Mamici de Sept.-Oct. 2004 (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Fetelor hai ca eu am inceput serviciul de luni si nu am mai avut timp de intrat pe forum. Hai sa va spun ce am patit: am fost marti la eco la Sanador la dr Herghelegiu (ca tot intreba cineva de Sanador) unde m-a costat eco + caseta inregistrata 1.650.000 lei. Minunea este alta - bb-ul meu nu mai arata a baietel ci a fetita . Fata lui tati a fost asta . Ce sa mai cred? Se poate sa nu fie adev pt ca bb statea intr-o pozitie cam nasoala dar chiar ca sunt in ceata totala.................... In rest era super bine si chiar si-a bagat degetelul in gurita - un bebel tare scumpic si frumusel.

Pupici

Mel 19 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Drum bun lorena_andreianu si o vreme frumoasa iti doresc! Noi avem de abia doua saptamani de cand ne-am intors din Ro dar parca iar mi s-a facut dor....
mari 20 sapt si 1 zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Fetele.. aveti o viteza la scris!! de-abia pot tine pasul!

Georgiana, concediu placut, si tie Lorena, drum bun si vacanta placuta!

Irina, bine ai venit si sa-ti traiasca baietelul, si tie asemenea, Ana! vad ca baieteii conduc detasat!!

Mel, cine stie, poate e fetita..sorei mele, pana la sfarsit, i-au spus ca o sa aibe baietel (mai avea acasa unul) si cand a nascut a iesit fetita! iti dai seama ce bucuroasa a fost, ca-si dorea foarte tare o fetita!

Adela, multumim ptr sfaturile ptr picioare umflate, si eu am aceeasi problema!

eu astept cu nerabdare sa aflu ce va fi, saptamana viitoare, sper sa nu fie rusinos ca data trecuta!


Va pup
Cali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catinca spune:

Fetele, si eu am intrat in sapt.24 si iar nu mai am cu ce sa ma imbrac. imi creste burtica vazind cu ochii,va trebui sa-mi mai cumpar un rind de bluze.
bun venit noilor mamici si felicitari pentru baietei. asteptam si fetite!
Sunt cam racita de citeva zile,o raceala usoara dar oricum simt discomfortul.
eu nu prea am pfote, dar baietelului mau ii plac salatele foarte mult, mai ales celede rosii cu ardei si putina ceapa.
Aminceput sa am iar arsuri de la stomac,parca ma rde ceva si pe git de la aciditate. Am auzit o vorba din popor ca atunci cind ai arsuri ii creste copilasului parul pe cap.
Voi ati auzit de asa ceva?

Catinca, 24 sapt cu baietelul jucaus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina piticuta spune:

Adela, multumesc mult pentru sfaturi. Sport fac destul, caci la serviciu urc si cobor niste scari de le-am tocit, iar casa o am in renovare, deci cand ajung acasa ma apuc de spalat gresie si de topait prin casa. Eu visez la un remediu de genul "impachetari cu ceva" (cel putin impachetate nu le-as mai vedea cat sunt de urate. Oricum, pentru copilas merita si efortul de a le suporta, nu-i asa?
Fetelor, voi aveti nevoie de costum de baie pentru mare?, caci eu stiam ca nu prea avem voie la mare, sau pentru piscina? (daca e asa, spuneti-mi si mie unde va duceti, caci eu nu stiu nici o piscina in Bucuresti unde sa ma duc si sa nu fiu singura graviduta).

Pupici pe burtici



irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

catinca - asa se spune in popor, ca arsurile incep cand ii creste parul bebelusului; eu am avut arsuri din primele luni, doctorul mi-a recomandat maalox in suspensie - cand nu mai pot si ma doare tare tare, iau cate o gura de zeama din aia cu gust de var si imi trece imediat

o seara buna tuturor,


marcela si alexandra din burtica - DPN 5 sept - dr. nayel cfr2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arad_linda spune:

Ceau fetelor,

Ce repede se raspunde pe aici. va trebui sa imi rezerv vreo jumatate de ora pt a reveni la curent cu toate mesajele. Nu de lata, da ca sa nu intru si eu ca musca-n lapte. Am retinut insa ca au aparut multi baietezi pe aici.....felicitari.
Eu imi doream o fetzitza, insa de vreo saptamina-doua tot cu baietzei visez, astfel inclin sa cred ca voi avea baietzel, iar dupa cite citesc eu pe aici,avem o epidemie de baietzei pe aici. sanatoshi sa fie si frumoshi ca mama.
Pina reusesc sa ma pun la curent cu viteza voastra de scris, va pupicesc si pt mamicile norocoase care stiu deja ce odrasle au...Sa va Traiasca fetitzele sau baietzeii..

Uf, ca abia ashtept sa aflu si eu..mai am 6 zile...

pupici pe burtici.
19 saptamina si 1 zi
Linda N.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Buna, burticilor dragelor,

Ana, intii si intii felicitari pt. baietel. Sa iti traiasca, sa fie sanatos si frumos, si sa te bucuri toata viata de el.

Mel, hai ca am ramas masca. Imi inchipui prin ce treci... Mai ales cind iti doresti asa de mult o fetita. Acum, fiind in ceata, cred ca ti-e si mai greu.

Roxana si Lorena, si eu iau Calciu (supplement), asta in plus fata de prenatalele care le iau de mai mult de un an si jumatate, in continuu (una pe zi). E bine de luat calciu, ca il luam pt. noi, nu pt. bebe. Bebele "stie" sa isi ia din organismul mamei cit calciu are el/ea nevoie, dar in acest fel noi (mamele) il pierdem pe al nostru. E f. important sa nu pierdem prea mult calciu in timpul sarcinii. Este perfect ok sa luati suplement de Calciu. Dr. mea mi-a spus "bineinteles", ca ea chiar imi recomanda. Plus ca ajuta si la eliminarea (sau ameliorarea) circeilor.

Georgiana si Lorena, vacanta placuta. Bucurati-va mult de ea ca dupa ce vine bebe se schimba situatia si prioritatile...

Roandre, multumimi mult ca te ocupi de listuta!!!

Fetelor, eu am intrat oficial in panica... Cred ca acum am ramas singura care inca nu l-a simtit pe bebe. Serios, acum, chiar am inceput sa intru la idei. Luni ma duc la dr., dar pina atunci o sa mor de griji!!

Va pup pe toate cu drag,

P.S. Puteti sa ma lamuriti si pe mine de ce trebuie sa inchidem subiectele cum ajung la 10-11 pagini si sa deschidem altele noi? De ce nu puteam avea 30 de pagini, de exemplu??

- DPN Sep. 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna burtici!
Azi ati fost extrem de active!
Vad ca au mai aparut ceva baietei noi pe aici!Sa va traiasca!

Am vazut ca vorbeati de calciu....e adevarat ca bebe ia de la noi cat ii trebuie, insa chiar m-am documentat in directia asta si nu e bine sa luam calciu mai repede de luna 7 deoarece provoaca contractii uterine....adica actioneaza asupra musculaturii netede a uterului....Si mie mi-a dat medicul de familie, si am mers si i-am zis la ginecologul meu, iar el mi-a zis sa nu iau, si mi-a dat magneziu. Deci mai am de asteptat cu calciul, mai ales ca eu am si am avut contractii uterine inca de la inceputul sarcinii...
Noi am fost azi la medicul de familie pentru controlul periodic.
Deja am 60 kg(imbracata, deci cam 59 in realitate), ceea ce mi se pare ok.
I-am auzit inimioara la bb si la un moment dat cred ca l-am deranjat ca l-am simtit mai tare cum s-a miscat, si s-a si auzit cum s-a miscat, cu doppler-ul
Mi-a dat in continuare No-Spa si Utrogestan....
Si cam atat!
Acum il simt din ce in ce mai des pe bb si de vreo 2 ori l-am simtit si la exterior.......dar cand pune si bietul tati mana sa-l simta si el, sta cumintel....
Pupic, Ioana si bb mic(19 sapt. si 1 zi)

http://photos.yahoo.com/pufymic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Fetelor, astazi imi sarea bluzita de pe mine ...adica atunci cand se misca bebe, se vedea cum se umfla bluzita...a fost asa frumos. De abia astept sa-i arat si lu tati, ca el tot nu poate sa-l simta (bebe e hot mare).

irina piticuta, bine ai venit printre noi si felicitari pt baietel. Spune-ne mai exact cad este DPN-ul tau ca sa te trec pe listuta!

Mel, e fetita????...stiu cat de mult iti doreai sa fie fetita! Super...deci schimb listuta si pun la tine fetita?

Lorena, concediu placut si te asteptam sa revii cu forte noi...chiar si peste o luna!

Ana, parerea mea e ca trebuie sa te asiguri ca si in cazul in care vei naste noaptea un doctor cunoscut te va ajuta! Deci incearca sa mai mergi la medicul cel nou si daca sunteti pe aceeasi lungime de unda, mergi mai departe cu el! Nu trebuie sa risti!


Mihaela, 23 ani si puiul mic de 19 saptamani si 5 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput