Mamici de septembrie-octombrie 2004 (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Buna fetelor ,tare mi-a fost dor de voi .
Joi ,9 sept . la ora 13.10 min s-a nascut Deanna Christine .Perfect sanatoasa ,de 3063 gr. si 47 cm .scor Apgar 9.
Am nascut-o cu epidurala ,a fost o experienta de neuitat pentru mine ,totul a fost super .Tati a asistat la nastere si a taiat cordonul ombilical.Dupa 2 zile am venit acasa .
Eu pina acum nu am avut timp sa intru pe DC ,fetita ma solicita 24 din 24 .
fug ca plinge printesa .mai intru cu noutati si detalii in curind.
v-am pupat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Felicitari, Davina pt. printesa mica! Multa sanatate si fericire va doresc amandurora. Sa iti creasca mare si frumoasa!

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Si Giulia are deja 3400g la o luna implinita pe 14.Deci in 4 saptamani de la iesirea din spital cu 2450g,a pus aproape 1kg si deci....e foarte bine.Are mama o fetita mancacioasa foc.Si pe deasupra si cuminte,ieri noapte a dormit de la 10pm,dupa baita pana la 5 si 45 dimineata de m-am si speriat.Dar azi si-a revenit si a dat alarma la 3 dimineata,dar las ca mami nu se supara. DANIELA ce mai faci scumpa?Cand vine bebita ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Intre contractii mai am timp si de DC :)). Mai stau nitel si merem la clinica poate si de data asta a fo alarma falsa desi nu prea cred. Vad ca intr-o ora au fo ceva regulate dar de vreo 10 min parca nu mai am nimic. De ieri am inceput sa si singerez asa ca sunt pe aproape.... vine bebelina.
Va pup si aveti grija de voi!!
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

ura!!! Ce ma bucur ca ai avut o experienta de neuitat Davina, sa-ti fie sanatoasa printzesa si sa va bucurati de ea. Roandre iti multumesc pentru sfaturile in legatura cu dormitul bebelusului, sunt sigura totusi ca imi vor mai zice si aici. Ei sa bazeaza pe dormitul pe spate, dar intr-adevar ai dreptate, ca nu care cumva sa vomite laptic si sa se inece :( . Noi am fost azi si am vazut unde o sa nastem... totul e de o curatenie ireprosabila, si gratuit... nu se face clisma si nici epiziotomie(dacat daca nu exista alta solutie), si nici nu se solicita "epilarea" . Am voie cu 2 persoane in salon... salonul il impart cu inca o persoana, fara sa platesc absolut nimic. Nasterea nu se filmeaza, ci doar dupa nastere - bucuria cu rudele. Mi-a placut tare mult, si cred ca si bebelinei i-a placut. A fost o faza faina de tot, pe care tin sa o povestesc :). Noi azi am fost la turul spitalului,dupa cum am zis, si au mai venit vreo cativa interesati... femei insarcinate ma refer. Intre cei care au venit... era si un cuplu de chinezi... si tipa care ne arata saloanele ne intreaba asa in treacat... cand sunt DPN-urile noastre. Eu zic pe 10 octombrie... si chinezoaica zice... e... eu am DPN -ul pe 18 septembrie :) adica in 3 zile... toata lumea a inceput sa rada, ca burtica ei abia se cunostea... a fost ca si cum a zis... am venit sa nasc, numai ca nu mi s-a rupt apa...:) era asa senina:P Nu stiu daca pare funny cand scriu, dar sa fi fost acolo, sigur ati fi ras :). Gata, va pup si va urez sanatate multa si bebelusi frumosi si sanatosi!

Andreea, Doru si bebelina 36 saptamani, DPN - 10 octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Davina sa ti traiasca bebelina!! Conform tabelului se pare ca io urmez la rand...
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Davina, felicitari pt mica printesa si ma bucur ca ai avut parte de o nastere usoara!
Anne33, chiar e mancacioasa bebelina. A luat foarte bine in greutate. Dar cati cm a crescut? Mie mi-a zis ca mi-a masoara doar cand o face o luna si sunt asa curioasa!
Mari74, tinem pumnii in continuare sa fie totul usor si la tine. Dupa cum povestesti se pare ca a venit momentul. Eu am inceput sa pierd dopul gelatinos cu 3 zile inainte sa nasc. Daca ai si sangeari vezi ca nu e normal, asa ca sa fii pregatita sa mergi la spital.
Fetelor, chiar daca am piciorul cu atela, eu tot am iesit aseara afara cu bebelina. A fost asa frumos si m-am simtit asa de bine!
Dar, cum numai mie mi se pot intampla lucruri rele, acum mi s-a umflat intr-un loc cusatura de la epiziotomie. Aseara vazand ca e umflata si are un punct galben, am strans putin si stupoare: am facut puroi pt ca mi s-a incarnat un fir si s-a infectat. Asta numai din cauza ca am stat foarte mult in fund desi doctorul mi-a zis sa evit pozitia asta cat de mult se poate. Acum astept sa vad daca o sa treaca, daca nu cred ca voi fi nevoita sa merg iar la medic.

Va pup!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Buna fetelor

nu am intrat de ceva timp pe forum pt ca am nascut. Vinerea trecuta am fost la consultatie si m/a oprit la spital sa nasc.
Sunt acasa , contra cronometru ca in primele zile. Am nascut un baietel, 3.050 pe 10.09 la ora 12.15.
Am facut cezariana cu epidurala .... SUPER SUPER, sa/i dea dumnezeu sanatate aluia care a inventat epidurala. Eu mai am o nastere prin cezariana cu anestezie generala dar nu se compara. Eu sunt super bine fata de data trecuta, luni am fost acasa si ma simteam si miscam super natural ca sa zic asa.
Nu am mult timp , de vineri nu prea am mai dormit iar bb RAZVAN sta sa se trezeasca.......va mai scriu.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Felicitari Davina si Frosa sa va bucurati de bebei si sa fie mancaciosi si cuminciori!

Adela stai linistita ca si pe mine ma mai apuca asa din cand in cand cate o stare lacrimogena de nu stiu ce sa mai fac. Partea proasta este ca am si stari de nervi si nu prea am motive.

Fetelor eu sunt cam deranjata la stomac voi aveti asa problema? Nici nu stiu ce sa mai mananc.

Pupici

Mel sapt 39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Davina si Monica (Frosa), sa va traiasca bebeii. Sa creasca mari, sanatosi si mancaciosi.

Ce bine ca voi ati scapat...

Fetelor, eu seara simt ca innebunesc. Bebe are program de suturi si invarteli (zic eu) si am momente cand zic ca "gata; m-am saturat; vreau sa scap!" Apoi dimineata, dupa ce el doaaaarme tot timpul, mi-e asa drag sa-l simt miscandu-se lenes... Asa ca, ce pot sa spun mai mult despre sentimente contradictorii?!

Cat despre plans, Adela, eu ma ofensez din orice... si cum in aceasta perioada sunt destule persoane "binevoitoare" care sa ma sperie in legatura cu te miri ce, legat de bebe si nastere; iti dai seama prin ce trec.

Mari, iti tinem pumnii! Sa ne dai curand vesti bune.

Pupici la toate pe burtici si bebici.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput