Mamici din Constanta (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neatza la gagici...ce ne facem cu vremea asta????? doamne ce poate sa ploua...cum sa te misti din casa pe vremea asta? tre' sa inghit repede o cafea ca sa deschid ochii....
ca sa nu va zic ca azi-noapte a fost cu peripetii...m-am "trezit" sa beau apa si am scapat printre degete cana plina in pat.... primul gind a fost ca "pot sa ma culc si asa" dupa aia am realizat ca jumatate de pat e uda...trezeste-l pe barbata-miu care dormea ca un pui....asta s-a speriat a crezut ca mi-e rau....s-a trezit si piticu' de nervii mei si dupa aia credea ca e dimineatza, facea gimnastica...ce mai..distractie totala.
hai ca beau cafeaua si vorbim later, poate-s un pic mai coerenta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Buna mamici,
Ingerasele mele Maria si Elena trag la somn pe timpul asta, ai vostri cum se manifesta?
ce faceti pe timpul asta? Ce preocupari le faceti?
Eu deobicei le scot la plimbare cu masina.
Ne-am programat pe 22 sa luam motul, sa aniversam si sf. Constantin si Elena.
Va pupam dulce.
Ionela, Maria si Elena
Si ce daca noi ne simtim bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

'Neata duduci!, cum spune Lizuca. Vai fetelor, ce necaz pe capul ei! Sa speram ca va fi bine, ca nu-i deloc usor sa faci drumuri la spital si sa stai cu inima stransa ce se va mai intampla in minutele urmatoare! Sanatate mamei tale, Lizuca, iar tie multa putere sa faci fata problemelor ce te apasa!

Narcisa itit multumesc pentru detaliile despre cursul de recuperare. M-ai lasat cu buza umflata. Pacat ca nu e un program asemanator si in Ro... poate cand vor naste fetele noastre, macar!
De abia astept s-o vad pe Vivi in rochita de botez! poate faci una inainte de eveniment sa o vedem si noi.

Cornelia, Roxana, ce suparate a-ti fost voi pe ziua de ieri!?! Na, ca azi e si mai urat! Mie mi-a placut mult ieri, erau cam 15 grade, nu batea vantul,chiar daca nu era soare. Noi am iesit spre seara cand a iesit putin soarele, dar in cursul zilei cand ne-am plimbat cu treburi pe Alexia am imbracat-o cu rochita si ciorapi.
Cornelia, trebuia sa iesi cu Maria in parc, ca a fost o zi linistita fara soare. Soare... a fost din abundenta duminica, de s-a bronzat fata pe manute ( seara la baie le frecam bine, credeam ca-s murdare, dar de unde ), iar ma-sa s-a bronzat ca tractoristii pe ceafa, ca am stat cu spatele la soare( asa era locul la terasa).
Daca tot a-ti barfit-o pe doamna vreme, v-a facut o surpriza: ploaie!
Ei, dar si asta e buna la ceva, o trage pe Alexia la somn, ca de aia m-am intins la vorba!
Roxana, esti fenomen cu "cana de noapte"! Macar ai baut o picatura si tu?
La faza cu trezitul puiutului, chiar ieri ma gandeam sa va intreb pe toate si mai ales pe tine Rox, daca bebicii vostri miscau noaptea cand dormeati. Nu stiu cum mi-a venit gandul asta in cap, mi-am amintit ca anu' trecut pe vremurile astea ( mult mai caniculare decat zilele astea ploioase)burtica mea stia cand e noapte ca dormea tot timpul. Niciodata nu m-au trezi miscarile copilului, doar, ca si acum adormeam destul de tarziu, spre ora 12 noaptea.
La voi cum a fost? Stateati in toiul noptii sa termine bb de alergat ca sa va culcati?
Va doresc o zi buna, sub acoperisurile unde va aflati! Mai vorbim!

de la 8.55 incerc sa postez raspunsul meu , dar am probleme cu net-ul, asa ca daca se repeta cumva... iertare!
He, he nici cablu nu am! Ce baftoasa sunt! Oricum salvez, ca am mai avut surpriza sa pierd ce am scris.

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caty spune:

Dragelor,
imi cer scuze ca revin dupa atata timp dar la mine a fost o nebunie.
Stiti ca am cautat pe cineva pt copil. Va mai multumesc inca o data celor care mi-au dat o mana de ajutor.
Acum haideti sa va spun toata povestea.

Eu trebuia sa incep serviciul pe 3 mai si urma ca maicamea sa ramana cu bebelusul. De altfel ea sta la mine de cand am nascut asa ca nu era nici o problema. Insa.... pe 22 aprilie sora-mea vine cu bomba...... PLEACA IN iTALIA LA MUNCA.
Ea are o fetita de 3 ani pe care a crescut-o cu miaca-mea.Ea nu este casatorita asa ca nu are cu cine lasa copilul decat cu maica-mea.
Asa ca nu aveam alta solutie decat sa o iau la mine pe aia mica si sa stea maica-mea cu amandoi.
In prima faza a fost de groaza si am inceput sa caut pe cineva pt Dinu iar maica-mea sa pleca acasa si sa stea cu nepoata-mea.
Asa am inceput sa caut bona.
Intre timp fetita a inceput sa se mai obisnuiasca cu noi si cu Dinu asa ca am hotarat sa o dam la gradinita si maica-mea sa stea cu Dinu.
Am inceput sa cautam o gradinita de 8 ore de stat si nu ne-au primit nicaieri pt ca inscrierile se fac in iunie pt septembrie-acum nu mai au locuri.
Asa ca am nimerit in alt impas.
Iarasi hai sa cautam bona...
Apoi ne-a venit ideea sa o dam pe Delia la BIG BEN unde este f. scump dar decat sa iau o femeie straina pt Dinu am gandit ca solutia asta este cea mai buna pt toti.

Intre timp telefoanele sunau in disperare pt ca dadusem si anunt la ziar.

Acum apele s-au linistit.
Delia merge la gradinita de la 8 la 16. Ii place f. tare si nu a plans deloc nici intr-o zi.
Maica-mea sta cu Dinu si eu la serviciu.
Iar seara ......... e o nebunie.

Cam asta este pe scurt povestea.
Acum sunt la sv dar nu prea mai merge net-ul asa ca o sa va citesc in continuare si o sa va scriu cand o sa mai pot.

Va pup pe toate si va doresc toate cele bune.

Am uiatta sa va spun ca Dinu parca este mai cuminte de cand am plecat la serviciu si sta numai cu bunica.
Oricum este un frumusel.O saa rupa inima fetelor.


caty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Servus am aparut si eu pe mapamond,dupa cateva zile pline,pline...de musafiri.Vorba ceea..cand vine unul trage piciorul dupa el.Am avut noroc ca in primele saptamani dupa nastere m-au scutit cu vizitele, dar acum curg... Desi sunt obositoare(vizitele) mi-au facut placere pt. ca sunt cam rupta de lume de cand stau acasa.
LIZ sa dea D-zeu sa fie bine cu mama ta.Stiu prin ce treci pt.ca eu ma astept oricand la un final tragic in ce o priveste pe mama mea (a fost operata de cancer de col uterin) si de 2 ani inca sangereaza.Nu vreu sa mi-o iei in nume de rau, dar sa stii ca numai rugaciunile ne-au ajutat pe noi. Roaga-te pt. ea si iti va face bine si tie.
Oana in legatura cu ce ai intrebat: la icil este o clinica a doctorului Sarbu care rezolva varicile si prin operatie clasica si cu ajutorul laserului.Ti-as recomanda-o pe dr. Bratu.
Crixia sa stii ca la ambele sarcini, seara erau orele de bumbaceli in burtica. Anduta ma ciocanea parca, asa erau loviturile, iar Bibi ara ogorul: se rasucea din tot corpul dintr-o parte in alta. Sentimentul este de nedescris.
Narcisa explica-ne putin, ce e cu benzile acelea transparente , oare se gasesc si la noi?
Roxana, nu am prins pe forum obtiunea ta in ce priveste modul in care nasti. Eu sunt adepta cezarienei dupa varsta de 25 ani.Am asistat la multe nasteri normale si pot sa-ti spun ca asa m-am hotarat pt.cezariene la ambele fete. Daca nu ai un dr. din timp ales pt. nastere, cu asistentele nu te sfatuiesc sa nasti.Daca apare suferinta fetala in urma unui travaliu prea lung >12 ore ,nu se baga nici un medic pt. cezariana daca nu ai vorbit din timp cu el. Oricum , indiferent ce varianta alegi vorbeste cu un medic si...nastere usoara, fara probleme. Scuze...cand ai avut ultimul...sa pot face si eu un pronostic.



dady+anduta+bibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna ziua, fetelor (cat de "buna" poate fi)

Ai dreptate, Crixia, ieri nu a fost asa de rau. Am iesit putin cu Maria prin zona Tomis III, dar nu am avut timp de parc. Azi sunt din cauza vremii. Vreau acasa!!!

Ione, chiar ati intrat pe ultima suta de metri cu pregatirile. Le-ai luat toalete fetelor? Vedem si noi poze de la mot?

Roxana , si asa zici, vroiai sa te culci la loc? Pai crezi ca lui ghindu ii convenea?

Crixia, Maria a fost dintotdeauna o somnoroasa. Dormea toata noaptea si in burtica, doarme si acum. Doar aseara, pe la 11, nu avea somn si era in forma maxima: vorbea si vroia sa ma escaladeze.

Caty, sa inteleg ca in final ati gasit cea mai buna solutie pentru toata lumea. Si daca ii si prieste lui Dinu sa mearga mami la serviciu...

Va pup!
Cornelia

http://community.webshots.com/user/cornelianis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Dady, mersi pt. informatia cu clinica. Nu am retinut ce varste au copii tai?
Caty, bine ca ai rezolvat problema cu copii.
Lizuca, sanatate mamei tale, ce s-a intimplat cu respectivul sofer care a lovit-o, a primit vreo amenda ceva?
Crixia, cred ca esti o artista la volan.
July, de ce nu mai dai pe aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Am revenit1 Sper sa nu faca figuri net-ul, ca ma supar rau de tot! O fi totul de la vremea asta urata!

Nu v-am spus ce ne doare cel mai tare! Balamucul din casa noastra. Este ca la tigani la mine in casa, dormitorul este dezafectat din cauza unui perete plin pana la tavan de igrasie pe care vrem sa-l curatam, tratam si izolam cu vata minerala.
Totul a aparut treptat, mai intai un miros urat, pe care l-am detectat multa vreme si asa am descoperit cu lanterna igrasia din spatele sifonierului.
Ne-am hotarat acum ca s-a mai incalzit afara, nu mai este variatia de caldura, si pe langa toate astea acum poate omu' meu sa-si ia cateva zile din concediul de anul trecut.
Va spuneam... ca la tigani: tati doarme ca aurolacii in dormitor, iar fetele sunt mutate cu cortu' in sufra, unde este un balamuc: patut, jucarii, hainute, reviste imprastiate, premergator....
Sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa scapam de haosul asta ca imi sta pe creieri. A venit meseriasul si aluat masuri, speram sa se tina de cuvant si sa aduca materialele asta-seara, si restul o sa vedem cum va fi.

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hello la gagici...chiar Crix, eu si Cornelia suntem de vina...ca boscorodeam ieri.
a propos de intrebarea ta, Ghinduletzu' e tare cuminte, nu cred ca mi s-a intimplat vreodata sa ma trezeasca din somn, in cite o dimineatza cind il iau pe ta-su in brate se distreaza si el dindu-i citeva suturi si asta moare de fericire, in rest....e super cumintzel.
Dady, asa, treci la pronosticuri: UM 28 octombrie, DPN 5 august. pariurile sunt impartite, Crix zice 10-15 iulie, Cornelia zice 15-20...eu ma tin de 31. asa ca....esti binevenita. a, si Narcisa zice tot 15-20, nu Narcisa?
despre nastere, deocamdata tot cezariana a ramas din cauza placentei si a uterului meu retrovers, dar mai e vreo luna in care sa ne hotarim. daca Ghindu o tine tot in ritmul asta cu crescutul...tot acolo mergem!
aoleu Crix chiar ca e ca la tigani la voi...va urez sa terminati cit mai repede!!!!
Caty, felicitari pentru rezolvarea problemei...super!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

hello,am revenit!
Roxana-cred ca nasti in perioada 25-31 iulie.Sa fie cu noroc! Cum te simti? Eu cam din luna a 8-a ma simteam tare greoaie(chiar am fost, am luat 25kg in total)! Tu cate kg ai luat pana acum?Sa sti ca tot cu retroversa uterina si anteroversa dreapta am ramas gravida fara nici un ajutor si bb-lele au fost pozitionate normal in uter.
Oana Anduta are aproape 8 ani(14 sept.1996)si Bibi are 3 luni pe 14 mai(2004).Am sa incerc sa va arat niste poze cu ele. Sunt superfetitze...spuse cioara!!!
Caty felicitari pt. varianta aleasa. La fel as fi procedat si eu! Bunica e mai buna decat orice bona! Mama mea a shimbat 7 bone cu mine si sora mea si multumita tot nu a fost: ba o furau, ba plecau la intalniri sau aduceau barbati in casa...dezastru!


dady+anduta(8ani)+bibi(3luni)

Mergi la inceput