Povestea mea!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Draga mea, insist cu intrebarea: de ce vrei musai act?? De ce nu puteti locui impreuna ca si pana acum, sa va iubiti, sa fiti fericiti?? Nu crezi oare ca presandu-l cu aceasta casatorie, mai degraba in indepartezi??

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)

Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Ma bag si eu in vorba, n-as fi facut-o dar ma intristeaza sa vad atita lipsa de respect din partea unui barbat pentru o femeie. Ideea este ca Lorellay isi doreste o familie, si asta implica si actul
acela la primarie, chiar daca multi nu vad lucrurile asa. Dar, acest om nu e sigur pe sentimentele lui, nu cred ca o iubeste sincer, dar nici nu ar vrea sa o piarda acum ca ii face un copil. Poate e genul care ia hotariri mai greu, dar cred ca cu prima nevasta nu i-a trebuit atita timp sa se gindeasca. Durerea mare este ca el nu tine sincer la ea, si degeaba s-ar muta sa stea din nou cu un om care i-a aratat clar ca in viata lui ea vine cam pe locul doi. Ar mai putea ea sa fie fericita cind a vazut cum s-a purtat cu ea de fapt cind a venit vorba de asumarea unei responsabilitati? Suna groaznic de trist, dar cred ca de fapt acesta e adevarul. Nu-mi place sa dau eu verdicte, eu am spus cum vad eu lucrurile. Lorellay, el poate sa se schimbe, dar doar daca vrea. Altfel, tu vei fi macinata de durere si suferinta, si te intrebi, oare merita? Ti trebuie sa fii si fizic si psihic ok pentru ca vei avea un copil de crescut. Si trebuie sa te protejezi pe tine. Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta, sigur ar avea o vorba buna pentru tine, care de multe ori face mai mult decit un ajutor material. Eu iti doresc putere si sa-ti dea Dumnezeu sanatate tie si copilului, care iti va fi o mare bucurie!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

vorbeste cu parintii tai,draga mea.pe ei te poti baza mereu.si gandeste-te un pic si la copilul pe care il porti in burtica.nu crezi ca atatea lacrimi si stres il afecteaza si pe micut?!trebuie cum au spus si fetele,sa te gandesti de aici incolo la puiutut tau.sa mancati bine,vitamine,odihna si un NU hotarat stresului de orice natura.de ce nu te muti cu parintii tai?si de ce crezi ca un act sau un copil poate sa tina un barbat langa o femeie?de cele mai multe ori actul acela mai mult a distrus.si eu,iarta-ma te rog,dar cred ca trebuia sa fie decisiv pentru tine faptul ca nu te-a prezentat,nici acum,parintilor lui.de ce nu o face ce il impiedica daca te iubeste cu adevarat pe tine si pe pe copilul vostru?
si daca te-ai ocupa de tot si el doar ar veni la starea civila nu crezi ca ar fi ca si cum i-ai forta mana?nu e treaba mea,dar inainte sa faci copilul,nu trebuia sa fii sigura de sentimentele lui?sau asa a fost el tot timpul indecis si contradictoriu?ce inseamna asta ca nu se poate casatori cu tine pana cand fosta nevasta nu este bine mersi?!un semn de maturitate sau de dragoste in nici un caz.si faptul ca ba pleci ba te intorci e un semn de slabiciune din partea ta.vorbeste deci,cu parintii tai.ei sunt singurii in masura sa te sfatuiasca cum iti va fi mai bine.si da-i totusi lui un ultimatum.ori cu tine si copilul vostru ori singur sau cu fosta nevasta.si fii ferma!

sanatate multa si ai grija de tine si bebe-u
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Lorellay, fa un exercitiu de imaginatie. Esti casatorita,uraaa!!! Cu patalama la mana, de trei ori uraaa!!!(aici sunt total de acord cu Saphir - o bucata de hartie care nu schimba cu NIMIC relatiile dintre voi, la fel simti, la fel iubesti, la fel te doare sau nu, chiar daca esti concubina sau sotie).
Ce faci cu SOTUL tau, la fel de preocupat de fosta lui sotie(inca o dovada in plus ca si cu si fara hartia asta cand te doare, te doare si gata!), la fel de neinteresat in a te prezenta parintilor lui. Ce ai sa faci? Ai sa dai buzna in casa socrilor tai? Ai sa-i interzici sotului sa se mai gandeasca la fosta?
Pe scurt, problema voastra nu e lipsa certificatului de casatorie.

Bibi si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Banti si eu sunt de acord cu tine.

Lorellay eu pot sa te inteleg foarte bine, nu stiu ce sfaturi as putea sa-ti dau dar spun sincer ca te inteleg, intzeleg dorintza ta de a te casatori, de a face o familie acum cand vine si un copil, iti inteleg frustrarea si inteleg ca esti suparata.De mii de ani oamenii se casatoresc, este ceva atat de normal pe tot pamantul asta, acum vin unii sa spuna ca ce-si doresc unii casatorie, auzi de parca ar fii ceva rusinos.Fiecare cu valorile lui, fiecare cu ce-l doare, eu doar iti pot spune ca din pc meu de vedere supararea ta e justificata si te inteleg.
Te pup si Doamne da sa se intoarca lucrurile in bine pentru tine sa fii fericita si sa nu mai fii asa suparata!

Alina.

quote:
Originally posted by Banti

Ma bag si eu in vorba, n-as fi facut-o dar ma intristeaza sa vad atita lipsa de respect din partea unui barbat pentru o femeie. Ideea este ca Lorellay isi doreste o familie, si asta implica si actul
acela la primarie, chiar daca multi nu vad lucrurile asa. Dar, acest om nu e sigur pe sentimentele lui, nu cred ca o iubeste sincer, dar nici nu ar vrea sa o piarda acum ca ii face un copil. Poate e genul care ia hotariri mai greu, dar cred ca cu prima nevasta nu i-a trebuit atita timp sa se gindeasca. Durerea mare este ca el nu tine sincer la ea, si degeaba s-ar muta sa stea din nou cu un om care i-a aratat clar ca in viata lui ea vine cam pe locul doi. Ar mai putea ea sa fie fericita cind a vazut cum s-a purtat cu ea de fapt cind a venit vorba de asumarea unei responsabilitati? Suna groaznic de trist, dar cred ca de fapt acesta e adevarul. Nu-mi place sa dau eu verdicte, eu am spus cum vad eu lucrurile. Lorellay, el poate sa se schimbe, dar doar daca vrea. Altfel, tu vei fi macinata de durere si suferinta, si te intrebi, oare merita? Ti trebuie sa fii si fizic si psihic ok pentru ca vei avea un copil de crescut. Si trebuie sa te protejezi pe tine. Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta, sigur ar avea o vorba buna pentru tine, care de multe ori face mai mult decit un ajutor material. Eu iti doresc putere si sa-ti dea Dumnezeu sanatate tie si copilului, care iti va fi o mare bucurie!

Ioana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Nu cred ca ai facut bine ca i-ai dat un ultimatum barbatilor nu le place asta.
Scopul tau este sa il faci sa se casatoreasca cu tine nu sa il indepartezi definitiv din viata ta.
Chiar iti doresti atit de mult sa va casatoriti cu riscul de a-l pierde sau poate preferi sa mai astepti si sa stai cu el pina se hotaraste. Intre timp el poate sa fie in continuare tatal copilului tau.
El ce zice de copil s-il doreste la fel de mult ca tine?
Poate ar fi mai bine sa te concentrezi asupra problemei pe care o ai cu sarcina si sa lasi lucrurile sa evolueze.


Rodica si Stefan-Daniel
http://community.webshots.com/user/stefandaniel10
http://www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

quote:
Originally posted by lorellay

P.S. Pentru cine e interesat: nu am facut acest copil ca sa il leg de mine. Mi-am dorit foarte mult un copil si am fost foarte fericita sa il am cu barbatul pe care il iubesc.




OK, eu una sunt de partea ta ... acum stai un pic ... incearca sa te detasezi de tot si de toate (n-au intrat zilele in sac) si analizeaza-ti cuvintele " Mi-am dorit foarte mult un copil si am fost foarte fericita sa il am cu barbatul pe care il iubesc."; este un lucru minunat sa ai un copil cu un barbat pe care-l iubesti ... si ar fi si mai minunat ca sentimentul sa fie reciproc ... de fapt asta-i cheia fericirii " sa iubesti si sa fi iubit ... ".

Daca tu ti-ai dorit lucrul asta (de a avea un copil), fara a fi casatorita, inseamna ca ti-ai asumat un risc si ai stiut TU ce faci ... asa ca revino-ti!!!

Chestii dintr'astea cu m-am suparat si plec la mama le faceam cand eram pustoaica!

Discutati ca doi oameni maturi ce urmeaza sa aiba un copil si hotarati ce aveti de gand sa faceti ... sa sti ca se pot face multe dar depinde cat de hotarati sunteti ... ori tu acum faci un lucru si pe urma iti pare rau ... lasa ultimaturile, ca din experienta mea iti pot spune ca "vorba buna" si "omul hotarat" pot face multe !

Sa sti ca ti-am vorbit ca si cum i-as fi vorbit celei mai bune prietene ... nu am nici cel mai mic gand de a te jigni sau de a parea grozava pe aici ...

Eu nu ma gandesc decat ca esti gravida si ca trebuie sa termini odata cu stresul asta ... tu nu sti ca ii poate fi fatal copilului ? ori tu iti doresti copilul asta mai mult decat orice, nu ??????

Cu respect Maruta

" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Na hai na, acum lorellay stie toate astea, doar ca saracutza e suparata foc, eu cred ca sufera din dragoste si acuma hai sa fim sinceri cam toti am trecut prin suferinte din dragoste cand cadeam prada disperarii, ma iubeste, nu ma iubeste, faceam nebunii si ni se parea ca lumea asta s-a terminat.

Lorellay incearca sa te calmezi, n-or intrat zilele in sac, hotaraste-te odata ce vrei si pune piciorul in prag, daca te-ai hotarat ca-l vrei cu orice pretz(pe tatal copilului) ia-l cu fortza daca se poate si urmareste-ti interesul.Asta daca esti convinsa ca apoi vei fii fericita si nu-ti vei da cu pumnii in cap sa spui ca vai ce bine-ti era singura cu bebeul.

In rest linisteste-te repede si fa efortul asta pentru copil, nu mai plange, nu mai fii agitata, ce vrei sa faci copil nebun? Tu nu stii ca trebuie acum sa fii calma si linistita? Vrei sa-l faci isteric?
Linisteste-te in primul rand si apoi actioneaza ca daca numai stai si plangi nu rezolvi nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

lorellay, na ca ma bag si eu... sint de acord cu fetele care spun ca acea hirtie nu va va rezolva problema, sub nici o forma.
il vei "tiri" la ofiterul starii civile, ok, va face acest pas, este clar ca in sila.. "de dragul copilului". cit timp crezi ca va sta cu tine? Cu prima ocazie ivita se va duce invirtindu se.. A se avea in vedere faptul ca si acum, in al 12 lea ceas nu te a prezentat parintilor!
eu am facut cam ca tine cu fostul sotz: o tot dadea cotita pina i am pus calendarul in fata intr o zi si i am spus" ai zis ca nu esti de acord cu concubinajul, deci hotaraste ziua" A hotarit o, ne am casatorit, a urmat 1 an de vis, continuarea celui in care ne am concubinat, am ramas insarcinata (la insistentele lui m mult) si totul parca s a naruit, din rau in mai rau, astfel ca la un an dupa ce s a nascut Thea am divortat... si ce am realizat? o minune de copil, este adevarat, care poate altfel nu l as fi facut, insa in rest???

in momentul in care tu ai hotarit sa aduci pe lume un sufletel,ai hotarit asta in primul rind pt tine Daca va fi sa se duca totul de ripa se va duce oricum, cu sau fara acea hirtie

apoi, barbatilor nu le plac ultimatumurile, oare cui ii plac?

in al doilea rind, vorbeste cu parintii tai... nu inteleg de ce nu discuti cu ei, nici sa ma pici cu ceara! Crezi ca vor suferi m putin daca afla acum sau m tirziu despre situatia ta? Ma indoiesc. Mark Twain avea o vorba: daca ai de inghitit o broasca, atunci fa o cit m repede!

sfatul meu ar fi sa ti faci o lista de prioritati, in care sa iei in considerare disparitia acestui om din viata ta si aparitia noii vieti

aseaza ti viata dupa alte tipare decit cele in care te incrincenezi acum. Si sa dea bunul Dumnezeu sa iasa treaba asa cum iti doresti.. Plinsul si zbuciumul nu ti ajuta, nu numai dpdv fizic, nu numai dpdv al puiului, dar si in fata lui, cazi tot m mult, ii dai senzatia ca esti disperata. Ridica te, fetito, si lasa smiorcaielile, ca nu ti ajuta cu ABSOLUT nimic (scuza mi duritatea, insa vad ca vorba buna a fetelor nu ti ajuta la nimic)ia ti viata in propriile miini si emrgi mai departe, caci nu vei fi nici prima nici ultima care ar creste un copil fara ajutorul unui tata!

Cind ai luat decizia de a face copilul, ti ai asumat pe linga o enorma responsabilitate si un enorm risc, stiind pendularile prietenului tau!

So, discuta cu parintii tai, fa ti lista cu prioritati, renunta la acea hirtie, ca mare lucru nu repara!

Te pupacesc, si sa te ajute Bunul Dumnezeu

http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez
"Sunt doua feluri de a-ti trai viata...
Unul - de a crede ca nu exista miracole
Altul - de a crede ca totul este un miracol" Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Va multumsc in suflet pentru tot ce mi-ati spus.
Imi e mai bine.M-a ajutat sa vorbesc cu voi, niste oameni pe care nu ii cunosc.Mi-e tare greu sa nu am pe nimeni aproape.Eu stau in acest oras de 1 an jumate si nu am inca prietene apropiate cu care sa pot vorbi orice.
De ce nu ma mut cu parintii?Pentru ca parintii mei stau la 200 km distanta.Si mai rau e ca oricat as vrea sa vorbesc cu ei nu o pot face: bunica mea( mama mamei mele) a murit acum 1 luna jumate si am iubit-o si eu si mama foarte mult si inca ne greu - deci mama nu e in momente fericite din viata ei; unchiul meu a murit acum 3 luni - deci si tata inca distrus pentru ca si-a iubit foart mult fratele.
Nu stiu daca ma intelegeti dar nu le pot impartasi durerea mea acum si tocmai de acea v-am ales pe voi.
Si sa va spun ca aseara iuby meu mi-a spus ca azi se duce la primarie sa vada ce acte ne trbui si sa vedem data.Parca mi-e mai bine.Sper sa nu apara deseara si sa imi spuna ca nu a avut timp azi , ca maine si apoi s-o tina tot asa.
Va spun maine ce a facut.
Sunteti singurii mei prieteni.
Multumsc
Lorellay

Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput