Plec in Romania.Ce vaccinuri trebuie sa-i fac?

Plec in Romania.Ce vaccinuri trebuie sa-i fac? | Autor: KULTA

Link direct la acest mesaj

Bebica meaa are aproape 8 luni. Inteleg ca inainte de a pleca in Romania trebuie sa ii fac ceva vaccinuri, ce fel, imi puteti spune?


Kulta si BB Daniela (15,04,2004)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=KULTA

"Lucrurile bune li se intimpla celor ce stiu sa astepte"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Draga mea, cu bb Sebastian am tot calatorit intre RO si Austria...vaccinurile pe care le-am facut sunt urmatoarele Pentact-hib, Engerix B (hep B) si BCG (antituberculoza)si mai nou ca avem 1,2 ani si ROR....si n-a fost nici o problema...astea sunt si pe schema din RO..unii doctori de pe aici mai recomanda si vaccinul impotriva hepatitei A ...nu cred ca daca te duci acasa treie ceva vaccinuri speciale...sper sa te fi ajutat cat de cat...poate fetele de acasa stiu mai multe detalii.

Andreea si Sebastian - 07.10.2003

http://community.webshots.com/user/andreeacc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Am fost cu Robert pana acum de 2 ori in Romania si nu i-am facut nici un vaccin in plus fata de cele incluse in schema din Germania. Este vorba de: difterie, tetanus, pertussis, poliomielita, ActHib (o forma de meningita), hepatita B - toate intr-un singur vaccin si vaccinul MMr sau ROR contra rubeolei, a rujeolei si a oreionului (vaccinul acesta nu se face inainte de varsta de 1 an). Ar mai fi ramas cel contra varicelei -Varilix dar Robert a facut boala si n-a mai fost nevoie. In plus fata de vaccinurile de aici, in Ro se face la nastere cel contra tuberculozei - BCG-ul. Insa, daca vaccinul n-a fost facut la nastere, o vaccinare ulterioara presupune mai intai o testare ptr. anticorpi, dureaza ceva timp pana aparereactia si apoi se face vaccinul. Ma gandeam sa i-l facem lui Robert odata cand mai mergem in Ro, bunicii sunt medici si ne pot ajuta. Si la vaccinul contra hepatitei de tip A ma gandesc, acest vaccin se gaseste si in germania, dar se poate face doar dupa ce copilul a implinit 2 ani (asa am citit intr-o brosura cu vaccinarile). Daca mergeti pentru o perioada scurta nu cred ca are rost sa va agitati cu vaccinurile suplimentare. De exemplu, in Germania vaccinul BCG nu se mai face pentru ca nu se justifica daca locuiesti tot timpul aici.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Va multumesc mult, ati fost de mare ajutor. Oricum, voi merge la medic pe 15 si il voi intreba ce trebuie facut, insa a fost mai bine ca am primit raspunsuri de la voi pentru ca stiti voi cum e cind esti strain...

Kulta si BB Daniela (15,04,2004)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=KULTA

"Lucrurile bune li se intimpla celor ce stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

quote:
Originally posted by KULTA

Va multumesc mult, ati fost de mare ajutor. Oricum, voi merge la medic pe 15 si il voi intreba ce trebuie facut, insa a fost mai bine ca am primit raspunsuri de la voi pentru ca stiti voi cum e cind esti strain...

Kulta si BB Daniela (15,04,2004)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=KULTA

"Lucrurile bune li se intimpla celor ce stiu sa astepte"


Esti fantastica, strain dece? scuza-ma ca ma bag si eu dar nu am rezistat. Vaccinuri ca vi in Ro? Contra turbarii? (sunt rea, dar nu ma pot abtine, repet). Scuze

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by vanessa ionescu

quote:
Originally posted by KULTA

Va multumesc mult, ati fost de mare ajutor. Oricum, voi merge la medic pe 15 si il voi intreba ce trebuie facut, insa a fost mai bine ca am primit raspunsuri de la voi pentru ca stiti voi cum e cind esti strain...

Kulta si BB Daniela (15,04,2004)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=KULTA

"Lucrurile bune li se intimpla celor ce stiu sa astepte"


Esti fantastica, strain dece? scuza-ma ca ma bag si eu dar nu am rezistat. Vaccinuri ca vi in Ro? Contra turbarii? (sunt rea, dar nu ma pot abtine, repet). Scuze

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu



contra tuberculozei.
poate nu stii dar Romania pastreaza de ani buni locul 1 la TBC si in strainatate cand aud RO te vaccineaza antiTBC de nici n-ai timp sa-ti dai seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Am invatat sa nu raspund la provocari, mai ales cind vin din partea unor persoane care nu au nici o legatura cu ceea ce se discuta si care nu stiu ce sa faca, sa se ascuze sau sa-si impuna punctul de vedere.

papadie, esti o draguta, ai pus punctul pe "i".

Kulta si BB Daniela (15,04,2004)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=KULTA

"Lucrurile bune li se intimpla celor ce stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Nu a fost o provocare si nici nu am incercat sa-mi impun punctul de vedere. AM stiut exact ce vreau cand mi-am scuzat (apropo de "nu stiu daca sa se scuze....". A fost doar o constatare si atat, dar acum exageram. Poate daca formulai altfel si subiectul si chestia cu "cand esti strain..." Si asa cum am spus, si pentru ce mi-am cerut scuze (in cunostinta de cauza) nu m-am putut abtine...
Iar de raspuns la "provocare" chiar ai raspuns printr-o provocare...
Drum bun spre Ro.


Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Am spus ca sunt straina intr-o tara straina - Finlanda - este diferenta intre a discuta cu un medic in limba ta si a discuta intr-o limba straina.Pe fete le puteam intreba in limba mea si dupa cum se vede, nu m-au criticat(ca tine) ci m-au ajutat atit cit au putut.

Kulta si BB Daniela (15,04,2004)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=KULTA

"Lucrurile bune li se intimpla celor ce stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Fetelor, nu ma pot abtine sa nu-i iau partea Vanessei, pentru ca discutati de parca ati veni in Congo, nu in Romania (dupa alegeri cam asa e, dar ma rog).
Mi-am spus si eu parerea, pentru ca sincer m-am simtit ofensata de tonul discutiei.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Si iata unde s-a ajuns de la o simpla intrebare care era adresata fetelor care sunt in cunostinta de cauza.

Kulta si BB Daniela (15,04,2004)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=KULTA

"Lucrurile bune li se intimpla celor ce stiu sa astepte"

Mergi la inceput