Povestea mea!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Draga Vioviju imi pare tare rau, nu am vrut sa te supar.Imi cer mii de scuze.
Inteleg ca te-am jignit, sincer nu am vrut.
N-am vrut sa fiu rautacioasa.In ultimul timp sunt asa si toata lumea se uita urat la mine.Nu mai sunt sociabila si vesela cum eram inainte.Sper sa imi revin. Sufar mult si ma chinuie gandurile zi si noapte.Ma doare capul de la atata plens si diminetile ma trezesc cu ochii umflati.
Imi pare rau daca am fost rea.Nu sunt asa de flul meu.
Numai bine tie si ingerasului tau,
Lorellay


Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Lorellay, de ce plangi?
Situatia e clara intre voi, nu?
Va iubiti, locuiti impreuna, o sa aveti un BB... de ce sa plangi?? Ca nu te ia de nevasta? O sa vina si momentul acela, crede-ma hartia nu conteaza, ce va uneste pe voi e mai important decat un act la primarie.
Cred ca ar trebui sa te linistesti si sa nu mai pui accentul pe lucruri marunte.
Sarcina usoara.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)

Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Lorellay
Nu mai plange ca totul se va rezolva si atunci o sa iti para rau ca te-ai chinuit atit.
Si mai cred ca trebuia sa vorbesti si cu parintii tai sa le spui tot ce ti se intimpla pentru ca sint sigura ca tu la rindul tau iti vei dori sa stii tot ce se intimpla cu copilul tau chiar daca te doare.
Stii ce faceam eu cind eram insarcinata ca sa nu pling cind imi era greu, ma rugam la ingerasul meu imi inchipuiam ca el ma poate ajuta sa trec peste toate. Si m-a ajutat!
Ingerasul meu este copilul meu.

Sarcina usoara!


Rodica si Stefan-Daniel
http://community.webshots.com/user/stefandaniel10
http://www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

quote:
Originally posted by Maruta


... draga mea, sfatul meu e sa iei fraiele in maini si sa faci TU ceea ce trebuie sa faca EL ... s-ar putea ca sa-i fie teama de inca un esec de se comporta asa de copilareste ...

I. Golescu




Mi-a placut!!!!!
Si sa stii ca asa este..eu am un var care s-a chinuit 8 ani sa se insoare cu o tipa, dar nu avea curajul sa ia "fraiele in maini" asa ca a aparut alta, si in 2 luni l-a cerut de barbat, au plecat la munte si s=au intors cununati!!!
Acum sunt foarte fericiti, ea decide tot, iar el e topit...

Asa ca Lorellay, daca tu iti doresti asa mult sa va casatoriti, bate fierul cat e cald, nu mai astepta deloc si pune piciorul in prag.
Iar daca el se codeste in continuare inseamna ca nu te merita nici pe tine si cu atat mai putin pe bebelusul vostru!!!!
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Vei avea nevoie de ajutor, de intelegere iar copilul sa stii ca nu leaga doi oameni (din pacate).

Mult curaj, multa putere si ai nevoie si de noroc.

Ioana si al ei STEFAN DIMITRI
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b371605805da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

quote:
Originally posted by saphir

Ma scuzati...poate sunt off-topic. Dar nu inteleg, de ce trebuie musai sa fie casatoriti legal? Poti foarte bine trai in aceeasi casa, ca un cuplu si fara a fi legati de o hartie, nu??
Eu nu pricep faza asta cu " hai, cand ne casatorim?...da` hai, nu mai facem odata pasul asta?"
Ma scuzati...nu vreau sa supar pe nimeni, numai ca mie personal, nu imi suna normal sa insisti atat pe langa un barbat sa te ia de nevasta si nici nu as face "treaba" lui -adica sa imi apartina decizia si sa-l pun in fata faptului implinit.




... daca nu iti doresti sa fi casatorita, daca nu crezi intr-aceasta "institutie" este absolut OK ... dar ce te faci daca iti doresti mult de tot o familie cu acte in regula ???? asa se pune problema ... Lorellay isi doreste o astfel de familie .... dar si tu ai dreptate in felul tau pentru ca desigur nu conteaza daca esti sau nu casatorit ..

Sa sti ca eu am o familie minunata ... poate de aceea am si crezut cu atata tarie in aceasta "institutie" ... am dorit ca sa am o familie ca cea in care am crescut eu, sa spunem ca este normalitatea mea ... bun desigur ca asta nu e un capat de tara si ca in viata sunt lucruri mult mai importante decat "daca esti sau nu casatorita cu acte legale" ...

Nu m-am grabit cu acest maritis ... am asteptat destul ca sa-mi gasesc perechea ... m-am casatorit la 29 de ani ... deci nu m-am maritat de dragul maritatului ... iar vis a vis de faptul ca mi-am petit sotul ... ce sa-ti spun sunt chiar mandra ...

... am o nelamurire ... pentru o nonconformista ca tine de unde pana unde retineri fata de petit ???? de unde pana unde doar barbatul face cererea in casatorie ????

Crede-ma ca nu m-am umilit nici o secunda (nu sunt genul) ... dar sunt un om care stie ce vrea ... daca nu mi se ofera ... imi iau singura ... as vrea sa-l puteti auzi pe sotul meu vis a vis de ce s-a intamplat ... e chiar haios ... si el e mandru ca a fost cerut "de nevasta"...

Desigur ca nu m-am suparat ... nu am de ce ...

" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Lorellay, cum sa nu mai spui nimic pina pe 1 octombrie ? Tu cum crezi ca decurge o cununie civila ? Te ia de mina, semnezi hirtia si ata ete ? E vorba si de hirtogarie, analize...care cer timp. Asa ca si sfatul meu este, acum ca ai o data, bate fierul cit este cald. Pregateste toate actele, du-te la sfat, cumpara-ti o rochita frumoasa cu burtica, invita doi martori si pe 30 septembrie seara spune-i ca va culcati devreme fiindca a doua zi este programata cununia, asa cum ati hotarit. Si daca si atunci are obrazul sa dea inapoi, ia-ti lucrurile si burtica si fugi cit te tin picioarele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Maruta, eu cand am postat, nu am facut referire la tine...sincer. Fiecare actioneaza cum crede de cuviinta, eu mi-am exprimat parerea personala, in cazul ei...care plange ca nu stie daca "o va lua cu acte".
Cred ca chestia cu cerutul barbatului " de nevasta ", depinde de la caz la caz. Al meu barbat -ipotetic vorbind- nu ar accepta o astfel de reactie. Cred ca mai degraba s-ar simti jicnit, decat flatat.
...iar legat de ideea ca barbatul trebuie sa faca cererea, cred ca daca el este convins ca vrea sa o faca, o face si fara a fi "impuns" de la spate... nu e vb de nonconformism.
P.S. In cazul de fata, din ce am inteles eu, ea vrea sa se marite, pentru ca nu isi doreste un copil "din flori", ceea ce este o aberatie.
Scuzata sa imi fie interventia.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)

Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladm spune:

parca suntem in bancul ala cu tiganul care-si bate tiganca, iar romanul ce doreste sa o ajute e intampinat cu "ce te bagi ba? e barbata-miu!"
Draga mea Lorellay, hotaraste-te ce vrei: "bataie" de la "tzigan" sau ajutor de la "roman"?
e clar ca tipul e neserios , doar pt ca nu tine cont de dorintele tale! (ca sa nu mai zic de relatia lui cu fosta).
dupa tot ce ne povestisi, nu te vad in clar cu "il iubesc foarte mult si mai astept pana la 1 octombrie"!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Maruta felicitari, cred ca esti o tipa tare faina, de fapt se vede pe tine, mai cred ca barbatul tau e un norocos cu asa o nevasta dintr-o bucata ca si tine!

In ceea ce priveste micul conflict de pe topic, eu cred ca lorellay cand a spus ca nu vrea "copil din flori" s-a referit la faptul ca nu ar vrea sa fie mama singura, ar vrea ca si copilul sa aiba mamica si taticul langa el, eu cam deduc ca ea acolo in subconstient e cam speriata ca totusi el s-ar putea sa-i dea cu piciorul, nici sa nu se casatoreasca dar in timp nici sa nu ramana impreuna cu ea.
Asa ca nu vad Saphir de ce consideri tu ca e o aberatie, ceea ce pentru tine pare o aberatie(desi nu stiu zau de ce pare chiar asa o aberatie pentru tine, gandeste-te de exemplu ca tu nu esti o mama singura si de aceea pt ca ai un barbat care sa aiba grija de voi iti permiti sa stai linistita acasa sa-ti vezi de bebelas si de sarcina actuala, linistita fara probleme) pentru alta nu e deloc o aberatie.

Pentru toate ideal e sa ne crestem copiii in sanul unei familii, normal ca nu actul conteaza dar aici e clar ca Lorellay se teme de fapt de alta situatie.

Eu nu sunt moderator aici, de multe ori si eu am provocat discutii cu anumite afirmatii mai mult sau mai putin gandite ce le-am facut, dar observ ca de multe ori incepeti sa va departati de subiect, sa va jigniti, sa va suparati unii pe altii chiar fara nici un rost.
Saphir incearca sa fii si tu mai ingaduitoare si sa intelegi ca nu toata lumea gandeste ca si tine si nu toti au personalitatea ta si sistemul tau de valori.

Maruta din punctul meu de vedere tu i-ai dat lui Lorellay un sfat bun, cu mult bun simtz, si ai fost si comica pe deasupra!

ok, scuze daca am deranjat pe cineva, dar fata asta are nevoie de ajutor si de aceea a postat aici!Nu a postat aici ca sa jigneasca pe cineva si nici ca sa fie jignita si judecata ca arunca cu "aberatii".

Lorellay: vorbeste totusi cu mama ta, vei gasi acolo sprijin mult!In ceea ce priveste iubitul tau, tatal copilului pe care-l porti, si eu cred ca esti perfect indreptatita sa-ti faci griji, daca v-ar vrea cu adevarat v-ar lua si gata discutia.Un barbat care te iubeste face tot posibilul sa te tzina aproape mai ales de e vorba si de un bb.Si el am inteles ca din prima casatorie nu are copii.Asa ca daca un act nu e important sa-l faca si gata sa fii tu fericita!Eu te inteleg ca te chinui, il iubesti, ai vrea sa fie totul ca la carte, si eu sincer in locul tau nu as intelege ce tot atata amanat si lungeala, normal ca esti ingrijorata si suparata.Nu vad de ce unora le e asa usor sa vorbeasca, sigur, de la caldurica unei familii(SI DE LA CALDURICA UNEI TZARI STRAINE, unde normal ca nu conteaza actul ca daca traiesti in concubinaj tot aia e, daca vrei sa pleci pleci fara complicatii ba il lasi pe EL si in curul gol daca asa vrei), e usor sa vorbesti cand ai barbat care-ti pune pe masa painea in fiecare zi...cred si eu...
Eu zic totusi sa faci tot posibilul sa vezi daca vrea sau nu pana la urma macar sa stii in ce ape te scalzi si daca mai are rost sa plangi sau nu.Vad ca fata puternica esti, copilasul te-ai decis sa-l nasti si il iubesti mult!
Multa sanatate si mult mult NOROC!

Alina.

Mergi la inceput