Bebelusi de sept-oct 2004 (4)

Bebelusi de sept-oct 2004 (4) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Continuare de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36099&whichpage=10" target="_blank">Bebelusi de sept-oct 2004 (3)

Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Listuta cu 30 si 27 :

August

LMA 14 Aug
Giulia Nicole (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 Aug)
LMA 19 Aug
Stefan (3350 gr, 52 cm) -Ana_a (DPN=30 Aug)
LMA 22 Aug
Armin (ora 20, 2700 gr, 47 cm) -Alinah (DPN=11 Sept)
LMA 26 Aug
Alexia Maria (14:20, 2850 gr, 49 cm) - roandre (DPN=26 Sept)
LMA 28 Aug
Marc Adrian (ora 17:30, 3500 gr, 50 cm) -Blue77 (DPN=19 Sept)
LMA 30 Aug
? (4450 gr) -roxana_oana (DPN=17 Sept)

Septembrie

LMA 02 Sept
Benjamin Alexandru (ora 09:00, 3500 gr, 52 cm) -cami-florina (DPN=29 Sept)
LMA 03 Sept
Daniel (3750 gr, 52 cm) -irina piticuta (DPN=03 Sept)
LMA 08 Sept
Rares (ora 07:00, 3400 gr) -raisa (DPN=05 Sept)
LMA 09 Sept
Deanna Christine (ora 13:10, 3063 gr, 47 cm) - Davina (DPN=18 Sept)
Costin (4100 gr, 53 cm) -Mina (DPN=10 Sept)
LMA 10 Sept
Razvan (ora 12:15, 3050 gr) -frosa (DPN=12 Sept)
Mara (ora 22:22, 2910 gr) - timea (DPN=05 Sept)
LMA 12 Sept
Ilinca Ioana (ora 09:40, 3400 gr, 55 cm) - camitza (DPN=25 Sept)
LMA 14 Sept
Andrei Tudor (3800 gr) -ionika (DPN=24 Sept)
LMA 16 Sept
Sofia (ora 15:30, 3625 gr, 54 cm) - mari74 (DPN=22 Sept)
LMA 19 Sept
Francesca Elena (2950 gr, 47 cm) - misholina (DPN=12 Oct)
LMA 21 Sept
Sorin Alexandru (ora 04:24) -ionella3003
LMA 22 Sept
Ilinca Teodora (ora 23:27, 3200 gr, 52 cm) - Mada (DPN=01 Oct)
LMA 24 Sept
Maria (3400 gr, 52 cm) - doxi (DPN=24 Sept)
David Erik (2650 gr, 49 cm) -qstavarachr (DPN=30 Sept)
LMA 26 Sept
Andrei (ora 22:10, 4100 gr, 53 cm) -Adela Iepure (DPN=26 Sept)
LMA 27 Sept
Mennan (ora 09:35, 3100 gr, 51 cm) -cali (DPN=29 Sept)
Daria Ioana (ora 12:35 ) - crisdaria
LMA 28 Sept
Ioana (ora 13, 3500gr, 51 cm) - vali02 (DPN=11 Oct)
LMA 29 Sept
Nathalie (ora 10:45, 3425 gr, 50 cm) - Andreea_si_Doru (DPN=10 Oct)
Nicoleta (ora 14:55, 3400 gr, 51 cm) - Iulyp
Andrei (4100 gr, 54 cm) -Cristia (DPN=26 Sept)
LMA 30 Sept
Sarah (ora 14:18, 4130gr, 53 cm) - Simona_B (DPN=25 Sept)

Octombrie

LMA 01 Oct
Damian (ora 02:20, 2850 gr, 50 cm) -Georgiana.david (DPN=10 Oct)
LMA 02 Oct
Alexia Maria (ora 22, 3500 gr, 53 cm) - mcm (DPN=28 Sept)
Maria Romana (ora 12:30, 3770 gr, 54 cm) - marimar (DPN=26 Sept)
LMA 03 Oct
Victor Cristian (2900 gr, 53 cm) -dixie (DPN=06 Oct)
LMA 05 Oct
Andreas (ora 13:20, 3300 gr) -marlen_b (DPN=05 Oct)
LMA 06 Oct
Miron Radu (ora 09:06, 3000 gr, 50 cm) -lorena_andreianu (DPN=20 Oct)
Omar (ora 12:01, 2740 gr, 47 cm) -amoodia (DPN=07 Oct)
LMA 07 Oct
Tristan (ora 10:55, 3550 gr, 51 cm) -ralucule (DPN=16 Oct)
Alexandru Andrei (2800 gr) -ana_miti (DPN=25 Oct)
LMA 08 Oct
Alesio Andrei (ora 00:25, 3900 gr, 59 cm) -pufymic (DPN=29 Sept)
b]LMA 09 Oct
Andrea Bianca (ora 13:50, 3300 gr, 48,5 cm) - biamar
LMA 10 Oct
? (ora ?, 3700 gr, ? cm) - Naty (DPN=08 Oct)
Alexia Anca (ora 11:30, 3660 gr, 52 cm) - liaT (DPN=10 Oct)
LMA 13 Oct
Badice Anthony (ora 12:00, 3700 gr, 54 cm) -Kittie (DPN=28 Sept)
LMA 14 Oct
Alexandra (ora 11:30, 2820 gr, 50 cm) - babirusa (DPN=21 Oct)
Maira Rebecca (ora 15:12, 3556 gr, 51 cm) - Violeta Nicolae (DPN=05 Oct)
LMA 15 Oct
Lucas (ora 10, 3100 gr, 50 cm) -Garofitza (DPN=22 Oct)
LMA 16 Oct
? (3900 gr, 50 cm) - nature (DPN=19 Oct)
Manuella (3300 gr, 50 cm) - elena_oona (DPN=15 Oct)
Mihail Andrei (4500 gr, 55 cm) -crini
LMA 18 Oct
Ana-Larissa (3500 gr, 51 cm) - mamalina
LMA 19 Oct
Robert Cristian (ora 14:30, 3200 gr, 50 cm) -CRISMIR (DPN=27 Oct)
LMA 20 Oct
Paula Diana (ora 12:20, 3300 gr, 50 cm) - danina (DPN=30 Oct)
LMA 21 Oct
Alma Bianca Aimee (ora 01:30, 4250 gr, 51 cm) - danyce (DPN=07 Oct)
Lia Marie Bayne (2750 gr, 47 cm) - anamari
LMA 23 Oct
Elena (ora 03:15, 3050 gr) - Elyanne (DPN=28 Oct)
Irina Georgiana ( 3100 gr, 50 cm) - anielas (DPN=10 Oct)
LMA 30 Oct
Yasmeen (ora 17:52, 3150 gr, 50 cm) - cybip[/b] (DPN=23 Oct)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Fetelor neuronul meu nu functioneaza la capacitate maxima asa ca incerc sa mai raspund si eu la intrebarile de care mai imi aduc aminte (si cand ma gandesc ca le-am citit acum 10 minute...hehehe).
Georgiana, mie medicul mi-a recomandat steriletul Mirena si daca totul merge bine (nu apare nici o infectie sau inflamatie) o sa-l pun in decembrie dupa menstra. Nu l-am pus pana acum pt ca am avut de rezolvat o cervicita si o inflamatie.
Mie menstra mi-a venit dupa o sapt de cand se terminasera lohiile (mai exact dupa 6 sapt de la nastere) si a fost foarte redusa cantitativ. Acum a doua oara a fost ceva mai mult cantitativ si de mai lunga durata.
Cat timp alaptezi poti sa ramai insarcinata pt ca ovulatia intotdeauna se produce inainte de a avea menstra si nu ai de unde sa stii exact cand va avea loc. Deci eu zic ca e legenda faptul ca nu trebuie sa te protejezi cat timp alapezi...asta daca nu vrei sa mai apara un bebe mic.

Biamar, multumesc pt raspuns si am inceput sa ma uit si eu sa vad ce gasesc.

Danina, e normal ca bebe sa faca asa des kk. Si a mea tot asa des facea, poate chiar mai des, adica dupa fiecare supt. Vigantol ii dau cate 2 picaturi direct in gurita in fiecare dimineata. Sab Simplex ii dadeam cate 10 pic in lingurita de 3 ori pe zi, in special seara si noaptea pt ca atunci avea colici.

Revin mai tarziu. A venit mama sa-i faca baie lu bebe si s-o traga.

Pupici!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna fetele
noi am fost la vaccin azi, a fost pic maraita evident, a plans si la intepatura si mami cu ea si tati se facuse mic mic de tot, ne-am stresat asa de tare amandoi de radeau si dr si asistenta de noi.
Acum a adormit in leagan langa mine poate ca nu face febra si doarme linistita la noapte. aseara pe la 12,30 a adormit
va pup noapte buna

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora
http://community.webshots.com/user/madaspa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Mai are cineva bebelini pletosi si cretulii? Ca io nu stiu ce sa ma mai fac cu perisoru de la spate ca se batuceste . La inceput i-l taiam dar daca continui asa las fata fara par. O pieptan zilnic dar degeaba

O noapte linistita !
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Mada tinem pumnii ca bebe sa nu faca febra si sa uite repede de vaccin!
A mea a dormit deja, dar a plans asa de mult la msajul "serios" pe care i l-a facut mama incat imi venea si mie sa plang.

Mari74, bebelina mea are ceva plete dar a inceput sa-i cada. mai nou la spate i s-a facut o gaura pt ca isi rasuceste capul tot timpul si i s-a rarit parul, scurtat si chiar incurcat dar la baita i se descurca si o mai pieptan imediat dupa baie. Nu-mi fac mari probleme din cauza, doar ca arata urat asa chelioasa doar la spate....hihihi....o sa-i fac o poza sa vedeti si voi cum e!

Kittie, pt. listuta am observat ca nu am trecut numele bebelusului tau. Scuze, dar mai spune-mi cum se numeste.

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Intreba cineva daca mai scoatem bebeii la plimbare. Eu am scos-o si azi pe bebelina afara cam o ora in marsupiu. Doar nasul ii inghetase ca in rest era clada toata....iar eu lac de apa.
Daca nu ploua noi iesim afara. Fular nu i-am pus azi. Am incercat sa-i pun fular intr-o zi dar nu-i place. E asa dulce cand da din cap pana isi scoate nasucul afara.



Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

este ora 2,37 si noi... nu dormim, nu mai stiu ce sa fac.
noroc ca nu plange am avut am plans pana pe la 11 de atunci stam la povesti in diferite pozitii.
mor de somn, febra nu a facut
va pup

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora
http://community.webshots.com/user/madaspa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Mihaela, neuronul tau si-o fi luat lumea in cap impreuna cu al meu. Cred si eu, s-au saturat si ei de atata munca in zadar

Hai sa incerc si eu sa profit de pauza de somn a lu fi-miu si sa va mai povestesc una-alta. Laptele praf dietetic ce-l papam acuma conform prescriptiei dr ii face o pofta de mancare de m-a speriat. Fara 200 ml nu se satura. Abia astept sa ajungem joi la control sa vad daca am scapat de probleme. In rest el e un copilas tare vesel si activ.
Fetelor, voi stati la vorba cu bebelusii? Costin e tare incantat daca sta cineva langa el si vorbeste, da din maini, rade, gagaie, face ca toate cele, e un scump si=ti vine sa-l mananci.

In legatura cu scos bebicii afara. Mie dr mi-a spus ca la temperaturi peste -5 pot sa-l scot. Bineinteles, nu avem voie sa iesim cand e vant, ceata, sau cand ploua. Ieri am iesit vreo 2 ore cu caruciorul si tare bine a dormit in timpul asta. Fular la gurita nu-i pun, mi se pare o masura de precautie exagerata si apoi a fost o chestie pe care eu am urat-o inca din copilarie. Pe cap ii pun 2 caciulite si gluga de la salopeta, dar gluga e mai mult de forma, ca nu se strange cu siret si nu-i tine mai nimic.

Si lui Costin i-a cazut parul la spate, unde se freaca de perna. Arata asa haios, parca e un mosulet din ala care a chelit si mai are par doar la ceafa si deasupra urechilor.

Kittie, eu zic sa nu prea o lasi pe mama ta sa stea toata ziua cu bebe in brate ca dupa aia se dezvata greu. Asa am patit eu dupa botez, in cele doua zile cat a fost rasfatat de bunici si matusi se invatase Costin al meu de nu mai statea singur nici o clipa. Cum ieseam din camera se punea pe urlaturi. Nu mai vorbesc ca de dormit trebuia leganat si ziua. Si abia il invatasem si eu ca ziua sa adoarma singurel sau sa mai stea treaz si cumintel in patut cu ochii pe carusel. Pacat de atata educatie. Acuma se pare ca ne=am revenit. Ce sa va mai zic, cu toata placerea ce mi=o fac vizitele de we ale -bunicilor, ca ma mai pot relaxa si eu, mi-e si teama de rasfaturile astea.
Eu, fetelor, o sa dati cu rosii, dar am refuzat ofertele venite si de la mama si de la soacra-mea sa vina sa stea la mine cu schimbul sa ma ajute cu copilul. Nu ma tin batoasa, daca nu mai pot cer ajutorul, dar cred ca e mai bine asa. Si pot sa zic ca ne descurcam bine.

Vorbeati de metode contraceptive. Cristia, eu nu m=as risca sa urmez sfatul dr tau. Doar daca nu ai nici o problema ca peste 9 luni s-o iei de la capat. Mie dr mi-a zis clar ca e necesara protectia. Noua cel mai comod si convenabil ni se pare prezervativul. E suficient de sigur si comod pentru ambii parteneri. Zic si eu ..... Eu pastile am jurat ca nu mai iau iar montarea unui sterilet nu ma incanta absolut deloc.


Cristia, si Kittie, si celelalte mamici uituce. Pai eu chestia asta cu lista la medic o fac de cand eram gravida. Acuma cu bebe ma duceam prima data fara lista si cand ajungeam acasa incepeam sa ma vait ca aoleu ce am uitat. Ei, si la controlul de o luna am lasat rusinea la o parte si am scos lista. De atunci, pentru ca, din nefericire, am cam vizitat medicul din cauza problemei la stomacel, dna dr imi cere ea lista si in timp ce dezbrac copilul o citeste si comenteaza ce e de comentat. Asa ca eu va recomand sa faceti ca mine, cum va vine ceva in minte, puneti mana si scrieti, ca de aia va duceti la medic, ca sa va lamuriti.

Mada, sper ca micutza a adormit si ai prins si tu ceva somnic.

Eu-s cam dezamagita de programul lui Costin. La un moment dat incepuse sa doarma de la 11 la 5. Acuma de 3 zile iar se trezeste la 2 jumate-3 sa pape. Drept ca dupa o ora cel mult adormim la loc, si mai dormim pana pe la 6-7.

Puiii vostri isi sug manutele? Costin are o mare placere sa-si linga si sa-si suga mainile. Uneori incearca sa si le bage pe amandoua in gurita si tot el urla ca nu reuseste, asa-i de caraghios.

Va pup ca s-a trezit si urla.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Cum sunt tetinele astea NUK cu air system?Au ceva special?Cum le recunosc?

Eu folosesc tot biberoane si tetine NUK dar n-am vazut (la Carrefour si Cora) sa scrie pe vreuna “air system”.

Spuneti-mi si mie va rog ce si cum,ca la noi tocmai au inceput colicile si noaptea nu stiu ce sa mai fac sa se linisteasca bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Neata mamici!
Am si eu o clipa de liniste cat doarme bebelina iepureste . Referitor la metode contraceptive cica prezervativul nu i atat de sigur pe cat pare in proportie de 80 % raman insarcinate femeile . Ar mai fi implantul schimbat la 3 ani ,pastilele si sterilutul.
gata v-am lasat,
mari

Mergi la inceput