Plec in Romania.Ce vaccinuri trebuie sa-i fac?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by DianaR

Fetelor, nu ma pot abtine sa nu-i iau partea Vanessei, pentru ca discutati de parca ati veni in Congo, nu in Romania (dupa alegeri cam asa e, dar ma rog).
Mi-am spus si eu parerea, pentru ca sincer m-am simtit ofensata de tonul discutiei.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni


voi chiar aveti senzatia ca murim de placere sa ne intrebe pediatrul unde mergem in vacanta si cand spunem Romania sa dea din cap de parca mergem sa dormim in pestera? Pe mine m-a chemat sa-i faca copilului analize la sange pt ca venim in Ro! Nu ma intrebati rostul si scopul analizelor ca inca nu-st dumirita. A zis ceva de picaturile de fier dar tot nu inteleg legatura cu Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca ar fi util sa nu mergeti pe acest drum. Erori de exprimare au mai fost (si eu am scapari). Titlul in sine este o eroare.

Merg in Romania (BTW bine ai venit intre romani-virtuali) ce vaccinuri trebuie sa-i fac?!

Toate vaccinurile pe care le faci in tara in care domiciliezi. Daca vii in Romania poti sa ai sansa de a mai vaccina copilul sau chiar pe tine si cu vaccinuri care poate sunt cuprinse in sfera medicala romana de prevenire a bolilor si posibil sa nu fie cuprinse in sfera medicala a tarii unde domiciliezi. Probabil in acest caz sosirea in Romania poate deveni un avantaj in mod indirect pe linia prevenirii unor boli cu transmitere virala.

Poate pe viitor reformulezi subiectul.


Parere personala.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

ori de cate ori am venit in romania nu i-au facut lui Marc nici un vaccin special.
La medic trebuie sa fie o listuta cu tarile cu factor de risc printre care tarile lumii a treia din africa,asia etc.si ti se face vaccin de malarie,de musca tze-tze sau alte nenorociri.
din fericire romania nu face parte din ele

kulta,ca sa fii tu linistita intreaba medicul pediatru(ce daca esti straina acolo????si noi am intrebat si n-am patit nimic:)
daca fetita e la zi cu toate vaccinurile obligatorii in finlanda,nu cred ca o sa ti se impuna altele,dar macar esti tu linistita.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by marius

Cred ca ar fi util sa nu mergeti pe acest drum. Erori de exprimare au mai fost (si eu am scapari). Titlul in sine este o eroare.

Merg in Romania (BTW bine ai venit intre romani-virtuali) ce vaccinuri trebuie sa-i fac?!


Parere personala.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro


deci fata pleaca in vacanta in RO care e eroarea???????
si da, strainii au o pb cu tbc-ul de acasa. ar tb sa facem o lista cu e voie si ce nu e voie sa intrebam :-( ganditi-va ca intrebam pt copilasii nostri. in RO vaccinul e in schema de vaccinari asa ca nu inteleg de ce va atacati ca intrebam daca e cazul sa-l facem si noi sa nu ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Nici eu nu pricep de ce va revoltati asa! Schemele de vaccinare nu sunt aceleasi si e normal sa ne informam care sunt diferentele si daca e cazul sa mai facem vreun vaccin!Si daca in Ro se face BCG-ul si aici nu, inseamna ca acolo boala exista si aici nu.
Kulta, eu am noroc de o pediatra foarte buna si romanca.Ea mi-a spus ca nu e cazul sa-i fac Teodorei alt vaccin decat cele facute aici,nici chiar BCG-ul daca nu merge copilul in Ro la gradi sau la scoala.

Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

quote:
Originally posted by marius

Cred ca ar fi util sa nu mergeti pe acest drum. Erori de exprimare au mai fost (si eu am scapari). Titlul in sine este o eroare.

Merg in Romania (BTW bine ai venit intre romani-virtuali) ce vaccinuri trebuie sa-i fac?!

Toate vaccinurile pe care le faci in tara in care domiciliezi. Daca vii in Romania poti sa ai sansa de a mai vaccina copilul sau chiar pe tine si cu vaccinuri care poate sunt cuprinse in sfera medicala romana de prevenire a bolilor si posibil sa nu fie cuprinse in sfera medicala a tarii unde domiciliezi. Probabil in acest caz sosirea in Romania poate deveni un avantaj in mod indirect pe linia prevenirii unor boli cu transmitere virala.

Poate pe viitor reformulezi subiectul.


Parere personala.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro




Iti meriti titulatura de moderator!

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Noua ne-a recomandat dr., cind a auzit ca plecam in Ro (stia f. bine ca in estul Europei tuberculoza si alte boli sint mult mai comune decit aici)..."asa ca Scumpe Marius atotstiutor, nu stiu ce ti se pare anormal ca o mama sa intrebe asta".... sa sunam la travel clinic si sa intrebam. De ex, atunci ne-a recomandat sa facem vaccinul antivaricela, rubeola si rujeola si cred ca si antituberculoza, dar nu mai tin f. bine minte(Emma avea 10 luni jumate), chiar daca vaccinele astea se fac la 15 luni. Insa numai bine ca Emma a facut rujeola si nu ne-am mai dus. In orice caz, cel mai bine intrebi dr. E clar ca avea dreptate in privinta asta, ca eu aici nu prea am auzit mamici sa se plinga ca bebelusii au facut una din aceste boli. Se intimpla mult mai rar decit in Ro, chiar daca Emma a facut, dar e clar ca nr. copiilor molipsiti e mult mai mic aici decit acasa. Si ca dovada, am o prietena care a stat in Ro 3 luni, nu facaut vaccinul asta recomandat de dr. de aici si copilul a facut rubeola.

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

Si noi am mers pt prima data in Ro cu Andreea pe cind avea ea 10 luni. Am intrebat si noi dr daca e nevoie sa-i facem vreun vaccin (i-am zis ca-n Ro se face TBC), dar ne-a zis ca nu e nevoie sa-i facem nici un vaccin suplimentar fata de ce e in schema de aici.


Alina si Andreea cea nazdravana
http://community.webshots.com/user/zarzarele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

marius, plasez subiectul asa cum cred eu, daca tu consideri ca nu-i bine, inchide-l.




papadie, ne luptam cu morile de vint, hai s-o lasam moarta.
pupici

Kulta si BB Daniela (15,04,2004)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=KULTA

"Lucrurile bune li se intimpla celor ce stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce sa il inchid?! Exista reguli. Toata lumea plaseaza subiecte, de aceea e forum. Ceea ce am spus eu este doar ca poate ca ar fi fost mai util sa reformulezi titlul. Pare bizar sa scriu: plec in Finlanda ce masuri de a nu contacta boli virale sa iau pentru copiii mei?
Deja ma vedeam in ipostaza de bolnav intre bolnavi. Nu te supara pe mine dar nu e vina mea ca asta se intelege din titlul scris de tine.
... si ca sa fiu si mai explicit am sa redau cateva cuvinte scrise de un roman despre ce stiu altii despre romani si Romania. Orice comentariu cred ca devine de prisos si poate citind acest mic paragraf extras ad literam ai sa ma intelegi atat pe mine cat si probabil pe altii(-tele) ca nu te bati cu morile de vant dar exista in mod normal si natural o demnitate a fiecarui om in parte fie el chiar si roman.

[...]"Mai mult decat atat, multi ne-au spus ca abia asteapta sa viziteze Romania si sa vada cu ochii lor ce alte minunatii ascunde tara o tara despre care nici nu stiu in ce continent se afla.
Am avut pregatita si o prezentare cu informatii si fotografii din tara, peisaje[....] Nu va pot descrie mirarea generala a invitatilor la vederea prezentarii – ceea ce a constituit pentru noi inca o dovada ca imaginea Romaniei este prea putin cunoscuta de catre straini si insuficient promovata de catre cei in drept sa o faca. Cum era de asteptat, singurele elemente ale prezentarii care le erau familiare strainilor au fost castelul lui Dracula si naiul lui Gheorghe Zamfir, cu remarca binevenita ca toti ii atribuiau artistului roman orice alta nationalitate, mai putin cea potrivita."


Parere personala.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput