Viata in Germania (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns peca spune:


quote:
1. sa inteleg ca fetele din Germania scrieti in general aici,dar de ce subiectul "viata in Germania" apare impartit in 2,3 etc?


pai fetele din germania scriu acolo unde au ceva de spus, o parare, un ajutor sau din plictiseala , dar aici este un fel de grup-de, sa se stie care pe unde sunt si poate intrebari si probleme legate mai mult de germanai si viata de aici, sunt liberi sa raspunda si sa intrebe toti membrii forumului
ipmartit asa? fiindca dupa ce o parte ajunge la 10 pag. se trece la urmatorul capitol, pt. o evidenta mai usoara si o urmarire mai usora


quote:
2.cand mi se raspunde sunt avizata in vreun fel?


nu cred, dar cand intri pe forum, poti intra sus la sub. active si vei vedea la ce sub. s-a mai adaugat ceva de cand ai intrat ultima data

quote:
3. stiti vreun dentist si un ginecolog bun in Berlin?


la intrebarea asta nu am raspuns, nu stau in zona ta, ci in bayern, daca nu ai primit pana acum si vrei, se afla la tinatache o lista cu toate fetele din de. dupa land/oras....

si bu venit pe forum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by mamica dulce

osolita...multumim frumos de info

mirunda,crystinne..ar fi super sa ne intalnim peste vreo doua saptamani..chiar am auzit la tv ca de miercuri vine primavaranumai ca eu nu am fost in bonn si cam trebuie sa caut centrul..nu mai zic de cafenele..oricum asta mai discutam,dar intalneala e sigura

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce





Am reaparut si eu din asa zisa scurta "luna de miere". De fapt as putea sa o numesc luna de zapada sau de gheata sau oricum o fi... dar luna de miere nici atat.
Nu stiu cum se face Mirunda dar se pare ca suntem tare ghinioniste. Nici "concediul" meu in Viena nu a fost dulce ci mai mult amar. De cand am ajuns a nins intr-una, o ninsoare marunta care iti intra in ochi in gura ,a fost frig, fleasca pe jos. Nu am avut in dotare nici ochelari cu stergatoare de "parbriz" asa ca Viena mi s-a parut frumoasa pictata cu stropi de apa (de pe lentilele ochelarilor). Dar frumoasa!
Si... ca sa fie tot tabloul complet in ultima zi a iesit soarele dar ce folos.Nu am putut sa iesim din hotel, de la intuneric pentru ca sotul meu a recapatat o infectie mai veche la ochi si nu a putut deschide ochiul ca il durea ingrozitor si mai ales nu suporta lumina. Asa ca... am mai platit ptr cateva ore camera (aveam avion seara) ca sa poate sa stea lungit in pat (l-au chinuit durerile toata noaptea si nu am putut dormi nici unul). Desigur ca ne-am straduit sa vedem si partile frumoase ale calatoriei noastre dar... eu am putin un gust amar. Acum are ochiul umflat si il duc de mana prin toata casa. Nici pe celalalt nu-l poate deschide. Asta e!!!!!
Mirunda tot timpul m-am gandit la peripetiile tale, cred ca am atras "ingerul tau negru"

Osolita, multumesc pentru adrese, chiar aveam de gand sa caut adresa si sa le scriu.

Ancuta, imi pare rau ca iti este bolnav copilasul.Iti urez multa sanatate.

Cat despre intalnire, eu sunt de acord cu orice data propuneti. Daca este 20, ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

La asigurarea de sanatate nu e necesara respectarea unei perioade de Kündigung - pentru ca parasiti tara!

Pt Salmea

vin si eu ca musca prin lapte pe aici, si noi am plecat din germania in canada definitiv, asa ca fiti atenti la asigurarea de sanatate sa fiti siguri ca atzi incheiat-o.A mea nici acum nu este incheiat contractul, am platit inca 6 luni in plus pana am inchis contul, binenteles ca a trebuit sa acoperim bani in banca mai intai.In fiecare luna ba le scriu mail, ba sun , zic ca inchid totul, nici vorba de bani inapoi si tot primesc mkailuri sau plicuri cu cecuri care trebuie completate sa-mi traga bani de asigurare.

Deci aveti grija ce faceti.

Pt taxe nu trebuie sa aveti neaparat cont in Germania, e mai avantajos ca-tzi alegi tu rata la schimb, sau ii poti pastra in Euro, dar ei tzi pot transfera si in viitorul cont din State bani, nu poti deschide cont in euro, dar tzi transforma direct in $

sa nu uiti sa va luati cate un cazier inainte de pplecare , e un mic interviu pt el, pe noi ne-a chemat din Franta sa-l facem , ca cica nu se putea face over the phone.

Bafta in toate






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

quote:
Originally posted by blancas

Multumesc tinatache pt invitatia la subiectul vostru.
sunt noua pe aici asa ca va rog sa nu va suparati pe mine daca va intreb cate ceva despre acest site si despre Berlin.
1. sa inteleg ca fetele din Germania scrieti in general aici,dar de ce subiectul "viata in Germania" apare impartit in 2,3 etc?
2.cand mi se raspunde sunt avizata in vreun fel?
3. stiti vreun dentist si un ginecolog bun in Berlin?eu stiu o dentista sa zicem buna,care vorbeste si romana pe la Yorckstrasse,dar voiam sa vad ce mai cunoasteti si voi.Legat de ginecologi,am vazut 2 pana acum,dar mi se par mai superficiali,in sensul ca nu iti explica prea multe.
multumesc mult daca imi raspundeti!



Bunä,

nu pot sä cred!!!...sint de atita timp in forumul ästa si nu era nimeni din Berlin!!!
Mä simteam ca la capätul lumii aici, depate de toatä lumea...in afarä de mine, nu mai este nimeni din Berlin.
Eu stau in Steglitz...dacä vrei, iti dau adresa ginecoloagei mele...ne cunoastem de atitia amar de ani!!!
Din motive personale, am cäutat extra o femeie......si am fost mereu tare multumitä de ea...am dus-o si pe o prietenä din Ro la ea.
Aici e o problemä cu doctorii ästia!!!
Dureazä ceva timp pinä gäsesti unul/una bun/bunä. Pe asta n-o mai schimb!!

Te pup si mä bucur sä stiu cä mai este si altcineva din Berlin.

Cami.
P.S. Tipa este nemtoaicä....acum nu stiu dacä tu vorbesti germana...si ea pare superficialä, dar isi cunoaste meseria!!
Are atitea paciente, cä nu-si mai vede capul...te ascultä ( si eu vorbesc cam mult!! ), te consultä, dupä care scrie imediat reteta si la mine, nu a gresit niciodatä!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Fetelor, vesti bune! Marc, baietelul lui Anca, este acum bine, am vorbit cu ea la telefon. Doamne ajuta!

Draga Chrystinne, imi pare rau de saptamana voastra ploioasa, lasa, ca de maine cica vine primavara, si faceti inca una aici ...
Lasa, nu fii trista, macar v-ati plimbat putin prin frumoasa Viena, tot e ceva, nu ? Cat despre ingerul cel negru, sa stii ca eu am in dotare numai albi! Chiar daca par ei negrii la prima vedere, pana la urma se dovedesc a fi albi!!!- asa un concediu lung si neplanificat nu am mai avut din studentie!!!!!Si cum eu nu am fost niciodata dotata cu notiunea "a te plictisi", iata ca am in sfarsit timp sa fac lucuri ce nu le-am mai facut de atunci, sa dorm cand am chef, sa citesc cand ma taie capul, sa ma joc cu Mara pe saturate, sa .....strang prin dulapuri pe unde nu m-am mai uitat de ani de zile ....asta frei nach dem Motto "Positiv denken"

Draga Blanca, in primul rand bine ai venit! Dupa cum vezi, noi palavragim pe aici vrute si nevrute de pe aici, mai mult sau mai putin in legatura cu "a fi roman in Germania"...Tot incercam sa ne intalnim, dar tu stai cam departe, dar multe fete de pe aici se cunosc deja si privat ...sper sa iti gasesti si tu noi prieteni pe aici! Acum suntem la "vol.3", dar asta nu este decat o ordine cronologica, nu e vorba de mai multe subiecte.

Crystinne si Anca, 20.02.04 la 12:00h in Bonn in fata la Hauptpost? E bine? Mai vin si alte fete de prin Nemtia /Bonn/Köln??? Ma bucur sa ne intalnim!!

Draga Ariadna, MARE ATENTIE cu baietelul tau! Si Mara mea e tot in noiembrie nascuta, ea la 5 ani stia deja literele, scria un pic, citea un pic. Am vrut sa o dau 1 an mai devreme la scoala, si acolo unde am stat inainte ( in zona Trier, un satuc), mi-au zis ca nu se poate-DOBITOCI!!!
Ne-am mutat un am mai tarziu aici, Mara a inceput scoala, si odata cu ea CATASTROFA!! Stia ca la scoala va invata o multime de lucruri noi, etc, si dupa cateva zile a venit acasa si mi-a zis" Pai mama, sa desenez bastonase, sa numar pana la 10, asta e lucru nou?" Dupa vreo 4 saptamani a venit acasa si mi-a declarat, cu fruntea sus, darz si hotarit, ca ea NU MAI MERGE LA SCOALA!!!! Da-i plansete, tipete si scandaluri, o catastrofa. Am stat de vorba cu scoala, profesoara, directorul , Schulpsychologe, etc, si dupa 2 luni a sarit clasa 1 si a intrat, la inceput de proba, intr-a 2a. Dupa o saptamana parca inflorise! Acum e in clasa a3a, a facut deci 2 ani intr-unul, si a iesit bine, dar putea fi si altfel...e cea mai mica din clasa, dar...e fericita! E groaznic pentru un copil cu chef de lucru sa se plictiseasca. De asta iti zic, ai grija, vorbeste cu gradi si cu un psiholog, Mara nu e un un caz singular, si eu trebuia sa imi ascult atunci instinctul, sa o dau mai devreme, caci SE PUTEA, sub forma "Kannkind" . Acum e totul ok, dar eu cred ca e mai bine sa fii de la inceput intr-o clasa, nu sa vii in mijlocul clasei a2a...nu sunt probleme, dar...Doamne prin ce am trecut! Un copil care nu mi-a facut niciodata probleme, cuminte si bun, sa iti declare deodata ca nu mai merge la scoala, si scorpion cum este, sa lupte si sa lupte..nu a fost usor! Dar, Doamne ajuta, s-a terminat cu bine, dar am avut norocul sa fie la o scoala f. liberala, unde a fost posibil sa sara o clasa-ceeace la f. multe scoli nu se poate.
Cat depre scolile private, depinde unde si cum, eu iti recomand sa te interesezi bine de tot inainte, sa vorbesti cu parinti, sa ceri informatii si de la surse neutrale, ca nu toate tin ce promit...
daca mai ai intrebari, nici o problema, daca te pot ajuta, cu drag o fac.

Asa ca, dragelor,

Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Blanca, am uitat: mai e o fata tare faina din Berlin, Camelia o cheama, cere-i lista lui Tinatache!

Pa, Miru

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Camelia, cum era cu lupul??? Vorbesti de el, si el HOPA! Calare pe Internet, si ZDUP !! Pe computerul tau!!!

Tot eu...

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

quote:
Originally posted by Pucku

La asigurarea de sanatate nu e necesara respectarea unei perioade de Kündigung - pentru ca parasiti tara!

Pt Salmea

vin si eu ca musca prin lapte pe aici, si noi am plecat din germania in canada definitiv, asa ca fiti atenti la asigurarea de sanatate sa fiti siguri ca atzi incheiat-o.A mea nici acum nu este incheiat contractul, am platit inca 6 luni in plus pana am inchis contul, binenteles ca a trebuit sa acoperim bani in banca mai intai.In fiecare luna ba le scriu mail, ba sun , zic ca inchid totul, nici vorba de bani inapoi si tot primesc mkailuri sau plicuri cu cecuri care trebuie completate sa-mi traga bani de asigurare.

Deci aveti grija ce faceti.

Pt taxe nu trebuie sa aveti neaparat cont in Germania, e mai avantajos ca-tzi alegi tu rata la schimb, sau ii poti pastra in Euro, dar ei tzi pot transfera si in viitorul cont din State bani, nu poti deschide cont in euro, dar tzi transforma direct in $

sa nu uiti sa va luati cate un cazier inainte de pplecare , e un mic interviu pt el, pe noi ne-a chemat din Franta sa-l facem , ca cica nu se putea face over the phone.

Bafta in toate







Draga Puku,
ai mare dreptate cu asigurarea medicala. Am rezolvat o gramada de probleme in timp util dar astia de la asigurare tot o intind si deja ,,facem cu nervii,,.Sfaturile tale sunt tare bune. Mai da-ne, le asteptam cu drag.
Nu am inteles despre ce taxe e vorba. Poti sa ma lamuresti? E vorba de ,,einkommen,, pt. anul trecut sau altceva?

Cum e viata in Canada fata de cea din Germania?
Inca o data multumiri si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by Mirunda



Crystinne si Anca, 20.02.04 la 12:00h in Bonn in fata la Hauptpost? E bine? Mai vin si alte fete de prin Nemtia /Bonn/Köln??? Ma bucur sa ne intalnim!!
Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".



Wow!!!! Vrei sa dam timpul inapoi????? Glumeam! Eu sunt de acord!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

pt anca si baietel

Eu am trecut prin aceleasi probleme si nu pentru citeva luni ci vreo citiva ani. Pina isi formeasa sistemul imunitar pela vreo 7 ani si mai ales de cind incepe sa mearga la gradinita, scoala ets. apar tot felul de viroze si cite odata se tin lant. Am sa incerc sa iti spun ce am facut eu desi probabil o sa ti se para destul de radicale solutiile. In perioada cin au inceput in primul an de gradinita facea cite o viroza la fiecare doua saptamini. Nu cerd ca facea pauza intre le mai mult de 3-4 zile fara exagerare. Eram in Romania si doctora se simtea tot timopul obligata sa-mi dea antibiotrice din aceste pt copii(tot felul de prafuri dulci_). Dupa un timp am aflat ca de fapt antibioticul nu ajuta cu nimic virozele ci din conttra. Am intebat-o de ce mi-a recomandat tot timpul asa ceva( pe linga altele) daca nu ajuta. Mi-a spus ca nu a vrut sa am impresi ca nu a vrut sa-mi dea impresia ca nu face eforturi. Nu-ti spun ce era in mintea mea mai ales ca de cind ma stiu nu am iubit medicamentele. Manifestarile erau cam aceleasi.Tuse continua fie uscata fie plina de ziceai ca tuseste de sub apa.Devaanisem alergica la tuse mult timp dupa ce a trecut periaoda asta de cite ori il auzea tusind intram in panica. Tusea cea uscata e cea mai periculoasa. De obicei e semn de bronsita. Cea umeda este datorata mucozitatilor si e buna pt ca il ajuta sa le elimine. Voma de obicei, cel putin in cazul lui Vlad, se datora neputintei lui la virsta aia de a elimina ce are in git care de obicei mai ales la cei mici vine din git pt ca nu pot sufla in ca nasul. Toate aceste repetate viroze au dus in final la o bronsita. I-am facut si radiografie si desi in caazul asta doctora a insistat sa trec pe antibiotice injectabile ca celelalte spunea ea nu ar mai avea efect am refuzat. L-am trecut pe leacuri babesti si m-am dus innpoi la control dupa cam o sptamina. Leacuri babesti inseimnind foarte multe ceaiuri, musetel, cimbru( f bun pt tuse), si o gramada alte ceaiuri pt asa ceva +f f multa lamiie cu miere , propolis si capaceala pe care o mesteca ca pe guma pina nu mai raminea nimic. O doctora, chiar nasa lui- dar sta la vreo 300km , mi-a spus ca cele mai bune picaturi pt nas este sucul de lamiie. Pare dur dar nu ustura si nu e mai neplacut decit celelalte seruri. Daca ajunge in git si estee iritat atunci ustura ceva. Pare chinuitor dar de atunci nu le-am pus nimic altceva si sint vreo 8 ani dupa un timp de unde le curgea nasul non stop nu am mai avut probleme decit cind mai aveau cite o raceala. La cel de al doilea copil am stiut de la inceput ce trebuie facut si nu am mai avut aceeasi teama ca daca gresesc. Temperatura sub 39 am lasat-o in pace si daca am vrut sa o cobor am dat cu apa multa nu ceai ptru ca trece mai repede de sistemul digestiv si actioneaza ceva de genul lichidului de racire la masina. In cazul lui Vlad cind m-am dus innapoi la control dupa o saptamina nu ii venea sa creada doctoritei. Nu se vindecase complet pt oricum o bronsita ia timp dar se ameliorase mult si mergea spre bine. Probabil ca in cazul baieteluui tau avansase ceva mai mult dar dupa ce trece de asta si ai curaji sa il treci pe leacuri babesti cred ca il poate ajuta f mult. Eu chia si in casul amigdalitelor punctacee tot fara antibiotice ii tratez. Imi aduc chiar aminte ca odata celui mic i se unfrasera amigdalele de zceai ca are gusa si avea si ceva febra. L-am tratat cu sare(ce stiam de la bunici ca noi am fost generatia cu antibiotice) neprelucreata( ne iodata ne spalata). De seara pina dimineata aproape se desumflase complet. Bine inteles ca toti din casa mai ales tatal meu(eram la ei in vacanta de iarna)au zis ca m-am apucat de experiente pe copil. Bine inteles ca l-am tinut sub observatie toata noaptea. Mai ales in faza de inceput cred ca medicamentele pot fi inlocuite cu succes. Mie mi-a luat ceva timp sa am curaj sa o faca dar a meritat

scuzati interventia din afara Germanie

Mult noroc si sanatate.



Mergi la inceput