Povestea mea!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

multam' Alina ...

Nu sunt importante micile noastre polemici ... asta e ... atatea capete atatea "idei" ... important este ca fata asta e gravida ... cele care au fost gravide stiu ca e o perioada foarte sensibila si ca nu seamana femeie cu femeie ... poate ea a ramas gravida ca sa-l lege de ea ... cine stie ? o femeie indragostita face multe "chestii-nebunii" !!! dar acum ca lucrurile nu au iesit cum a crezut ea ... aici e aici ...

Trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa vezi cum stai ... in caruta sau pe langa ????

Eu una iti doresc sa-ti fie bine, sa ai un bebe sanatos si sa ne chemi la nunta ...




" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

fetelor,
problema e ca pt EL altele sunt prioritatile:

"Si spune ca nu se poate casatori cu mine pana ce nu ea bine, adica sa fie cu cineva sau poate chiar sa se casatoreasaca". citat
"S-au iubit mult dar ea nu mai vrea sa fie cu el.Nici el nu mai vrea dar nici nu se poate rupe de ea" - citat

daca se iubesc, stau impreuna, este atent, grijuliu, tandru, iubaret, ii face toate poftele, daca Lorellay este inceputul si sfarsitul, atunci nu cred ca ar fi nici o problema. asta e opinia mea si a multora pt care hartia de la primarie n-are nici o valoare - nu da "greutate" iubirii dintre doi oameni. dar lorellay vrea cu orice chip casatoria ... DE CE?? poate pentru siguranta (materiala, psihica, sa aiba copilu' un nume - acelasi nume), dar vorba cuiva: "tribunalu' e aproape".
fetele care au fost "ZOE" cred ca si-au cunoscut bine barbatii, un pic nehotarati, un pic lasa-ma sa te las. au luat problema in mana si au rezolvat. Barbatul lui lorelley nu pare asa.. el pare macinat de grija fata de fosta nevasta si iubire (?) pt L intre timp.

cred ca am scris de sute de ori pana acum: fetelor cand o sa stiti ce vreti de la/cu viata voastra atunci veti sti si cum sa actionati. pana atunci va puteti lasa purtate de val, fie ce-o fi, asteptand de la altii sa va ia de manutza si sa va arate drumul. BRAVOS MARUTA! as vrea sa fie mai multe ca tine, si poate atunci vom avea mai putine femei abuzate (psihic si fizic) in Ro. sau oriunde aiurea.

concluziile mele personale (sa nu mai bat campii cu gratie):
1. L hotaraste-te ce vrei, dar nu te mai lasa dusa cu presul - ca la 1, ca pe 15, ca dupa anu' nou
2. actioneaza in consecinta: ia taurul de coarne, ia fraiele in mana, pune piciorul in prag, ori alba ori neagra etc folcloru ' e plin de astfel de exemple.
3. esti mai puternica decat crezi - doar o sa fii mamica!!!!
4. orice sfarsit inseamna si un inceput nou (din putzul gandirii, dar merge)
5. SUCCES!
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

No, asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

quote:
Originally posted by ana-oana


daca se iubesc, stau impreuna, este atent, grijuliu, tandru, iubaret, ii face toate poftele, daca Lorellay este inceputul si sfarsitul, atunci nu cred ca ar fi nici o problema. asta e opinia mea si a multora pt care hartia de la primarie n-are nici o valoare - nu da "greutate" iubirii dintre doi oameni. dar lorellay vrea cu orice chip casatoria ... DE CE?? poate pentru siguranta (materiala, psihica, sa aiba copilu' un nume - acelasi nume)


Cam asta am vrut sa spun si eu, dar probabil ca nu m-am exprimat la fel de bine.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)

Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Ce nu inteleg eu e de ce vrei tu, Lorellay, atat de mult sa te casatoresti cu un barbat in viata caruia este evident ca esti pe locul doi. Si asta nu ar fi atat de grav daca pe locul 1 ar fi altcineva, si nu fost lui sotie... Daca atat de mult te iubeste, de ce ii pasa atat de mult de fosta. Sa-si faca ea o viata, sa-si gaseasca ea pe altcineva... mie mi se pare aiurea si exagerat de egoist faptul ca el nu se gandeste la tine si iti spune TIE lucruri de genul asta... In afara de asta ar trebui sa te prezinte parintilor lui; esti jumatatea lui, vei fi (esti) mamica copilasului lui. Acum nu ar trebui sa-l mai intereseze fosta, ci tu si bb. Ar trebui sa renunte la egoism si sa se gandeasca la tine si la bb, nu la fosta... Poate ca m-am repetat, dar cazuri din-astea ma revolta atat de tare... Nu vreau sa te supar mai tare decat esti deja, mi-am spus doar parerea. Si, fetele au dreptate: vorbeste cu mama ta, cu tatal tau, ei te vor intelege si vor fi alaturi de tine 100%, orice se va intampla de acum incolo. In alta ordine de idei, un act semnat la primarie nu inseamna nici inceputul nici sfarsitul unui capitol in viata ta; ceea ce e dureros aici e faptul ca el promite si promite si promite si incalca promisiunile... Bafta! si sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Spui ca el a mai fost casatorit; pai si al meu a mai fost casatorit; si a mai avut o relatie de lunga durata inainte de a ma cunoaste pe mine; dar niciodata nu a prezentat-o parintilor lui; noi la o luna dupa ce ne-am cunoscut, mi-a adus-o pe fetita din prima casnicie sa ma cunoasca; apoi, la vreo doua saptamani, fosta lui sotie a venit sa o ia pe fetita si ne-a prezentat (si imi spunea dinainte ca ar vrea ca fosta lui sotie sa ma cunoasca pentru ca insemn mult in viata lui) apoi la doua luni dupa ce ne-am cunoscut mi-a cerut sa ma mut cu el; apoi la trei luni m-a prezentat parintilor lui (HIHI). Oare de ce crezi ca pe cealalta nu a prezentat-o nici fetitei nici arintilor nici dupa ce deja erau impreuna de vreun an? Pentru ca nu o iubea si stia ca nu o iubeste; mi-a spus ca de cand ne-am cunoscut stia ca o sa fim impreuna si ca a fost dragoste... la a doua vedere; acum, nu spun ca el nu te iubeste, ca barbatii sunt diferiti, fiecare e altfel, poate te iubeste si el in felul lui (ciudat, e drept) dar eu nu il inteleg. Cand iubesti pe cineva cu adevarat, nici o "fosta" si nici un "fost" nu mai conteaza... adica sa astept eu pana se marita fosta lui nevasta sa ne casatorim??? DE CE??? Eu as face urat de tot. Probabil ca l-as fi lasat de prima oara dupa ce imi spunea tampenii de genul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlbaIulia spune:

Lorellay,

Bine ai facut ca ai plecat temporar. Da-i timp de gandire, arata-i ca poti si fara el, mai ales ca tipul e un indecis (asta ca sa nu spun mai dur). Ce mai are cu fosta nevasta daca odata s-au despartit? Ce daca ai lui tin foarte mult la ea? Foarte bine ca tin, asta e treaba lor, dar tu stii doar versiunea lui din moment ce nu-i cunosti parintii. Nu spui daca el are copii cu fosta nevasta. Daca are, e putin mai complicat. Oricum, nu e drept sa-l intereseze ce face ea din moment ce sint despartiti (chiar daca au fost impreuna 10 ani). Ce face fosta cu viata ei o priveste in intregime. Acum el e cu tine si cu BB. Inteleg de ce parintii lui sint impotriva lui si il condamna, ptr. ca toata viata lui a fost un indecis si nu a stiut sa aprecieze ce are. S-a pierdut prima nevasta si e pe cale sa te piarda si pe tine daca nu se trezeste de-a binelea.

Eu zic sa vorbesti cu parintii tai si cu mama ta si sa nu iti fie frica de faptul ca o distrugi, noi mamele multe putem duce (o sa vezi si tu acusica). Chiar daca ptr inceput mama ta va fii socata, tot de partea ta o sa fie si te va ajuta. Iar tu cu bebe mic chiar ai nevoie de ajutor. Pe urma o sa vezi cat se va atasa ea de BB, in mama ta sa stii ca vei avea o aliata.

Nu mai plinge ca esti mai puternica decat crezi. Bine ai facut ca ai plecat, daca tzine la voi vine el dupa tine, daca nu, nu merita sa-ti pierzi timpul si viata cu el.

Iti doresc mult, mult succes si sanatate

Pupici

AlbaIulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpic spune:

Lorelay am citit povestea ta si toate celelalte comentarii si am zis ca inca unul in plus nu strica.
PRIMA si cea mai importanta ar fi sa nu mai plangi atat si sa nu te mai framanti atat ca in primul rand nu face bine lui bb iar in al doilea rand nnu faci decat sa te scufunzi si mai mult .Timpul le va rezolva pe toate .Daca plangi si te framanti nu rezolvi nimic. Cred ca ar fi mult mai pozitiv sa gandesti "ce va fi, va fi"!

Mi-am adus aminte cand am citit acolo "ca nu iti doresti un copil din flori" .Eu acum sunt in State si gandesc altfel dar imi aduc bine aminte cum este lumea in ro.Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar in mentalitatea romanului este multa prostie...."vai sa culcat cu unul si a ramas, nu este maritata, vai un copil fara tata"..so what???........Lorelay nu lumea te ajuta acum cand iti este greu, nu lumea care gandeste asa iti da tie sa manaci ...intelegi?
Daca este vb. despre parinti tai si neamuri de care crezi tu ca iti poate fi rusine gandind asa ...trece..si mai tarziu vor intelege.

Cat despre cel care zici tu ca "il iubesti atat de mult" ar trebui sa fi mai hotarata si aici din pundtul meu de vedere ai 2 posibilitati...1---ori sa "dai cu pumnul in masa "si sa ii zici ori acum ori niciodata
2--asta numai in caz daca rezisti... sa lasi sa decurga totul ca pana acum ,sa stai cu el (am inteles de la tine ca iti ofera suport material si financiar)pt. ca in perioada asta tu ai mare nevoie de asa ceva si mai ales cand o sa se nasca bb si abia dupa aceea o sa vezi ce ai de facut.

Din propia experienta iti spun ca peste cati-va ani cand o sa iti vezi copilul mai mare o sa fi asa de mandra de el incat nu o sa-ti mai pese ca acel copil este sau putea fi din flori...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Va inteleg pe cele care ma judecati aspru.Cateodata ma gandsc si eu ce naiba fac? Dar nu e asa usor sa faci ce ar trebui sa faci.Din afara unei reelatii lucrurile se vad altfel dar cred ca toate stiti ce inseamna sa fii ORB in dragoste.
Nu pot sa ma hotarasc.Luni sara m-am intors la el pentru ca mi-a promis ca o sa fie cum vreau eu, ca o sa se casatoreasca cu mine, ca o sa fi bine, ca isi da seama ca asa cum vreau eu e bine!
Dar de luni seara tot nu m-am linistit.Aceleasi chinuri sufletesti.Initial am zis ca nu mai zic nimic pana la 1 oct ( el zicand ca pana atunci o sa ne casatorim) dar nu pot.De luni el nu a mai zis nimic: nici o data a casatoriei, nici sa mergem sa vedem ce acte ne trebuie, nimic...Nu mi-e bine.Acum i-am trimis un sms prin care i-am spus sa nu ma mai caute pana nu face ceva concret.Nu stiu cat de bine am facut ...dar nu totdeauna in viata iei hotararile corecte.
Si pana la 1 oct mai e foarte putin si am atatea de facut: am un examen la master, incep un curs postuniversitar la Timisoara ( eu sunt din Craiova), deci o sapt si ceva o sa fiu in TM la sfarsitul lui septembrie, iar in ultimele zil ale acesti luni am o simulare de accident la Valcea.Mai libra as fi sapt viitoare dar el s-a gandit sa plece in Germania o sapt ca are treaba ( treaba care se poate amana dar...)
Lorellay
P.S. Pentru cine e interesat: nu am facut acst copil ca sa il leg de mine.Mi-am dorit foarte mult un copil si am fost foarte fericita sa il am cu barbatul pe care il iubesc.

Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Acum parca imi pare rau.Nu mi-a spus nimic, nu mi-a dat nici un apel.Nu credti ca daca era cum a promis putea sa imi spuna data cand ar fi fost casatoria?

Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput