult in viata finutei. Noi suntem la 60km distanta si ne vedem destul de rar din cauza serviciului. Dar de fiecare data, incerc sa fiu cat mai aproape de ea...sa ne juca, ii spun povesti seara la culcare(sora-mea zice ca o sa ma cheme pe mine daca o sa se invete sa adoarma cu povesti seara)...si nu tin neparat sa-mi spina nasa, ma stie de geo. Cred ca o sa fie alta relatie intre noi daca nu se simte obligata sa-mi zica "sarumana nasa" cum incearca astia mai batrani din familie ii impuna.
Nici eu si sotul meu nu mai vb cu nasii nostri de cununie cam de 1 an, s-au racit relatiile dar nici nu o sa ii intrebam daca vor sa boteze, pt ca eu as vrea ca nasii sa ne fie apropiati, sa nu existe relatii de formalitate ci de prietenie, sa fie in stare sa-i dea sfaturi bune, si mai ales sa aibe niste prieteni in nasi.



joy + 25fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Lavi bine ai venit acasa de la spital. Sanatate multa si ai grija de tine.

Va salut pe toate si ma bucur ca sunteti bine.

Eu acum sunt un pic trista pt ca a plecat Silvia la bunici si de acolo la cabana lor de la munte faaaaraaaa miiineeeee! (Ca trebuie sa fiu de luni la scoala) Si dupa aceea mai ramane la bunici pana incepe gradinita, asa a sups ea ca vrea. Altfel trebuia sa o dam la cresa pana incepe gradi dar ea nu vrea sa se mai intoarca la cresa. Oricum, bunicii se ocupa de ea, stau la casa, ei ii place, EA a zis ca vrea, obiectiv vorbind e mai bine de ea acolo decat aici sa o duc la cresa sa stea inchisa toata ziua, dar mie inimioara mi-e tot rupta in douaaaaa.... ce sa fac?!

O sa o aducem la Bucuresti in jur de 15 septembrie cand o sa o dam la o gradinita.

Sfat important de la mama Lavi02: fetelor, mai ales cele care intrati in concediu, informati-va de urgenta despre alaptat, ce probleme pot aparea, cum se rezolva. NU e simplu! Numai instinctul NU NE AJUTA, va zic din proprie experienta. Dupa ce se naste bb NU MAI AVEM TIMP de citit, cel putin o perioada. In clipele libere pe care ni le da bb dormim, mancam, facem un dus si cam atat!!!

E groasa problema, va zic eu!

Luati-va o carte, doua, revista Mami, suplimentele de alimentatie, cititi aici pe Forum la Femina Intim subiectul Alaptatul help-line, este FOARTE FOARTE UTIL.

Capraru editie veche nu e prea incurajatoare cu alaptatul si propune diversificarea precoce - de pe la 6 saptamani, ceea ce e absolut demodat, e de acum 30 de ani! Acum se incepe diversificarea dupa 4 luni! Pe vremea aia mamicile se intorceau la 4 luni la servici!

Deci Capraru editie veche are si parti bune (despre evolutia copilului) dar multe parti invechite, mai ales in ceea ce priveste alimentatia!

Editia noua nu stiu cum e.

Asta daca vreti sa alaptati, bineinteles. Dar foarte multe mamici renunta la alaptat desi vor sa alapteze crezand ca nu au lapte, de fapt ele nu isi stimuleaza suficient lactatia. Si e mare pacat. Fiind vorba in mare masura de lipsa de informare.

Va pup.
Lavi02 cea sfatoasa is back!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Sa va spun una din ciclul NU FACETI CA MINE!:

Ieri am reusit - nici eu nu stiu cum - sa fac urmatoarele combinatii:
- ora 1:00 : masa pranz copioasa la parinti acasa + compot caise + pepene.
- ora 17:00 - in oras: br fara alcool + inghetata de vanilie
- ora 20:00 - acasa: o punga cu pufuleti + strugure + prune
+ nectarina + 1/2 tableta Milka

Ca urmare la ora 22:00 s-a declansat brusc o stare de rau groaznica!
Am reusit sa vreo 2 ore, dupa care, pe la ora 4:00 - diaree cumplita! BB parca era pe valuri, nu stiu ce auzea el, saracul, acolo, dar ma pocnea NON-STOP. Cum nu-mi trecea raul deloc, ne-am pregatit sa mergem la spital, dar, am zis eu, mai astept pana la 7, sa fie in tura de dimineata. Din fericire, nu a mai fost nevoie, ca am reusit sa adorm.

In schimb, de cand m-am trezit azi (si sunt deja 4 ore), bb misca tare intr-una, nu ia pauze si burta mea arata ca un recipient in care fierbe ceva. Nu stiu ce sa fac sa se mai linisteasca, mai ales ca-mi provoaca contractii.

In fine, sper ca nu v-ati plictisit prea tare, eu, cel putin am invatat o lectie... dureroasa.

Lavi 02 ma bucur sa aud vesti de la tine. Hai ca numaram impreuna pana in 15 septembrie! Si mie mi-e importanta data, ca atunci intru in trim III.

Dordia Bine ai revenit!

Tania & Punctuletz 23+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania draga! nu cred sa fi fost ceva stricat in ce ai mancat tu, doar ca le-ai cam amestecat!

Daca nu se linisteste burta contacteaza doctorul totusi, zic eu! Mai ales ca esti mai "cu probleme".

Azi ia-o pe paine prajita cu branza de vaci....


Lavi02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

hello Lavi02!
din pacate nu-mi pot contacta dr., ca e in concediu...
Eu ma tot gandeam ca o fi fost de la inghetata, pt ca de cate ori o "rememoram" greata era si mai mare. Am trecut azi pe ceai de menta si paine prajita. Nu am branza de vaci dar, ce zici, merge si branza framantata din cas?

Tania & Punctuletz 23+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania, branza framantata cred ca e fermentata, eu nu m-as risca. Eu am fost cu Silvia internata in spital pe motiv de diaree si alimente permise in prima faza sunt:
-paine prajita
-orez fiert simplu (fiert in apa)
-morcov fiert
-branza de vaci
-branza telemea sarata
-carne fiarta
-supa doar din zarzavat (morcov si albitura, fara cartofi)
-macaroane cu branza (telemea)
-mult ceai fara zahar! sau/si apa plata
-sticksuri, covrigei

Cam asta dadeau ei in spital respectiv iti dadeau voie sa ii dai copilului.

Si ceaiul de sunatoare e foarte bun la stomac.

In a doua faza introduci iaurt, mar copt...

Eu zic sa-ti trimiti sotul la un non-stop sa-ti ia un pachet de branza de vaci (exista in pachetele alea de staniol, ca untul). Aia varsata poate fi fermentata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ce am mai invatat din spital (era spital de boli infectioase, sectie de diareici):
-diareea se considera pe cale de vindecare cand faci prima oara normal (tare). Pana atunci trebuie sa tii regimul strict. Regimul e vital pt vindecare.
-ia-ti temperatura dimineata si seara, daca e crescuta poate sa fie o toxiinfectie alimentara cu ceva bacterie asa ca ar fi cazul sa mergi la spital.
-in spital fac automat si coprocultura, dar poti sa o faci si tu la un laborator daca mai dureaza.

Se poate sa nu fi fost in regula inghetata sau se poate sa fi facut pur si simplu o indigestie.

Eu am patit-o anul trecut rau de la bomboane de ciocolata de la Capsa. Capsa e o cofetarie de super lux din Bucuresti, dar nu prea au clienti si au mai patit-o si altii cu bomboanele de acolo. Aviz amatoarelor!

Ai grija de voi 2, Tania.
Lavi02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Lavi, multumesc mult de tot!
Am gasit si solutia de compromis: am acasa telemea ecologica, se face langa Sibiu pt nemti, dar din cand in cand, mai putem cumpara si noi.


Tania & Punctuletz 23+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

tania... sambata noapte am zacut pe buda... cu aceeasi problema... da' eu stiu de ce. inghetata + pepene rece+ un pahar cu lapte rece, +dormit dezbracata si dezvelita....
inca mai trag... da' nu ma grabesc cu regimul, mi-e frica sa nu ajung iar la . pana una alta, la pepene rece nu am renuntat...
maine incerc un pilaf... sa vad cum imi revin...
vezi cu deshidratarea... daca lu' bb nu-i place, regimul nu e prea crunt. cred ca merg si niste pliculete de smecta, dar intreaba la farmacie sau cere un prospect sa te uiti daca ai voie.

Cristina 25+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput