la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Pentru mine Romania este fara speranta, stiu ca sunt oameni care doresc sa schimbe ceva, dar nu se poate. Cand eram gravida cu al 2-lea copil discutand cu o proaspata mamica aflu ca in maternitatea in care urma sa nasc nu au hainute de copii, doar niste carpe vechi, niste camasute care sunt puse pe copii si care sunt folosite si pe post de 'carpa intre picioare' la copiii a caror mame nu vin cu pampersul de acasa. Inspirata de niste povesti vestice cu bunicute care crosetau hainute si le donau unui spital, ma apuc si cooptez cateva prietene mamici si facem un plan. Urma sa adunam bani pentru panza, sa cumparam un sul mare, apoi una din noi care era croitoreasa sa ne faca niste tipare de camasute si pantalonasi, iar noi sa ne apucam de treaba. Trebuie sa recunosc ca am reusit sa gasesc multe femei dispuse sa sacrifice din timpul lor si ceva bani ca sa punem la punct proiectul. Si cand eram mai fericite de ceea ce urma sa facem o vecina m-a abordat si mi-a spus ca nora-sa lucreaza la maternitate si au primit suzete si tetine Nuk de la nemti, daca vreau sa cumpar imi dadea 4 la pretul uneia (din comert). M-a apucat o scarba . Am renuntat la proiect . Cand am nascut am vazut ca toata sectia de copii de pe etajul respectiv avea 3 (trei) tetine vechi si cu gauri mult prea mari pentru copilasii de acolo, nici urma de 'ajutorul' nemtilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

quote:
Originally posted by oz

Pentru mine Romania este fara speranta, stiu ca sunt oameni care doresc sa schimbe ceva, dar nu se poate.


Din pacate asta e Romania.
Iar cu chestia cu votul... HA, ha... fiecare "voteaza pe cine vrea si iese cine trebuie."

Aveam 25 de ani cand m-am intors in tara din Suedia - prima data. Tata era grav bolnav si stiam ca e ultima data cand il vad. Anyway, am plans de fericire cand am intrat pe teritoriul Romaniei. Si am continuat sa plang cand am aterizat si apoi cand am luat trenul, dar de oroare. Mizerie, indolenta, cersetori... etc.
Mai coapta la minte m-am intors in Suedia dupa cativa ani pt ceva timp - la doctorat. Civilizatie, civilizatie, civilizatie...
Insa inima si famila imi erau aici, in Romania... Ce sa spun? cand m-am intors am fost convinsa ca trebuie infiintat un sanatoriu pt recuperarea celor care vin de afara. Trebuie sa te readaptezi la mizerie, indolenta, cersetori...
Nu stiu ce sanse de schimbare sunt aici...
In fiecare zi ii "coace" cate unuia mintea cate o noua taxa, un nou impozit... Mai nou, la Iasi iti trebuie legitimatie ca sa intri la Administratia Financiara chiar si sa-ti ridici extrasele de cont...
Pe 21 mai au fost niste ziaristi si le-au facut poze cum sarbatoreau... si i-au dat la ziar! Asa ca se intra doar pe baza de legitimatie de la ei cu poza si cu taxa - 35.000 lei!
Iar cand vine un control... ohoho... duca-s-ar! depinde de ce a mancat aseara dl inspector si de cat e de constipat iar daca asta a influientat si trezirea cu fata la perna poti sa iti faci dosarul de emigrare, nu alta; am auzit de unul pe care era sa il falimenteze un dl inspector... caci fosta contabila fusese cam nepriceputa, si ii calculase o amenda de 600.000.000 plus nu stiu ce alta chestie ce era cica penala..., pana ce a aflat ca ii tine o ruda a nevestei dl-ui inspector contabilitatea si sa vezi ca i-a dat o "amenda" de 3 milioane si totul era ok!!! ce penal? ce amenda?
...
Asta e Romania si cum pestele de la cap se impute - ce pasa cu proverbe si "ziceri" am! - daca un ministru IA, atunci IA si functionar marunt. Si asa IAU toti de pe spinarea bietului roman.

Numai bine.
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

quote:
Originally posted by l_carmen2003

quote:
Originally posted by oz

Pentru mine Romania este fara speranta, stiu ca sunt oameni care doresc sa schimbe ceva, dar nu se poate.


Din pacate asta e Romania.
Iar cu chestia cu votul... HA, ha... fiecare "voteaza pe cine vrea si iese cine trebuie."

Aveam 25 de ani cand m-am intors in tara din Suedia - prima data. Tata era grav bolnav si stiam ca e ultima data cand il vad. Anyway, am plans de fericire cand am intrat pe teritoriul Romaniei. Si am continuat sa plang cand am aterizat si apoi cand am luat trenul, dar de oroare. Mizerie, indolenta, cersetori... etc.
Mai coapta la minte m-am intors in Suedia dupa cativa ani pt ceva timp - la doctorat. Civilizatie, civilizatie, civilizatie...
Insa inima si famila imi erau aici, in Romania... Ce sa spun? cand m-am intors am fost convinsa ca trebuie infiintat un sanatoriu pt recuperarea celor care vin de afara. Trebuie sa te readaptezi la mizerie, indolenta, cersetori...
Nu stiu ce sanse de schimbare sunt aici...
In fiecare zi ii "coace" cate unuia mintea cate o noua taxa, un nou impozit... Mai nou, la Iasi iti trebuie legitimatie ca sa intri la Administratia Financiara chiar si sa-ti ridici extrasele de cont...
Pe 21 mai au fost niste ziaristi si le-au facut poze cum sarbatoreau... si i-au dat la ziar! Asa ca se intra doar pe baza de legitimatie de la ei cu poza si cu taxa - 35.000 lei!
Iar cand vine un control... ohoho... duca-s-ar! depinde de ce a mancat aseara dl inspector si de cat e de constipat iar daca asta a influientat si trezirea cu fata la perna poti sa iti faci dosarul de emigrare, nu alta; am auzit de unul pe care era sa il falimenteze un dl inspector... caci fosta contabila fusese cam nepriceputa, si ii calculase o amenda de 600.000.000 plus nu stiu ce alta chestie ce era cica penala..., pana ce a aflat ca ii tine o ruda a nevestei dl-ui inspector contabilitatea si sa vezi ca i-a dat o "amenda" de 3 milioane si totul era ok!!! ce penal? ce amenda?
...
Asta e Romania si cum pestele de la cap se impute - ce pasa cu proverbe si "ziceri" am! - daca un ministru IA, atunci IA si functionar marunt. Si asa IAU toti de pe spinarea bietului roman.

Numai bine.
Carmen






ASTA-I ADEVARUL !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

quote:
Originally posted by l_carmen2003
Iar cu chestia cu votul... HA, ha... fiecare "voteaza pe cine vrea si iese cine trebuie."




nu cred ca e nevoie de asa ceva in momentul de fata. manipularea se produce inainte de votare si apoi rezultatul e asigurat. mie asa mi se pare.
hai sa zicem ca erorile sondajelor de opinie sunt mai mari decit se stie. degeaba . psd si ai lor au oricum o majoritate confortabila...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Si daca se schimba guvernarea ce se intimpla? Or sa munceasca romanii mai mult si mai productiv? Dispare coruptia cu schimbarea a 20 oameni din guvern? Schimbarea vine de jos in sus. Japonia or Korea dupa 60 ani de munca full time au ajuns la un nivel...asa ca cine crede ca o noua guvernare are solutii magice este un naiv. Regula este intii muncesti si apoi ai...nu exista invers asa cum se vrea in Ro. Dupa 15 ani poate sintem la nivelul din 89...in afara de cei 0.01% care o duc mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Si daca se schimba guvernarea ce se intimpla? Or sa munceasca romanii mai mult si mai productiv? Dispare coruptia cu schimbarea a 20 oameni din guvern? Schimbarea vine de jos in sus. Japonia or Korea dupa 60 ani de munca full time au ajuns la un nivel...asa ca cine crede ca o noua guvernare are solutii magice este un naiv. Regula este intii muncesti si apoi ai...nu exista invers asa cum se vrea in Ro. Dupa 15 ani poate sintem la nivelul din 89...in afara de cei 0.01% care o duc mai bine.



off-topic:
Guestus,"Japonia ori Korea" nu poa sa iegziste.E o diferentza enorma intre ele economic si nu numa'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Si acum ca e luni dimineata...si am uitat de fata mea draguta

Am primit actualizare chiar in weekend, doi dintre colegii mei fac bine peste o mie in mana! Na...ca v-am spus-o si o sa imi dati in cap!
Si o sa ma faceti activista de partid

Dar lasand la o parte inceputul meu intempestiv, va doresc o dimineata buna la toata lumea!

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Off topic
eu credeam ca este aceeasi tara....japonia or korea..scuze ca am facut confuzie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

quote:
Originally posted by Simona27

Si acum ca e luni dimineata...si am uitat de fata mea draguta

Am primit actualizare chiar in weekend, doi dintre colegii mei fac bine peste o mie in mana! Na...ca v-am spus-o si o sa imi dati in cap!
Si o sa ma faceti activista de partid

Dar lasand la o parte inceputul meu intempestiv, va doresc o dimineata buna la toata lumea!

Simona



si noi ce sa facem acum?.... sa ne intoarcem si sa credem ca vom ajunge sa facem tot atitia bani!... eu nu m-as intoarce !
si eu am colegi, programatori, sotul meu de asemeni colegi ingineri electronisti, care fac sute bune de dolari... si nu sunt multumiti. au tot felul de constringeri familiale , personale care-i tin in tara. altfel si-ar pune coada pe spinare. ce sa faca in Romania? pe ei , ca si pe mine, nu-i incalzeste un beculet de Craciun, si spoiala. ei vad ca nu sunt perspective reale in Romania. din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Off topic
eu credeam ca este aceeasi tara....japonia or korea..scuze ca am facut confuzie.


off-topic iar..
Admitz ca nu m-am gandit la ce pofesteshti mai sus,da' daca ashea de framos marturiseshti,io-s fata buna si te crez:P.io voiam sa spui doar ca intre cele doua patrii enumerate de tine e o oareshce diferentza de nivel...ca pe Coreea poate-o mai prindem din urma daca ne stradaluim,da' pe Japonia greu tare,din pacate...

Mergi la inceput