Mamici din Constanta (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Mai am citit si eu de Crisa, dar nu o cunosc, Cornelia tu o stii personal? De unde este ea?
Nu mai iese nimeni la apel in dimineata asta?
Eu cu cine ma conversez aici?
Roxana vad ca tu esti singura care este pe aici acum, ce-ti mai face Ghindu, misca mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Buna dimineata,
In sfirsit mai am si eu timp sa intru mai mult pe forum!!!!!!
Am avut zilele astea atitea pe cap, ca nici nu stiu cum a trecut timpul intre dentist, gimnastica de recuperare dupa nastere, cumparaturi, vizita preotului pentru botez, o boteaza pe Vivien pe 16 mai, si mai are si noroc ca va fi botezata intr-o manastire aici in oras unde se tin foarte rar slujbe, o poveste mai lunga, principalul va fi botezata, si da-i si alearga dupa costomatie de botez etc. Si vremea asta ma termina pur si simplu, ploua de ieri de dimineata efectiv in continu, ma intreb pina cind, nu sdtiu cum e vremea in Constanta, dar eu m-am saturat de umezeala si ploaie.
July, multumesc pentru urari, dar prefixul(30) il schimb pe 19 mai, cu mari regrete.
Cornelia, si pe mine m-a afectat mult ceea ce i s-a intimplat Crisei, e cumplit, sper din tot sufletul sa-si poata reveni cit mai repede.
Roxana, ma bucur ca va merge bine la amandoi, tie si lui Ghindu, raspunde-mi la o intrebare: nu-mi aduc eu bine aminte? sau ai scris tu ca mergi la doctorita Tomescu, e cumva la Spitalul mare(nu mai stiu care ee cel judetean cel de linga gara dau din centru, eu stiu ca cel din centru e corect?). Off nici nu stiu daca sa-ti spun sau nu. DE ce te-am intrebat: ceea ce i s-a intimplat Crisei mi-a adus din nou aminte de ceea ce ni s-a intimplat anul trecut, nu direct noua. Prietena mea din copilarie, care are diabet, a ramas insarcinata, urmind ca noi sa-i botezam baietelul anul trecut in vara; urma sa nasca in martie-aprilie. Mergea la drita Tomescu la controale eco si tot tacimul; sarcina decurgea normal pina in luna februarie cind, nemaisimtind miscarile fatului vreo 2 zile s-a dus la eco si bb era mort. A fost cumplit pt. ea mai ales sa-l nasca, aceasta drita a tinut-o internata vreo 2 sapt. in spital fara sa-i faca nimic, asa cu copilul mort in ea, mai erau si rude cumva mai indepartate din partea sotului; eu de aici din Germania mi se parea ca innebunesc cind vorbeam cu ea la telefon. Si in final a chiuretat-o un doctor ea nici nu s-a mai bagat, o explicatie plauzibila pt. ceea ce s-a intimplat n-a putut sa-i dea, motivind totutl pe seama diabetului, dar de ce s-a intimplat asta la 7 luni si jumatate timp pina la care sarcina a decurs perfect normal n-a stiut sa-i raspunda.
Sper sa nu te afecteze prea tare ceea ce am scris, sincer m-am gindit mult timp daca sa scriu sau nu. Desi si eu stiu si am citit intre timp ca sarcinile la persoanele care au diabet au un risc mare mai ales in ultimele luni. Se poate intimpla oricarui doctor; eu la Patrick fiind tare multumita de doctor, m-am dus si cu a doua sarcina tot la el, un dr. care a lucrat ani de zile numai in sala de nasteri, si sarcina a evoluat diferit, daca nu insistam eu sa mi se induca nasterea, el nefiind de acord, ca va fi copilul prematur si Vivi a avut 4350g si la eco arata peste tot aparate diferite 3000g, atunci am realizat efectiv ca nimeni nu poate controla cu exactitate intotdeauna ceea ce se intimpla cu bb. E trist dar adevarat.
toate cele bune
narcisa x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Mey Narcisa, nu speria fata, povesti despre sarcini pierdute au fost totdeauna, asta nu inseamna ca doctorul respectiv nu e bun. Cine stie ce caz mai special o fi fost acolo, mai ales cu diabet,... Eu de dr. Tomescu am auzit in general de bine. Acum depinde de mai multi factori...
Roxi, stai linistita si scrie-ne aici evolutiile lui Ghindu.
Crixia, unde esti? Lu' Laura i-am trimis un mesaj, dar cred ca e ocupata rau ca nu mi-a raspuns.
Caty ce a mai facut a gasit bona pina la urma?
July, de ce nu iti merge compu'?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Oana, nu vreau s-o sperii, departe de mine aceasta intentie, am si spus ca si banuiala mea e diabetul, dar reactia de dupa a doctoritei m-a enervat cumplit. Deatfel i-am si relatat Roxanei ca si pe pielea mea proprie am patit-o. Asa ca Doamen fereste! departe de mine gindul s-o ingrijorez pe Roxana.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Hop si eu, ca sunt pe aici!

July, merci pentru diversificare! Am mai spus-o, eu am o pediatra foarte tanara, inca mai invata si totodata activeaza in spitalul judetean. Ma intrebase cineva daca nu are cabinet, si va pot spune ca au cumparat o casa pe care o amenajeaza si intentioneaza sa-si deschida cabinet privat. Am sa va anunt cand este gata ca sa o testati.
Ce microchisturi, ca cica erau mari! Am inceput sa iau Diane35 ca sa vad daca se resorb, caci nu vreau sterilet.
La balamucul de duminica din piata Farului nu am fost, si am noroc, pentru eventualele manifestari ca nu am balconul la bulevard, deci nu prea s-a auzit. A fost mai rau la Revelion cu sirenele vapoarelor si petardele dintre blocuri care mi-au speriat copila de-am stat 1 ora numai cu ea in brate s-o linistesc.
Ce ziceai de vecini?! Ai auzit ca sunt persoane ca mine care mai cumpara teren in acea zona? Lotul nostru este in spatele firmei Expocar. Referitor la teren vrea si eu sa ma plang de birocratia asta: Astept sa-mi elibereze nenea primaru' Certificatul de Urbanism si tipa de la relatii imi spune ca mai dureaza inca 3 saptamani peste cele 30 de zile de asteptare. Adevarat a spus sotul mea, pe care greu l-am convins ca "vom imbatrani cu 10 ani" dupa tot taraboiul asta.
Roxana la dimensiunile astea veia avea un adevarat barbatoi! Sa fiti sanatosi!
Oana - scolarita-soferita! Am permis din 1996, cred, si nu stiu ce as putea sa-ti spun. Poate doar cum a fost la ex de oras, ca de teorie nu mai stiu. Mie nu mi-a fost absolut deloc teama pentru ca birjeleam masina tatalui meu de cand aveam 16 ani. Ma bucur ca poti conversa mai des acum.
Narcisa eu iti spun de pe acum "LA MULTI ANI!" cu multa sanatate si satisfactii! Nu de alta dar sunt sanse ca pe 19 mai sa uit. Daca nu uit o sa ma repet. E si ce daca ma repet! In astfel de evenimente nu se supara nimeni, nu-i asa?

CriXia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Oana, chiar ma gandeam daca te-ai intors acasa. Felicitari pt. mot!Cum e din nou la munca?
Pe Crisa o "stiu" de la mamici de iunie-iulie 2003. Baietelul ei e nascut pe 8 iulie, Maria pe 2. Am ramas insarcinate a doua oara in acelasi timp. Imi este tare draga si chiar ma asteptam sa vina zilele astea in Constanta. Sotul ei e de aici. Cand am auzit-o la tel. mi-a stat inima in loc.
Narcisa, imi pare asa de rau de prietena ta. Sper totusi ca a fost o intamplare nenorocita si ca dr. Tomescu a avut intr-adevar motive sa nu intervina atata timp. Roxana e f. multumita de ea pana acum.
Va pup!
Cornelia

http://community.webshots.com/user/cornelianis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Oana, chiar cum a fost la mot. Ce a luat de pe tava? Noi desi suntem catolici, 2 dintre nasii lui Patrick fiind ortodocsi, i.-am luat anul trecut motul lui Patrick, si primul lucru a luat pixul, dupa aurul, banii si sticluta!!! Si am mai incercat o data, cu o alta tava si lucrurile asezate in mod diferit si a luat in aceeasi ordine, aceleasi lucruri!?
Cornelia, uite anul trecut m-a afectat la acel moment tare adinc aceasta intimplare, si totusi n-am tinut cont de ea si dorindu-mi al doilea copil am ramas insarcinata. Nici n-am insinuat ca aceasta doctorita n-ar fi buna, e doar un caz, in afara de asta fiecare sarcina e atit de individuala chiar si la aceeasi persoana, exemplu eu, asa ca Roxana fiind multumita de ea, din ceea ce scrie, din partea mea sa mearga cu sufletul impacat mai departe la ea, in situatia ei as proceda la fel.
Off, scuza-ma Roxana, dar uneori sint asa de timpita de ma ia gura pe dinainte, faza cu Crisa mi-a reimprospatat totul in memorie.
toate cele bune
narcisa x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Crixia, infractoareo, cum adica ai birjarit masina tatalui tau de la varsta de 16 ani??? Si permisul l-ai luat deabea in 1996... Nu te-a prins nimeni conducand fara carnet?
Ce te-a pus sa faci la ex la oras, daca mai tii minte bineinteles.
Cornelia, la servici e bine, dar acum nu prea ma omor cu lucrarile de servici, ca fac chestionare de soferie.
Imi pare rau si mie pt. Crisa si pt.prietena Narcisei, nu am trecut niciodata printr-o pierdere de sarcina, dar imi inchipui ca nu poate fi placut.
Va pup si va mai astept la conversatii,
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Narcisa, la mot, Paul a luat un spray (!?!), si apoi nebunul de cumnatul meu nu a mai avut rabdare si i-a pus toate obiectele de pe tava in brate. Asa ca...
Oricum toate astea sunt niste prostioare, eu nu cred in asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

HEEEEIIIII, ce imi place asa activitate si la noi....
Oana, bine ai revenit, iti urez sa te simti bine la munci si sa nu te stresezi prea tare!!!! bafta la soferie!!!!!!
Narcisa, nu ma sperii deloc. stiu ca se pot intimpla o gramada de lucruri oricarui om si oricarui doctor. iti multumesc din suflet ca ai zis. si eu am auzit numai de bine de doctorita asta....ma surprinde ce aud si imi pare extraordinar de rau de prietena ta. si te rog nu iti mai cere scuze, nu ai de ce. stai linistita, da?
Cornelush mama si azi scrii din greu..bravo tie!!
Aoleu Crix ce veste mi-ai dat....si al nostru certificat tre' sa iasa cica saptamina viitoare..... eu oricum daca nu iese darim zidul ala ce pisici? daca ma intreaba cineva de sanatate actele is la semnat in primarie si gata....(ce tare sunt, parca il darim eu singura, asa vorbesc....).
Ghindusoru' e bine si trebuie sa zic din nou ca e un baiat tare simtit....nu o trezeste pe ma-sa deloc din somn si nici nu prea da "la zone sensibile". doar cu vezica mea are el ce are si ieri sm vazut ca de fapt da cu capul acolo....(berbecu' lu' ma-sa) dupa cum sta in pozitia favorita - transversal si cu capul in jos. in rest...numai de bine.

Mergi la inceput