Cu incredere spre Canada (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by Danro

Frumoase vorbele tale Danuta,te felicit ptr. sinceritatea de care dai dovada,mi-a placut faptul ca ``arati`` si dai dovada de maturitate in gandire,fata de alte persoane care gandesc unilateral,care mai sunt si rauvoitoare,iti doresc sa ai parte de multe reusite,pentru ca meriti cu adevarat!
Numai bine ptr. toti.

Oameni buni, ce-i cu intepaturile astea? Si mai sustineti ca altii sunt rauvoitori?!Treaba fiecaruia unde vrea sa ramana, care-i baiul ca nu vor sa se-ntoarca in Ro, NICI EU NU VREAU!!!desi sunt f.multumita de ce am realizat in patru ani de Germania,nu vreau in Ro decat in vizita, prietenii mei au emigrat in proportie de 90% asta inseamna ca gandesc unilateral?Fac ce-mi doresc in viatza;cat despre cei ce vor sa se-ntoarca nu inteleg de ce nu-si fac subiect separat de discutii, aici din cate-mi amintesc cei ce vor sa emigreze isi discuta problemele, doresc informatii-lectii de viata se dau privat ori se cauta consultanta de specialitate.Asa ca va rog incetati bashing-ul!
Un viitor membru al "scolii de corectie" numita Canada...btw, Danutza, vino sa traiesti in Germania sa vezi ce soldat iese din tine!
A nice sunny day to all Canadians from the grey Germany!
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ynutza spune:



cam asa era in capul meu pina aseara
adevarul ca am auzit atitea pareri contra si pro despre emigrat incit m-au facut sa ajung la o concluzie......in romania ma descurc....binisor...probabil ca mai rau de atit nu ma pot descurca in canada....daca acolo cel mai rau e sa traiesti la limita de supravietuire aici cum e? tot la limita traiesti.
Si aici am emotii in fiecare zi si intrebari. Daca miine nu mai am loc de munca ? daca miine nu mai avem bani de piine? daca in loc de cea schimbare in bine o sa fie din ce in ce mai rau? daca daca daca.......
Probabil ca si in canada o sa am aceleasi intrebari sau poate nu.
Probabil depinde de cit de bataios esti nu de noroc....probabil depinde cit de mult vrei de la viata...
nu visez sa am vile masini si bani sa nu stiu ce sa fac cu ei.......visez sa am o viata instarita sa ii pot oferii copilului pe care vreau sa il am ce e mai bun sa nu fie nevoie sa ii explic "mama azi nu itzi iau banana ca nu ne permitem".
Aseara am pus pe hirtie bune si rele in privinta emigrarii, am discutat cu sotul, si ne-am hotarit ca mai rau decit aici nu ne poate fii nicaieri....deci incepem campania de emigrare..
Noi incercam se ne hotarim de un an ..dar nu am avut destui bani sa ne gindim serios la lucrul asta acum situatzia financiara s-a schimbat si ne putem gindii asa ca timp de un an pina incepem formele ne facem lectiile ...invatam engleza la perfectie ..incercam sa invatam si franceza la perfectie(mai ales ca nici eu nici el nu am avut tangentza prea mare cu limba asta) mai luam o diploma doua de meserii..:)) si incercam sa vedem la ce joburi ne putem adapta .
sintem mai rau decit in campanie electorala.
Un singur lucru bun am invatat de pe toate forumurile unde sint romani ce vor sa emigreze sau au emigrat...e bine sa pleci de aici cu lectia invatata ca sa itzi fie mai usor putin dincolo.
Poate peste un an jumate doi ne vedem in canada .....sa va aduc o palinca?...
oricum ma bucur ca am dat de voi si mi-atzi vorbit de experientele voastre.
Deci uarati-mi bafta la lectii..:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Ynutza,
Scria cineva mai sus ca multi din cei ce sa afla in Canada, sunt atat de disperati incat daca n-ar spera in mai binele adus de ziua urmatoare si-ar pune streangul de gat...ca si-au dinamitat podul care-i lega de ceea ce-au lasat in urma si blablabla.Ce sa mai zici atunci de cei din Ro, si nu numai, dar ma refer la tara noastra, care sunt cu adevarat nenorociti ca n-au ce pune pe masa copiilor, ca sunt parinti de copii cu boli incurabile ori nu-si pot permite sa le salveze viata ca n-au bani de tratamente ori operatii ori ei insisi sunt bolnavi si-si asteapta sfarsitul resemnati?Astora nu le vine sa-si puna streangul de gat? Zilnic citesc prin ziarele romanesti cazuri de sinucidere din cauza vietii pline de lipsuri elementare, nu ma refer la case ori masini ori vacante pe care oricat ar nega-o destui din cei emigrati, si le pot permite...cei pe care eu ii cunosc.
Nu cred ca vreun emigrant in regula cu ceva scoala-nu ma refer la cei ilegali- si-ar pune capat zilelor ca n-are ce manca el ori copiii sai.
In al doilea rand nu numai cei ce o duc rau in tara lor emigreaza: sotul meu, la testul de limba engleza sustinut la Köln in vederea emigrarii a cunoscut o gramada de nemti dispusi sa emigreze in Canada Australia sau SUA.Pai astia traiesc intr-o tara unde salariile sunt printre cele mai mari din Europa, plus suportul social de care se bucura, incomparabil cu al multor alte tari din lume si mai au si studii superioare...aici cine cunoaste si alta limba decat germana are ceva intre urechi!Deci Ynutza, ia-ti soarta in propriile maini, nu da explicatii nimanui pt.deciziile tale, orice s-ar spune, EXISTA supravietuitori si invinsi, eu iti doresc sa te numeri printre cei din prima categorie, sa ajungi sa-ti oferi tie si copiilor tot ceea ce-ti doresti.La fel tuturor celorlalti ce vor sa emigreze si sa ne vedem cu bine in tara asta atat de nashpa care e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Celor care vor sa se-ntoarca in Ro si dau ofera si consiliere altora:oricat ati sustine contrariul tot din motive financiare ati emigrat, asa ca inainte sa luati cuvantul (ori tastatura-n brate)puneti-va o clipa in pielea celor din Ro care spera intr-o viatza mai buna, nu mai judecati din perspectiva situatiei voastre actuale, care poate va permite sa va bucurati de o viata lipsita de griji in Ro.E dreptul lor sa spere ca vor ajunge si ei mai prosperi, apoi sa ia decizia sa se-ntoarca in Ro, ca unii dintre voi, multumiti sau nu de ceea ce-au realizat.
Astept provocarile nu degeaba voiam sa ma fac avocat!ca tot pomenea altu`mai sus de breasla si de modul de perceptie a realitatii!
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ynutza spune:

mona_B eu am lucrat intr-un spital aici si sincer...uneori zic doamne eu chiar am multe fata de oamenii care i-am vazut in spitale si singura lor avere erau cei 7-5-4 copii si alocatiile lor. Eu nu ma uit totusi la canada ca o vaca mare care da lapte....ma uit la genul de trai pe care poti sa il ai la gradul de civilizatie la faptul ca acolo daca am posibilitatea si miine doresc anumite studii si vreau sa ma afirm in ceva am dreptul sa visez si sa realizez daca sint bun si muncesc.
Oricum de hotarit m-am hotarit......si oricum greu ne este la toti ...unii sufera de dor altii de dragoste...altii de foame ...atii de nebunie...:))
e greu pina te hotarasti daca esti dispus sa faci o schimbare in viata ta si daca accepti ideea de schimbare e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

In asteptarea invitatiei pentru interviu (probabil interviul va fi undeva in decembrie), am tot rascolit netul in cautarea informatiilor privind viata in Canada, Montreal.
M-a bucurat cel mai mult relaxarea cu care oamenii privesc situatiile (nu spun c-ar fi totul usor si super), ma gandesc ca se deschid alte perspective. Nu esti inlantuit de grija efectiva a zilei de maine.
Invat franceza cu bucuria ca in curand voi putea sa ma plimb in liniste intr-un parc frumos, Andra sa se joace fara sa calce in ..., sa pot discuta normal cu oamenii.
Cred ca cel mai important pentru integrare este vointa de a te adapta, asta va conduce la invatarea mai facila a limbii, absolut necesar, zic eu, pentru a te realiza. "Realiza" in sensul de a-ti conduce viata incotro doresti.

Fetelor, tare imi place sa va citesc. Singura problema e ca la mine se incarca super greu site-ul. Stau cate 5 minute la o pagina.
Oricum, va mai vizitez.
Pupici si mult succes la toate.



Alina si Andra - Ioana (in curand 3 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

ynutza este bine ca incepi pregatirea de emigrare cu limba engleza si franceza. Este singura investitzie intelectuala sigura pe care o potzi face, iar sansele, bilingv fiind intr-o tzara bilingva cresc din start cu 50%.

Mona_B din pacate eu nu-tzi pot da satisfactzia unei polemici din simplul fapt ca sunt de acord cu tine. Canada nu-i "lapte si miere" dar nici "scoala de corectzie", de-asta exagerarile de orice fel imi repugna, sau mai bine zis.. ma fac sa zambesc . Este pana la urma o problema de atitudine fatza de viatza...

O zi buna tuturor,
Caro

Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Fetelor, voi ati cerut pareri despre cum e in Canada, ce sa faceti...Daca nu ati primit pareri care sa fie identice cu visele voastre nu-i vina nimanui. Pana la urma fiecare e responsabil pentru el, dar nu minimalizati experientele si parerilor altora doar pentru ca nu va convin.
Succes la toata lumea!

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Corina draga, nu-si mai permite nimeni sa viseze in lumea de azi, stim cu totii ca nicaieri in lume nu vom gasi baba cu colacii.Imi permit sa postez la acest subiect, deschis de Irina,ca viitoare emigranta in Canada, desi informatii pot primi oricand de la surse deja stabilite acolo si cu care tin permanent legatura. Stiu la ce sa ma astept acolo, ce nu mi se pare corect e sa citesc frustrarile unora, care se mai si plang ca nu sunt intelesi cand de fapt oful lor e ca altii nu gandesc la fel ca ei.Acestora le adresez doar o intrebare:oameni buni, pt.ce mai asteptati sa obtineti cetatnia unei tari unde vi se spala creierele?
Romanii sunt recunoscuti ca fiind un popor f.ospitalier, va primesc cu bratele deschise inapoi si fara dubla cetatenie, cat despre Europa de Vest, sa nu credeti ca v-asteapta covorul rosu daca aveti si cetatenie canadiana;tot aliens ramaneti.Cunosc cazul unui cetatean canadian de origine romana actualmente rezident in Germania, ridiculizat permanent de colegii sai germani ca pt.un cetatean canadian nu vorbeste destul de bine engleza. Deci nu mai pierdeti timpul in asteptarea pass-ului canadian, fie-va mila de bietu`creier, salvati ce-a mai ramas din el pana nu trece de faza spalatului si intra la clorinare.
Corina,iti doresc sanatate si nastere usoara, cred ca avem acelasi DPN, astepti fetita sau baietzel?
Hugs,
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

Dragele mele, nu am spus nimanui sa nu emigreze in Canada. M-am adresat celor care s-au hotarit deja sa vina (pentru ca celor care nu stiu inca daca sa faca pasul asta sau nu, chiar nu am ce sfat le da, daca ei nu stiu ce vor de la viata, nimeni nu poate sa le dea un raspuns. Oricum, daca in Romania esti pe zero, atunci aici nu ai cum sa ajungi la minus, asta e clar de tot. Totul este sa faci fata la ceea ce te asteapta, sa te echipezi bine si sa ai puterea sa mergi inainte.)

In ce ii priveste pe cei care au luat decizia sa vina, le-am spus doar sa nu isi vinda ceea ce au. Sunt alte metode sa faca banii de Canada si acum, pe cinstite, as fi vrut, cind eram in plin proces de emigrare sa imi spuna cineva ceea ce va spun eu acum. Un imobil in Romania este acum mina de aur, uitati-va si voi cit au sarit preturile la locuinte numai in ultimii 2 ani si or sa mai creasca, cititi un pic prin ziarele financiare ce prognoze sunt cu privire la pretul locuintelor si al imobilelor in tara aia.

Si daca va stabiliti definitiv aici, peste citiva ani s-ar putea sa aveti un avans frumos cind va veti cumpara casa din Canada si asta numai pentru ca nu ati vindut inca casa din Romania. Si apropos, cu citi bani veniti, atitia o sa cheltuiti in primele luni. Cu cit banii sunt mai putini, cu atit e mai mare motivatia sa luptati pentru siguranta voastra financiara. Parerea mea. Ca idee, prietena mea poloneza este aici de 8 ani si numai anul acesta si-a vindut casa din Polonia. Banii din vinzarea casei i-a pus in casa ce si-a cumparat-o acum 5 ani in Canada si acum are o rata lunara de 300 CAD. Frumos, nu? Vreau sa spun ca de cind a facut miscarea asta este un alt om. E constienta ca si daca isi pierde locul de munca, nu isi va pierde casa.

Deci, cititi mai bine ce va spun si nu ma acuzati de reavointa, ca nu e cazul. Si cum am mai spus de o mie de ori, sunt oameni la care chiar le place aici si le e bine. Rugati-va sa fiti in aceasta categorie, dar nu ii judecati pe ceilalti care doresc altceva de la viata.

Si acum va las, pentru ca am senzatia ca predic in desert. Numai atit va spun, ginditi-va oare de ce mesajele de genul "nu va vindeti ce aveti in tara, daca veniti aici" stirnesc atitea polemici? Oare sunt rascolite niste rani?

Cu cele mai bune intentii si fara frustari,

Mergi la inceput