Plec in Romania.Ce vaccinuri trebuie sa-i fac?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by iuliana
e clar ca nr. copiilor molipsiti e mult mai mic aici decit acasa. Si ca dovada, am o prietena care a stat in Ro 3 luni, nu facaut vaccinul asta recomandat de dr. de aici si copilul a facut rubeola.

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat




Stiu si eu? Am trait in Romania 25 de ani fara sa fac varicela si am facut in Germania.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliafin spune:

Ma bag si eu.In mica disputa Maris vs. Kulta ,au amandoi dreptate.Kulta,ai formulat un picut gresit subiectul,l-ai putea reboteza "ce vaccinuri imi cer autoritatile romane".Marius,ea nu a facut-o cu gand rau,nu dicrimineza pe nimeni,se duce fata acasa ,in ROMANIA,ea e un pic hiperprotectiva cu copila ei,poate a fost o poveste lunga pana la nasterea acestui copil,ce stii tu,o cunosti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Noi am fost prima data-n tara cand Andy avea 7 luni,fara vaccinul impotriva tuberculozei facut,ca asa-i skema de vaccinare in japonia si pediatrul a zis ca-i OK.Si cum nu-l piuteam vaccina eu singura,am plecat in tara nevaccinati.kiar OK a fost-Slava Domnului!Dupa intoarcerea din tara,conform skemei de vaccinare am facut tot ce trebuia facut.reactia la tuberculina a fost zero,deci Iepu' nu se intalnise cu bacilul koch nici in japonia nici in tara,am facut vaccinul dupa intoarcerea din tara.
Daca n-aveti membri ai familiei bolnavi de TBC,in printzip nu sunt motive de spaima pe tema TBC-ului,e nevoie de un contact prelungit cu cineva bolnav.
Vaccinul antituberculinic se administreaza bebelusilor intr-o gramada de tari,nu doar in Romania.adevarat ca in tara sunt mai multi bolnavi de TBC decat in alte patrii.
Kulta,nu stiu cand mergeti in tara,daca aveti mai multe vaccinuri de facut aveti nevoie de timp,pentru ca-ntre ele trebuie sa fie macar o luna pauza.Calatorie faina!
o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela92 spune:

Eu am fost cu baietelul meu cand avea 8 luni in Romania. Am intrebat un pediatru de origine romana daca trebuie sa fac ceva special. El mi-a spus ca vaccinurile facute puiului meu aici sunt de ajuns si pentru vizita in Romania. In schimb mi-a recomandat MIE!!! sa-mi reimprospatez vaccinurile: tetanus, hepatita si polio (parca asa tin minte, dar nu sunt 100%).
Numai bine si o vizita frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Daca voi aveti senzatia ca aici s-a intrebat de vaccinuri din lipsa de patriotism... sau din snobism... Atat de mult m-am luptat pt copilul meu incat simt nevoia sa ma informez cu privire la orice ar putea sa o afecteze si presupun ca e normal. Multumesc pt raspunsuri.

Personal cand o sa mai am intrebari de genul asta o sa consult medicul si cartile.


"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Nu am vrut sa fac din acest subiect o ofensa adusa rominilor din Romania. Am postat pur si simplu. Dupa cum toti stiti, nu intotdeauna stai sa citesti si sa recitesti, sa fii atent ce interpretari i se poate da mesajului pe care il postezi. Oricum cuvintele limbii romane au cite cel putin 2 intelesuri, asa ca...
Oricum,juliafin are dreptate vis-a-vis de drumul lung si dificil pe care l-am avut pina a venit pe lume micuta Daniela
Paula

Kulta si BB Daniela (15,04,2004)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=KULTA

"Lucrurile bune li se intimpla celor ce stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliafin spune:

si mai ales cand trebuie sa-l intrebi pe pediatru anumiti termeni in finlandeza,paljon onnea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by vanessa ionescu

quote:
Originally posted by KULTA



Esti fantastica, strain dece? scuza-ma ca ma bag si eu dar nu am rezistat. Vaccinuri ca vi in Ro? Contra turbarii? (sunt rea, dar nu ma pot abtine, repet). Scuze

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu



Strain de Romania ce-i asa greu de priceput.
Cand iti iei bilet de calatorie in alta tara (de aici din Elvetia) ti se pune in vedere sa faci vaccinurile X sau Y fiindca aici nu sunt cuprinse in schema lor de vaccinare dar in alta tara sunt obligatorii... si e bine sa le ai decat sa te procopsesti cu ceva "boale" incurabile.
Cand i-am spus pediatrului ca vreau vaccinul anti-TBC pentru Julia mi-a replicat: TBC se mai face doar in inchisorile rusesti, de ce vrei asta pentru copil? Ca plec in RO, nene! Ash, da!-zise el!

Si nu e rea ideea cu vaccin antiturbare la cati caini/"animaluri" fara stapan sunt acolo....

Adela-

Sarbatori Fericite


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by papadie

quote:
Originally posted by marius

Cred ca ar fi util sa nu mergeti pe acest drum. Erori de exprimare au mai fost (si eu am scapari). Titlul in sine este o eroare.

Merg in Romania (BTW bine ai venit intre romani-virtuali) ce vaccinuri trebuie sa-i fac?!


Parere personala.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro


deci fata pleaca in vacanta in RO care e eroarea???????
si da, strainii au o pb cu tbc-ul de acasa. ar tb sa facem o lista cu e voie si ce nu e voie sa intrebam :-( ganditi-va ca intrebam pt copilasii nostri. in RO vaccinul e in schema de vaccinari asa ca nu inteleg de ce va atacati ca intrebam daca e cazul sa-l facem si noi sa nu ?!


Si daca pleci in vacanta in Africa care e eroarea: sa vezi acolo cate vaccinuri trebe sa faci in plus. Si? Ata ete.

Adela-

Sarbatori Fericite


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Kulta are mare dreptate.
Sotul meu e marinar...si ajunge in diferite porturi (nu e obligatoriu nici sa ajunga, nici sa aiba contact cu tara respectiva sau oamenii) si cu toate astea, e obligatoriu sa faca o gramada de vaccinuri care par inutile.
Mi se pare absolut normal sa iti protejezi copilul cand mergi intr-un alt mediu (nu neaparat intr-o alta tara)...
Localnicii capata cu timpul imunitate la bolile locale, pe cand "vizitatorii" sunt gazde perfecte!!!
Asa ca vaccinul Tbc eu l-as face obligatoriu!!!

Sinzi si David
Noi toti - poze

Mergi la inceput