Bebelusi de sept-oct 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liaT spune:

Neata ...mamicilor, am trecut si noi de inca o noapte in care m-am plimbat sute de km ca nu mai vroia sa adoarma de durerea colicilor, iar acum is chiauna de somn, dar reusesc sa imi tin ochii deschisi sa va mai scriu cateva randuri. Avem probleme cred ca cu colicii... dupa 3 saptamani in care cu Sab simplex se pare ca am rezolvat problema, au revenit iar ca se strange saracutza seara de imi vine si mie sa plang cu ea. Alte simptome nu are decat de colici deci sper sa nu fi patit altceva , dar ce-i drept am mai rarit-o cu Sab-ul ca asa ne-a spus doctorita ca dupa 3 saptamani sa ii dau doar de 3 ori pe zi, dar cred ca revin la vechiul obicei de ai da Sab la fiecare masa si sa vedem ce se intampla.
Vad ca deja au inceput bebei sa "cheleasca", la noi inca nu a inceput dar cred ca se apropie momentul ca in fata are din ce in ce mai putin par si e caraghioasa .
Jasmine eu noaptea cand o apuca cate o criza nasoala de colici o iau o plimb un pic si o adorm la mine pe burta si dupa o ora o pun in patutul ei , evident ca o mai doare dar nu asa de tare incat sa o trezeasca daca e bine adormita si evident sa nu uiti de siropul anti coliciSab simplex sau Bonnisan.
Mina si Alexia mea a inceput sa isi suga degetele , cel mare si aratatorul sunt preferatele ei , la inceput am crezut ca ii e foame , i-am dat titi dar nu a vrut asa ca de cate ori o vad cu degetele in gura ma uit la ceas daca nu cumva e ora de mancare daca nu e ii dau un pic de ceai si se lasa de sportul asta urat.
Am mai citit ca bebeii care au facut vaccinul gratuit au facut febra si ca mai exista si o alta varianta fara reactii adverse?.... care sunt celelalte variante ??????????? ca prefer altceva decat sa o chinui cu febra dupa vaccin, si de ce nu se da vaccinul care nu provoaca febra , daca tot se stie ca e mai bun???

Liana si mica Alexia
http://community.webshots.com/user/lianatodoni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Buna dragele mele!
Mi-a fot tare dor de voi..de discutiile cu voi...
Eu nu am mai dat nici un semn de viata pt ca am fost la Valcea si nu am avut acces la internet..plus ca nici timp nuam avut...
Dar acum am zis sa va anuntam si noi ...
Am nascut pe 23 oct o scumpe de papusica...pana la urma..dupa chinuri mari a tb sa facem cezariana...Irina-Georgiana o chema pe sufletel si a avut 3.100Kg si 50cm..
Am si eu o intrebare... azi facem o luna..si dupa cum am citit prin reviste..Ina ar tb sa reactioneze la zgomot...insa eade cele maimulte ori fixeazacate un punt..si nu-si ridica privirea de acolo...asa..urmareste cu privirea..candii vorbesti in fata se uita ff atent la tine...voi ce ziceti? ar tb sa ma ingrijorez ca are ceva cu urechiusele..sau inca e prea mica si eu paranoica...
In rest e o scumpete...zambeste..a inceput sa-sitina si capsorul...ne mai chinuie si pe noi colicii..dar incercam sa-i pacalim...

Va pupicim dulce,
Aniela si Inutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Salut fetelor,

am venit si noi acum de la vizita de 3 luni, bebe e bine are 6,300 kg si 61 de cm .Am facut 2 vaccinuri si datorita faptului ca aici le pui niste patch-uri pe picioruse sa le amorteasca locul nu a plans deloc si asa bucuroasa am fost....Acum intrebarea mea e daca face febra o face imediat sau mai pe seara ca trebuie sa iesim in oras si nu prea stiu ce sa fac?

Cristia tare ciudat doctorul tau, aici ni s-a spus de o mie de ori ca poti ramane insarcinata si chiar daca alaptezi si nu ai ciclu .Fii atenta totusi ca e periculos. Aici de la 5 saptamani de la nastere mi-a dat anticonceptionale - Cerazette- se numesc si le iau incontinuu fara pauze , eu inca n-amavut menstra pana acum.Sunt speciale pentru perioda de alaptare ca au o mica concentratie de hormoni.

Incolo sper sa fie bine sa nu faca febra totusi ...

Pupici

Cristina si bebe Marc
http://marele.free.fr/MarcAdrian1/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna fetele!
Noi pe la 3 si 10 am adomit simteam ca nu mai pot... dar gata a mai trecut o noapte. nU a facut febra deloc cel mai mult daca pot spune asa a fost 37,3 rectal deci nici vorba de febra i-am dat totusi pe la 11 niste eferalgan pt durere si n-a mai plans in schimb nu a dormit.
Jasmine tetine si beberoane nuk am vazut in cora saptamana asta, scrie pe sticluta air sistem plus ca tetina are o gaura si pe lungime cam pe unde se insurubeaza pe unde iese aerul, sper ca ai inteles ceva. e cam 200.000 un biberon din ala, matusa mea foloseste pt bebe al ei si i-au folosit tare mult.

Cristina am inteles ca si a doua zi exista riscul de febra. Cel mai bine sa-i ceva un siropel pt durere si febra, ceva cu paracetamol vad ca mi-au zis mie. Dar intreaba si medicul inainte.Eu zic ca poti sa iesi cu el numai sa nu il tii afara prea mult.
Anielas
bine ai revenit sa-ti traisca printesa!
Mina si a mea isi suge si linge frecvent degetele mai ales ca suzeta nu o vrea de nici o culoare asa le tine pe ele pe post de suzi.
eu n-am mai iesit cu ea afara la plimbare de cateva zile bune daca nu chiar o saptamana. poate o scot azi un pic mai pe seara ca acuma doarme ca deh am fost la disco aseara
Va pup


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora
http://community.webshots.com/user/madaspa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Uraaa! au scapat fetele de raceala! (mersi Cristia pentru urari, chiar ca mi-au ttrbuit nervi tari). Cea mica a facut o forma mult mai usoara decat sor'sa, cica lapticu lu' mami a protejat-o. Astazi am fost la control si i-am intrerupt medicamentele. Mina, am citit prea tarziu sfatul tau cu listuta de intrebari si iar m-am dus la pediatra bou si m-am intors...vacuta buna de muls. Am intrebat doar cum e cu scosul afara la bb asa mici: mi-a spus sa o scot in fiecare zi (chiar si cand e racita, numai febra sa nu aiba), sa nu o imbrac excesiv, sa aiba ceva libertate de miscare si sa nu-i pun fular la gura decat cateva minute, pana se obisnuieste cu aerul rece.
Cat a fost racita Ioana, am tinut-o mult in brate (si eu si bunica), ca nu puteam sa o las sa planga cand stiam ce gat rosu are, plus ca i se infunda imediat nasucul si abia respira. Asa ca acum mititica mea s-a invatat in brate si in pat cu mami...de acum trebuie sa facem operatiunea inversa, cu dezvatatul, daca s-o putea...Tu cum ai reusit Mina?
Pentru fetele interesate de contraceptiea hormonala: am scormonit si eu aici pe forum ce anticonceptionale sunt indicate in perioada alaptarii si se pare ca singurele existente pe piata romaneasca sunt Eluxton (de tip progestativ parca). nu va bazati pe alaptat ca metoda contraceptiva! - eu am ramas insarcinata in timp ce alaptam pe Alexandra si am mai alaptat-o inca o luna, pana mi-am dat seama ca iar suntem doi. Eu am optat pana la urma pentru legarea trompelor, care mi-a fost facuta odata cu cezariana...ce sa fac, nu ma vad in stare sa cresc mai mult de doi copii, dar nici sa fac avort.
Vali, Alexandra (30.03.2003) si Ioana (28.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

buna fetelor,
va citesc de mult timp, de cand eram graviduta, dar e prima data cand scriu. eu am nascut pe 16 octombrie un baietel de 4500g. La primele controale facute a fost totul bine, acum 2 saptamani avea 4870, deci crescuse. La vizita de azi insa avea doar 4910, adica in 15 zile el a luat doar 40g. Doctorul a vrut sa-i bagam imediat un supliment de lapte praf, insa eu am sugerat sa asteptam inca o saptamana, sa vedem daca nu e ceva temporar, care trece. Stiu ca au mai fost vreo 2 dintre voi care au avut probleme de genul asta si vroiam sa le intreb daca au reusit sa rezolve si cum au facut. Eu ma gandeam sa-i dau mai des si sa beau mai multe lichide. Ar fi util sa-mi inchiriez un cantar pentru o luna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Blue77 nu e obligatoriu sa faca febra de la vaccin ( noi am scapat) iar daca o face, io stiu ca nu imediat ci mai spre seara se rezolva cu un supozitor.
Crini si Anielas sa va traiasca bebelinii!
Io gasesc util un cantar in casa ,noi de la farmacie l-am inchiriat .
Mai fetelor da preturi de preturi la biberoane sunt acasa ... aici 2 tetine Nuk costa aproape 3 euro iar un biberon cam tot pe acolo.

pupici,
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Mersi,Mada.Gaura din aia au si tetinele pe care le-am luat eu dar sticla biberonului e obisnuita,nu scrie nimic pe ea.O sa ma mai uit (desi habar n-am cand mai ajung eu in Cora).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Mada, super ca nu a facut febra bebelina. Speram sa treaca toti bebelusii asa bine de vaccin ca si a ta.
Blue77, poate nici al tau nu face febra si e super faza cu plasturii. Aici nu am vazut asa ceva.

Anielas si Eliana la multi ani pt bebelusii vostri de o luna!
Crini, bine ai venit. Pt listuta spune-ne si noua numele baietelului tau.

Astazi am vorbit cu Eliana la telefon. Amandoua sunt bine, bebelusa nu a avut colici pana acum si e o mancacioasa. Doarme destul de bine noaptea si astazi se pregateau sa se duca la controlul lunar.

Anielas, eu zic ca nu trebuie sa-ti faci griji de acum. A mea are aproape 3 luni si tot nu e interesata de jucarii si daca fac zgomote pe la urechile ei nu intoarce capul sa vada ce e . Eu am zis doar ca e mai lenesa ea si ca reactioneaza mai greu. Asa si cu statul pe burtica. Plange pana nu mai are ce si nu vrea sub nici o forma sa-si ridice capul de jos. daca in schimb o pun peburta mea, e cu capul pe sus sa vada ea ce mai e nou.

Vali02, super ca fetitele au scapat de raceala. Acum ramane partea cu dezvatul...hihihi, smecheri sunt copii astia!

Mina, bebelusa mea nu prea isi suge degetelele pt ca nu le prea prinde, in schimb pe suzi o cearta daca nu sta la ea in gurita de nu se poate!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina piticuta spune:

Danina, ma bucur sa aud de tine.Sa-ti traiasca fetita.
Crini, bine ai venit printre noi.Despre greutate nu stiu ce sa-ti spun, insa cantarul mie mi se pare util nu numai pentru o luna. Eu nu am fost niciodata cu Dani la doctor, vine tot timpul acasa si aici mi-l si cantareste, cu cantarul meu. Acelasi lucru il fac si eu cand sunt curioasa ce greutate are.

Eu raportez o absenta(de ieri) datorata, din fericire, proastei functionari a internetului, Dani fiind cuminte si la fel de razgaiat. Doarme bine numai cu mine in pat, in patut la el doar dupa baita, cel mai lung somn, de vreo' 5 ore.
Acum tocmai ce sa-a prins ca e singur...Am fugit.


irina si BB Daniel

Mergi la inceput