la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Simona 27, nu e chiar asa cum spui nici pe departe.
Am fost 7 ani avocat in baroul Dimbovita din Romania si ai putea spune ca in provincie oamenii se cunosc si iese banul.Nu draguta, tot pe pile, ca sa nu-ti mai spun de impozitul de 60% pe onorariul meu.Sa prind un proces in Bucuresti? Poate daca plecam cu el din Tirgoviste, ca altfel nici o sansa.Iar ca sa ma pot muta in Baroul Bucuresti nu-ti trebuie numai bani ci si un spate considerabil. Prietenii tai care cistiga 1000$ pe luna poate o fac undeva la Connex sau alta mare companie, dar citi au sansa sa lucreze acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Nu stiu la altii cum e, dar pe la noi e jale, vin parintii si se roaga de sotul meu sa mai astepte cu taxa la scoala pana le trimite consortul banii din occident. Cred ca 90 la suta din familiile din Buzau au pe cineva in Italia sau Spania care trage ca un magar 12 ore pe zi in constructii sau mai stiu ce alte munci de mizerie pt. a asigura painea familiei. Acesti oameni merita macar putin respect din partea noastra, sa lasam comentariile cum ca viata in Ro are vreo legatura cu lumea civilizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Maaaaama mea, ce s-au mai amestecat subiectele!

Dar, daca tot s-a deschis aici si sub-discutia cu salarii, sa ma bag si eu in seama. Si eu stiu persoane care castiga in Romania intre $500 si $1.000 pe luna. In Bucuresti. Munca cinstita, insa vai de ei! Nervii intinsi la maximum, permanent sub stress, iar timp liber nu mai au!

Spagile sunt "obligatorii" in cazul unor anumite meserii. La altele merge "numai" cu pila. Dar sunt si cazuri fericite, de norocosi care au nimerit bine. Spun asta gandindu-ma la cunostintele mele din Romania, din diverse domenii de activitate, si care castiga cat de cat decent.

Vin si eu sa intaresc afirmatiile lui Simona_B si Carmen: daca esti cumva economist-in special contabil-, sau daca ai o firma care merge binisor sau produce/importa/ exporta/comercializeaza ceva "interesant" (adica de unde pot scoate ceva), poti fi sigur ca vei vedea si revedea toate controalele posibile, toti inspectorii de care apartii, si/sau toti vamesii de care trebuie sa treci cu actele.

Simona27, nu zic ca nu se poate scoate un ban bun cu propria firma, desigur muncind (pe rupte, si cat e posibil de) cinstit. Stiu cazuri concrete de indivizi care au reusit. Dar sa fii pregatita: daca vei vrea sa fii eficienta si sa nu ajungi in cel mai scurt timp un car de nervi din cauza functionarilor si a legislatiei, nu vei putea sa nu dai. Ideal ar fi sa ai nervi de otel si un obraz cat de gros posibil. Cel putin asta era situatia acum trei ani si, de la cei din tara, nu am auzit de schimbari in bine.

In incheiere, sa readuc subiectul principal in actualitate:
GANDACELULEEE, cum e acasa? Vrem vesti!


Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

...Cine spunea ca de-abea acest an s-a atins nivelul din 89' si o vita s-ar tavali pe jos de ras. S a va vad macar o zi in 89'. Scularea la 4 pt cateva oase dezvelite de carne...la 6 pt lapte dupa 2 ore de stat in picioare...daca aveti noroc sa nu fiti aruncat din rand cand se deschide magazinul...2 ore de TV...chelnerii si gestionarii de alimentare stapani absoluti pe langa care trebie sa de de guduri....20 pe un loc la facultate...o excursie sa o oportunitate in afara cumva?...iti trebuiau zeci de pile pt o amarata de butelie de aragaz...idealul multora tin minte ca era..un frigider nou...al celor mai avuti...un TV color undeva peste 2-3 ani...cu spaga inclusa....Personal eu nu ma plang...au fost anii minunati ai adolescentei cand banul conta mai putin, lumea facea mai multe excursi, citea mai mult...ca sa nu mai vorbesc de teatru, si viata sociala...DAR economic vorbind...nu e cazul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Chiar ca si o vita se amuza cind vede comparatia... economia Ro din 89... cu faptul ca unii nu aveau ciolane sau era program la Tv de 2 h. In alta ordine de idei daca ceausescu imprumuta citeva miliarde euro iti dadea cite ciolane si oi din new zeeland poti tu sa maninci.
Si daca vrei exemple de dupa 89 cu oameni care mor de foame or ca nu au bani de medicamente iti dau cu zecile de mii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

...Ceausescu a imprumutat in perioada 1975-1985 circa 10 miliarde de dolari...si chiar daca se mai gasea cate un salam pe ici pe colo tot se statea la cozi...infernale. Cat despre medicamente...ce sa mai vorbesc...existau 3 centre de dializa in toata tara unde pt a ajunge iti trenuiau pile imense...restul erau trimisi sa moara acasa.
...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

quote:
Originally posted by pork
restul erau trimisi sa moara acasa.
...


... si acum unde sunt trimisi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Vai, ce bine era pana in 89, totul era roz si frumos, noi cu totii extrem de fericiti!!!As fi vrut sa cred ca avem o memorie ceva mai incapatoare.Dar din pacate.....mi se confirma inca o data ca ne cam meritam soarta, cel putin unii dintre noi.

quote:
Originally posted by Guestus

Chiar ca si o vita se amuza cind vede comparatia... economia Ro din 89... cu faptul ca unii nu aveau ciolane sau era program la Tv de 2 h. In alta ordine de idei daca ceausescu imprumuta citeva miliarde euro iti dadea cite ciolane si oi din new zeeland poti tu sa maninci.
Si daca vrei exemple de dupa 89 cu oameni care mor de foame or ca nu au bani de medicamente iti dau cu zecile de mii.



http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Deci in 89 Ro avea 0 datorii. Poate in 75-85 a dat inapoi 10 miliarde...nicidecum a imprumutat. Acum datoria este pe undeva mai mult de 12 miliarde euro. Iar daca vrei sa crezi marea masa o duce mai rau decit atunci. Iar pe Andreea Marin de la TV nu dau 2 bani.
La fel nici pe cele 100 de case cu termopane de la iesirea din Bucuresti...atita timp cit sint orase intregi deconectate de la apa si caldura. Din pacate multi vad selectiv. Sint in Ro milioane de pensionari cu 2-3 milioane pensie. Calculeaza si vezi ce pot cumpara cu banii aia si apoi vorbeste de bunastarea de dupa 89.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Asta nu are legatura cu Romania sau restul lumii...ci numai o observatie, si paote ca iar gresesc ssi nu am cascat eu ochii mai bine:)

"Munca cinstita, insa vai de ei! Nervii intinsi la maximum, permanent sub stress, iar timp liber nu mai au!
"

Culmea, ca e fix aceeasi situatie si aici sau poate ca firmele noastre (cea unde lucrez eu si cea unde lucreaza sotul) or fi unice.
Noi cel putin nu fluieram, stres avem cat se poate, concediul aici e prin lege de 2 sapt pe an, dupa ani de munca ai 3 sapt (cei nroocosi, ca noi de exemplu in informatica, altii lucreaza si 20 de ani ca sa capete 3 sapt)
Ma repet: vorbeam cu o prietena de acasa si se plangea ca sefa o munceste..dar orice sef/firma te munceste sa scoata maxim de bani de pe spatele tau, ca sa fie profit, ca asta se cheama economie de piata si mi se pare corect (ca se mai intrece masura si pe aici si pe oriunde in lume..asta e o alta poveste)

Si dadeam de exemplu colegii mei pt ca s-ar parea generatia tanara a luat-o putin din loc. Ma bucuram public pt. ei si sper ca nufu o greseala

O zi buna


Mergi la inceput