Mamici din Constanta (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Oana, nu m-a prins nimeni cand nu aveam permis, ca atunci locuiam la parintii mei la curte si ma-nvarteam si eu pe stardutele din jurul casei, nu mergeam prea departe. Sa stii ca si asta a contat pentru ca m-am obisnuit sa apreciez distanta, cum sa ocolesc o groapa, sa parchez, sa intorc, sa garez. La examenul de oras imi amintesc ca a plecat masina cu nenea politistu' de undeva din zona Shell-Tabacarie catre Delfinariu-Universitate. Eu am fos cam a treia care am condus si am avut o distanta de 500 m pe bdul Mamaia cu obstacole( ca se repara asfaltul).Nu a fost deloc greu, dar asta cred ca depinde si de politist cat de insistent este. Nu te speria!

Roxana, nu te juca ca astia de la urbanism ca dau niste amenzi usturatoare! Te inteleg ca nu are rost sa stai dupa o hartie, dar daca spargi macar asigura-te ca nu ai vecini gen Gica-contra care sa va toarne. Oricum pentru un perete nu prea vad rost hartiilor!
Sotul meu zice ca targul de masini este de piese si accesorii, asa ca masini mai putin. Ce stii de asta?

Narcisa , cum e cu gimnastica de recuperare dupa nastere? E ceva privat sau de stat? Ce exercitii specilae faceti? Sunt curioasa ca sistem, cum se desfasoara o astfel de sedinta, pe ce perioada, ce cadre sunt acolo(medicale)???

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hello la mamici. ce faceti? ce vreme frumoasa e azi....o minune.
Crix, tirgul este de masini in principal si sunt o gramada....toti dealerii sunt. asa ca mergeti fara grija. sunt si drive-test-uri (nu la toate dar la cele mai importante), asa ca.....e ok de mers.
si eu sper sa nu am probleme cu vecinii, dar arhitecta care se ocupa de dosar a zis ca nu ar fi vreo problema daca nu ies actele in timp, ca suntem acoperiti. sper sa fie asa.
pupici,
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Buna dimineata fetelor,
Vreau sa va intreb ceva: o colega m-a rugat sa ma interesez despre varici. Mai precis, capilarele acelea sparte, subtzirele, rosietice, care apar dupa efort, dupa nastere, dupa…..cum le mostenesti sau nu..…
As vrea sa stiu daca in Constanta se pot trata (inlatura) cu ajutorul laserului, asa cum se poate la Bucuresti, la clinicile particulare dotate. Si daca raman cicatrici in urma acestei interventii. Stie cineva, July, poate tu poti sa ma ajuti in problema asta.
Mersic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza.
ce ziceti de vremea asta????? si cica asa o sa o tina toata saptamina....pai se poate???
Oana eu in Cta nu stiu nimic de tratament laser....cred ca July e mai informata si iti poate raspunde. daca prietena ta e dispusa sa mearga in Bucuresti atunci iti pot da ceva relatii.
pupicei si o saptamina super,
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

'Neata, duduci. Eu am cam lipsit la apel, ca numa' necazuri m-au potopit. Cel mai urit e accidentul maica-mii, pe care a lovit-o o masina, la doi metri de trecere. Acu' e la terapie intensiva, cu fractura de sold si o gramada de echimoze. Prognoza nu e buna deloc, mai ales ca e destul de in virsta, are osteoporoza si alte belele de sanatate. E nasol, ce sa va mai spun, ca sunt fiarta. Fug acum la spital.
Sanatate va doresc, voua si copilasilor.

mami & alisia (19 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lia draga mea imi pare nespus de rau de necazurile tale. te putem ajuta cu ceva, ai nevoie de ceva? sanatate multa mamei tale si refacere grabnica!!!!
numai bine,
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Offf, Liz, imi pare tare rau despre accidentul mamei tale, sa dea Dumnezeu sa-si revina si multa sanatate, si tie iti doresc din tot sufletul multa putere sa treci peste toate! Unde s-a intimplat!? in Constanta???
Crixia, ma intrebai despre gimnastica de recuperare de dupa nastere: consta in 8 sedinte a 1 ora, si sunt platite de asigurarile medicale inca(ca de anul asta au inceput si aici niste reforme in sanatate de te ia groaza, totul de fapt se cam inrautateste, oricum e totusi mult mai bine decit in Romania, asa in general, serviciile medicilor sunt destul de superficiale dar cu tehnica si curatenia stau mult mai bine. Sunt exercitii de respiratie care ajuta la refacerea muschilor(sper sa fiu corecta) de ex. bazin, sini de la alaptare, solduri, cam toate partile corpului, dar in principal pt. bazin dupa o nastere spontana. Ce sa zic, e destul de bine, de fapt ti se arata ce exercitii sa faci acasa; e destul de interesant. Aici si cursurile prenatale se platesc de asigurari, dar numai pt femei, sotul a trebuit sa plateasca singur parca 40 euro si au fost parca 7 sau 8 seri a 2 ore, am si uitat, desi le-am facut la mabii copii. Aaaa si mai exista o gramada de cursuri pt. bbei: masaj sau unele(au intotdeauna niste denumir ciudate din chineza poate?! un fel de joc cu niste funde late transparente, cica ar ajuta la creativitatea mintii lor, tot felul de efecte le plac in general bebelusilor asa de pe la 2 luni o nebunie. Dar sunt cam scumpe 50 euro 4-5 sedinte, si dupa un curs poti face urmatorul diferit de primul, asta m-a incintat pe mine in mod deosebit, o nebunie cum ziceam pt. bebelusi, Vivien ridea in hohote. Sunt multe lucruri aici pe care le poti face, timp sa ai si bani!!!
Roxana , tu esti bine da??? ce mai face Ghindu? Vremea, e si aici la fel de mizerabila, daca la asta te-ai referit!

toate cele bune
narcisa x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna Narcisa. eu is ok, saru'mina...Ghindu e un maimutzel grasun...dar e cuminte, sa nu exagerez. de vreo citeva zile ma gindesc intens la cum o sa arate, am impresia ca stiu si totusi imi scapa ceva (ce idei pe capul meu....).
in rest numar zilele pe care le mai am de mers la munca ca-s cam ostenita sincera sa fiu....spatele nu ma lasa deloc dar asta e...tre' sa ma obisnuiesc ca greul de abia acum incepe, nu?
vremea....gata, o ignor ca ma enerveaza mult prea tare.
pupicei,
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Liz, imi pare foarte rau pt. ce a patit mama ta. Ii doresc multa, multa sanatate!

Ce frumos a fost zilele trecute si acum... E Maria in oras si ma gandeam sa iesim la plimbare, dar pe vremea asta nu prea mai am chef.

Oana, sa-ti povestesc si eu, despre examenul de permis. Eu am fost prima si am plecat din zona de care zicea si Crixia. La Bulevard am facut dreapta si dupa vreo 100 m m-am oprit. Era polei si politistul a fost f. indulgent. Eu am dat si poligon, care mi-a iesit "intamplator". Acum sufar pt. ca nu am mai condus de mult si imi este frica, mai ales dupa accident. Sunt f. suparata pe mine din cauza asta si as vrea sa isi faca timp sotul sa ma lase sa conduc si in alte situatii decat sambata seara (dupa o berica). De cativa ani am condus doar ocazional, dar vreau masina mea, asa ca tb. sa-mi revin.

Va pup!
Cornelia


http://community.webshots.com/user/cornelianis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

La noi intre timp a iesit soarele, bine de tot, sint vreo 22 de grade si cred ca fugim fuguta, afara!!!!!
Azi i-a venit rochita lui Vivi pt. botez care o comandasem prin posta, si mai ca plingeam cind am imbracat-o sa vad cum ii vine. Arata in ea ca o papusa, parca nu-mi venea sa cred ca-i copilul meu! Masura 68/74 cm. pina la noua luni, si ei ii vine la nici 4 luni, doamne ce-a mai crescut. O sa va aratam pozele dupa botez!!!!!
Roxana, mi se pare normal sa te gindesti intr-una cum arata, ce crezi ca la mine a fost altfel, stai sa vezi prin luna a noua, cind efectiv simti toate miscarile(corp, fund, coate) cum e, si cum te duci la toaleta din ora in ora; dar e frumos, e cel mai frumos sentiment cind stii ca in tine creste un pui mic si dragalas de om! mie cel putin asa mi s-a parut. Ai grije cu mijlocul! Si eu am avut probleme dupa Patrick si fara un curs special pentru coloana de gimnastica de vreo 2 luni nu mi-a trecut. L-a a doua sarcina n-am avut aceasta problema. Hai ca nu mai e mult, acusica trece mai, si mai e iunie si in iulie gata!!! Te-ai gindit cum vei naste?
Offf, ma duc ca plinge Vivi, las ca scriu miine cu condusul, da si eu sunt asemanator in situatia Corneliei..........
toate cele bune
narcisa x

Mergi la inceput