Mamici de septembrie-octombrie 2004 (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Felicitari, Frosa!sa-ti creasca mare flacaul, sa se faca un voinic sanatos si frumos! Recuperare usoara tie si multa, multe fericire alaturi de micut!
Anne33, eu ma simt bine in principiu, doar cam greoaie de la burtoiul pe care il port. Imi pare bine ca s-a mai racorit putin si ca picioarele si mainile imi sunt o idee mai normale.Si, desi acum am intrat in saptamana 38, eu inca imi fac de capin loc sa stau cu picioarele pe sus ca lumea buna si cuminte.Ieri am inceput sa aranjez prin dulapuri, sa fac selectie de haine (cele de vara si de gravida care nu ma mai incap le-am pus majoritatea in huse si le-am mutat in dulapul de la mansarda, de unde am scos hainele de toamna-iarna si le-am pus in dulapul de haine din dormitor), apoi m-am apucat si de dulapul sotului unde vreau sa fac aproximativ aceeasi operatiune. Dupa cina am mai mers si la Ikea de unde intentionam sa iau doar o scandura cu suport pe care sa o vopsesc si sa o pun deasupra comodei (mesei de infasat) mademoisellei, dar m-am intors cu mai multe lucruri:scandura cu pricina, 3 tablouri cu scoici si alte decoratii marine pt. living, o lampa pt. baie, 2 cutii din imitatie de piele unde sa-i aranjez maruntisurile sotului in dulap si un set de cutii ermetice pt. inghetat alimente. Sotul a crezut ca am luat-o razna (el a stat acasa, in timp ce eu bantuiam in voie prin magazin cu soacra-mea, sub privirile curioase ale celorlati cumparatori mirati de burtoiu'-mi urias) cand am aparut cu 2 plasoaie in loc de o scandura.Ei, cam asta fac eu. Mai am in principiu de asteptat 3 saptamani pana la marea intalnire, dar se poate ca si a mea sa fie grabita si sa isi faca aparitia mai repede. Cine stie? Eu o astept oricum cu bratele deschise.
Adela, stai linistita ca hormonii isi fac de cap. Asta e singura problema pe care o ai acum. O sa scapi in curand de starea asta. Pana si eu, optimismul intruchipat, (lumea ma stie numai razand si, eventual, facand haz de necaz daca e cazul) am de-a face cu avalansa de hormoni, doar ca la mine se manifesta altfel, si anume: nu-mi convin mukte lucruri pe care le consideram normale altadata, sunt mai irascibila si ma enervez din te miri ce.Noroc ca bietu'-mi sot cunoaste problema (s-a documentat si el si a deschis urechile bine la serile cu partenerii de la cursurile pentru mamici).
Cam atat acum ca ma duc sa continui "operatiunea dulapuri" si apoi sa fac ceva cumparaturi pt. cina. Pupici tuturor pe burtici, bebici si mamici (dupa caz),

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Adela, nu sunt mama Omida dar editez listuta dupa ce mai aflu de cate un bebe nou.
Cat despre dopul gelatinos, acesta o sa fie ca niste bucati gelatinoase maronii, cu firicele de sange...e imposibil sa nu-ti dai seama. Ce ai tu acum nu e dopul, asa am avut si eu inainte cu aproape o sapt sa nasc. Culmea e ca am crezut si eu atunci ca era dopul si am sunat-o pe prietena mea care tocmai nascuse sa-i spun ce mi se intampla. Ea tot ce mi-a zis a fost ca urmeaza sa nasc in curand. Bineinteles ca am crezut ca e o gluma, dar dupa vreo 3 zile au aparut si bucatile de dop si apoi...am nascut. Deci in curand vei naste si tu. Chiar sunt curioasa cat de repede!

Eu sunt terminata! Mi-a vomitat bebe in continuu si e foarte agitata. Cred ca in curand cedez psihic daca mai vomita si isi murdareste bluzitele de pe ea. Acum de abia a adormit si ma duc sa mananc si eu, asta daca mai am timp si nu incepe sa planga!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut fetelor!

Am nascut! Joia trecuta, pe 9 septembrie, a venit pe lume dragul meu baietel, Costin. S-a nascut cu 4100 g si 53 cm, prin cezariana.

De luni am venit acasa si incercam sa ne adaptam programul. Ca un bebe mic dar voinic ce sa afla, Costin ar manca tot timpul. E mai greu pentru sfarcurile lui mami dar ne descurcam.
Eu ma simt destul de slabita dupa operatie, pe care am suportat-o cam greu, dar medicul spune ca ma refac foarte bine.

Acuma va pup pe toate si fug sa mananc ceva pana nu se trezeste mancaciosul.

Mi-am adus aminte: fetelor care ati nascut, ce regim alimentar vi s-a recomandat in perioada in care alaptati? eu sunt cam derutata, fiecare medic pare a spune altceva.

Pupici la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:


Timea, Davina, Monica felicitari pentru bebelusi! Sa va traiasca, sa fie sanatosi si mancaciosi!

Nu am mai intrat de doua zile pe forum si deja sunt o gramada de noutati! Am citit mai mult pe sarite ce ati scris (sa nu va suparati!) dar am venit la un internet cafe ca sa mai citesc ce este nou... nasol sa nu mai ai internet acasa si sa doar din cand in cand.

Abia azi am ajuns la doctor si totul este bine, bebelina mea are plus/minus 2300 g la 34 de sapt. si se pare ca mai sta mult si bine in burta. Asa si trebuie... sa mai creasca si sa nu ne gaseasca cu casa vraiste, pt. ca ne-am apucat de zugravit si cred ca pe la sf. sapt. viitoare terminam (in cel mai bun caz)!

Mihaela, ai grija de tine! M-a intrebat doctorul daca am mai vorbit cu tine... O sa-i spun luni ca-l saluti, pentru ca ma duc din nou pentru rezultatul de la secretie (de care nu resesc sa scap - asta este)!

Aveti grija de voi!



Eliana si Elena, DPN 28 octombrie
Dr. Ciulcu Alexandru, Spitalul Cantacuzino

http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_oona spune:

Felicitari MINA,FROSA,DAVINA.sA VA TRAIASCA BEBELASII. Recuperare usoara la toate!!!!!!!!!!

ADELA si eu am stari deastea depresive exact ca si tine.Din orice ma apuc de iar sotul saracul nu stie cum sa ma potoleasca.

MEL_G si eu am probleme cu stomacul.Ba simt niste arsuri ingrozitoare,ba senzatie de voma.Iarcate o data parca nu am pofta sa manc nimic,mananc numai sa nu am stomacul gol.Mama mea mi-a zis ca cica daca am arsuri la stomac inseamna ca atunci cand o sa nasc bebe va avea parutz pe capusor.

ANDREEA ce bine ca nu trebuie sa platiti spitalul.Aici spitalele sunt ft scumpe si numai epidulara o sa coste in jur de 250$.Asa ca sa ne tinem bine.

Eu fetelor ieri nu am fost cuminte de loc,m-am apucat sa fac curatenie generala la noi in dormitor.Ca de' "i'm strong".Dupa ce am gatat operatiunea in vreo 2-3 ore,am facut un dus si dupaia sa vezi tu dureri,intepaturi si contractii SI DURERI DE SPATE M-am apucat de plans si nu stiam ce sa mai fac, am crezut ca o sa nasc prematur.M-am asezat pe pat si-mi masam burticu si nu m-am miscat vreo 2 ore.Sotul s-a suparat rau de tot pe mine de ce am facut asa,m-a si certat si dupaia am plans amandoi .Mi-a tot facut masaj la spate pe burtic si durerile au disparut incet-incet.
Acum slava domnului sunt o.k,si am promis ca nu mai fac asa, o sa cer ajutor daca vreau sa fac ceva.

De vreo saptamana am si eu niste intepaturi in zona pasarelului, cred ca bebika apasa cu forta.cand se misca ii simt si eu piciorusele si manutele, si-mi este asa de draga ca-mi vine sa o pap.
Va las fetelor acuma ca vreau sa stau pe pat,ca mi tot frica de ieri.Cum simt o mica contractie stau cumintica pe pat,nu vreau bebi sa iasa mai repede de timp.


Elena&baby girl(DPN 24oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:



Mina
, felicitari!!!

Pupici micutului Costin. Sa creasca mare si cuminte.

Refacere grabnica!

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Davina, Monica, Mina, sa va traiasca bebicii si sa va aduca numai bucurii!

Mel, Elena, ce remedii folositi pentru arsurile la stomac? Eu stiam ca trebuie sa mananci ceva acrisor (lamaie).

Mari, iti tinem pumnii sa ai o nastere usoara.

Pupici tuturor mamicilor (si viitoare),
Marlen

Marlen - DPN 5 oct.
http://f2.pg.photos.yahoo.com/marlen_hg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Felicitari Mina, Davina si Frosa bebeii sanatosi , mancaciosi si cuminti .

gata se pare ca in curand schimbam numele sectiunii cu -mamici de saptembrie -octombrie.:))

Noi am fost azi la pediatru si totul e ok, Marc a luat inca 400 de grame de saptamana trecuta ,asa ca m-am linistiti un pic.De luna viitoare incepem sa facem vaccinurile.brrrr

Fetele care au inceput sa piarda din dop, subscriu la ce a zis Roandre- nasterea e pe aproape!!!

pupici

Cristina si bebe Marc
http://marele.free.fr/MarcAdrian/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Timea, Davina, Monica felicitari pentru bebelusi! Sa va traiasca, sa fie sanatosi!

Mamicile, noi nascute, voi alaptati? Cum s-au acomodat bbeii cu sanul? sau le dati formula (lapte praf)?

Mina intreba de regim (pentru mama)ce-i acasa cu noul nascut. Eu de ex. am alaptat cu primul, si am tinut un regim care l-a ajutat pe bb, sa nu aiba asa zisii "colici". Nu cafea,nu apa gazoasa, nu cola, nimik cu bule, nu varza, mazare, usturoi, rosii, ceapa, suc de portocale, prajeli, mancaruri uleioase, citrice, nu ciocolate.
Am baut in schimb tone de ceai de anason, mancat supe lejere de vita sau pui. Carne fiarta, iaurt cu cartofi, orez fiert, lapte, apa multa. regimul a fost cam strict poate, dar a meritat, fi-miu nu a avut crize de colici, iar noaptea se scula numai o data sa suga. Imi doresc sa fie la fel si cu al doilea, dar nu se stie niciodata.
De asemenea ca sa nu am probleme cu sanii/sfarcurile ma ungeam cu glicerina boraxata, care a fost buna si pentru bb, sa nu faca nu's ce bubite albe in gurita. La inceput, ma spalam dupa fiecare alaptat, si-mi lasam sanii goi, sa se mai aeriseasca. Asta numai in primele 2-3 luni.

Roandre (mihaela) lisnisteste-te, asta fac bbei, varsa/vomita si-si murdaresc lucrusoarele, acum tu ce vrei? sa se pastreze curata? Stai sa vezi cand nu or sa mai vrea sa pape cu ajutorul tau, si-or sa-si puna mancare in cap, si peste tot. Ce-o sa faci atunci? De ce nu-i pui o bavetica sub barbita? in felul asta mai menajeaza din costumase? Stai calma si nu te mai gandii ca murdareste prea multe lucruri, pls.

Eu continui sa merg la doctor o data pe saptamana, si-mi vad odorul din burtica. Am impresia ca o sa fie mai mare decat primul. Mai am 4 saptamani pana la cezariana, asta in caz ca nu ma apuca mai devreme, ceea ce nu-mi doresc. Oricum, d-abia astept sa-l vad si sa-l strang in brate. Am pregatit absolut totul, fi-miu a vrut sa incerce patutul la bb, ca-i este si lui tare drag. In rest in afara ca-mi amortesc amandoua mainile noapte,ma simt bine. Putin obosita, doar.

Hai sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Felicitari proaspetelor mamici!

Noi suntem bine, BB se misca mult de tot iar eu am inceput sa numar zilele pana la marea intalnire, dupa cum va spuneam programarea pt. cezariana este pentru data de 6 oct.

Frosa, please, imi poti da cateva detalii despre epidurala. Eu pe Ioana am nascut-o cu cezariana si anestezie totala si acum ma gandeam sa fac la fel dar daca zici ca e mai bine cu epidurala..........

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput