Mamici de septembrie-octombrie 2004 (32)

Mamici de septembrie-octombrie 2004 (32) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Continuare de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31744" target="_blank">Mamici de septembrie-octombrie 2004 (31)

Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Timea bine ai revenit acasa, sa-ti traiasca bebita sa fie sanatoasa si mancacioasa.

Raisa am vazut si eu pozele. Ai un flacau frumusel foc. Sa-ti traiasca si sa fie sanatos.

Geo profita de faptul ca si tu si Ioana nu tb. sa faceti efort si tineti-va de urat una la alta in pat la o barfa mica asa ca intre fete

Eu sambata dupa ce m-am plimbat cam multicel am avut spre seara niste contractii uratele, iar duminica secretia mi s-a maronit putin.
Am zis ca daca o tine tot asa mi-a venit sorocul. Da de unde ca duminica dupa-amiaza dc. am stat cumintitca toate au revenit la normal. Azi in schimb mi s-a intarit burtica de cam multe ori. Ce-o fi o fi. Ma bucur ca am implinit 37 sapt. si deci b.b n-o sa mai fie prematur. Totul depinde acum de b.b si de Doamne-Doamne, cd. o veni momentul sper sa nu ma panichez rau si sa fie totul bine.
Hai ca incep sa bat campii.


dulci de la mine si b.b. si ne mai auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Bine v-am regasit dragele mele. Si mie imi pare foarte bine ca a inceput sa functioneze DC-ul, mi-ati lipsit tare mult. Noi nu avem noutati, si nici contractii inca, Slava Domnului... in schimb mergem de 8-10 ori la baie, asa ca stam tare nasol cu somnul. Joi mergem la dr-ita sa vedem ce ne zice despre rezultatele ecografiei de luni. Bebelina e tot cu capul in sus, deci e posibila cezariana... dar oricum mai este destul timp, sa se schimbe.Sunt foarte bucuroasa totusi ca bebelina mea e activa, si eu eu pot sa-i simt piciorulsele si mutzele si mai ales sa o mangai pe cap :). Am primit confirmarea la venirea lui Doru, asa ca in maxim 2-3 saptamani se vor intampla cele 2 evenimente mult asteptate din viata mea. Felicitari noilor mamici, sa aveti bebelusi sanatosi si frumosi!

Am si eu o rugaminte la proaspetele mamici... cum va culcati copilasii? pe spate sau pe o parte? sunt tare curioasa, si am vazut si atatea articole din alea cu sudden death :(. Asa ca pls help. In rest voi cum mai sunteti? cine urmeaza la nastere? :) Sanatate fetele si numai bine }{

Andreea, Doru si bebelina 36 saptamani, DPN - 10 octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

O corectare :) Ii simt piciorusele si manutzele(nu ceea ce am scris eu pe acolo :P) printzesei :)

Andreea, Doru si bebelina 36 saptamani, DPN - 10 octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

ufff chiar asa este! Ce chestie si cu obisnuinta asta de a intra mereu pe DC si a mai vedea ce mai faceti! Hai sa va povestesc eu ce peripetii am avut eu duminica si luni.

Duminica la pranz am mancat o inghetata care presupun eu ca a fost dezghetata si inghetata de mai multe ori pt ca nu mai avea o consistenta cremoasa ci era mai mult nisipoasa. Oricum am mancat-o cu o pofta ingrozitoare ( noroc ca nu i-am dat din ea si lui bb al meu cal mare ). M-am culcat putin dupa masa de pranz si cand m-am sculat aveam o greata ingrozitoare. Asteptam musafiri asa ca m-am mobilizat repede, am luat un dicarbocalm si am inceput sa ma fatai prin casa sa mai fac ceva ordine, dar rau imi era din ce in ce mai tare. Au venit si musafirii si bineinteles ca eu am fost toata seara ca o leguma, am si vomitat cat au stat ei la noi de doua ori si f. violent. Partea proasta este ca eu am crezut ca daca am vomitat gata ma linistesc - da de unde am vomitat toata noaptea de nu mai stiam cum ma cheama si din cauza asta au inceput pe la 3 contractii regulate la 5 min. M-am gandit eu ca nu e cazul sa scol medicul la ora aia asa ca am mai stat in pat si m-am perpelit pana la 6:30 cand m-am dus sa fac baie si sa ma pregatesc sa plec la spital - am bocit putin ca eu nu vreau sa nasc pe 13 (luni era 13 sept), am sunat dr si am plecat. Bineinteles ca in momentul in care am juns acolo burtica mea era moale si relaxata de parca nu se intamplase nimic, mi-a facut dr control mi-a pus o perfuzie cu diverse medicamente pt a ma calma si m-a trimis acasa. Si uite asa de unde am plecat eu la spital convinsa ca ma oreste acolo m-am vazut intoarsa acasa tot cu burta mare.

Pupici

Mel sapt 39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Cucu fetele.

Iulyp, ai grija de tine. Toate suntem speriate de eveniment, cred... dar o sa trecem cu bine. Iti tinem pumnii, mai ales ca acum de la 37 de sapt. te poti astepta oricand (mai avem si noi un pic si te ajungem).

Andreea, vezi ce faci cu atatea evenimente...

In ceea ce priveste culcatul bebeilor, noua la curs ne-au spus ca bebe, cel putin primele luni sa doarma pe spate ca nu are reflexul sa-si ridice capul in cazul in care sta pe burtica si se poate sufoca (brrr). Se poate si intr-o parte (dar numai supravegheat), caci banuiesc ca amorteste si el...

Acum sa vina si expertele (prospetele mamici) sa-si spuna parerea...

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Georgiana eu nu vreau sa discutam contradictoriu dar cand bb al meu si-a rupt mana eu am fost cu el la spital (si am si eu un bb mare in burta) si-ti spun cu siguranta ca daca as fi trecut prin ce ai trecut tu n-as fi rezistat acasa nici macar o secunda. Dar oricum pe mine ma considera toti cunoscutii o mama exagerata asa ca poate ai dreptate.

Pupici si multa sanatate

Mel sapt 39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

S-a dat startul la bebei si avem 4 si 7 :
LMA 14 Aug
Giulia Nicole Duma (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 Aug)
LMA 22 Aug
Armin (ora 20, 2700 gr, 47 cm) -Alinah (DPN=11 Sept)
LMA 26 Aug
Alexia Maria (14:20, 2850 gr, 49 cm) - roandre (DPN=26 Sept)
LMA 28 Aug
Marc Adrian (ora 17:30, 3500 gr, 50 cm) -Blue77 (DPN=19 Sept)
LMA 30 Aug
Stefan (ora ?, ? gr, ? cm) -Ana_a (DPN=30 Aug)
LMA 02 Sept
Benjamin Alexandru (ora 09:00, 3500 gr, 52 cm) -cami-florina (DPN=29 Sept)
LMA 08 Sept
Rares (ora 07:00, 3400 gr) -raisa (DPN=05 Sept)
LMA 09 Sept
Deanna Christine (ora 13:10, 3063 gr, 47 cm) - Davina (DPN=18 Sept)
Costin (4100 gr, 53 cm) -Mina (DPN=10 Sept)
LMA 10 Sept
Razvan (ora 12:15, 3050 gr) -frosa (DPN=12 Sept)
Mara (ora 22:22, 2910 gr) - timea (DPN=05 Sept)


A aparut si listuta cu burtici:


irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL
Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL
Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL
roxana_oana, DPN=17 Sept BAIETEL
Raluca B, DPN=22 Sept
Mari74, DPN=22 Sept FETITA
Doxi, DPN=24 Sept FETITA
ionika, DPN=24 Sept BAIETEL
Camitza, DPN=25 Sept FETITA
Mel_g, DPN=25 Sept FETITA
Simona_B, DPN=25 Sept FETITA
Adela Iepure, DPN=26 Sept BAIETEL
Cristia, DPN=26 Sept BAIETEL
marimar, DPN=26 Sept SURPRIZA
Dgc, DPN=27 Sept FETITA
join c, DPN=27 Sept
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
mcm, DPN=28 Sept FETITA
Cali, DPN=29 Sept BAIETEL
Onilari, DPN=29 Sept
pufymic, DPN=29 Sept BAIETEL
qstavarachr, DPN=30 Sept BAIETEL
saory, DPN=30 Sept FETITA
Mada, DPN=01 Oct FETITA
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct FETITA
Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL
marlen_b, DPN=05 Oct BAIETEL
Miky78, DPN=05 Oct FETITA
dixie, DPN=06 Oct
danyce, DPN=07 Oct FETITA
amoodia, DPN=07 Oct BAIETEL
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
Naty, DPN=08 Oct FETITA
anielas, DPN=10 Oct FETITA
Andreea_si_Doru, DPN=10 Oct FETITA
Georgiana.david, DPN=10 Oct BAIETEL
liaT, DPN=10 Oct SURPRIZA
Anuska, DPN=10 Oct FETITA
misholina, DPN=12 Oct FETITA
ralucule, DPN=16 Oct BAIETEL
Vali02, DPN=17 Oct FETITA
nature, DPN=19 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL
lorena_andreianu, DPN=20 Oct BAIETEL
babirusa, DPN=21 Oct FETITA
Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL
Garofitza, DPN=22 Oct BAIETEL
cibyp, DPN=23 Oct FETITA
elena_oona, DPN=24 Oct FETITA
ana_miti, DPN=25 Oct
Andra.C, DPN=27 Oct
CRISMIR, DPN=27 Oct BAIETEL
Elyanne, DPN=28 Oct FETITA
danina, DPN=30 Oct FETITA
iulyp FETITA
andrada_coca



Au mai ramas:
21 si 25 ...si 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Vin eu sa lamuresc treaba cu dormitul. Incepem de la alaptat. Trebuie sa pape la fiecare san cate 10-15 minute, apoi trebuie tinuta pe umar in pozitia pt eructat iar apoi culcata 20 minute pe partea dreapta.
Asta mi-a zis doctorita.
Eu o culc ori pe partea dreapta ori pe stanga si aproape deloc pe spate pt ca bebe vomita dupa ce o culc si asa risca sa se inece cu laptic. Va asigur ca daca la inceput ii puneti pe o parte si cu un prosop facut sul sub ei, nu or sa se rasuceasca sa se sufoce.

Dragelor tin sa va spun ca azi a cantarit-o pe bebelina si a luat 340 gr intr-o sapt iar acum cantareste 3140 gr!
De azi putem s-o scoatem si afara dar nu stiu cum sa fac eu cu piciorul asta!

Va pup si cat mai putine contractii!

PS: Eliana, cum a fost la doctor? Ce face bebelina?


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Prezenta la apel!!
Se pare ca nu mi-a venit randul si bebe mai vrea sa mai stea nitel la mama in burtica. Am fo azi la medic, mare lucru nu mi-a facut doar mi-a raspuns la cateva intrebari si atat. Se pare ca incep sa elimin dopul gelatinos si cica poate sa dureze pana la o saptamana.
V-am pupat!
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna fetelor!
Am venit si eu la apel...desii nu prea ma noutati...toate sunt la fel la mine,cum merg mai mult sau stau in picioare ma apuca intepaturile si zic ca acuma iese bebele,asa ca ma asez cuminte in pat...dar nu mai stiu cum sa stau...asta e ,mai e putin si scapam!
MIHAELA,multumim de listuta!...imi pare rau sa aud ca ai piciorul in ghips,stai cumintica ca va trece...cred ca e groaznic ca tocmai acum cand poti iesii afara cu bebelina nu poti...dar ai sa recuperezi tu.
LORENA,bafta la doctor luni...eu cred ca totul va fi bine si nu e nimic cu capusorul lui bebe,ai sa vezi!
Fetelor care urmati bafta multa si sa auzim vesti bune!
Va pup si pe maine!
Mirela si bebele ,34 sapt


http://community.webshots.com/user/crismir100
DPN 27 oct.-baietel-Robert Cristian

Mergi la inceput