Bebelusi de sept-oct 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici fetelor. Dar repede ati trecut la al 4-lea volum...

Nelamuriri ar fi destule... plange puiul dupa baie. Dar nu imediat. Ii fac baie, il sterg, il imbrac, ne pupacim, i se face foame, il pun la san si atunci incepe nebunia. Nu sunt colici, ca deja cunosc simptomele. Pur si simplu nu-l pot linisti imediat... of... ii trece, desigur, dar il tine vreo 5 minute. Si cum el e un copil tare cuminte ma ingrijorez si eu... Ati mai auzit/ patit?

Colicii par a fi disparut de vreo cateva zile si nu-i mai dau deloc "leacuri"

S-a invatat cu noi si nu mai vrea parca sa stea singurel. Mai fac si eu una-alta prin casa si cum sunt singura mai toata ziua il mai si las sa planga in patut... sunt rea? Il mai tin in scaunelul de masina dar mi-e mila sa-l las mult... mai doarme pe canapea ca se trezeste foarte usor si nu-l mai pun in patut... nici nu stiu daca procedez bine, dar vom vedea cu timpul.

Bebeii vostri la 2 luni cat dorm/ dormeau? Vorbesc in 24h ca noi avem zile cand nu prea dormim si apoi e mort de oboseala seara si nici somnul nu-l prinde...

Sambata facem si noi 2 vaccine. Nu stiu daca dau febra sau nu; o sa vad dupa.

Cam astea ca-l aud ca s-a trezit si nu a dormit decat 5 minute... asta dupa ce a stat treaz vreo 3 ore...

Pupici.

si Miron Radu (DN 06/10)
Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Seara buna fetele!
Bine au venit celor noi (scuze, sunt nitelus pe fuga)..
Roandre, eu cu superstitiile (manca-le-ar ..) pana la botez, da' hai sa-ti zic pentru listuta :) altfel nu ti-as fi spus :)))) Badice Anthony .
Fetele, cele cu bebei urlatori , ca altfel nu stiu cum sa le mai spun , ati patit si voi sa adoarma bine mersi si dupa juma de ora sa se trezeasca in urlete (fara motiv)? Daca nu ma duc la el, plange tot cam juma de ora, iar adoarme juma de ora, iar o ia de la capat. daca-l iau in brate, nu mai adoarme.. Acum eu am incercat de toate, i-am dat de mancare, i-am dat si ceai cu lingurita (ca biberon nu vrea sa auda), m-am jucat cu el, i-am facut masaj, l-am schimbat, l-am pupat, l-am leganat, l-am plimbat, l-am pus cu tanti dadaca vh1 si tot nu i-a placut. Habar n-am ce se intampla, azi mi-a dormit cam 2 ore toata ziua si in rest a urlat de au tremurat peretii...
ce se-ntampla, oare? degetelele nu si le mai suge decat daca-i este ft foame, suzeta nici gand, colici n-arata a fi (crizele lui de colici sunt alfel, nu cu nesomn ziulica intreaga)... of of, ma duc sa-l mai iau in brate ca tare ma doare sufletelul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

hihi, trisez nitel c-a tacut - am uitat sa va spun ca la doctor ne-a gresit masuratoarea .. m-am uitat eu cam chioras la tanti cand mi-a spus ca a crescut doar 3 cm.. L-am masurat duminica si are 61cm, nicidecum 57 cum sustinea asistenta..

Aaaaha, iar a luat-o de la capat..
Gata, v-am lasat, va urez o noapte usoara!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salutare,
si noi ne papam manutele aproape in permanenta, mai bine zis palmele.. E atat de lacoma la capitolul asta.. uneori isi infunda degetele in gura si aproape ca ii vine a varsa... tot citesc in cartea lui Capraru ca-i normal pana la 1 an numai ca-i mai bine de incercat cu suzeta...eu n-am reusit...
Chiar voiam sa va intreb pe voi cu faceti cu dormitul. Il puneti in pat si se adoarme singur? La noi nu e bun patutul decat seara cand isi face somnul lung sau daca o mut cand este adormita bustean.. altfel se trezeste cand incerc sa o mut... Nu prea sta singura in patut la ea, mai mult in brate... mai am episoade in care incerc sa fac educatie cu ea.. am lasat-o de vre-o 2 ori sa planga cate 5 minute... e mai rau asa de greu o linistesc dupa aia si in brate...la voi cum este?
Cat de mult suge copilul? In cartea lui Capraru scrie ca nu trebuie tinut mai mult de 10 minute la fiecare san, ca de asta se invata numai in brate. A mea sta la supt cel putin 30 minute la un san, daca ii dau din amandoi atunci se face 1 ora.
Cu scaunele la bb: eu am citit ca pana la 6 sapt. cam 6 pe la 2 luni 3 pe zi, daca-i alaptat exclusiv la san nu conteaza culoarea ( asa mi-a zis si pediatrul) numai la cei alimentati cu lapte praf trebuie urmarita culaorea. Si Mara mai face din cand in cand verde , adica aproape in fiecare zi, mi-a zis dr. sa nu ma ingrijorez...

Cam atat despre noi,
Timea si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Am uitat sa ami zic ceva... aici zic ca poti scoate copilul pana la -10.. ca daor suntem in Canada... nu va zic ce caliti sunt astia pe aici... La seviciul meu, asta vara, cu aerul conditionat, romancele( eram 4) ne plangeam de frig si localnicii de cald...
E adevarat ca acum sunt cam -5 si nu prea am curaj sa o scot dar promit sa o fac caci trebuie calita... nu am vazut pe aici nici un colpil cu gurita acoperita...si sunt ierni adevarate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Hello fetele!
Inainte de toate: multumesc tare Kittie, Danyce, Roandre, Mina, Blue, Mari, Vali pentru sfaturile privind contraceptia! M-ati pus pe ganduri (bine, bine, intai de toate m-am infuriat pe dok). O sa dau buzna iar la el ca sa rezolv problema.
Multumesc si fetelor care m-au lamurit cu privire la ceata din capul meu in ceea ce proveste scosul bb-ului afara.
Multumiri intreite Kittie si Ralucule ca datorita voua am mai lasat-o si noi mai moale cu colicii! In primul rand am corectat pozitia de alaptat: ii trec o manuta si la spatele meu si in felul asta sta mai lipit de mine si cuprinde sanul mai bine (Mina mi-a folosit fff tare si descrierea pe care ai facut-o tu pozitiei de alaptat cu ceva timp in urma - am citit-o intamplator; dc ai putea sa o mai postezi o data ptr mine ce bine ar fi ca nu mai tin minte exact ce si cum era am retinut doar ca tre sa sustin sanul cu degetele de jos si sa nu-l presez ca infund canalele si e mult mai bine asa).Sunt atenta sa nu inghita aer.Apoi nu mai amestec picaturicile si ii dau alternativ Sab ori Bonnisan inainte de supt.Numai dc sa inrautaseste situatia ii mai dau Gripe Water dar numai la min 1 ora jumate de la supt (ca atunci il mai apuca cateodata). Sa va dea Dumnezeu sanatate ca mult bine mi-ati facut!
Acu' trec la rubrica de raspunsuri:
Kittie: nici nu stii ce ma bucur sa citesc multe randuri adresate mie.Ma tot gandeam ca am uitat sa includ in scrierile mele precedente niscaiva rasp ptr tine.Acu' dc nu or mai fi de actualitate ma ierti tu.Constipatia bb-lui (de care sper ca ati scapat): mananca si tu o rosie (am intrebat o prietena cu un bb de 7 luni).Dar eu stiu ca bebeii alaptati pot sta fara scaun si 3-4 zile deci nu ar fi rost sa te ingrijorezi.Cu Debridat-ul am vazut ca te-ai lamurit.Eu ii dadeam de 2 ori cate juma de linguritza dar am renuntat ca nu am vazut nici un efect.Nu a facut urticarie (Slava Domnului!)In leg cu administrarea picaturicilor: eu sunt f incantata de o linguritza de silicon (cupa e de silicon) pe care am cumparat-o de la Mega Image de pe 13 Septembrie (cred ca au in toate mag Mega)la raionul de bebei .Se spala si eventual sterilizeaza f usor. Eu ii dau toate picaturicile cu ea si bb o molfaie si suge fara sa-si raneasca gingiile.
Mina:si baiatul meu isi suge manutzele, de fapt pumnutii si a facut-o din prima zi de viata!
Timea: eu il tin pe bebe la fiecare san 15-20 min (in functie de cat de plin a sanul.La fiecare alaptat sunt cu ochii pe ceas...Nu stiu dc e normal da numai asa reusesc eu sa exploatez sanii in mod egal. In leg cu adormitul: de cele mai multe ori adoarme dupa supt la mine in brate sau pe umar si eu il pun in patut gata adormit (asta dc nu-l apuca durerile de burtica).
Bun venit noilor mamici Crini si Anielas! Va doresc bebei sanatosi si mancaciosi si voua multa sanatate si refacere usoara!Crini ca sa ai laptic bea multe lichide si obligatoriu include si 2 litri de ceai din urmatoarele plante:anason+chimen, fenicul, soc (stilumeaza secretia lactata). In plus pe mine m-au ajutat ff mult (si inca ma ajuta) 2 remedii homeopate (am mai zis de ele in vol 3 dar repet ptr tine):Lac Canninum si Pulsatilla 15CH luate alternativ, dimineata si seara.Pune bb-ul la san chiar dc ti se pare ca sanul e gol ca lapticul vine tocmai prin stimulare! Bafta!
Vali: ma bucur ca-s bine fetele tale!Interesanta treaba cu rezistenta mai mare a celei mici datorita laptelui matern...
Acu' a venit si randul intrebarilor:
1)Catre fetele care au facut vaccinelul de 2 luni in special Mihaela (Roandre) si Mina (ca parca voi le-ati facut):Infanrix-ul se face impreuna cu Engerix B-ul?(in fiecare piciorus cate unul?)Ca asa mi-a spus dok-ul meu de familie de la Bucuresti .Se apropie data la care tre sa-l fac si tre sa stiu eu totul ca dok-ul din Ploiesti n-a auzit de alt vaccin decat cel de la stat
2) La cat timp de la nastere se poate pune sterilet?
3) Ptr fetele care au nascut vaginal si au demarat operatiunea : mai e ceva lubrifiere?Dar ceva urma de placere? Scuze ptr indiscretia intrebarilor da' eu una am mari emotii caci am auzit ca e tare nasol...Mi-e frica sa nu ma doara si sa nu-mi piara cheful total..
4) Voi va tineti beb-ii langa voi cand scrieti la computador? Ca eu il am acum pe al meu in carucior langa mine (nu-i cu ochisorii in ecran).Ma gandeam ca-l radiez...
Sper ca acum am scris tot ce-mi propusesem ca pana acum de fiecare data uitam cate ceva...
Cristiana si bebe Andrei (nascut 29.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna fetele sa raspund si eu la cateva intreabari
cristiana mie doc mi-a spus neaparat sa ma protejez pt ca nu se stie cand se produce ovulatia, mi-a spus prezervativ sau abstinenta. Si dupa 6 luni discutam de pastile sau sterilet
azi a dormit absolut toata ziua, am iesit o ora afara in marsupiu, cand am ajuns casa a papat si o apucasera colicii asa ca a baut niscai ceai si vad ca doarme.

Kittie interesant si dragit numele cupilului matale! DE unde v-ati inspirat?
Am uitat sa va spun ca ne-am si cantarit ieri deci la 2 luni fix avem 4800kg si 56 cm, a luat 500 de grame in 3 saptamani doc mi-a zis ca e in grafic dar putea sa ia si mai mult.

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora
http://community.webshots.com/user/madaspa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Am inchis din greseala.
Crini bine a venit, wow ce bebe mare ai nascut! Sa-ti traisca sa fie sanatos! Ai nascut normal?
Timea a mea suge cam 10 minute dintr-un san foarte rar stiu eu odata la 2 zile o pun si la al doilea pt ca de regula se satura dintr-unul si cam in max 15 minute. Niciodata nu a supt mai mult de 15 minute.
Jasmine azi am vazut la farmaciile sensi blu si help net tetine si biberoane air system, cele mici am vazut ca erau ca 170,000. poti lua si alt tip de biberon cele cu gaurici la fund care au si forma sanului, capatul sticlei nu e drept si un plin inclinat, sunt tot sistem anticolici. Pt colici da-i ceiuc sab simplex si alterneaza cu bonisan
va pup ma duc sa ma culc sper sa nu se trezesca


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora
http://community.webshots.com/user/madaspa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

bun venit noilor mamici.
Azi am fost la ortoped , ca a trebuit sa poarte pana acum 2 pampersi, asta fiind profilactic, si azi ne-a zis dr ortoped ca totul ein regula si ca nu mai punem doi pampersi.
Am cumparat un babyphone care arata si temperatura camerei si umiditatea e tare fain.
Si ammai luat un mobil, pe care is agatate niste gaste si care canta si face ca greierii, ca raurile si ca pasarile, asa ii place urmareste gastele alea de se misca si rade la sunete

Daca il strig nu intoarce de fiecare data capul...

Azi a plans si copilul meu pt prima data asa mai mult, adica 15 minute.... Ma si speriasem deja dar am descoperit ca se cearta cu manutele care nu ii incap bine in gura, deci isi suge si el mainile si mai bine zis pumnii, ii baga in gura total si parca nu ii mai ajung... Daca i-o dau pe prietena Suzi, o scuipa si mai si tipa mai nou. tristan seamana cu mine se pare la temperament ca Dim e om asezat la locul lui nu ca mine cum zice bunicul "smucita de la tzatza"

Caca face mai nou o data pe zi, dar si atunci cand face parca nu a mai facut de o saptamana asa de mult face, si se indeasa si apoi cand a terminat incepe si rade si devine fericit i se relaxeaza toate alea.... si eu ii mai si zic "asa Tristan , asa trebe sa faci ca doar caca e sanatos" si cand aude rade de nu mai poate

La fel da din maini si din picioare , de as putea energia care o degaja cred ca ar ajunge pt a ilumina apartamentul asta :)))

Cand nu sunt prin preajma tipa , nu plange tipa, chiuie , efectiv asa fac si ai vostrii copii? Ei cand ajung langa el si il intreb ce vrea tace si incepe sa rada. Deci e clar o sa fiu cu el legat de gat tot timpul daca de pe acuma face asa.... mai incolo valeu

Fetelor am o problema , va ziceam eu ca in timpul sarcinii nu mai imi simteam mana dreapta, ei aceasta problema a revenit, cand scriu parca imi fuge creionul din mana, si nu mai imi pot coordona bine miscarile si incepe sa imi tremure.... SI LA DR IMI E FRICA SA MA DUC... CE SA FIE CE SA FIE????????

Cu anticonceptionalele , mie mi s-au propus plasturii aia anticonceptionali pe care i-am refuzat ca tot hormoni sunt si eu nu mai bag asa ceva in mine, asa ca noi bagam prezervative, mi se pare cel mai bine, Dim se cam stramba dar o sa ii treaca si strambarea asta...

Vaccinuri noi nu am facut inca in ianuarie mai mergem la control si se pare ca atunci ne pasc vaccinurile, aici nu stiu de ne da din ala de la care face febra sau din celalalt....

Noaptea doarme de la 12-1 la 5-6 -7 dimineata, eu zic ca e super bine.

Tristan are inca tot parul in cap si isi misca capul ala de eu ametesc si el nimic....

cam atata am avut de raportat, scuze ca nu v-am scris si numele dar imi e greu sa tin minte atatea nume si mai nou cu ALTZHEIMER-UL meu, asa imi zice Dim ca sufar rau, acu imi zice ceva si in nici 5 minute intreb despre ceea ce mi-a zis, si sunt ferm convinsa ca nu mi-a zis nimic si ma mai iau si de el... saracul Dim... pai daca de pe acuma fac asa , ce oi face cand oi fi smochina...........
Fereasca Dumnezeu de mai rau pana una alta...
Ma duc sa ii fac baie sa mai rad putin de el cum vrea sa innoate in cadita aia care i-a ramas mica deja....
pupaciuni

ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Ce cadita haioasa ai Ralucule...
Si noi la inceput am avut o cadita mai ciudata cu plan inclinat si alea.. alea.. numai ca nu am reusit sa-i gasim modul de functionare.. acum avem una normala:)

Ca se vorbea de reaprinderea indeletnicirilor conjugale... la inceput nu-i deloc confortabil ... da cand trece asta, e bine:) trebuie numai un pic de curaj:)

Mergi la inceput