la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?(2)

la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?(2) | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Daca au mai ramas ceva socuri nespuse...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:

in loc de atatea ajutoare de caldura mai bine ar subventiona bietii pensionari cu jumate' din pretul unei centrale si restul in rate si problema ar fi rezolata. Si s-ar iesi mult mai ieftin si cu pensionari mai fericiti)!



Hehehehe! Sa-i ajute sa-si cumpere centrale, zici?! Azi dimineata am auzit la TV ca din toamna vor sa-i puna sa plateasca "abonament" la RADET si pe aia care au deja centrale!
Fratilor, in tara asta cei care conduc nu au nici un interes ca marea masa sa o duca bine! Iar despre intelectuali am mai spus-o, eu cred ca guvernul are interesul dimpotriva, sa-i tina in saracie si fie sa-i indobitoceasca, fie sa-i determine sa plece naibii din tara asta, pentru ca ei sunt cel mai greu de manipulat, asa ca "avem" doua posibilitati: sau ii scirbim pina nu ii mai intereseaza politica deloc, dupa ce le-am demonstrat ca parerea lor oricum nu conteaza, sau ii obligam sa-si ia lumea in cap, ca sa nu-i mai intereseze nici atita!

Numai bine,

Catalina.

P.S. Tot azi dimineata, onor ministrul sanatatii a anuntat o alta "victorie" a guvernarii pesediste: alocatia pe zi de spitalizare va creste cu 17% pe zi, ceea ce inseamna... 7 mii lei! A facut-o cu mare mindrie!!! Mi-ar fi rusine...

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

am stat si m-am gandit ce/daca ma socheaza la intoarcerea in tara si, sincer, a trebuit sa ma gandesc destul de mult. practic nu pot sa pun degetul pe ceva anume, cel mai simplu e sa fac o comparatie : cand ma duc in tara, este exact cum era pe vremuri cand ma duceam (de la bucuresti) sa-mi vizitez bunica. de fiecare data, la prima vedere, o gaseam la fel,poate un pic mai stearsa, mai trista, mai batrana, mai stirba. dupa ce o imbratisam si-ii simteam mirosul familiar si caldura din-totdeauna, observam totusi ca avea poate un ac nou in coc, sau tivul de la bluza era proaspat refacut, mai avea cate o bentita noua la buzunar sau cioci abia tricotati, dar in mare, imi dadeam seama ca imbatraneste si ca imbunatatirile erau mult mai subtile decat realitatea trista.
cam asa vad eu romania cand ma intorc, fara socuri si fara surprize, doar tristete si cred ca un pic de gelozie pe bunicii mai tineri si mai sanatosi ai altora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Cataghe draga,

mai e totusi o solutie: votul acela nenorocit trebuie folosit!
Asta nu isneamna ca vreau sa cotesc dicutai catre politichie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Simona, tu esti asa o dulce...
Hai sa-ti povestesc o chestie pe care multa lume de pe aici o stie, poate ca o stii si tu - si eu personal am mai spus-o cel putin o data pe forumul asta. Stii ce s-au dus sa voteze multi dintre bravii romani de la tara, cind au trebuit sa isi exprime acordul sau dezacordul cu noua Constitutie a Romaniei? Poate ca stii... pe domnul Iliescu, desigur!!! Tu cu ce sperante te-ai mai duce la vot, dupa ce ai vedea cit ii duce capul pe cei multi care ne fac destinele?
A trebuit sa iasa Constitutia, a iesit, chiar daca lumea nu s-a dus la vot - s-au dus in supermarketuri si i-au tras de mineca sa voteze, ce sectii de votare, ce vot secret?!... Haida-de!!!
Chiar crezi ca votul meu sau al tau ar conta?

Numai bine,

Catalina.

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

VOTUL !!!! si e valabil si ptr noi cei care locuim departe de tara!!!

cui ii pasa trebuie sa mearga sa voteze!!! nu uitati ca PSD-ul asteapta ca astia ca noi sa se scirbesca si sa renunte!!! dar norodul usor de manipulat nu lipseste de la vot. si dupa aia ne suparam alti 4 ani pe forum ca nu merge Romania in directia care trebuie!!! sa ne facem datoria si restul ...din pacate nu mai depinde de noi!

eu am fost consternata sa citesc la un alt topic cum primarul Mazare de la Cta este considerat un tip capabil...tipul asta este ca un cameleon, un om de nimic , cu atit mai mult ca-i un tinar si de la generatia noastra ne asteptam la mai multa curatenie sufleteasca, un afacerist murdar se pare... de l-a prins PSD-ul in plasa. si sa nu va povestesc ca prin 90 "latra " de mama focului in ziarul studentesc Contrast impotriva lui Iliescu!....ce caractere ne conduc nu?! si ne vor conduce in continuare se pare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_B spune:

Simona27, draga mea, te rog, zi-mi si mie cum se cumpara un ap de 2 camere in Romania din salar de economist proaspat in 2 ani de zile NUMAI pe fortele proprii!?! Io am muncit 3 ani ca ec in Ro intr-o multinationala. Eu ziceam ca am salar bunicel 200 euroi. Cu toate astea apartamentul in tara l-am cumparat din banii sotului care muncea prin strainataturi. E drept ca lui i-a luat cam 2 ani.
Ma luminai! Poate astea erau fortele proprii ale economistei ca doar si sotul e personal. Declar deschis ca io n-am avut bani de spaga cand am gatat scoala si in consecinta m-am dus la concurs pe post. Poate as fi avut salar mai maricel daca dadeam spaga pentru a intra intr-un post de pe care sa imi permit sa si cer... si in doi ani promiti tu ca recuperam si inca faceam si de un apartament
Ca, daca tu zici ca se poate, io ma duc acasa si promit ca o sa lucrez muuult ca si asa aici in doi ani nu strang de un apartament cu doua camere
In alta ordine de idei, tu ai parinti sau rude la tara? Stii cu cate sacrificii se cultiva pamantul in Romania si ca sunt oameni de 80 de ani cu sapa in spinare? Stii ca au wc in curte cam 99% si ca se spala la lighean? Intr-adevar ca nu au stress cauzat de ipoteca si de plata ratelor ca NU au aceste facilitati. Drept e ca au ce manca, si unii mai trimit si la copii, ca de sunt produse naturale, dar stii cu cat efort. Stii ca se uita sa faca omleta la doi oameni ca sa trimita ouale nepotilor? Stii ca o duc cu cartofi si cu fasole iarna si vara cu verdeturi mai putin consistente, lucru care reflecta de altfel si starea lor de sanatate. Si tu, ditamai informaticiana ii invidiezi pe ei? Rau ai ajuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Draga Simona B,

mie imi place sa fiu o tipa moderata si "ditamai informaticiana" nu va raspunde la provocari:)

Si daca vei sa crezi chestia cu doi ani bine, daca nu, tot bine. Eu nu detin adevarul absolut ci numai povestesc ce vad in urma.
Si imi pare rau ca poate uneori pun lucrurile dintr-o maniera nu neaparat simplista, ca si chestia cu taranul si complacerea ca exista constrangerea si e si victima unei mentalitati cu care vor mege bietii in pamant si imi pare tare rau. Si imi pare rau ca lumea intelege ca eu invidiez taranii, nu era nici pe departe ideea asta!
Mai cititi, mai recititi, mai intrebati si nu dati
Cu spaga pt un servici mai bun (si va rog sa nu ) eu inca nu chiar cred...da, pe pile=conectii da, se poarta oriunde!


Si ma repet, poate ca am eu colegi tineri si care numa' le place sa se laude, cam 10 dintre ei lurceaza in Bucuresti si fac in medie 500 pe luna. Probabil au dat la greu spagi, cum zici tu dar nu au suflat un cuvintel despre asta sau poate ca pur simplu sunt oameni buni si au stiut sa demonstreze ca si aici ca pot!!

In legatura cu votul sunt de acord cu cine a zis ca pe asta se bazeaza si PSD-ul, pe astia ca Cataghe care nu merg la vot,sunt de nivel mediu, educati, intelectuali, in majoritatea lor conservatori...care sunt aproape 40% si l-a m zbura pe PSD rau de tot...
Dar ma repet, stati acasa si nu votati si tot pe forum ne-om razboi:)
Eu voi merge la vot la consulat, cum am mai mers si acum 4 ani!

Haideti ca va las si fug acasa si acolo paote mai conseversam putin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Simona27

Draga Simona B,

Cu spaga pt un servici mai bun (si va rog sa nu ) eu inca nu chiar cred...da, pe pile=conectii da, se poarta oriunde!


In legatura cu votul sunt de acord cu cine a zis ca pe asta se bazeaza si PSD-ul, pe astia ca Cataghe care nu merg la vot,sunt de nivel mediu, educati, intelectuali, in majoritatea lor conservatori...care sunt aproape 40% si l-a m zbura pe PSD rau de tot...





Simona, vino si stai in .ro si mai discutam. Zici ca citesti ziarele romanesti regulat, nu stiu cum de subiectele astea cu spagile pentru posturi si spagile la concursurile de ocupare a posturilor ti-au scapat. Mei, care sunteti prin .ro, ati auzit sau nu de asa ceva?... Sau am innebunit io?!...
In legatura cu problema votului, PSD-ul nu se bazeaza pe "aia ca Cataghe", se bazeaza pe aia care s-au dus la referendum sa-l voteze pe domnul Iliescu, pe care "aia ca Cataghe" si ca tine nu au cum sa-i contracareze... ca-s... "da' multi'!!!

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Catalina, n-ai innebunit puiule. Vreo 5-6 colegi. Si Simona erau buni. Chiar meritau un post.... da si ce daca...Se alege dintre bunicei si buni care pot da... mai ales in job-urile de inceput unde experientza e putzina sau lipsa.


Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_B spune:

Referitor la "ditamai informaticiana", doar te citam dintr-o postare mai veche, nu ca mi-as fi permis sa te iau in balon.
Hai nu ma lua in nume de rau, mai am acasa un nostalgic care a plecat de trei ani si nu mai stie exact cum stau lucrurile in tara. Voua vi se pare ca e mai bine, dar eu care am venit de 6 luni numai, inca nu am uitat, si scuza-ma ca nu pot uita, cum se fura, a se citi cum se prospera in Romania. In rest, daca pt tine inseamna ca iti merge bine cand imparti veitul cu garda financiara, sanepidul, etc de pe unde iti mai trebuie o autorizatie sau iti mai vine un control... mergi mama si rupe-ti oasele pt cloaca psd-ista. Macar de dragul pruncilor, mai evalueaza o data problemuta!
Crezi tu ca toti cei care inca mnai plecam sau avem intentia suntem puturosi si incapabili? Doamne cat mi-ar fi placut si mie, si sotului meu sa muncim acasa pt noi chiar de ar fi fost efortul dublu, insa nu pot inghiti impertinenta autoritatilor shpagalache. Zicea cineva ca daca esti in regula nu tre sa dai nici o cafea... si pe cat ca ti se cere in fata cu punga de cafea nu cu ceasca si tu n-ai ce face, asa cum si la vama ni se cer "panetone" de parca i-ai cumpara expres pt Mariile Lor. Mai oameni, voi ma faceti sa cred ca am plecat eu din alta Romanie, o fi a voastra mai altfel
Din cate zici tu, cu prieteni care TOTI castiga 500 de parai in Romania io trag concluzia ca ziarele pe care le citesti sunt cenzurate, sau prietenii prea laudarosi sau tu vorbesti de alta tara
Io am sa ma intorc poate dupa vreo 5-10 ani de alta guvernare decat cea psd-ista. Pana atunci, numai bine!



Mergi la inceput